Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Paciente optimiste si gravidute dr. Tutunaru (23)


315 raspunsuri la acest subiect

#291
Bonitta

Bonitta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:10

Draga tutunici,
Iata ca revin dupa o lunga absenta si va voi spune, asa cum am promis, ce mi s-a intamplat de cand nu am mai intrat pe forum, practic din decembrie anul trecut.
Povestea incepe inca din luna sus amintita, cand T. mi-a propus sa fac IA, avand in vedere ca sotul are probleme cu spermograma si cu toate ca eram programata la laparo in feb.
Zis si facut. Mi-a zis sa-i dau telefon luna urmatoare, cand imi vine CM, sa-mi spuna ce am de facut. Pe 3 ian l-am sunat, de probabil i-a stat sarmaua in gat din cauza mea.. Cu toate astea, T. a fost f. amabil si mi-a zis sa iau din z 5 pana in a 10 Clomifen si apoi sa vin la dansul pt. monitorizare.
In Z 11 m-am prezentat la dansul pt. monitorizare cu multe sperante in suflet. Rezultate beton: aveam deja un folicul mare pe OS si inca 3 mai mici. Am facut un pregnyil si mi-a zis sa-l sun a doua zi dim. sa-mi spuna ce fac pt. ca a doua zi urma sa aiba loc IA. Mi-a zis ca s-ar putea sa-mi faca o IA dubla, una pt. foliculul care statea sa se sparga, si a doua pt. ceilalti 3. Va dati seama, ca eram in culmea fericirii, deja imi faceam super sperante.
Zis si facut, a doua zi dimineata, (bineinteles nu am dormit toata noaptea)l-am sunat asa cum am stabilit. Mi-a zis sa iau legatura cu dr. Matei, ca ea e persoana de baza la IA si apoi sa-l sun inapoi sa-i spun ce am facut. Am sunat la dr. Matei, nu raspundea..am prins-o abia peste o juma de ora, cand deja incepusera sa ma lase nervii si deja imi inchipuiam ca am ratat IA. Mi-a zis sa vin la Spitalul CFR 2 in dupa-amiaza respectiva. Am uitat sa va zic ca era intr-o sambata.L-am sunat pe T. inapoi si mi-a zis sa vin intr-o juma de ora la Elias pt. o ultima monitorizare.
Am zburat pana acolo. Mi-a zis ca si ceilalti 3 foliculi s-au ingrasat si stau sa se sparga si ca nu mai e cazul de dubla IA. Apoi mi-am urmat programul pe care mi l-a indicat dr. Matei. M-am prezentat la CFR 2 cu sotu de o aripioara, dr. Matei l-a "invitat" intr-un cabinet, i-a dat cheile si borcanelul aferent si i-a spus sa "isi vada de treaba linistit".
In fine, am stat apoi in jur de 2 ore sa prepare "materialul" si apoi a urmat interventia propriu zisa. Nu m/a durut, in schimb m/am cam chinuit dupa, ca m-a tinut o ora pe masa, cu capul in jos si picioarele in sus, de amortisem ca nu imi mai simteam niciun membru. Sotu a asistat si el la intreaga procedura si era foarte increzator in reusita. Dupa interventie, dr. Matei mi-a prescris utrogestan, 2 dim si 2 seara si mi-a zis sa nu-l intrerup sub nici o forma decat atunci cand stiu sigur ca nu sunt insarcinata.
Au urmat cele mai lungi 2 saptamani din viata mea. Au trecut si am ajuns si in ziua cand trebuia sa-mi vina CM. Nimic, nici un semn. Trece o zi, trec doua. Incepuse sa/mi incolteasca un gand frumos in minte, dar eram in acelasi timp contrariata ca nu aveam nici un simptom. In a treia zi, seara, am facut un test - cel mai negativ test vazut vreodata. Am inceput sa intru la banuieli, incepusem sa-mi fac griji.. Am repetat testul a doua zi dim, acelasi rezultat [bang][bang]Nu stiam ce sa mai fac, deja nu mai puteam dormi noptile, ma gandeam numai la ce e mai rau, am facut si o criza de depresie in ziua cu pricina... Pana la urma, la insistentele sotului care nu mai suporta sa ma vada asa, i-am dat telefon dr. Matei si am rugat-o sa/mi spuna ce pot sa fac si daca utrogestanul intarzie CM. Mi-a raspuns ca in mod normal, Utrog. nu cauzeaza intarzieri ale CM si sa ma duc la IDS sa-mi fac un test de sange.
A doua zi dim, m-am infiintat la IDS, mi-a luat sange si urma sa iau rezultatul in aceeasi zi.Intre timp, m-am interesat pe la prietene care au luat utrogestan si le-am intrebat daca are ca reactie intarzierea CM. Mi-au spus ca da, mai da astfel de reactii. Va dati seama ca a cazut cerul pe mine... Nici nu mai vroiam sa stiu rezultatul la sange... eram sigura ca nu era vorba de nici o sarcina. Am sunat, in cele din urma pt. rezultat, mai mult la insistentele sotului, bineinteles NEGATIV. Incepusem sa/mi fac alte probleme, ca m-am dereglat hormonal...
Bineinteles, am intrerupt utrogest. imediat.
Am asteptat sa-mi vina ciclul 10 zile, in a 10 zi de intarziere mi-a venit, adica ieri. Pe saraca Diddyam innebunit-o si am incurcat-o pt. ca a asteptat saraca sa-i dau un raspuns daca putem face schimb de date pt. laparo. Ea stie prin ce am trecut si ii transmit multi pupici. Draga Diddy, sper din toata inima sa fi rezolvat problema si imi pare rau ca pana la urma nu te-am putut ajuta, dar nu a depins de mine.
Acum astept sa-mi treaca CM, imi ling ranile si ma pregatesc pt. laparo care se apropie...
Fetelor care ati facut laparo,Zeno, Kora, scrieti-mi si mie, va rog, pe PM, ce i-ati dat lui Tutu?
Mihavasoi- FELICITARI DIN TOATA INIMA!
SI SARCINA USOARA iti doresc!
Zenobia, astept vesti bune si de la tine!
Kora, draga mea, hai ca si tu mai ai putin pana la implinirea marelui vis. Imi tin pumnii si te pup!
Ioanatugs - felicitari pt. casuta cea noua! Te pup!
Laura69silk- fata frumoasa, mai da si tu un semn de viata. Te [pup
Pup toate tutunicile, mai vechi si mai noi!
Hai ca m-am lungit ca o pomana tiganeasca!

#292
silvy24

silvy24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 146 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:32

Bonitta imi pare foarte rau ca nu ai ramas. Fetelor va multumesc ca mi-ati spus pretul spermogramei. In cat timp afli rezultatul spermogramei si dc ti-l interpreteaza acolo la centru unde o faci sau trebuie sa ti-o traduca tutunaru?
Mie luna trecuta, adica la prima monitorizare, mi-a gasit un singur folicul. L-am intrebat pe tutunaru dc se putea mai bine si mi-a spus ca dc ovulez, ovulez si gata, nu exista mai bine sau mai putin bine. Dar eu am vazut ca mute dintre voi ati avut mai multi foliculi. Deci ce parere aveti, sunt ok sau nu? Si mai am o intrebare: am platit la tutunaru 2 mil pt 4 sedinte de monitorizare dar dc la a 2a mi-a vazut foliculul a zis sa mai vin luna viitoare. Si ma intreb dc luna asta iar imi vede la prima sau la a 2a monitorizare folicul, iar dau 2 mil pt o vizita sau 2?
Va pupa silvy.

#293
KoraPop

KoraPop

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.209 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:39

Bonitta ti-am trimis PM.Iti doresc si aici mult succes la laparo,sa vii cu rezultatele cele mai bune!!!!Cat despre patania cu inseminarea,lasa, a trecut, trece toate acestea pe lista de scrificii pt bebe si ai sa vezi ca atunci cand il vei tine in brate iti vei spune ca aceasta lista oricat ar fi fost de lunga...a meritat!!!![pup]

Kora

#294
merdan

merdan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:42

Mihavasoi felicitari [bis][bis]un bebe sanatos,mancacios, dragalas iti doresc si o sarcina fara probleme cu nastere usoara.
Zenobia [pup], eu si sotul tau cred ca avem noi niste intuitii[;)] daca nu luna asa , luna viitoare sigur,acum ca problemele s-au rezolvat partia e libera catre [bebic]
Nicole,Felicia si toate fetele in asteptare tin pumnii sa iasa II.

merdan

#295
KoraPop

KoraPop

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.209 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:43

Silvy la IDS veti astepta acolo pana face d-na Matei analiza,dupa care va va chema inauntru si va va explica tot,tot,tot.Bafta!
Din cate spui am inteles ca monitorizarea s-a facut 2 milioane...asta este,pana la urma tot merita platesti la inceputul monitorizarii si mergi de 2-3-4 sau de cate ori va fi nevoie....Sunt fete care au mers si de 6 ori!Sa veniti cu vesti bune![pup]

Kora

#296
mihailescu teodora

mihailescu teodora

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.538 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:50

Pup toate Tutunicile dragi mie!!!!
Fetelor,inca nu mi-a venit CM-ul,dar nici nu sper la altceva....
O perioada voi lipsi de pe forum,mi s-a intimplat un necaz,mi-a fost sparta casa si mi-a fost furat si PC-ul(printre altele),deci internet pauza...
Voi incerca sa mai intru cind si cind ,insa daca voi avea motiv de bucurie si va trebui sa va anunt ceva frumos,o voi face negresit!!!!
Va pup,o zi buna va doresc!
Felicitari MIHAVASOI!!!!!!!

Teodora
http://new.photos.ya...ogosnel/albums/

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

#297
maria08

maria08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.565 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:50

Buna!
mmc_nd:[pup] de la mine ca sa vezi ca nu sunt suparata!!!
Mihavasoi: Felicitari!!!! Sigur e bb daca s-a pozitivat testul imediat! Sa ne tii la curent!!!
Eu nu am noutati, astept CM-ul .......si sunt cazuta rau in butoi!![V]
Va pup!

#298
Bonitta

Bonitta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 13:59

Silvy, draga mea, stai linistita, sa stii ca si eu am avut la 2 monitorizari un singur folicul, nu e cazul sa-ti faci griji. Eu am avut in urma stimularii 4 foliculi, dar dr. Matei mi-a spus ca nu e neaparat necesar ca toti sa fie viabili.
Eu am fost si in situatia in care am fost doar o singura data la monitorizare intr/o luna, si tot 150 RON am platit. Se pare ca intre timp s-a scumpit...
Spermograma ti-o interpreteaza dr. Matei la IDS, si apoi se mai uita si T. pe ea si iti spune ce si cum
Te pup!

#299
KoraPop

KoraPop

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.209 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 14:15

Teo draga mea, imi pare rau pt ce ai patit ....da' stii ceva?Eu tot sper ca poate macar vii cu II si sa vezi ca iti trec toate supararile!!!Hai Teoooooooooo!!!!!![pup]

Kora

#300
merdan

merdan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 14:30

Zenobia,Kora imi puteti trimite si mie PM referitor la "atentii" -le care se dau la Laparo?
Si inca ceva eu sunt programata pe 23 pt.operatia propriu-zisa dar T mi-a zis sa vin de pe 22 la spital.Intrebarea mea e daca ajung mai pe la 11-12 am are ceva?ca eu vin din C-ta si nu prea pot ajunge la prima ora.

[pup][pup] toate tutunaresele

merdan


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -