Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nastere acasa...posibil doar pt. straini?!


57 raspunsuri la acest subiect

#41
doula

doula

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 755 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 14:17

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
luna1 e o tampenie antibioticul preventiv si la oameni mari si la bebelusi.revin cu confirmarea informatiei ca medicul de familie poate certifica nasterea copilului pentru mamicile care nasc din intamplare sau nu acasa, in masura in care acestea nu vor sa mearga cu ambulanta si sa se interneze dupa nastere.Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 14+ [baietel]
Alinushca aceasta e o informatie minunata. Multumesc din suflet [flo]
[flo]Andreea - in asteptarea lui Mayan
MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson
"I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life."
Feminitate - trup si suflet de femeie


#42
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 00:16

Felicitari Mamacangur! chiar ma intrebam daca ai nascut.. ce dulce si frumoasa e Nectaria, arata foarte bine. Sper ca toata nasterea a fost o experienta frumoasa.
[flo]

#43
gusta

gusta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 11:03

Buna.

Sa va dau eu un raspuns din tara unde se naste acasa legal cu o moasa si acum vreo 5 ani am vrut sa nasc si eu acasa. Nu e chiar asa simplu, ei vin inspecteaza daca ai pat bun si multe alte lucruri dupa primesti o cutie cu lucruri speciale pentru nastere dar acea moasa este tot timpul in legatura cu un spital si daca considera ca nu e bine credeti-ma ca te trimite acolo.Si dupa ce nasti vine una care sta cu tine vreo sapte zile vreo 7 ore pe zi si nu e asa placut si multe altele[:D].

Eu am nascut pana la urmaua la spital cu cezariana impusa de situatie si nu as alege pentru varianta nascut acasa .

Marilena si Mara Augusta


#44
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 11:33

Citat:
citat din mesajul lui doula
[quoteIn legatura cu intrebarea ta daca noi "pacientele traditionalelor spitale nu putem face nimic pentru a obtine dreptul nasterii acasa" - sunt sigura ca putem. Avem nevoie de rabdare, putere si multa vointa, dar se poate.In primul rand publicul trebuie "educat" in privinta ca nasterea in 90% din cazuri este un "proces" natural. Femeile trebuie sa fie ajutate sa aiba incredere in propriul corp, in nastere, in faptul ca bebelusul este si el partener egal in acest proces. Sotul meu tot timpul imi spune ca "institutia" medicala ofera exact ceea ce publicul (pacientii) sunt capabili/pregatiti sa primeasca. Femei ca tine pot sa faca aceasta schimbare - in clipa in care cererea va creste, institutia medicala va incepe incetul cu incetul sa ofere posibilitati.
Eu sustin din nou si din nou faptul ca cererea este destul de mare incat sa fie luata in seama, si ca problema este SI la medici. Cunosc si eu un medic care face demersuri foarte timide dar constante de a indrepta lucrurile inspre situatia in care o femeie va putea alege sa nasca acasa. Chiar si asa si el spune ca nu crede ca va ajunge sa traiasca destul sa vada implinita treaba asta. Pai pe mine nu ma satisface deloc acest pronostic calculat si rece pe care el il poate da detasat de problema. Eu traiesc ACUM, nu viata viitoare. Eu si poate 100 de alte femei meritam acum si nu in viata viitoare sa ni se asculte nevoia.Ce e drept nu stiu nici de ce moasele (cele care ar trebui dupa parerea mea sa ia atitudine repejor in privinta legiferarii coerente a domeniului in care isi desfasoara ele activitatea) nu misca nimic. Oare nu isi doresc sa aiba cabinete private unde sa vada femei si sa stea de vorba cu ele (pe bani buni), sa le pregateasca pentru nastere? F multi medici pe care i-am cunoscut sunt atat de extrem de aglomerati cu paciente ca sunt sigura ca daca le-ar "scapa" 4-5 care ar prefera sa nasca cu moasa acasa nu ar fi o gaura neagra pe bugetul lor... Moase tinere si scolite pe-afara - si care chiar au practicat pe-afara -avem! De ce nu misca nimic? Din cauza medicilor care nu vor sa se schimbe nimic si sa renunte la nimic? Pentru ca marea lor majoritate inca folosesc manualele de acum 50 de ani din care au invatat si nu sunt deloc la curent cu evolutia meseriei pe care o practica. Si hai sa fim sincere, prefera din plin atitudinea de tipul "ce stii tu?... eu sunt medicul, tu nu stii nimic ca nu ai studiat 8 ani ca mine". Cum ar putea o pacienta sa stie ce e bun pentru ea?...Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 18+ [baietel]

#45
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 12:03

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
Frumos asa. In fond si la noi in tzara se poate naste cam asa daca ai banii pe care ii platesti in USA pentru nastere. Cat ati platit, btw?La stat... este complet, dat total si absolut science-fiction ce povestiti voi [:D].Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 13+ [baietel]
alinushca si-asta nu e un pic de rautate?[:D] Daca nu, atunci poate realizezi ca asa ceva nu e legat de bani ci de respect. Se cumpara respectul in Romania bag sama. Eu nu am platit absolut, dar absolut nimic si a fost absolut sublim.Mindy, exact asa a fost la mine, ma amuz ca eu n-am avut birth plan, dar m-a intrebat ce doresc si i-am spus. In plus am avut pregatita muzica si am cerut sa-i puna unguentul pentru ochi dupa 1 ora numai. Ce mi-a placut mult e ca ei n-au vorbit la expulzie, in soapta pana s-a terminat bondingul.Eu am fost pretty happy cu camera "de hotel", nu cred ca as fi preferat sa nasc acasa. Daca dupa nastere as fi putut pleca imediat acasa, sa nu mai stau 24 de ore, era chiar perfect.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]


#46
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 12:21

Citat:
citat din mesajul lui mQQm
alinushca si-asta nu e un pic de rautate?[:D] Daca nu, atunci poate realizezi ca asa ceva nu e legat de bani ci de respect. Se cumpara respectul in Romania bag sama. Eu nu am platit absolut, dar absolut nimic si a fost absolut sublim.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
nu e deloc rautate. adica vrei sa spui ca nu aveai o asigurare medicala acoperitoare ? adica ca realmente nu ai platit nimic pentru nastere? ma foarte indoiesc. pe aici se aude ca daca vrei sa nasti fara asigurare medicala pe acolo o imbulinezi. sa ne referim poate mai curand la etniile mai sarace care locuiesc pe-acolo. deci da, concluzia ar fi ca respectul se cumpara. lamureste-ma daca ma insel.Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 18+ [baietel]

#47
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 12:58

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
Citat:
citat din mesajul lui mQQm
alinushca si-asta nu e un pic de rautate?[:D] Daca nu, atunci poate realizezi ca asa ceva nu e legat de bani ci de respect. Se cumpara respectul in Romania bag sama. Eu nu am platit absolut, dar absolut nimic si a fost absolut sublim.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
nu e deloc rautate. adica vrei sa spui ca nu aveai o asigurare medicala acoperitoare ? adica ca realmente nu ai platit nimic pentru nastere? ma foarte indoiesc. pe aici se aude ca daca vrei sa nasti fara asigurare medicala pe acolo o imbulinezi. sa ne referim poate mai curand la etniile mai sarace care locuiesc pe-acolo. deci da, concluzia ar fi ca respectul se cumpara. lamureste-ma daca ma insel.Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 18+ [baietel]
Aici se poate naste cam la fel, adica precum la hotel, fara aparatura medicala (decat in caz de nevoie o aduc ei sau te transfera in spitalul general) doar cu moasa, faci bonding (copilul pe pipet si la san imediat dupa expulzie) cordonul taiat dupa ce se opreste din pulsat, tati la nastere, etc etc. Eu asa am nascut. Nu platesti nimic, dar nimic, si nu ai nevoie de asigurare privata. Platim si noi la fel ca in Romania asigurari de sanatate extrase din salariu pentru NHS (National Health System). Dar oricum nu te intreaba nimeni daca esti salariat sau nu, NHS e gratuit pentru toti.Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

#48
doula

doula

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 755 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 17:23

Alinushca ai absolut dreptate.... schimbarea ar trebui facuta pe mai multe planuri. Dar asa cum am spus cererea nu este mare. Tu, eu si inca 100 de femei este un numar foarte mic. Iar aceste schimbari iau o gramada de timp.

Oricum imi sustin parerea ca in primul rand depinde de femeile care vor sa nasca acasa sa inceapa sa creeze conditii pentru o astfel de schimbare. Eu incerc sa gasesc astfel de femei, doctori si moase care ar dori sa participe etc....

Eu una ma apuc de scris vrei sa te alaturi? Daca vrei sa afli mai multe detalii trimite-mi un PM [flo]



[flo]Andreea - in asteptarea lui Mayan


MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson




"I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life."




Feminitate - trup si suflet de femeie






#49
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 17:45

Luna 1, super! Asa da. [asia] Personal ii admir pe englezi, mai ales pentru ca nu fac parte din UE si isi vad de treaba lor.

doula, m-ar interesa, da, sa ma implic activ.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 18+ [baietel]

#50
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 20:00

Alinushca din pacate englezii fac parte din UE, nu au aderat la euro si nici nu o vor face (cel putin nu in viitorul apropiat).



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -