Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nastere acasa...posibil doar pt. straini?!


57 raspunsuri la acest subiect

#21
mamacangur

mamacangur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 08:59

Ma intreb in ce masura s-ar tine cont de de un asemenea plan in spitalele noastre... Am incercat sa imi fac unul dar ideea de a-i da dr. o hartie pe care s-o piarda in spatiu sau de care sa rada cu pofta imi taie elanul. Poate e doar teama mea de a fi refuzata?!

Va astept in vizita ! http://lapieptulmamei.blogspot.com

#22
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 09:34

Mindy, super planul de nastere, sa-l dai doctorului tau dar sa ai si unul extra pregatit pt spital. AM avut si eu Birth Plan, l-am discutat cu doctorita mea si am nascut la spital, Duminica, cu alt doctor[:D]
In mare au respectat ce am scris acolo, doar ca nu aveau bath tub, minge, etc..
Cam saracuti, invatati cu mama sa stea in pat.. bine ca aveau TV in sala de nasteri[alcool]
Succes la nastere
[flo]

#23
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 09:39

A, am uitat. Am cerut special fara epiziotomie. Au respectat si au lasat mama natura sa actioneze. Mi-au pus cateva stitches pe interior, ca era ruptura mare.. Acum, drept sa spun, ma tem sa nu raman cu ruptura asa [:D]
DAr ma simt muuuuuuult mai bine fara epiziotomie, acum mi se pare de-a dreptul barbarie.. La celelalte nasteri am avut dureri, nu ma puteam aseza pe scaun, a fost un chin pana s-a vindecat.. PAcat ca abia acum la nr 4 am stiut sa cer fara epiziotomie[bibe]

#24
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 11:41

Frumos asa. In fond si la noi in tzara se poate naste cam asa daca ai banii pe care ii platesti in USA pentru nastere. Cat ati platit, btw?

La stat... este complet, dat total si absolut science-fiction ce povestiti voi [:D].





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 13+ [baietel]

#25
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 14:15

Fara suparare , dar mie nascutul acasa mi se pare horror, cred ca mi se trage de la emisiunile de la tv pe baza acestui subiect . In primul rand nu m-as simti in siguranta ( nu ca in spitalele din romania nu ti s-ar putea intampla nimic ca doar am vazut destule cazuri ) dar cel mai rau m-ar scoate din sarite membrii familiei si restul curiosilor care s-ar plimba prin casa in asteptarea bebelui + plus mizeria ce rezulta in urma nasterii .
Acum voi faceti ce doriti, asta e parerea mea.
Va doresc succes si nasteri usoare !

#26
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 14:38

Macrina,



Imi permit sa te felicit pentru noul prunc si pentru "fara epiziotomie". Mai bine mai tarziu decat niciodata!



r_ocsy, nu stiu ce emisiuni la tv ai vazut pe baza acestui subiect cu nascutul acasa, dar te asigur ca sunt scene horror care se fac in spital pentru care merita sa cerem sa fim respectate.



M-am bagat sa rapsund aici ca m-au intrigat motivele reticentei tale fata de nasterea acasa: cum eu am trait-o, te asigur ca nimeni nu se plimba prin casa ta (neamuri etc) daca tu n-ai chef. Eu chiar n-aveam chef deloc si aici e rolul barbatului sa limiteze vizitele dupa nastere, inainte ce sa mai zic, iar in timpul nu cred ca mai e cazul sa comentez.



Ce m-a atins e partea cu mizeria. eu am nascut acasa si n-am facut mizerie. Nasterea nu face mizerie, nu stiu de ce isi inchipuie lumea ca la nastere e o baie de sange. Sau altfel spus: menstruatia e mizerie? deranjul care rezulta in timpul si in urma menstruatiei e de nesuportat? Activitatile fiziologice pe care le traietsi zilnic sunt mizerii de nedepasit? Te asigur ca nasterea in sine are mult mai putin calificativ "mizerabil" decat unele necesitati fiziologice cotidiene.

Numai bine!



asa a fost



poze



mes p’tits riens



#27
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 15:07

subscriu la ce a scris r_ocsy...

Preferam si eu spitalul. Atmosfera nu e ca acasa, dar totusi imi dadea un sentiment de siguranta sa am un ginecolog, un neonatolog, o aparatura in caz de probleme...

Din moment ce nu e vorba numai de viata mea, ci si de viata copilului, as alege oricand locatia cea mai sigura pentru noi, si nu m-as juca cu viata bebelusului meu doar pentru ca vreau sa fiu in moda cu cei de afara.





Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#28
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 15:40

paulush : dupa cum am spus , nu vroiam sa supar pe nimeni !
Emisiunea respectiva era pe travell, dar nu stiu cum ii spune !
Iar la capitolul mizerii intrau sangele, lichidul amniotic, placenta ... care intr-adevar sunt naturale, provin din corpul tau dar mie una imi provoaca o stare de greata ; imi pare rau daca te-am ofensat cu ceva, eu pur si simplu nu pot sa le vad !

#29
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 16:59

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

si nu m-as juca cu viata bebelusului meu doar pentru ca vreau sa fiu in moda cu cei de afara.





Si de ce presupui tu ca acesta este motivul pentru care o femeie si-ar putea dori sa nasca acasa? Mi se pare o etichetare ieftina si rautacioasa. Nu toata lumea isi lasa viata condusa de teama, la asta te-ai gandit?



#30
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 17:21

teama irationala bazata pe lipsa totala de informare, as adauga. auzi... "in moda cu cei de-afara"...





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 13+ [baietel]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -