Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 14 voturi

Mame ... denaturate (?)


242 raspunsuri la acest subiect

#1
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:29

Buna la toata lumea. Sunt o mamica de Laura de 2 ani din de multe ori din ceea ce citesc ma simt ... o altfel de mamica. - nu am considerat sarcina ca cea mai frumoasa perioada din viata mea, abia asteptam sa nasc si sa ma pot odihni (haha, ce vise) - am alaptat combinat pana la 6 luni - am luat-o la cumparaturi cu carutul in cabina de proba cand avea 2 luni, conducand singura cu ea in masina - am inceput serviciul la 3.5 luni ale fetitei, insa am continuat alaptatul pana la 6 luni fugind in pauza de pranz la cresa - am scos-o din casa la 1 luna sa ne plimbam, abia am asteptam sa faca cele 3kg impuse de medic pentru a iesi afara - nu mai dorm cu ea de la 6 saptamani caci nu ma pot odihni cu ea in camera - ii ascultam pe vreme aceea respiratia si orice murmur - o las la tv cand fac treaba in casa - nu ma intereseaza ce si cat mananca, ii dau sa manance tot ce mancam si noi chiar daca e pizza sau mancare chinezeasca - etc, lunga lista Mai sunteti si altele asa? Am deschis acest topic nu ca sa ne batem cu pumnii in piept ca ne neglijam odoarele ci ca sa avem un loc unde sa discutam problemele pe care le avem noi, astelalte. ex: cine nu a plans in prima zi de cresa/bona la 3 luni ale copilului? da' ti-e teama sa zici asta pe undeva fara sa primesti comentarii ca ai inceput seriviciul asa devreme. eu, va rog sa notati, de cate ori zic ca am inceput la 3.5 luni adaug ca asa se face in belgia si ca altfel nu ne permiteam acoperisul. cine a suferit de depresie post natala sau pur si simplu si-a dorit sa iasa sa isi ia fusta noua ca se saturase de hainele de sarcina care le purta si dupa nastere cine vrea sa invete copilul sa doarma singur in camera cine vrea sa plece in vacanta cu copilul cu masina departe/avion si ce solutii exista pentru asta - cum adaptam programul de masa, de somn etc cine vrea sa iasa seara si cum gasim babysittere si tot asa. de ce am ales acest nume? pentru ca asa sunt catalogate multe din mamicile care sunt un pic ... altfel Va mai simtiti careva cu musca pe caciula? Mami (denaturata) de Laura-Balaura
Nota pentru cititori: Unele afirmatii facute aici vi se vor parea socante. Daca aveti o parere contrarie va rugam sa o expuneti folosind conditionalele "eu as sugera..." "eu in situatia asta as facea ...". In limba romana avem noroc, conditionalul se conjuga usor: particula "as" + forma verbului la infinitiv. In cazul in care cojugarea conditionalului va creaza probleme as sugera (na ca mie mi-a iesit) folosirea de expresii de genul "parerea mea este ...", "eu cred ca..." Sa nu uitam: un sfat dat frumos este acceptat mai usor! Va multumim pentru intelegere [flo]
Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprec...TOPIC_ID=116326

#2
ursuleata

ursuleata

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.820 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:34

Am gasit subiectul...inca nu ma simt ca nu sunt mamica [alcool]...mai am putin, dar voi urmari acest topic cu interes.[biz] Alina [gravi]33+ [baietel] Vlad Alexandru http://bd.lilypie.com/mTVqp2.png http://community.web...ser/ursuleata14 AMR 7 SAPTAMANI!!!

#3
Tonnia

Tonnia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 829 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:37

alra, da'curajoasa mai esti! Tine-te bine! [:D] Antonia

#4
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:40

Desi nu este un topic pentru lauda incep prin a ma lauda si dupa aia promit ca raspund si la intrebari: - nu am considerat sarcina ca cea mai frumoasa perioada din viata mea, abia asteptam sa nasc si sa ma pot odihni - si sa nu mai vomit! - am alaptat combinat pana la 3 luni - am luat-o la cumparaturi cand avea 1 luna, conducand singura cu ea in masina - am inceput serviciul la 3 luni ale fetitei - am scos-o din casa la 6 zile sa ne plimbam - nu mai dorm cu ea de la 2 ani jumate - dar vine la mine in pat (cu perna, ursul si soarecele) in fiecare noapte - o las la tv / pe internet cand fac treaba in casa - ii dau sa manance tot ce mancam si noi chiar daca e pizza sau mancare chinezeasca - dar ma interesez ce mananca [il] Sorana si Monica (5 ani)

#5
incognito

incognito

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:49

Alra,chiar ca esti curajoasa! Sa nu ai probleme cu fetita niciodata!Este tot ce-ti doresc! Nu o spun in ideea ca eu am fost si sint o mama grozava.Am si eu defectele mele dar citeva reguli le-am respectat tot timpul.Mi-a fost teama. Poate voi intra sa mai detaliez,fug ca am mincarea pe foc! Va pup, Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

#6
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:50

Problema prinicpala este sa ai un ajutor de incredere. In cazul meu ajutorul a fost sora mea. Dar ... sora mea era si ea la serviciu toata ziua, seara pica lata ... asa ca ma puteam baza pe ea doar cateva ore, in weekend. Atunci faceam curat in casa. Cand am nascut credeam ca sunt capabila sa le fac eu pe toate. Ei bine, am constatat (e drept ca "nu mi-a picat bine") ca, oricat m-as stradui nu pot sa fiu in 7 locuri si nu pot sa fac 7 lucruri deodata. Asa ca ... am inceput sa angajez ajutor. Bona. Femeie care imi face curat. Si sa cer ajutorul, sa "trasez sarcini clare". De exemplu tata imi cumpara paine si fructe in fiecare zi. Sotul face baie copilului si o culca (cam 4 zile pe saptamana, aici mai am de lucrat [il]) Ar mai trebui sa adaug (acum imi dau seama) pe lista cu mama denaturata ca ... se intampla destul de des sa fim plecate pana la 10 seara si .... sa ne culcam fara baita. Tot la categoria "mama denaturata" eu iau copilul peste tot cu mine. Cam de pe la 2 ani am renuntat sa o mai las cu bona daca noi mergem la o petrecere. Pentru ca plangea dupa mine. Si uite asa copilul meu danseaza pana la 3 dimineata! Dar i-a luat ceva vreme - la Revelionul trecut a adormit intr-o camera cu muzica taaaare, langa boxa [;)] Sorana si Monica (5 ani)

#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:52

Eu am plimbat copilu` incepand din a 7-a zi de viata, pana atunci am fost in spital; am dus o cu mine peste tot, cumparaturi, parc, distractie, in marsupiu sau carucior, pe ploaie, vant, ceata, k nu am avut de ales :-); am mers la servici cand a implinit 7 luni, lasand o cu bona; am alaptat mixt 3 luni juma; o incurajez sa stea la tv sau pc, dar ea nu vrea :-); dorm cu ea k vreau io, desi ma mai exileaza ea; sarcina a fost grea, plina de semne de intrebare asupra sanatatii mele si a copilului; mananca la cerere, in limitele impuse de mine si cat de cat echilibrat.

Si mai sunt considerata nebuna pt ca imi duc copilul la controale periodice, adik la stomatologie, am bifat control la oftalmologie, psi, la orl, mergem la pediatra la primul tusit si stranutat. I am facut analize pt k asa am considerat eu, k trebuie (deci copilul a fost intepat in vena, din cauza mea ... k nu a plans deloc, k sta in cabinet medical juma de ora fara sa se agite, k stie ce inseamna un vaccin, un control, astea toate nu conteaza pt ceilalti ...)Pt asta lumea ma considera nebuna si paranoica si deplasata.

________________________________________

Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada


#8
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:54

Si sa voluntariez un sfat - cand pleci cu copilul la drum lung pleci noaptea! Daca pleci la 21.30 cand ora normala de culcare a copilului este 22.00 tocmai bine va adormi si cand se scoala sunteti deja acolo! Singura problema este sa rezistati voi, parintii, sau la destinatie sa fie cineva care poate sta cu copilul macar 4 ore ca sa puteti dormi voi. Asta este metoda folosita de noi pentru a ne vizita rudele aflate la 600 km departare (in Romania asta inseamna 10 ore de mers cu masina!) Sorana si Monica (5 ani)

#9
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:55

quote:
Originally posted by incognito
Alra,chiar ca esti curajoasa! Sa nu ai probleme cu fetita niciodata!Este tot ce-ti doresc! Nu o spun in ideea ca eu am fost si sint o mama grozava.Am si eu defectele mele dar citeva reguli le-am respectat tot timpul.Mi-a fost teama. Poate voi intra sa mai detaliez,fug ca am mincarea pe foc! Va pup, Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Mai, n-am! Adica ma rog, cele inerente - boli de la cresa, plange cand e obosita - ca toti copiii. Ba multi imi tot explica ce "noroc" am eu cu fi-mea. Ca mananca, ca doarme singura, ca se joaca singura, etc. Paradoxul este ca aceleasi persoane imi critica "metodele" [:)] Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprec...TOPIC_ID=116326

#10
trischa

trischa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 676 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:57

fetita mea are 17 luni si nu-i dau sä mänänce carne,am fost cu ea in ro doar noi douä si masina.adicä am condus 20 de ore,am oprit sä-i dau mäncare,sä o schimb si sä-i fac plimbarea.de iesit din casä o facem de la 7 zile,doarme singurä in camera ei de la 6 luni,am aläptat doar 4 luni si o iubesc.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -