Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prajituri si torturi (2)


199 raspunsuri la acest subiect

#31
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 10:40

Hildegard, superb tortul tau, de flori ce sa mai spun...o splendoare. Spune-mi te rog cum faci florile atat de perfecte? Ma gandesc ca ai ceva forme insa unde se gasesc?

#32
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 10:57

Frumos! Bravos! Sa inteleg ca ti-ai tras forme si pistile de flori? Adriana

#33
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 11:14

Cele 2 flori de mar le-am primit de gata...restul de flori le fac cu diverse forme de la Wilton primite din America si in curand am sa primesc mai multe forme de la wilton sa pot face mai multe flori:narcise,crini etc....si am sa am si pistile[bis] De abia astept.
Daca ai ustensile poti face torturi frumoase.
Criss, daca ai ustensile de flori ele iti ies perfecte.

Multumesc[pup]

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#34
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 11:41

Am facut de rusalii pentru noi prajitura Aba ca Zapada.

Aceasta e reteta. Nu stiu de unde o am.


ALBA CA ZAPADA


Aluat:
2 oua, 9 linguri zahar, 9 linguri lapte, 9 linguri ulei, 3 pliculete zahar vanilat, sare, 1/2 lingurita amoniac; Crema: o cana lapte fiert, 6 linguri faina, 1 1/2 cana de zahar, 1 pachet margarina

Coca se imparte in trei si se coace pe fundul tavii. Pentru crema: o cana de lapte se bate cu
6 linguri faina, dupa care se pune in laptele fiert, se adauga 1 1/2 cana de zahar si 1 pachet margarina. Se da jos de pe foc si se lasa sa se raceasca. Se adauga esenta de rom. Se umplu blaturile.

Nota:
Eu am facut portie mai mare si am copt 7 foi


POZA:

AICI SI AICI


de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#35
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 12:20

Sa folosesti cu placere formele..eu inca ma chinui cu forfecuta..cutitase.. Adriana

#36
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 12:41

Adi[pup], pai cica este la Bucuresti Wilton dar sunt scumpeee si de mine departe....dar si daca ar fi scumpe tot mi-as lua cate ceva din cand in cand ca am devenit maniaca...[:D]
Am gasit pe internet un site din Constanta care arata tot felul de scule ca cele de la wilton, le poti cumpara online dar nema pret, adica n-au afisate preturile.[bang] Eu le-am trimis mail dar n-am primit nici un raspuns. De ex. au suport rotativ pe care l-as vrea tare mult...au cutitele alea lungi, varfuri....etc.
Nu stiu ce firma sunt astea! dar bune ar fi pentru noi.
Acuma in iunie sau iulie mai capat ceva scule de wilton...sunt curioasa de mor!

Eu sunt necajita ca nu as am vrut io sa fca tortul...io mi-am dorit un cos mareee de flori....dar n-am avut ce face cu transportul asta.
Daca iti mai zic, ca acum pe duminica am alt tort pentru nepoata mea, de zi onomastica....si acela va fi cu trandafirii aia care i-am pus in paginile anterioare si pe culinar. si tot glazurat va fi dar de data asta vine cineva dupa el. Mi-e teama de mor...sa tina pana acolo in local. respectiva la 30 km.
Ce zici tu Adi, sa-l fac dreptunghiular ca ar incapea gramada de trandafiri care o am facuta....si sa pun trandafirii asa pe diagonala. Ce sfaturi imi dai?

La imbaracat cu pasta de zahar nu ma bag ca inca n-am facut dar o sa incerc odata....[bicla]

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#37
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 12:47

Adi, am uit sa-ti mai zic...

Primul tort care era pregatit pentru cosul mare era deja dat cu crema d eunt deasupra si de aceea nu l-am mai putut glazura....l-am lasat asa si acum e in frigi. azi vreau sa-l imbrac in frisca si ramane pentru noi.
Vad io cum il ornez...cu ceva varf si mai am margarete de alea dar mici ca alea mari le-am pus pe tortul socrelei.
A....si inca ceva...sunt niste floricele mici rosii si albastre pe tortul cu flori, si pe acelea le-am primit. Am uita sa zic[bang]!
Sa sti ca am fost tareee obo cu atetea blaturi coapte[bang]
Da...si ca sa-mi fie mai usor acum am sa cumapar pentru tortul asta de duminica blaturile la tort....de cicolata. Fac numa crema si decorul![:)]

Gata te-am ametit destul....

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#38
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 14:30

Veronica,se poate glasa in ciocolat si tortul imbracat in crema de unt. De ce ai facut alt tort si nu l-ai glasat pe ala? Am auzit si eu ca sant in Buc la Wilton tot felul de chestii..dar eu nu ajung pe acolo,mi-as dpori macar o carioca de scris pe tort..:) ca tare m-am chinuit cu cornet cu ciocolata la ultimul tort,asta ca sa nu mai spun de formele ptr floricele,ca mie mi-a luat o gramada de timp sa fac o margareta..adica petalele..pana le-am taiat din foarfeca...iar floricelele alea mici(lacramioare),am facut bilute mici,le-am turtit cu un bat cu cap rotund si am taiat la fiecare in parte petalele cu o forfecuta de unghii(pe care o fol numai la asta,bineinteles[:D]) Pentru nepoata ta,poti sa faci tortul dreptunghiular..si sa pui florile in mijloc,dar intr-o forma ronmbica alungita..sa iasa ca un ornament de alea ce se pun pe mese la ocazii.in asa fel incat sa ramana goale doar colturile tortului.Iar in colturi sa pui cate o floricica(margarete as pune) dar chiar pe colt,sa fie orientata floarea spre exterior si sub fiecare floare cate un volanas. Se fac foarte usor din pasta de zahar(sau martipan),decupezi un rotund(cu forma de fursec) apoi decupezi centrul cercului cu unul mai mic si-ti iese un cerc gol,pe care-l tai sa-ti iasa o bentita rotunda si ,cu un betisor o subtiezi sa-ti iasa volanele.,apoi o pui exact sub floare. Eu m-am jucat cu asa ceva cand am facut tortul carte si era cat pe ce sa-i pun in colturi volane de astea..dar nu se facea,ca era totusi carte. Nu-ti fac probleme de transport,cartea mea a plecat la Bacau,pe o zi caniculara si n-a patit nimic. Adriana

#39
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 14:46

quote:
Originally posted by Hildegard Am gasit pe internet un site din Constanta care arata tot felul de scule ca cele de la wilton, le poti cumpara online dar nema pret, adica n-au afisate preturile.[bang] Eu le-am trimis mail dar n-am primit nici un raspuns.
daca zici de cei de la Kuky's nu vand decat firmelor, nu si persoanelor fizice. am incercat si eu sa iau de la ei anumite chestii dar nu s-a putut. Roxana

#40
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 15:11

quote:
Originally posted by roxanaz
quote:
Originally posted by Hildegard Am gasit pe internet un site din Constanta care arata tot felul de scule ca cele de la wilton, le poti cumpara online dar nema pret, adica n-au afisate preturile.[bang] Eu le-am trimis mail dar n-am primit nici un raspuns.
daca zici de cei de la Kuky's nu vand decat firmelor, nu si persoanelor fizice. am incercat si eu sa iau de la ei anumite chestii dar nu s-a putut. Roxana
Pai Roxana,nu ai nici o cunostinta care sa aiba firma? Sa-ti faca factura pe firma lui..doar nu e obligat s-o inregistreze in contabilitate.. Adriana


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -