Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 14 voturi

Mame ... denaturate (?)


242 raspunsuri la acest subiect

#21
adelaki

adelaki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:23

fetelor, ma bag si io in vorba aici, ca altfel mor cu proalaptatoarele fanatice de gat si am mai inceput si sa fiu confundata cu stanescu[:D] - eu nu am avut probleme cu sarcina, insa dupa ce m-am pregatit psihic 9 luni pentru nastere naturala, am ajuns la cezariana. si pentru asta nu eram pregatita[bang] -laptele a venit dupa stimulare cu pompa 2 zile, caci fi-miu urla si se zbatea cand vedea ca nu-i iese nimic. a fost foarte mancacios inca de la inceput ( si foarte mare 56cm si 3850g) -am ajuns acasa cu sanii prastie, ma dureau de-mi venea sa urlu, fi-miu urla si el de foame, ajunsesem isterica de-a dreptu. am alaptat 2 luni cu chiu cu vai. acu fi-miu e bine merci cu nan1 -n-am iesit din casa prima saptamana dupa iesirea din spital, am fost foarte mult singura acasa cu copilul. mi-a fost f greu sa ies singura cu copilul pentru ca nu aveam voie sa ridic greutati si carutul+copilul aveau 11 kg.cand am iesit prima oara singura in oras radeam ca proasta si se uita lumea la mine. si da, de-abia asteptam sa las copilu cu maica-mea sa ies si io undeva...oriunde[:o)] -am dormit cu copilul in camera pana a implinit 3 luni dupa care m-am mutat, caci la fiecare zgomot ma trezeam si eram tot timpul super obosita; -ies cu copilul la malluri, conduc singura pana acolo ( a se citi: chinui copilul in scaunul de masina si-l duc sa ia virusi[:D]) Adela si bebe Darius (7.11.2007)

#22
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:30

Mie mi se pare amuzant sa vad ca desi la topicul de la ZZ nimeni nu a spus ca o mama care nu alapteaza e denaturata, voi totusi gasiti atata placere in a va numi asa. Oare de unde vi se trage? O sa urmaresc si eu topicul in continuare, sunt curioasa pana unde poate sa duca spiritul de contradicite.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

#23
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:33

Da, sa mai completez: desi n-am avut absolut nici un disconfort pe parcursul sarcinii, eram cat casa si era august si muream de cald, asa ca abia asteptam sa nasc (si in plus am facut cezariana la cerere [help]). Si doarme in camera lui din momentul in care am avut mai mult de o camera. Da' am alaptat un an, credeti ca scap de flacarile iadului cu asta? [:D] Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#24
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:35

quote:
Originally posted by Donia
Mie mi se pare amuzant sa vad ca desi la topicul de la ZZ nimeni nu a spus ca o mama care nu alapteaza e denaturata, voi totusi gasiti atata placere in a va numi asa. Oare de unde vi se trage? O sa urmaresc si eu topicul in continuare, sunt curioasa pana unde poate sa duca spiritul de contradicite.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Si ai sa vezi ca nu e vorba propriu-zis de alaptat, sau nu numai de asta. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#25
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:39

quote:
Originally posted by Donia
Mie mi se pare amuzant sa vad ca desi la topicul de la ZZ nimeni nu a spus ca o mama care nu alapteaza e denaturata, voi totusi gasiti atata placere in a va numi asa. Oare de unde vi se trage? O sa urmaresc si eu topicul in continuare, sunt curioasa pana unde poate sa duca spiritul de contradicite.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Nu de la ZZ am ales numele Donia, zau. Pur si simplu asta cu asta multe din noi au fost gratulate de soacre/prieteni/alte mamici, etc Si nu am deschis acest topic din spirit de contradictie sau de a crea contra-curente. Pur si simplu pentru a discuta, pentru a ne simti mai confortabil cu noi insine, pentru a nu ne simti "alien"-i si pentru a ne ajuta una pe alta. Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprec...TOPIC_ID=116326

#26
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:58

eu am nascut natural caci mie imi e frica tare de "buba" si din punctul meu de vedere cezariana e "biiig buba". oricum aici nu alegi. am nascut cu epidurala montata la 1cm dilatatie caci urlam de durere, dupa ce mi-au montat-o nu m-a mai durut nimic si faceam bancuri cu asistentele. am nascut in 3 minute dupa ceas, nasterea propriu zisa. dupa ce am nascut am cerut sa ma duca cu scaunul la Laura si era sa lesin, era cald rau acolo. apoi m-au dus cu patul si apoi singurica. Laura s-a nascut insa cu probleme si imi dau lacrimile si acuma cand vad bebei mici cu perfuzii. Deci asa "denaturata" nu sunt nici eu... Ceea ce vreau sa punctez e ca fiecare din noi are sensibilitatile ei, dar asta nu ne face sa uitam total de noi. Doamne da' cate ati scris! Unde ati fost mai fetelor pana acuma? Eu credeam ca sunt singura careia ... ii lipseste o doaga Mami de Laura Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprec...TOPIC_ID=116326

#27
cllaudia

cllaudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 791 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 20:05

Ma alatur si eu voua... 1. am nascut prin cezariana, si in toate noptile petrecute in maternitate am cerut sa m-i se ia copilul si sa fie dus in salon la nou-nascuti pt a ma putea odihni 1.am alaptat 3 luni si ceva dupa care am trecut pe formula. 3.am plans muult cand realizam ca trebuie sa stau cu copilul si nu mai poti iesi nicaieri sa ma distrez, doar eu si sotul... si inca mai plang 4. am lasat copilul sa planaga si nu l-am luat in brate de la primul scancet. 5. nu am lesinat si nici nu am facut vreo criza de panica atunci cand copilul a cazut din pat la 7 luni, nici el nu a scos nici macar un sunet. 6. i-am dat copilului suzeta inca din prima saptamana, si l-am pus in premergator de la 6 luni. Mai ar fi multe de spus , dar ma opresc aici. Fetelor, cred ca le-am provocat crize de nervi fetelor din " categoria" cealalta, dar macar ne-am spus si noi parerea fara teama ca vom primii pietre, si rosii in cap... adica doar asa virtual, dar ce ne pasa noua, nu-i asa?. Noi sa fim sanatosi!

#28
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 20:28

Uite, mie-mi pare straniu sa vad ca atatea femei, mame, alearga fericite sa se alature unui grup care se intituleaza "mame denaturate". E ca si cum pana la urma parerile celor din jur v-au ajuns... de parca ati ajuns chiar voi sa va temeti ca ati putea fi asa, si cautati pe forum confirmarea ca sunteti totusi parinti buni. E ca si cum stiti ca ati luat la un moment dat niste decizii care poate nu au fost cele ideale sau corecte, si cautati sa va gasiti linistea proprie citind postari ale altora care au facut la fel ca voi. Ca una e sa nu alaptezi din diferite motive, sa ai depresie post partum, sa iti doresti sa iesi la magazine, sa fii nevoit sa te intorci al servici, etc, si alta e sa alegi de buna voie sa te autointitulezi mama denaturata. Insa, pana la urma... poate voi stiti mai bine...
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

#29
adelaki

adelaki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 20:36

quote:
Originally posted by Donia
Uite, mie-mi pare straniu sa vad ca atatea femei, mame, alearga fericite sa se alature unui grup care se intituleaza "mame denaturate". E ca si cum pana la urma parerile celor din jur v-au ajuns... de parca ati ajuns chiar voi sa va temeti ca ati putea fi asa, si cautati pe forum confirmarea ca sunteti totusi parinti buni. E ca si cum stiti ca ati luat la un moment dat niste decizii care poate nu au fost cele ideale sau corecte, si cautati sa va gasiti linistea proprie citind postari ale altora care au facut la fel ca voi. Ca una e sa nu alaptezi din diferite motive, sa ai depresie post partum, sa iti doresti sa iesi la magazine, sa fii nevoit sa te intorci al servici, etc, si alta e sa alegi de buna voie sa te autointitulezi mama denaturata. Insa, pana la urma... poate voi stiti mai bine...
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
subiectul se cheama mame..denaturate(?) - o subtila diferenta. Si asta este locul unde am ales sa povestim ce si cum facem fara sa ne sara in cap o gramada de persoane ca nu iubim si nu intelegem copilu, ca nu facem ce e mai bine pt el, ca il dresam, ca nu ii suflam in cur suficient, etc. Daca te intereseaza subiectu si poti sa ne scrii si altceva decat ceea ce ai scris pana acum, esti binevenita. Daca nu, de critici si comentarii ironice nu avem nevoie, ca daca aveam nu mai scriam aici. Adela si bebe Darius (7.11.2007)

#30
tatiana83

tatiana83

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 21:05

Eu din contra fetelor!....ieri am fost invitata de sefa sa particip la iesirea cu "fostele" colege de birou" pt 8 martie...si le-am destainuit ca EU nu percep ca toate celelalte mame..ca bunicii sa aiba grija de copilul meu.Pur si simplu mi se face pielea de gaina cd aud ca mama iese fara mine, impreuna cu soacra mea si cu copilul in parc(asta a fost sambata cd eu am fost la o cununie si a fost vorba ca nimeni nu iese din casa cu copilul!).Sau cd ma uit la ele cum ingrijesc copilul(in timp ce eu mananc de ex, sau imi usuc parul, fac treba prin casa, etc) si nu imi place deloc ce vad..ADICA PUR SI SIMPLU ele nu fac treba ca mine!Vreau numai eu sa am grija de copil pt ca nimeni altcineva nu o face ca MINE.Nu suport nici sa imi pupe soacra baiatu' pt ca o face cu sunet tare, cu saliva, etc.Ii vorbeste tare, despre verzi si uscate, si nu imi place. chiar i-am zis ieri la masa sefei ca ma gandesc cum de ma voi intoarce la birou dupa 1 an!?(eu i-am spus ca vreau sa stau doar 1 an acasa...ca il voi lasa cu mama..dupaia...dar acum nu imi mai surade ideea!!!). Cert e ca, in primele sapt cd mi-a fost mai greu cu bebele, am apelat la ajutorul mamei mele(la soacra in nici un caz!preferam sa mor de foame!), insa acum ca lucrurile s-au mai linistit, si bebele se mai trez doar o data pe noapte, doarme si in timpul zilei, nu prea mai imi place nici de mama cum imi ingrileste copilul. Precizez ca: - sarcina a fost super frumoasa..nu mi-a fost rau deloc..insa NASTEREA a fost crunta(am nascut natural). -in primele zile plangem de emotie numai cd ii vedem chipul.. -stateam ore in sir cu el in camera..chiar si atunci cd dormea.. -la shopping pt mine am iesit destul de tarziu..dupa 2 LUNI(pt botez)CU TOATE CA INAITE ERAM FANATICA CU HAINELE..NU ERA SALARIU SA NU IMI CUMPAR COSMETICE SI HAINE CU SACU' -cand ies la cumparaturi sau cu fetele(cum a fost ieri-ca pt 8 martie) imi este f dor de el..iar cd il vad(adik cd ajung acasa) ma comport de parca nu l-am mai vz de zile intregi.. -ii reprosez sotuluk ca el nu e atasat de copil, si atunci cd vine de la servici sta prea putin cu noi ... -am putut sa alaptez exclusiv 1 luna, mixt pana la 2 luni juma, apoi praf NAN insa mi-a parut f rau.....am simtit ca s-a "rupt" aceea legatura pe care o ai cu copilul tau atunci cnad ii dai san.. Si cred ca mai sunt multe de spus dar poate mai continui dupa ca vad ce ziceti si voi fetelor despre comportametul meu'. PT. ADELAKI:buna adela..daca citesti..pt ca am vazut ca ai postat si tu..mai spune-mi cum merge cu lactogenul la tine ca la mine nu prea functioneaza...adik a facut si el singur dar sunt zile in care se chinuie si nu pot sa il las si il scot eu sa faca caca cu supozitor..eu amvrut sa il las si 2 zile fara sa faca (dk nu a reusit singur) insa se agita rau, nu imi mananca biberonul.. Sa avem bebei sanatosi! Tatiana&Luca (12.12.2007)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -