Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prajituri si torturi (2)


199 raspunsuri la acest subiect

#11
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 10 mai 2007 - 12:19

Criss, merci de reteta.[pup]
Cat trebuie framantat. Tu framanti cu mana sau mixerul. io n-am mixer cu care si framant. In curand am sa-mi cumpar si unul de asta.
Eu vreau sa le umplu cu magiun de prune.

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#12
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 10 mai 2007 - 12:30

quote:
Originally posted by Hildegard
Criss, merci de reteta.[pup]Cat trebuie framantat. Tu framanti cu mana sau mixerul. io n-am mixer cu care si framant. In curand am sa-mi cumpar si unul de asta.Eu vreau sa le umplu cu magiun de prune.de-ale gurii
Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)

Nici eu nu am mixer pentru framantat, framant cu mana. Nu trebuie foarte mult, pana se omogenizeaza toate ingredientele si vezi tu, cand nu se mai lipeste de mana e gata, il lasi o jumatate de ora sa creasca si apoi te pui pe treaba.

#13
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 11 mai 2007 - 13:40

Criss, am facut cornurile cu magiun de prune.
mi sa-u cam crapat[bang]. De la foc? Eu am lasat sa steie cam mult coc la crescut ca am avut in cuptor altceva dar nu mai fac asa.
Sunt foarte gustoase si sapt. viitoare fac iara[;)]si trebuie sa-mi iasa perfect.

uite poza aici

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#14
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 11 mai 2007 - 13:46

quote:
Originally posted by Hildegard
Criss, am facut cornurile cu magiun de prune.mi sa-u cam crapat[bang]. De la foc? Eu am lasat sa steie cam mult coc la crescut ca am avut in cuptor altceva dar nu mai fac asa.Sunt foarte gustoase si sapt. viitoare fac iara[;)]si trebuie sa-mi iasa perfect.uite poza aicide-ale gurii
O, si ce frumoase ti-au iesit! Eu nu am incercat sa le fac cu altceva decat bakon si cascaval, dar probabil si cu magiun ies bune, insa in acest caz nu se pone sare ci zahar in aluat, banuiesc. Asta pentru ca indiferent ce srie in reteta, eu la dulciuri nu pun niciodata sare, nici macar un varf de cutit.[:D][h6][/quote]

#15
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 11 mai 2007 - 18:53

Criss, n-am pus sare.
Am sa pun reteta ta in lista de retete
[flo]

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#16
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 12 mai 2007 - 09:13

quote:
Originally posted by Hildegard
Criss, n-am pus sare.Am sa pun reteta ta in lista de retete[flo]de-ale gurii
Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)

[pup]

#17
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 15 mai 2007 - 13:30

Vineri a fost ziua baietelului meu si i-am facut un tort delicios, am sa va pun si voua reteta si niste poze. TORT CU CREMA DE BRANZA SI FRISCA. Pentru blat aveti nevoie de: 6 oua, 6 linguri apa rece, 12 linguri zahar, 12 linguri faina, 1 plic zahar vanilat, 1 plic praf de copt, coaja rasa de lamaie. Se freaca galbenusurile cu zaharul, apa, coaja de lamaie si zaharul vanilat. Se amesteca apoi cu albusurile batute spuma tare, faina si praful de copt. Se coace blatul intr-o cratita unsa cu unt si tapetata cu faina sau mai simplu, cu hartie de copt. Dupa aproximatit 30 minute e gata (in functie de cuptor) Cand s-a racit se taie in doua si se umple cu crema Crema: 1/2 kg.branza proaspata de vaca, 1 budinca de vanilie sau de frisca, 400 ml lapte, 1 margarina Rama sau un unt (depinde cu ce va place), 250g zahar. Se fierbe budinca cu laptele si zaharul(eu prefer sa pun si zaharul la fiert, astfel se topeste si nu se mai simte in crema, crema este mai fina) Cand s-a racit se amesteca cu margarina (sau untul) si branza de vaci. (Daca va place, se pot adauga si stafide. Eu n-am pus de aceasta data) Se insiropeaza blatul. La insiropat se poate folosi zeama de la compot de ananas, de exemplu, sau sucul stors de la portocala. Eu acum am facut un sirop din apa, zahar si apa de flori de portocale (este o esenta adusa din Tunisia si ii da o aroma absolut senzationala). Se pune jumatate din crema pe primul blat, se pune deasupra blatul celalalt si se acopera tortul cu crema ramasa. Se orneaza cu frisca, fructe sau orice vreti. E delicios [pofta]. Si arata asa. http://new.photos.ya...8804381780709/5

#18
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 12:56

Criss, ce bine arata[olala] si cred ca a fost delicios tortul.
Trandafirii i-ai facut tu? Arata foarte naturali.[cool]
Felicitari![flo]

Eu pregatesc acum un tort pentru soacra mea...cos cu flori. Mi-am facut deja florile din pasta de lapte praf, ca pot sta in cutie si chiar 2-3 sapt. uscate. M-am gandit la o crema diplomat cu capsuni...sau vad eu. Oricum blatul va fi galben pentru ca am oua de casa. Vreau sa fac un cos plin cu margarete colorate, cale si frunze. cosul o sa aibe si cu maner care tot din lapte praf il voi face...inca nu l-am facut[alcool]. Sper sa-mi iasa!

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 6 luni)


#19
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 13:15

quote:
Originally posted by Hildegard
Criss, ce bine arata[olala] si cred ca a fost delicios tortul. Trandafirii i-ai facut tu? Arata foarte naturali.[cool] Felicitari![flo]
Eu am facut trandafirii, e prida data cand incerc asa ceva si nu arata chiar grozav, dar data viitoare sper sa iasa mai bine. I-am facut din ciocolata menaj alba, am gasit aici si am vazut ca e foarte moale si se poate modela, altfel n-as fi avut curaj sa incerc pasta de zahar. N-am facut niciodata, dar poate ma incumet si incerc. Succec cu cosuletul de flori.

#20
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 13:18

quote:
Originally posted by Hildegard Eu pregatesc acum un tort pentru soacra mea...cos cu flori. Mi-am facut deja florile din pasta de lapte praf, ca pot sta in cutie si chiar 2-3 sapt. uscate. M-am gandit la o crema diplomat cu capsuni...sau vad eu. Oricum blatul va fi galben pentru ca am oua de casa. Vreau sa fac un cos plin cu margarete colorate, cale si frunze. cosul o sa aibe si cu maner care tot din lapte praf il voi face...inca nu l-am facut[alcool]. Sper sa-mi iasa!
Imi spui te rog cum se fac florile din lapte praf? Sau unde gasesc reteta? Sa ne pui si noua poze sa vedem cosuletul. Ce nora draguta esti.[bis]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -