Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)


155 raspunsuri la acest subiect

#11
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 18:49

Hei fetele, de ce sunteti asa tacute [:)]..

Sabina stiu, a plecat, dar restul dintre noi?..



Am gasit ceva interesant [il], poate va dati si voi cu parerea dupa ce cititi...

[recevere]



#12
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 19:34

Eu sunt aici.[cafea]

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."
www.kosson.blogspot.com

#13
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 01:19

Am venit de la biserica. Predica de azi a fost, bineinteles despre duhul sfint si despre puterea omului neputincios cind se lasa in seama duhului. Lucruri imposibile devin usoare, prin puterea duhului, putere care nu vine cu surle si trimbite, ca pe vremea apostolilor, ci mult mai in taina. Mi-a adus aminte din nou de o tema care ma framinta de mult : miracolul "cotidian".

#14
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 05:10

quote:
Originally posted by adriana

Am gasit ceva interesant [il], poate va dati si voi cu parerea dupa ce cititi...






ce, ce? [pup]

#15
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 12:04

Am fost ieri la Biserica. Lume multa, dar nu ne-am inghesuit, a fost bine. Ma simt calma de fiecare data si nu ma grabesc, ma simt mai buna. Am ascultat doar o mica parte din predica, pentru ca nu am fost de la inceput. Dar tocmai anunta pe toti batranii care nu au bani prea multi de mancare , ca sunt asteptati in cladirea de langa Biserica, au facut o sala de mese. Banii stransi de la noi, au fost folositi pentru asta.
Diana


Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu.

Petre Tutea

#16
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 14:30

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by adrianaAm gasit ceva interesant [il], poate va dati si voi cu parerea dupa ce cititi...
ce, ce? [pup]
Conchita [pup]fa click pe mutunachele din mesaj [:p]

#17
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 14:33

Dragele mele, va scriu scirt de la busteni, oricum, miertcuri seara suntem acasa.

Bunica e ...stationar, acu pericolul cel mai mare e sa nu faca pe undeva vreun cheag, Doamne fereste,sa speram ca va fi bine.

Sofia n-a avut nare scofala, asta cred ca banuiati.

Cat despre crima de la manastire....e foarte grav, sotu meu iar e impotriva bisericii ca institutie...nu vrea sa ma lase sa merg cu sofie etc etc etc[q]





...va trebui sa ma fiu atat de buna incat sa-i schimb opinia

[pk]



saraca gandacica...la mare cica apa are 15 grade, da macar se duce la manastire si fac aerosoli.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#18
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 14:45

Dragele mele, ia uitati aicea [^] :

Mesajul pr. Calistrat despre cazul Tanacu



(pentru cine nu a auzit, este parintele Calistrat de la Barnova, care a fost si el tarat intr-un scandal oribil acum vreo 2 ani.. deci.. trecut prin furcile presei)



Sabina [pup] imi pare rau de incercarea prin care treci, dar stiu ca incercarile astea la care suntem supusi, nu fac decat sa ne intareasca. Si noi avem atacuri grele.. dar nu sunt in cadrul familiei, e cineva din afara care ne mahneste foaaarte tare...[:(]

Eu zic sa te intaresti, cu rugaciunea, cu postul... matusa mea s-a rugat 10 ani ca sotul ei sa se intoarca la credinta.. si acuma, ghici cine face anticamera la parintele Iustin?[:-)))]

Slava tie Doamne, ca minunate sunt lucrarile tale, pana nu am vazut, eu nu credeam..

#19
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 15:59

Sabina,sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci cu bine peste toate.In privinta sotului nu deznadajdui ,asa cum spunea si Adriana.
Pe noi ne-a intarit Dumnezeu si am fost duminica la http://www.orthodox-monastery.co.uk/ .O bucatica de rai,daca ma lasati sa numesc asa.Parintele Silouan un om...painea lui Dumnezeu .
Bineinteles ca am ajuns aproape de manastire de 2 ori si ne arata drum inchis si abia a treia oara ingerul ne-a aratat portita si drumul ingust pina acolo.Pacatosii.....[:D]Parintele ne-a spus ca citeste scrierile lui Ioan Casian si le gaseste foarte in secolul asta.
Adiana,multumim pentru link.pentru ambele de altfel.Parerea parinteleui Calistrat mangaie cu multa dragoste pe cel de langa noi.
Despre primul link Adriana,nu indraznesc sa vorbessc cu voce tare.[:D].In schimb am 'discutat' cu sotul care mi-a spus ca el intreba duhovnicul.Eu am spus ca il respect prea mult si mi-e rusine ...dupa care s-a mai gandit ...ii este si lui rusine.
Parerile sunt diferite...habar n-am ce sa spun.Cred ca preotii de parohii au o opinie aproape de adevar...daca pot spune asa..Nu stiu..Iertati-ma ca spun prostii.
Si dragele mele,sa mergem linistite la manastiri fara frica(?) si sa luam din pacea de acolo....lasind la o parte..opiniile.Judecata e a Domnului.Doamne,ce fata senina avea sotul meu duminica dupa scurta vizita la mica manastire...As da o vesnicie sa-l vad asa mereu..

Cat post tineti pentru Sf.Petru?O saptamana ar fi bine?Rugati-va sa ma ajute Domnul sa ma spovedesc ....si mi-e asa dor de gustul impartasaniei...Retineti deci..imi e dor de impartasanie nu de spovedit[:D]...pacatele ca furnicile dupa mine...numa de-ar fi asa de mici..[:D]
Anca se mangaie cu pace.Binecuvinteaz-o Doamne!
Da voi unde sunteti?
V-am pupat si inca odata iertati-ma ,



Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#20
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 16:32

Joanna draga [pup] [pup] ce ma bucur cand te mai vad pe aici.

quote:
Originally posted by joanna

Despre primul link Adriana,nu indraznesc sa vorbessc cu voce tare.[:D].In schimb am 'discutat' cu sotul care mi-a spus ca el intreba duhovnicul.Eu am spus ca il respect prea mult si mi-e rusine ...dupa care s-a mai gandit ...ii este si lui rusine.
Parerile sunt diferite...habar n-am ce sa spun.Cred ca preotii de parohii au o opinie aproape de adevar...daca pot spune asa..Nu stiu..Iertati-ma ca spun prostii.


E.. ce prostii?.. eu am dat linkul ca sa-l ajutati pe Danion (voia sa-i scrieti pe mail.. chiar anonim), nu sa incepem o discutie pe aici [:p]..
Si mie mi se pare.. delicat.. nici nu stiu daca pot purta o discutie cu voi in chiloti [:-)))]
quote:

Cat post tineti pentru Sf.Petru?O saptamana ar fi bine?Rugati-va sa ma ajute Domnul sa ma spovedesc ....si mi-e asa dor de gustul impartasaniei...Retineti deci..imi e dor de impartasanie nu de spovedit[:D]...pacatele ca furnicile dupa mine...numa de-ar fi asa de mici..[:D]



Pai, postul Sfintilor Apostoli e stabilit de Biserica, nu? Si anul asta e de doar 2 zile parca.. luni si marti.. sau cum?
Doamne ajuta sa te spovedesti.. si sa te impartasesti.. [:)]



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -