Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

DIVERSIFICAREA (7)


249 raspunsuri la acest subiect

#11
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 12:13

Oana, Danicris, Puisorul multumesc mult de raspunsuri!
Nici eu nu vroiam sa ma grabesc, avem doar 5 lunite... sfaturile voastre sunt utile, le bag la cap![:)]

Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi





#12
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 12:15

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Voi ce cereale ati intodus? Cu ce ati inceput? Mentionez ca as prefera din cele facute cu apa, lapte formula nu i-am dat niciodata.
Am vazut de la Nestle ceva orez cu roscoave, se prepara cu apa, sau ala e altceva?



Noi suntem la inceputurile diversificarii[:D] si am introdus cereale de la Nestle, de faina de orez. O sa continuam tot cu Nestle, burtica sanatoasa orez cu morcov. Se fac cu lapte de san sau lapte praf... nu stiu sigur daca merg si cu apa...

Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi





#13
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 12:19

va mai deranjez in leg cu gramajele... cum ati facut ca sa stiti cat papa bebeii? aveti borcanele gradate sau cantar? sau exista anumite unitati de masura? de ex. o lingurita = 5ml lichid, 1 lingurita = 4gr faina de orez etc etc

multumsc![:)]


Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi





#14
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 13:52

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
va mai deranjez in leg cu gramajele... cum ati facut ca sa stiti cat papa bebeii? aveti borcanele gradate sau cantar? sau exista anumite unitati de masura? de ex. o lingurita = 5ml lichid, 1 lingurita = 4gr faina de orez etc etcmultumsc![:)]Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…poze cu gemenei dulci povestea noastraGHIDUL MAMEICreste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi
nu-ti bate capul cu gramajele, o dai in fobie si nu aduce nimic bun[:D] niciodata nu am cantarit nimic, i-am preparat la ochi, cam cat stiu ca papa el...nu toti copii de varste apropiate mananca la fel, unii mai mult altii mai putin..eu daca incep sa compar, o iau razna, zau![alcool] daca vrei totusi sa-ti faci o idee, acum la inceput, ca mai incolo, o sa vezi ca nu o sa mai consideri asa important[:D], pune mancarea intr-un bibe cu gura larga, ca sa poti sa umbli usor in el cu lingurita..[flo]LUNY[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)[bebic] Life is to precious to worry about stupid Shit!

#15
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 15:10

Citat:
citat din mesajul lui luny
nu-ti bate capul cu gramajele, o dai in fobie si nu aduce nimic bun[:D] niciodata nu am cantarit nimic, i-am preparat la ochi, cam cat stiu ca papa el...nu toti copii de varste apropiate mananca la fel, unii mai mult altii mai putin..eu daca incep sa compar, o iau razna, zau![alcool]
daca vrei totusi sa-ti faci o idee, acum la inceput, ca mai incolo, o sa vezi ca nu o sa mai consideri asa important[:D], pune mancarea intr-un bibe cu gura larga, ca sa poti sa umbli usor in el cu lingurita..[flo]



da, ma tem c-o sa devina tare stresanta treaba cu gramajele, ceva asemanator cu proba suptului la sugari... of. merci de sfat, pana la urma cred si eu ca la asta voi ajunge...[:)]

Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi





#16
Nicolette80

Nicolette80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 16:09

buna mamici..am si eu o intrebare..pana la ce varsta dam copiilor kiwi fara samburi? tare ma enerveaza sa-i dau doar partea fara.

Musette...poti sa incerci cerealele cu roscove. lui edi ii plac ..dar din pacate nu-mi aduc aminte cu ce se prepara[:D]scrie pe cutie. ai grija cu nidoflorul..daca poti nu-l mai folosi. si edi a fost tare iritat sub gat..am dat cu creme cu cortizon si mai rau am facut...am dat cu cutaden si a disparut complet.mie mi s-a zis ca e dermatita de contact.acuma nu stiu daca si la voi e cazul...dar incearca altceva.[pup]


poze Eduard 10-13 luni

#17
Nicolette80

Nicolette80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 16:11

luminita..imi plac tare mult numele copiilor tai.[:D] si al meu e Eduard Mihai.


poze Eduard 10-13 luni

#18
Musette79

Musette79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 16:41

Mersi mult de raspunsuri!

Cu Nidoflor i-am dat la socrii acasa, la sfatul mamei sotului meu, i-a trecut atunci, am dat o singura data.

Azi dimineata i-am dat 2 lingurite de branza calcica facuta in casa (cu lapte Cedra Napolact, 3,5% grasime)...si parca si mai tare se vede iritatia, vad maine cum se comporta. Cineva mi-a mai zis de un unguent de la Schering, Advantan...ma duc acuma la farmacie si intreb si de ce mi-ai zis, Elena.

Orezul cu roscoave se prepara cu apa, nu contine lapte praf, de aia l-am si okit. Acuma o sa cumpar o cutie si dupa ce ma lamuresc cu branza cum stam, ii dau si orezuc [:D]

Sanatate si pupici! [flo]

[biz]Botzoflete al nostru

#19
Nicolette80

Nicolette80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 16:48

Musette..e bine da vazut daca iritatia e din cauza mancarii sau nu. la noi era de la fermoare si hainute pe gat...era o pata mare rosie care-l deranja foarte tare. cutaden am dat o singura data pe zi vreo 5 zile. e bine totusi sa vorbesti si cu un medic....eu am zis de cutaden ptr ca orice crema data de doctori nu a functionat si pata se intindea tot mai mult. se scarpina noaptea si ziua de ma omora. cand am spus doctorului ca am dat cu cutaden a zis"a, bine. e buna si aia'dupa ce inainte imi daduse doar creme cu cortizon..si toata lumea stie ca nu e bun mai ales la bebei.


poze Eduard 10-13 luni

#20
Musette79

Musette79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 17:14

Elena, bine ca a scapat de iritatie. Pata Ralucai e uscata, rosie (uneori dispare roseata si ramane de culoarea pielii), nu o mananca. Poate totusi e de la mancare, asistenta asa mi-a zis.

Ii scot branza calcica pana scapam de pata. Si ardeiul si dovleacul, ca nu-s tocmai de sezon si poate de aia nu-i priesc (ii plac ft mult, inclusiv broccoli). Nici nu stiu de la ce...rand pe rand ii scot cate o leguma din meniu.

[biz]Botzoflete al nostru


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -