Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Paciente optimiste si gravidute dr. Tutunaru (23)


315 raspunsuri la acest subiect

#1
Zenobia

Zenobia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.065 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 16:38


Lista Tutunareselor, viitoare [gravi]:alexia28 astenozoospermie, 29 ani, sarcina oprita in evolutieana_id probleme cu spina bifida ana_p in urma laparoscopiei singura trompa functionala, cealalta fiind ingrosata si nefunctionala, destule aderente de la operatia precedenta si "ovarele lipite" Ariana1 endometrioza, o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopieAvalon, 35 ani; sotul - oligospermie severa; o sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani (2004); 4 IAS-uri si un FIV la Giulesti; urmeaza laparoscopie (si posibil histeroscopie) AngeliquedeS, 29 de ani, ovare polichistice, cicluri anovulatorii; sotul-astenoteratospermie; urmeaza programare laparo alfa_anca, 25 de ani, ovare polichistice, cicluri neregulate; monitorizariBonitta fibrom uterin,laparo 26 feb sotul astenoteratozospermie copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" ; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel cami30 32 ani,sterilitate secundara,laparoscopie diagnostica in septembrie 2005 cu T,sactosalpinx bilateral rezolvat cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie bilaterala,recomandari: un an incercari "naturale" si dupa un an FIVDiddy 29 ani,1 IA cu stimulare, laparo in 9 februarie; normospermie danielac100 monitorizariEllis, 29 de ani, 4 sarcini oprite in evolutie, fara diagnostic concludent, probabil un sept uterin; monitorizariFelicia 30 ani, astenoteratozoospermie, ambele trompe infundate, "reparate" prin laparoscopie, 1 IAGabitoni, monitorizariIoanaTugs 33 ani, infertilitate secundara, endometrioza, o trompa permeabila, o intrerupere de sarcina la 26 ani, doua avorturi,urmeaza histeroscopie; sotul oligoastenozoospermie moderata.ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort genetic la 7 saptamaniInuta12 sotul:oligo astenosteratospermie Iyoanamonitorizare, urmeaza spermograma si ciclu stimulat in februarieKoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian scos, trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; pregatiri pentru FIV Laura69silkLauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie ; pregatiri pentru FIVlili35 endometrioza descoperita laparoscopicLoredanaGMamidevladut sarcina recenta oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietelMadaSmaria08 suspecta de hidreosalpinx, urmeaza laparoMica-Mica, monitorizarimihailescu teodora 30 de ani, 2 sarcini intrerupte la cerere; cicluri anovulatorii,2 stimulari,1 fara rezultat(ovulatie),in urma laparoscopiei: "trompele au fost "ametite", acum e 100% beton" sotul astenoteratozoospermie Mihavasoi 31 ani, infertilitate primara, HSG-trompe permeabile, CM 27-34 de zile, nici un avort, nici o sarcina, sotul-30 de ani, oligoastenozoospermie usoara compensata prin ejaculat miruna79mmc_nd, urmeaza laparo in aprilieMaria2007, monitorizari, urmeaza spermograma in martieMeteeuta, monitorizariMadlen, 37ani, o singura sarcina, oprita in evolutie anul trecut in iunie la 8 saptamani, sotul astenoteratozoospermieMerdan, ovare polichistice si pe stanga trompa cu hidrosalpinx; primul ciclu monitorizat fara stimulare, acum al doilea ciclu monitorizat cu stimulare, urmeaza laparo pe 23 februarieNicole31monitorizari, laparo martie, sotul astenospermieSilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala sdany posibil laparo in februarie+histeroscopie pt sinechie uterina partialasilvy24, monitorizarivali_delide 35 de ani, acum 4 ani: sarcina oprita din evolutie la 12 sapt, HSG si laparo la Giulesti, trompe cu aderente, dreapta partial permeabila, dar cu aderente pe ovar si ficat, stanga nepermeabilaZenobia 28 ani, sotul normospermie; rezultat laparo endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare,s-a curatat totul; trompe permeabileVeret, sarcina oprita din evolutie (acum 5 ani), urmata de o extrauterina in urma careia a fost extirpata trompa stanga
Tutunarese de la care asteptam diagnostice sau vreun semn de viata [pup]:
aurelia77, alina.n, Cadina, clubb, cris2006, Dianadi, Flr, Foxxy, kikilina, Leditia, Madutz, Mirelae, oanaonyx, Papushel, zambet74
Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici:
iriss27 - [gravi] "mamica de ianuarie-februarie" Amely - [gravi]"mamica de mai-iunie"- - [baietel]David CristianAlina25 - [gravi]"mamica de mai-iunie" Raza de soare - [gravi]"mamica de mai-iunie" kitty_nic - [gravi]"mamica de iulie-august" - [fetita]Daria IoanaGraviduta - [gravi]"mamica de iulie-august" - [fetita]Claucia - [gravi]"mamica de iulie-august"- [fetita]Alessia CristianaKristind [gravi]"mamica de iulie-august"Orchis [gravi] - "mamica de iulie-august"-[baietel]Sim_stoian - [gravi]"mamica de septembrie-octombrie"Salomeea [gravi]A_thee_nuh [gravi]Mirella76 [gravi]Scumpete [gravi]Aylin_tarcan [gravi]Mada28[gravi]Gemma[gravi]
Se inmultesc [mamica] Felicitari proaspetelor mamici[bis]marair 5.12.2006: [bb]Ana, 3800 grIrinabr 10.12: [bb]Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10Madaluta 14.12: [bb]Darius -3700 grMarinar 16.01.2007: [bb]Emma Ioana, prin cezariana, 3.370 g, 52 cmAventura 04.02.2007: [bb] Antonio, 3.830 g, 54 cm
Capitolul anterior http://forum.desprec...616&whichpage=1
Va invit la un al 23-lea capitol plin de sperante si impliniri! Doamne ajuta! [si-eu]
Zenobia[bum]Ne dati ori nu ne dati?--------------------------------------------Cununia civilaDeja casatoriti-----------------------...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

#2
maria08

maria08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.565 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 16:50

Zenobia: Multumim pentru noul capitol!! Doamne Ajuta sa fie cu cat mai multe gravidutze![pup]
Kora: Te urmaresc.....cum sa nu.....doar iti vom urma exemplu prin mai-iunie....Asteptam rezultatele joi, sa vii cu valori optime!!![pup]

#3
KoraPop

KoraPop

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.209 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 16:56

Maria08 pana in mai-iunie muulte se mai pot intampla, de ex sa ramai [gravi] dupa tratamentul luiA. Dar lista de analize ti-o pot trimite daca vrei si ar fi chiar indicat sa le faci din timp, inainte de sarcina naturala sau prin FIV...Te [pup]

Kora

#4
alexia28

alexia28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 16:59

Zenobia DOAMNE AJUTA!
Multumim pentru noul capitol[dual]





#5
Iyoana

Iyoana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.012 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 17:02

Fetelor, haideti ca pana m-am trezit eu, ati deschis un alt capitol, asa ca am preluat mesajul scris la capitolul precedent ca avea informatii despre monitorizare => intrebarea Arianei!


Ariana, bine ai venit!
Nu pot sa-ti trimit inca PM, mi se pare ca poti sa ti-l activezi dupa ce vei avea cam 20 mesaje la activ.
Asa ca iti scriu aici preturile la monitorizare, ca nu-i secret si poate mai are si altcineva nevoie:
Monitorizarea inseamna un set de 2-3 ecografii endovaginale, incepand din ziua X a CM-ului (pe care ti-o indica T.), in functie de lungimea CM-ului tau (ex: la un CM de 30 zile el cheama din z11 pentru monitorizare etc..). Monitorizarea continua cu ecografiile pana in ziua in care s-a produs ovulatia (daca se produce). Pretul actual / monitorizare este de 1,5 milioane lei. Platesti prima data si apoi nu mai platesti. Daca esti din Bucuresti te va chema de la a doua eco la spital, de la 07h30 (in timpul sapt) si de la 08h30 in week-end. Cel putin asa am patit eu si am vazut ca mai multe fete de pe forum au facut la fel. Daca esti din provincie, ii spui ca nu poti ajunge la spital la 07h30 si ca vrei sa vii numai la cabinet. Va gasi o solutie pentru tine. Iti doresc succes! Cand te-ai programat pentru monitorizare?

Am vazut ca ti s-a indicat deja adresa...

Kora, cum sa fie mama secret, bineinteles ca nu e...Eiii, si asa, te-ai lasat de cafea!...BRAVO, fata curajoasa si cu multa vointa! AI sa vezi ce repede si usor te vei lasa si de tigari! Vom fi alaturi de tine! Super ca ai inceput sa iei vitamine!

Cami, bine ai venit si tu si FELICITARI pentru hotararea pe care ati luat-o! M-ai bagat in ceata cu diagnosticul tau, dar atata timp cat mi-ai spus ca faci FIV cu Tutu am incredere maxima!
Vad ca te-a si luat Kora in primire , tine-te de ea, ca e fata buna si saritoare!

Multumim pentru noul capitol Zenobia[/red], sa fie cu noroc si pentru tine si pentru noi, vechi si noi aspirante si tutunici![flo]


Sa auzim de bine!




iyoana



#6
maria08

maria08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.565 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 17:02

Kora: Te rog sa-mi trimiti pe PM lista; la urmatoarea monitorizare poate fac o programare si la IDS, macar cele elementare ( nu ca nu le-as fi facut, dar nu mai am incredere in cei de la Medicover Constanta...).
Eu fac o strigare pentru Ioanatugs!!!

#7
Zenobia

Zenobia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.065 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 17:09

[grup] Va pup, dragutzelor, si va doresc o luna fertila si plina de bebelushi!!!



Am modificat putin listuta si am facut o sublista cu fetele despre care nu mai stim nimic sau cu cele de la care nu avem diagnostic. In acelasi timp, le-am scos pe cele despre care stiam ca nu mai sunt la doctorul nostru. Asa ca atunci cand aveti timp, tutunaresele fara diagnostic - scrieti-mi ce vreti sa pun in dreptul vostru. [pup]







Zenobia[bum]

Ne dati ori nu ne dati?

--------------------------------------------

Cununia civila

Deja casatoriti

-----------------------

...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

#8
KoraPop

KoraPop

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.209 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 17:11

Maria08 ti-am trimis listuta,apuca-te de treaba , eu le-am facut la CFR 2 la indicatia d-nei Matei ( a zis ca sunt mai ieftine si nu uita ca dansa lucreaza si la IDS deci stie ea ce stie....)[pup]
Iyoana pupici speciali si pt tine,numai asa ca mi-esti tare draga![:D]

Kora

#9
maria08

maria08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.565 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 17:43

Kora: Multumesc! [pup]

#10
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 17:56

Iyoana, in traducere libera ar suna cam asa: trompe au fost taiate pentru ca erau inflamate si obstruate, s-au indepartat bucatile inflamate si au fost cusute la loc. Am iesit din operatie cu ele mai scurte si libere da' se pare ca nu au functionat


cami







Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -