Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

DIVERSIFICAREA (7)


249 raspunsuri la acest subiect

#21
Danicris

Danicris

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 19:02

Citat:
citat din mesajul lui Musette79
Neata, mamici si pitici!Tot citesc de iritatiile micutilor si va scriu ca si eu am problema asta. Are o pata rosie pe obraz, inspre ureche, ft aspra. A aparut de vreo 3 saptamani, i se mai retragea, iar aparea, nu cred sa fi fost dupa vreo mancare anume, carnea de pui am introdus-o dupa, marul si para la fel, chiar nu stiu ce sa zic. O perioada s-a atenuat, a disparut aproape complet (am dat-o cu Nidoflor)...dar acuma iar a aparut. Sa fie oare de la dovlecel, ca ala l-am introdus mai demult si ii tot dau cate putin in pireu? De cateva zile i-am fiert in pireu si o bucatica de ardei micuta si 2 foi de ceapa, o sa le scot, poate de la astea a facut. I-as introduce ceva cereale seara, ca nu se mai satura (mai ales ca pireul de legume mi-l cam refuza, mananca mult mai putin comparativ cu marul sau para rasa, care le topeste).Voi ce cereale ati intodus? Cu ce ati inceput? Mentionez ca as prefera din cele facute cu apa, lapte formula nu i-am dat niciodata.Am vazut de la Nestle ceva orez cu roscoave, se prepara cu apa, sau ala e altceva?Multumesc mult! [flo][flo][biz]Botzoflete al nostru
Servus.Si eu tot in situatia ta am fost, nu i-am dat formula si voiam cereale care se fac cu apa. Cele mai bune pentru noi au fost cele cu mar de la Humana, pe care le consuma si acum. Le-am incercat si pe cele de la Nestle (3 tipuri, cele cu roscove de care spui tu, unele cu portocale si inca ceva si ... inca un tip, nu mai tin minte) insa nu i-au placut absolut deloc.Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

#22
Danicris

Danicris

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 19:11

Citat:
citat din mesajul lui Musette79
Mersi mult de raspunsuri!Cu Nidoflor i-am dat la socrii acasa, la sfatul mamei sotului meu, i-a trecut atunci, am dat o singura data. Azi dimineata i-am dat 2 lingurite de branza calcica facuta in casa (cu lapte Cedra Napolact, 3,5% grasime)...si parca si mai tare se vede iritatia, vad maine cum se comporta. Cineva mi-a mai zis de un unguent de la Schering, Advantan...ma duc acuma la farmacie si intreb si de ce mi-ai zis, Elena.Orezul cu roscoave se prepara cu apa, nu contine lapte praf, de aia l-am si okit. Acuma o sa cumpar o cutie si dupa ce ma lamuresc cu branza cum stam, ii dau si orezuc [:D]Sanatate si pupici! [flo][biz]Botzoflete al nostru
Parerea mea este sa nu-i dai cu Advantan fara avizul medicului. Din cate stiu contine cortizon care mai mult rau face. Trece eczema cand il dai, iar dupa intreruperea lui reapare. Si are nenumarate efecte adverse, citeste mai mult despre el, vezi si topicul despre dermatita atopica.Si Ducu are o asemenea pata pe obraz, eu ii dau cu ulei de masline pe ea. Initial i-am dat cu Trixera (de la Avene, pe baza de apa termala, fara cortizon, da' tot chimicale), prescris de dermatolog, mai mult se inrosea asa ca am renuntat.Sanatate multa piticului.Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

#23
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 20:11

Citat:
citat din mesajul lui velenamaria
luminita..imi plac tare mult numele copiilor tai.[:D] si al meu e Eduard Mihai.
merci mult!Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008___________________________________________________Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…poze cu gemenei dulci povestea noastraGHIDUL MAMEICreste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi

#24
Musette79

Musette79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 22:48

Danicris, ai dreptate cu Advantanul...i-am citit prospectul pe net si m-am ingrozit, clar nu-i dau de capul meu. Elema mai zicea de Cutaden, ala e mai inofensiv, si Nidoflorul e ok (le-am citit prospectele), dar inca nu-i dau cu nimic, mai astept 2-3 zile, poate facem o plimbare la doctorita sau o sun si intreb cu ce sa dau.
Intre timp i-am dat cu Mustela Stelatria (am ceva pliculet primit mostra, pt piele iritata, n-am vazut progrese, nici rau nu face)

Danicris, i-am luat orez cu roscove, sa vad peste cateva zile cum ii place (azi i-am dat pt prima branza calcica, asa ca mai stau 2-3 zile cu cerealele). Humana cu mar zici? Azi la farmacie am stat 10 minute si n-am stiut ce sa aleg, m-am uitat la Milupa, 7 cereale dar parca se preparau cu lapte (nu contineau ele, dar se preparau cu lapte, poate merge si cu suc de fructe...am zis ca mai studiez problema). Mi-am luat roscovele si am plecat.

Multumesc de raspunsuri, sunteti tare de treaba!

Noapte buna [flo]


[biz]Botzoflete al nostru

#25
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 01:20

Citat:
citat din mesajul lui Musette79
Danicris, ai dreptate cu Advantanul...i-am citit prospectul pe net si m-am ingrozit, clar nu-i dau de capul meu. Elema mai zicea de Cutaden, ala e mai inofensiv, si Nidoflorul e ok (le-am citit prospectele), dar inca nu-i dau cu nimic, mai astept 2-3 zile, poate facem o plimbare la doctorita sau o sun si intreb cu ce sa dau. Intre timp i-am dat cu Mustela Stelatria (am ceva pliculet primit mostra, pt piele iritata, n-am vazut progrese, nici rau nu face)Danicris, i-am luat orez cu roscove, sa vad peste cateva zile cum ii place (azi i-am dat pt prima branza calcica, asa ca mai stau 2-3 zile cu cerealele). Humana cu mar zici? Azi la farmacie am stat 10 minute si n-am stiut ce sa aleg, m-am uitat la Milupa, 7 cereale dar parca se preparau cu lapte (nu contineau ele, dar se preparau cu lapte, poate merge si cu suc de fructe...am zis ca mai studiez problema). Mi-am luat roscovele si am plecat.Multumesc de raspunsuri, sunteti tare de treaba!Noapte buna [flo][biz]Botzoflete al nostru
Musette,cerealele de la Humana sunt excelente...Catinca le adora si acum..in special pe cele cu maracuja si portocala...doar cele cu mar se prepara cu apa, restul au lapte inclus...dar nu este absolut nici o problema sa dati bebeilor chiar daca sunt alaptati natural sau cu formula de alt gen....PupiciOana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)NOI-CRACIUN SI REVELION, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI 2, CATI POZE NOI, "Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

#26
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 11:25

Musette, si noi votam cu cerealele Humana. Sunt vreo trei -patru sortimente care se fac cu apa. Cred ca au si lapte inclus dar fetita mea, desi e alaptata le-a acceptat foarte usor.

[mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008)
Stefi[foto]
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele


#27
octopusu

octopusu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 14:44

Buna! Si bebelului meu i-au aparut niste pete, mari rosi, pe ambii obraji si pe varful nasului(ca si cum ar fi fost ft cald in camera, desi nu era). Nu stiu exact de la ce e, dar in ziua aceea ii dadusem pt prima data ardei. Am mai avut niste ipoteze cu soarele si vantul, ca statuse si pe afara destul de mult. Oricum, nu i-am mai dat ardei si o sa il reintroduc dupa ceva timp. O sa vad cum merge....

#28
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 14:54

Citat:
citat din mesajul lui octopusu
Buna! Si bebelului meu i-au aparut niste pete, mari rosi, pe ambii obraji si pe varful nasului(ca si cum ar fi fost ft cald in camera, desi nu era). Nu stiu exact de la ce e, dar in ziua aceea ii dadusem pt prima data ardei. Am mai avut niste ipoteze cu soarele si vantul, ca statuse si pe afara destul de mult. Oricum, nu i-am mai dat ardei si o sa il reintroduc dupa ceva timp. O sa vad cum merge....
pe corp a aparut ceva? daca era reactie alergica la ardei trebuia sa mai apara pe undeva...in plus trebuia sa dureze ceva...macar cateva zile...eu zic ca de la vremea de afara, mai ales de la vant...si Catinca mai face...Oana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)NOI-CRACIUN SI REVELION, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI 2, CATI POZE NOI, "Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

#29
Musette79

Musette79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 18:01

Si noua ne-a reaparut ieri pata rosie pe obraz de care ziceam, si mi-a picat fisa ca de 3 zile i-am fiert in legume si ardei pt gust. Azi l-am scos, si dovleacul (doara iritatia o avem de mult si ardeiul l-am introdus numai acuma)...mai studiem. Eu inclin sa cred ca nu-i de la mancare, pt ca iritatia o are de 2-3 saptamani, deja manca legume, dovleacul, broccoli si carnea de pui, marul si para le-am introdus dupa. Se mai estompeaza, dar nu dispare de tot.

Am zis ca o sa studiez topicul cu dermatita aia... Bine ca mi-ati zis de Humana, si ca nu-i bai daca ii dau cereale care contin si lapte, oricum acuma la inceput am vrut ceva fara, sa vad daca ii plac roscovele lui Nestle. [:D]

Va pup si o zi faina (aici la Cluj vremea e superba, am stat 2h afara)

[biz]Botzoflete al nostru

#30
Alinutzaa

Alinutzaa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.712 mesaje

Postat 04 martie 2009 - 19:00

Buna fetelor,

Mi-am bagat nitel nasul in topicul vostru si am zis sa imi dau si eu cu parerea.

Inainte de toate trebuie sa stiti ca piticul meu a avut dermatita atopica, care s-a declansat dupa ce a implinit 2 luni. A fost destul de urata, si pe deasupra combinata cu cruste pe pielea capului. Asta ca sa stiti din ce punct de vedere vorbesc.

Am vazut ca discutati de cereale. Eu am facut asa: la inceput i-am dat cereale fara gluten. Gluten a primit cam dupa ce a implinit 8 luni. Cerealele cu care am inceput au fost Milupa 3 cereale orez, porumb si tapioca (acestea fiind de altfel si singurele cereale fara gluten) pe care i le faceam cu lapte.
Nestle Orez cu roscove i-am dat si chiar i-au placut. Atentie insa la ele - sunt recomandate si copiilor cu scaune diareice. Deci daca aveti un copil mai "tare" la burtica, aveti grija sa nu se constipe.
Dupa ce i-am introdus cerealele cu gluten, i-am dat si eu de la Humana. Taaaaaare mult i-au placut. Eu insa ii luam numai din acelea fara lapte inclus (sunt vreo doua sortimente) si asta pentru ca piticul meu a mancat lapte formula HA (de pe la 2 luni, pana dupa 1 an).

Legat de fructe si legume - in conditiile in care dupa cum va spuneam piciul a avut dermatita atopica, eu am inceput diversificarea cu fructe si legume galbene si verzi. Pe cele rosii si de alte culori, le-am introdus mai tarziu. De asemenea am evitat sa ii dau influorescente, adica conopida, broccoli, musetel etc.

Cam atat deocamdata

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -