Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 14 voturi

Mame ... denaturate (?)


242 raspunsuri la acest subiect

#11
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 18:57

Mama Giuliei ... pai pe mine m-a intrebat o doctorita stomatolog ce caut cu copilul acolo!!!!! Si raspunsul cu "am venit la control, ca n-am mai fost de un an!" a lasat-o cu gura cascata! Si tot ea zicea ca "are cei mai frumosi dinti, nu are nicio carie, nu am mai vazut pana acum copil fara carie". Imi venea sa-i zic - pai daca ii primesti in cabinet doar cu carii!!!! Sorana si Monica (5 ani)

#12
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:03

Mi-am adus aminte! Nu duc copilu' la gradi "la program" adica 8 - 8.30, ci la 9.30 aproximativ. Si imi zice educatoarea "noroc ca aveti copil destept ca altfel nu putea recupera" [il][il][il] Monica doarme pana la 9.00. Eu la fel. Am tras ditai scandalu' cu directoarea gradinitei ca cica e obligatoriu s-o duc pana cel tarziu la 8.45, ca ea inchide usa. Am tipat una la alta cam 30 min la telefon pe chestia asta. Si imi duc copilul tot la 9.30 desi "pierde activitati importante" si "o sa mearga la scoala si o sa aveti probleme". Sorana si Monica (5 ani)

#13
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:04

Si eu, si eu (fi-mea are 1 an si 3 luni): - nici eu n-am cosiderat sarcina cine stie ce perioada sublima, de altminteri n-am avut probleme, da' in ultimele 2 luni respiram cam ca balena, la 5 minute, de stat pe spate nu putea fi vorba, de-abia asteptam sa se termine - cezariana electiva cu generala, n-am simtit nevoia sa aud "primul strigat" - mi-au adus-o cand m-am trezit, ne-am uitat una la alta vreo 5 minute si eu ma intrebam"si ce-ar trebui sa simt acum?", da' hai sa zicem ca eram dupa anestezie - m-am dus la ea dupa vreo 6 h, dar am intrebat asistenta care e copilul meu - alaptat mixt pana la 2 saptamani, dupa-aia "traiasca formula" - la 5 zile rupeam poarta sa ies la cumparaturi(si eu n-am treaba cu shoppingul), la 10 zile ieseam la restaurant, la 1 luna mergeam la o nunta - fara copil - la 2 luni m-am intors la servici, desi as fi putut sta acasa, dupa inca o luna am inceput sa fac garzi - las sa i se intample mici accidente - de genul sa-si prinda degete la sertar- pe principiul ca 10 sfaturi nu fac cat experienta proprie, dar i-am dat una peste mana (dupa 10 "n-ai voie") cand voia sa scoata priza din perete - ii spun "nu" si "n-ai voie" - camera ei e sus, in etajul parintilor mei, de aia dorm cu ea in camera (na, ca ma descalific de "denaturata"), ca fi-mea inca mai mananca noaptea si n-am chef de excurii pe scari pe la 3 a.m. O sa imi mai amintesc si mai scriu. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#14
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:04

quote:
Originally posted by trischa
fetita mea are 17 luni si nu-i dau sä mänänce carne,am fost cu ea in ro doar noi douä si masina.adicä am condus 20 de ore,am oprit sä-i dau mäncare,sä o schimb si sä-i fac plimbarea.de iesit din casä o facem de la 7 zile,doarme singurä in camera ei de la 6 luni,am aläptat doar 4 luni si o iubesc.
na, sa mai ziceti vreuna de mine ca sunt curajoasa! io am fost cu fi-mea pana in orasu de langa noi la 6km! Antonia, ma astept la sustinere. Asta era si ideea topicului [:)]. Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprec...TOPIC_ID=116326

#15
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:06

Sorana, te cred :-)
Ultima data in vizita la pediatra (care ma stie si e pe aceeasi lungime de unda cu mine) m a intrebat asistenta cand am de gand sa duc copila la ginecolog. I am spus k in niciun caz nu astept sa culeaga vreo boala si apoi sa o duc. Este o chestie de conceptie. Inca medicii se asteapta sa ajungi la spital dusa pe targa ...

________________________________________

Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada


#16
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:10

Tare imi place subiectul asta :) Sa mai adaug pe lista: - dupa ce am nascut am fost singura mama care a refuzat sa ia copilul langa ea, in camera. Am zis ca vin eu s-o iau cand ma scol. Nu dormisem de cca. 36 ore, plus ca nascusem intre timp. - am lasat copilul sa se joace la groapa cu nisip la 7 luni desi "se imbolnaveste" - si nu s-a imbolnavit!! - refuz sa-i dau antibiotic la indicatia "doctorului" de gradi - el ca cica "trebuie" eu ca sa-mi demonstreze cu analize. I-a facut exudat si n-avea nimic [bang][bang] Sorana si Monica (5 ani)

#17
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:13

Facem o odisee? Ma inscriu! Mama de 2 smecherasi de 5 si 2.5 ani. M-as incumeta si la al treilea, dar nu mai am loc de cazare.[:D] Sarcinile au fost ok, desi asteptam sa se termine sa-i vad sanatosi. Am asteptat cu nerabdare sa se termine cu alaptatul (sa dorm si eu ca omul noaptea). A durat vre-o 6 luni. De la 1 luna i-am alaptat mixt (la indicatiile a 3 medici diferiti). La 4 luni m-am intors la servici pe program de 6 ore (nu mi-am luat nici-o zi de CIC), si nu neaparat pt ca "ardea" la serviciu, ci pt ca nu suportam sa stau acasa (intre cratita si scutece). E adevarat ca am ajutorul bunicilor (multumesc!). I-am scos din casa la 1 saptamana (desi era iarna). Au plecat in concediu de la 1 luna - la munte, la 5 luni la mare, la 11 luni din tara. Au dormit separat de mine din prima zi de viata - atat la maternitate cat si acasa. Nu e zi/ masa de seara fara desene animate (poate doar daca sunt pedepsiti). Mananca tot ce mancam si noi (pizza, lasagnia, chiftelele si cremwurstii sunt favoritii lor). Nu au avut niciodata fular pe gura/ iarna si rarut sapca-n cap vara. Nu ne prea dam cu lotiuni de plaja si crème. De la 3 ani merge (cel mare) la gradinita la program lung. Nu am plans si nici nu am dat telefon in timpul zilei sa vad ce face. Cand mergem "la tara" mancam fructe nespalate. Mai sunt multe... La 2 luni de la nastere mergeam la petrecere la servici - evident mi-am luat tinuta noua. La 2 luni si un pic, iarna, alaptam pe terasa de la Trei Brazi... Cand merg in concediu luam walki-talkie cu noi. Seara culcam copiii, asiguram totul(camera la parter si totul inchis) si ieseam la terasa de la hotel (vorbesc de cluburile all inclusive din Turcia). In iarna asta am facut 3500 km cu copiii, cu masina... Cand vine weekendul ne intreaba: Mami, unde mergem? Aseara, pe la 21.30 ala micu zice: Vleau afala! (abia venise de 1 ora) Cu musca pe caciula? Poate cu fluturasi[hippi] Si nici denaturata. Copiii mei sunt sanatosi si fericiti. Anya

#18
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:16

Sa ma bag si eu in gura lupului :) Am inceput serviciul cand avea 4 luni (nu ca n-aveam efectiv acoperis deasupra capului, dar am vrut sa fie acoperisul nostru personal), pana in 4 luni il mai lasam singur in casa si ma duceam la cumparaturi rapide, gen 20-30 de minute maxim (acum totusi nu cred c-as mai avea curaj), il mai las la MTV cand am treaba(asta e, ii place, acum o melodie doua n-o fi foc). I-am dat pana acum cate o sarma cand si cand, desi era amestec de vita cu porc, sa vada si el ce mancam noi. Denaturata in toata regula :) Off topic: soacra-mea imi spune de multe ori "ce fel de mama esti tu care ... asa si pe dincolo". Si mor de ciuda ca nu-i pot da peste nas, ca as pofti-o sa se uite in ograda ei mai degraba si la relatia ei disfunctionala cu fiu-sau, dar nu vreau sa escaladeze conflictul. Asa ca va spun voua [:D] Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#19
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:20

Si eu am facut multe multe denaturari :)) Sarcina mie mi-a placut, dar eu chiar am fugit din spital dupa 24 h (pe proprie raspundere) pentru ca nu imi dadeau lapte praf si plangea copilul, m-am intors la munca la mai putin de 3 saptamani (asta de nevoie--singura sursa de trai), am alaptat (cu 1/2 masa completare/zi) 5 luni si am dus copilul la parintii mei in Romania pentru mai mult de 1 an(in doua reprize). In rest, am dormit cu el pana la 4 ani, l-am scos din casa dupa 1 luna. Ah, am inceput diversificarea dupa cum scria in cartea lui Capraru si cica nu trebuia asa, trebuia hranit doar cu lapte pana mai tarziu (nu mai stiu pana cand ca nu ma mai intere la ora asta).

#20
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 19:21

Mie mi-a zis soacra-mea ca-s "mama denaturata" cand Monica avea 4 zile. Eu nu mai vorbesc cu soacra-mea. Deloc. Deci copilul n-are bunica datorita mie! Si ce bine e! Si Monica intreaba zilnic "azi unde mergem?". Si mai intreaba si "Dar noi cand mai mergem la o petrecere?". Iar vara, la mare, cand avea 3 ani si 10 luni a insistat la 1.30 noaptea sa mergem la discoteca si ... am mers, simtindu-ne foarte batrani ca ne trage copilu' la discoteca si noi nu vrem [il] Sorana si Monica (5 ani)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -