Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nastere acasa...posibil doar pt. straini?!


57 raspunsuri la acest subiect

#31
mamacangur

mamacangur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 17:22

Fiecare alege in functie de cat poate duce! Motivul pentru care am initiat aceasta discutie insa, e acela de a afla daca exista posibilitatea sa fii asistata de o moasa la nastere in casa proprie. De acum 4 ani si pana acum nu s-a schimbat nimic din pacate, asa ca renunt din nou la visul de a da nastere acasa...
Totusi, nu sunt singura care isi doreste acest lucru si ma intreb daca noi, pacientele traditionalelor spitale nu putem face nimic pentru a obtine acest drept. Sunt convinsa ca unii ginecologi nu vor sa renunte la ideile lor, nu de dragul pacientelor, ci de dragul veniturilor pe care se tem sa nu le piarda.

Va astept in vizita ! http://lapieptulmamei.blogspot.com

#32
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 20:23

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K si nu m-as juca cu viata bebelusului meu doar pentru ca vreau sa fiu in moda cu cei de afara.
Si de ce presupui tu ca acesta este motivul pentru care o femeie si-ar putea dori sa nasca acasa? Mi se pare o etichetare ieftina si rautacioasa. Nu toata lumea isi lasa viata condusa de teama, la asta te-ai gandit?
nu, io-s o rautacioasa overprotected mom, care considera ca nu are dreptul sa-si riste viata bebelusului. Hai sa fim sinceri: nu e asa de grav sa stai 2-3 zile in spital, cu toata mizeria din spitalele romanesti, (o paranteza: la maternitate se spala de 2 ori zilnic cu clor, eu recunosc, acasa nu fac asta asa de des[:I])Ia-o altfel: maternitatea e un serviciu optional, cu multiple posibilitati de interventie fata de nasterea acasa. Si din moment ce s-au inventat incubatorul, medicul, aparatura de tot felul, folosita in domeniu, mi se pare mai logic sa te si folosesti de ele, decat sa-ti para rau ulterior. Si da, sunt o fricoasa, greu am ramas gravida, si am avut emotii mari, sa am copii sanatosi, sa duc sarcina paa la capat, si sa fie totul ok.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert

#33
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 20:25

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
teama irationala bazata pe lipsa totala de informare, as adauga. auzi... "in moda cu cei de-afara"...Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 13+ [baietel]
La lipsa totala de informare as adauga: stiu ce inseamna sa nasti acasa, mi-a povestit prietena mea din olanda, cu lux de amanunte, incepand de la pregatiri si pana la capat.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert

#34
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 00:23

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Si da, sunt o fricoasa, greu am ramas gravida, si am avut emotii mari, sa am copii sanatosi, sa duc sarcina paa la capat, si sa fie totul ok.




Mi-am dat seama de asta...si totusi nu mi se pare un motiv sa-ti versi frustrarile pe mamicile pentru care atat conceptia cat si nasterea si cresterea copilului sunt fenomene absolut naturale fara motive de spaima sau nevoie de prea multe indrumari.



#35
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 00:55

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy
paulush : dupa cum am spus , nu vroiam sa supar pe nimeni !Emisiunea respectiva era pe travell, dar nu stiu cum ii spune !Iar la capitolul mizerii intrau sangele, lichidul amniotic, placenta ... care intr-adevar sunt naturale, provin din corpul tau dar mie una imi provoaca o stare de greata ; imi pare rau daca te-am ofensat cu ceva, eu pur si simplu nu pot sa le vad !
Stai linistita, nu ma simt deloc ofensata, fiecare ne definim prin popriile declaratii...Conceptul de feminitate e foarte relativ, pentru unele din noi include pe primele locuri o manichiura perfecta, preocuparea fata de riduri, celulita sau un bust perfect.Eu am integrat in ideea de feminitate acele ingrediente ce apar in sarcina/ nastere. Mi se par dumnezeiesti de frumoase.asa a fostpozemes p’tits riens

#36
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 18 mai 2010 - 20:06

am gasit pe un alt forum o informatie interesanta si recenta (pentru cele interesate, evident) pe care nu am apucat sa o confirm dar pe care o voi discuta Joi cu medicul meu de familie.

se punea intrebarea ce trebuie sa faci daca nasti acasa dpdv legal. si singura varianta pe care o auzism pana acum si despre care stiam ca functioneaza este sa chemi salvarea care sa te duca taman unde nu vrei sa ajungi, unde sa petreci macar o noapte...

ok, o fata de pe alt forum a nascut in martie acasa (la alegerea ei - era a treia sarcina) iar doctora ei de familie i-a zis ca medicii de familie pot lua in evidenta nasterea unui copil acasa. daca e adevarat, s-ar rezova una dintre dilemele poate mai putin importante ale subiectului astuia.







Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 14+ [baietel]

#37
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 18 mai 2010 - 20:10

Gabi, chiar daca tie ti s-a parut ca ma refer la tine personal, nu ma refeream la tine cu teama irationala si nedocumentata de nasterea acasa, ci la mentalitatea "masei".

In legatura cu tine, nu prea inteleg de ce persoanele ca tine care nu vor sa nasca acasa ar intra pe asa un subiect?.. care e rostul? Nu ca nu ar fi toata lumea libera sa intre oriunde vrea, dar intelegi ideea.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 14+ [baietel]

#38
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 19 mai 2010 - 14:41

Fetelor e bine sa va interesati si de tratamentul dat bebelusilor in urma nasterii acasa. Stiu ca acum cativa ani daca nasteai acasa accidental se dadea obligatoriu tratament cu antibiotic pentru a "preveni" eventualele infectii fiind mediu nesteril dupa parerea lor.



Personal n-as accepta sa ii dea copilului tratament preventiv cu antibiotic.



In rest "go for it" eu regret ca n-am nascut acasa al doilea copil, desi am nascut in spital intr-o camera ca de hotel (fara aparatura medicala, o aduceau in caz de nevoie doar) totusi mi-ar fi placut sa fiu in casa mea.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

#39
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 13:27

luna1 e o tampenie antibioticul preventiv si la oameni mari si la bebelusi.



revin cu confirmarea informatiei ca medicul de familie poate certifica nasterea copilului pentru mamicile care nasc din intamplare sau nu acasa, in masura in care acestea nu vor sa mearga cu ambulanta si sa se interneze dupa nastere.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 14+ [baietel]

#40
doula

doula

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 755 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 14:14

Citat:
citat din mesajul lui mamacangur
Fiecare alege in functie de cat poate duce! Motivul pentru care am initiat aceasta discutie insa, e acela de a afla daca exista posibilitatea sa fii asistata de o moasa la nastere in casa proprie. De acum 4 ani si pana acum nu s-a schimbat nimic din pacate, asa ca renunt din nou la visul de a da nastere acasa...Totusi, nu sunt singura care isi doreste acest lucru si ma intreb daca noi, pacientele traditionalelor spitale nu putem face nimic pentru a obtine acest drept. Sunt convinsa ca unii ginecologi nu vor sa renunte la ideile lor, nu de dragul pacientelor, ci de dragul veniturilor pe care se tem sa nu le piarda.Va astept in vizita ! http://lapieptulmamei.blogspot.com
Mamacangur am vazut pe blogul tau ca ai nascut. Doresc sa te felicit (cu putina intarziere) Nectaria este pur si simplu superba. Chiar din prima clipa de viata - e atat de roza si neteda [olala] Multa fericire si sanatate [flo] In legatura cu intrebarea ta daca noi "pacientele traditionalelor spitale nu putem face nimic pentru a obtine dreptul nasterii acasa" - sunt sigura ca putem. Avem nevoie de rabdare, putere si multa vointa, dar se poate.In primul rand publicul trebuie "educat" in privinta ca nasterea in 90% din cazuri este un "proces" natural. Femeile trebuie sa fie ajutate sa aiba incredere in propriul corp, in nastere, in faptul ca bebelusul este si el partener egal in acest proces. Sotul meu tot timpul imi spune ca "institutia" medicala ofera exact ceea ce publicul (pacientii) sunt capabili/pregatiti sa primeasca. Femei ca tine pot sa faca aceasta schimbare - in clipa in care cererea va creste, institutia medicala va incepe incetul cu incetul sa ofere posibilitati.
[flo]Andreea - in asteptarea lui Mayan
MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson
"I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life."
Feminitate - trup si suflet de femeie



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -