Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

DIVERSIFICAREA (7)


249 raspunsuri la acest subiect

#1
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 01 martie 2009 - 13:40


Pana acum s-a spus asa:
Capitolul 1Capitolul 2Capitolul 3Capitolul 4Capitolul 5Capitolul 6RECOMANDARILE OMS PENTRU ALIMENTATIA SUGARULUI SI A COPILULUI MICNaty, am vazut filmuletul. Sa iti traiasca minunea si sa va bucurati de ea [pup]. O sa incerc si eu hrisca sa vad daca ii place. Despre linte, nu stiu prea multe pentru ca doar de cateva luni am inceput sa o folosesc si eu. La fel si nautul. Din experienta mea stiu ca lintea rosie e mai ok . Adica, am facut un fel de supa crma cu multe legume, linte si chimen, atat cu linte rosie cat si cu cea verde. Insa de la lintea verde m-am balonat ingrozitor. Deci eu zic ca daca vrei sa incerci, mai bine e cu lintea rosie.[mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008)Stefi[foto]Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-ExuperyCum se topesc kilogramele

#2
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 02 martie 2009 - 03:07

Dragele mele, o primavara frumoasa si un martisor virtual va trimit![olala][pup][flo]
Naty, sa-ti traisca minunea si voi pe langa ea...e o frumusete de copil, iar filmuletele sunt super![flo][olala]

Oana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,



#3
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 02 martie 2009 - 14:45

naty 'ma apuc' si eu de hrisca in curand, intai sa cumpar...de la plafar, vreo marca anume?..despre linte, uite aici, si pe mine ma tenteaza ideea!


LUNY[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)[bebic]


Life is to precious to worry about stupid Shit!

#4
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 02 martie 2009 - 15:56

salutare!

fetele, am si eu o intrebare, de fapt mai multe[:D]: in piureul de legume, ce e de preferat: untul sau uleiul de masline? se poate pune de la inceputul diversificarii sau mai asteptam putin? si in ce cantitate la inceput?

sper sa nu va zapacesc cu atatea intrebari...

noi am inceput sa papam cereale din biberon. le plac f mult! treptat, o sa facem pasta groasa si o sa mancam cu lingurita, chiar daca ne obisnuim mai greu.

[pup]

Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi





#5
diarux

diarux

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 02 martie 2009 - 16:16

OANAAAAAAAAAA te superi daca iti cer id ul de mess?ca ma apuca piticii des cu diversificarea asta si nu stiu cand te prind aici...[:I][:I][:I][flo]

mami Ruxandra, in plina forma[aerob]pentru [url="http://b1.lilypie.com/mjN8p3.png" alt="Lilypie 1st Birthday Ticker" border="]Andrei Tudor[/url],cel mai nazdravan[copil]

[flo]poezici pentru mamici si pepenasi[flo]
poezii mai serioase[cit]
Andrei Tudor- minunea noastra -The Story[pk]


...inseamna
ca infinitul si-a gasit limite
ii zarisem grimasa
zvarcolindu-se-n catuse de fier
aripile sunt inutile acum
chiar si cenusa...


#6
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 02 martie 2009 - 23:41

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
salutare!fetele, am si eu o intrebare, de fapt mai multe[:D]: in piureul de legume, ce e de preferat: untul sau uleiul de masline? se poate pune de la inceputul diversificarii sau mai asteptam putin? si in ce cantitate la inceput?sper sa nu va zapacesc cu atatea intrebari...noi am inceput sa papam cereale din biberon. le plac f mult! treptat, o sa facem pasta groasa si o sa mancam cu lingurita, chiar daca ne obisnuim mai greu.[pup]Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…poze cu gemenei dulci povestea noastraGHIDUL MAMEICreste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi
Buna,Eu ti-as recomanda sa mai astepti putin cu uleiul si untul...ai tot timpul sa le introduci....eu una am preferat untul la inceput (si acum il prefer)...ulei i-am bagat pe la 11 luni.Oana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)NOI-CRACIUN SI REVELION, CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI POZE NOI,

#7
energy79

energy79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 01:36

Buna seara! bebica mea are 3 luni si ceva,dar incep deja sa ma informez despre diversificare,mai ales ca nu o alaptez si nu prea ii place laptele.. am inteles ca circula pe forum o "carticica".cine mi-o poate trimite si mie? sau vreo schema ,ceva de diversificare.. va multumesc mult..vad ca sunteti deja la sfarsitul capitolului 6..am muuulte de citit,din pacate cam putin timp! noapte buna! mami de Eva Anastasia (25 nov 2008) http://i44.tinypic.com/11kuikk.jpg http://i43.tinypic.com/1zl3s3o.jpg http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

#8
Danicris

Danicris

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 08:54

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
salutare!fetele, am si eu o intrebare, de fapt mai multe[:D]: in piureul de legume, ce e de preferat: untul sau uleiul de masline? se poate pune de la inceputul diversificarii sau mai asteptam putin? si in ce cantitate la inceput?sper sa nu va zapacesc cu atatea intrebari...noi am inceput sa papam cereale din biberon. le plac f mult! treptat, o sa facem pasta groasa si o sa mancam cu lingurita, chiar daca ne obisnuim mai greu.[pup]Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…poze cu gemenei dulci povestea noastraGHIDUL MAMEICreste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi
Servus.Eu la 2 saptamani de la inceputul diversificarii (la 6 luni si jumatate) i-am adaugat ulei in piureul de legume. Am folosit si folosesc in continuare ulei de masline presat la rece, are nenumarate beneficii, gasesti multe articole in acest sens.La inceput i-am pus o lingurita, acum ii pun cam 2 linguri de ulei.Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

#9
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 11:26

Citat:
citat din mesajul lui Danicris
Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
salutare!fetele, am si eu o intrebare, de fapt mai multe[:D]: in piureul de legume, ce e de preferat: untul sau uleiul de masline? se poate pune de la inceputul diversificarii sau mai asteptam putin? si in ce cantitate la inceput?sper sa nu va zapacesc cu atatea intrebari...noi am inceput sa papam cereale din biberon. le plac f mult! treptat, o sa facem pasta groasa si o sa mancam cu lingurita, chiar daca ne obisnuim mai greu.[pup]Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu#8230;poze cu gemenei dulci povestea noastraGHIDUL MAMEICreste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi
Servus.Eu la 2 saptamani de la inceputul diversificarii (la 6 luni si jumatate) i-am adaugat ulei in piureul de legume. Am folosit si folosesc in continuare ulei de masline presat la rece, are nenumarate beneficii, gasesti multe articole in acest sens.La inceput i-am pus o lingurita, acum ii pun cam 2 linguri de ulei.Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008
La fel am facut si eu. Cate o lingurita de ulei de germeni de porumb. Alternativ poti sa ii pui si unt.[mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008)Stefi[foto]Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-ExuperyCum se topesc kilogramele

#10
Musette79

Musette79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 11:44

Neata, mamici si pitici!

Tot citesc de iritatiile micutilor si va scriu ca si eu am problema asta. Are o pata rosie pe obraz, inspre ureche, ft aspra. A aparut de vreo 3 saptamani, i se mai retragea, iar aparea, nu cred sa fi fost dupa vreo mancare anume, carnea de pui am introdus-o dupa, marul si para la fel, chiar nu stiu ce sa zic. O perioada s-a atenuat, a disparut aproape complet (am dat-o cu Nidoflor)...dar acuma iar a aparut. Sa fie oare de la dovlecel, ca ala l-am introdus mai demult si ii tot dau cate putin in pireu? De cateva zile i-am fiert in pireu si o bucatica de ardei micuta si 2 foi de ceapa, o sa le scot, poate de la astea a facut.

I-as introduce ceva cereale seara, ca nu se mai satura (mai ales ca pireul de legume mi-l cam refuza, mananca mult mai putin comparativ cu marul sau para rasa, care le topeste).

Voi ce cereale ati intodus? Cu ce ati inceput? Mentionez ca as prefera din cele facute cu apa, lapte formula nu i-am dat niciodata.
Am vazut de la Nestle ceva orez cu roscoave, se prepara cu apa, sau ala e altceva?

Multumesc mult! [flo][flo]

[biz]Botzoflete al nostru


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -