Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)


155 raspunsuri la acest subiect

#21
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 16:52

Adriana[pup][pup] sunt pe aici mereu dar nu am mai scris.
Adriana calendarul bisericii de la mine din bucatarie asa spune cum spui si tu:doua zile.Dar eu pacatoasa cu doua zile postite cred ca nu pot marturisi nimic.Sau poate pot..nu stiu ma gandeam .Acuma de-as posti si doua zile cu adevarat ...bine ar fi.
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#22
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 17:19

quote:
Originally posted by adriana

Am gasit ceva interesant [il], poate va dati si voi cu parerea dupa ce cititi...

[recevere]






am citit. nu ma dumirisem pe ce sa apas, pe emoticon nu-mi trecuse prin cap. :))



eu acum aflu ca Danion Vasile fuse in miscarea yoga...stie cineva in care anume? te pomenesti ca o fi fost chiar la MISA lui Bivolaru? interesant, oricum...

#23
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 17:29

quote:
Originally posted by conchita
eu acum aflu ca Danion Vasile fuse in miscarea yoga...stie cineva in care anume? te pomenesti ca o fi fost chiar la MISA lui Bivolaru? interesant, oricum...



Fuse, fuse.. chiar acolo.. langa Bivolaru, trebuie sa citesti Jurnalul convertirii..
Il gasesti pe internet..
Asemanator cu al Monicai Fermo

#24
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 00:06

buna seara dragelor.



m-am intors.



spuneti-mi si mie....cum e cu postul sf Petru si Pavel?se tine lunea si martea care vin?

Si spoveditul cand se face?



cred c-o sa-i scriu lui Danion Vasile:))...ca cel mai greu e cred sa ai casnicie crestina cu un sot ce nu da doi bani pe dogma....uof[xx(]





mai scriu.acu n-am chef...ma simt...prea pacatoasa[flo]






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#25
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 02:28

Eu sunt foarte tulburata de toata aceasta intamplare cu parintele de la Tanacu.[V]Ma intreb ce pozitie va adopta Patriarhia.Sunt scarbita de emisiunile de azi de la tv,de articolele din ziare...Am vazut azi preoti atat de disperati sa dea bine in ochii presei incat mai ca sustineau ca nici nu exista diavol si posedati.Chiar asa s-a ajuns?[V]

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


#26
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 07:05

Irina draga, tulburarea asta a ta nu-i de la Dumnezeu. Probabil ai dreptate ca presa exagereaza (ar fi contra " firii" ei daca n-ar face-o[:D]) dar e o tristete grozava si-n ce s-a intimplat la minastirea aceea iar fetele sint impresionate si, dupa bunul obicei romanesc, revoltate. Vezi tu, revolta pe internet a ajuns un fel de psihoterapie si trebuie sa o ingadui. lasa de la tine ca sa nu intorci impotriva ta. Iarta-ma, sfaturi din astea ma pricep sa dau si nu sa primesc.[:D]

#27
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 12:31

Eu m-am gandit asa: mi-e mila de fata care a murit, prin ce o fi trecut saraca. Ceva dubios si gresit e cu acei oameni, preot si calugarite si e nevoie ca cineva din afara sa vada ce e cu ei.
In alta ordine de idei, ieri m-am spovedit pentru prima data, a fost tare bine. Dupa ce s-a terminat am simtit ca toate sunt bine, toate sunt bune, o stare de bine.
Normal ca nu pot spune ce am discutat , dar niste lucruri care pot fi generale pot spune.
Cand i-am zis de starea de incordare, de prea multa grija pentru toate sa fie bine, mi-a zis SIMPLITATE. Si are mare dreptate. Cred ca sufletul nostru trebuie sa fie ca o camera simpla si curata de calugarita, cu muscata la fereastra, in care sa intre numai ganduri bune.
Cand i-am zis ca ma gandesc cu durere ca intr-o zi bunicii mei vor muri, boli pot sa apara, parintii vor imbatrani si ei, mi-a zis :

"cum zice Dumnezeu?
Painea noastra cea de toate zilele , da-ne-o noua ASTAZI..."

si deci sa am grija pentru astazi si pentru astazi sa ma rog. Dumnezeu va avea grija de toate la timpul lor, cum va fi mai bine.

Diana



Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu.

Petre Tutea

#28
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 14:10

Irina[pup]te rog din suflet sa-mi faci o favoare.Poti?Incearca rugaciunea parintelui Gherontie.Simpla si aduce liniste in jur.
Iarta-ma, daca sfatul meu e nepotrivit.Ce-ti face fetita?Tare-i frumusica...[pup].
Sabina[pup] si tie.Nu te necaji si deznadajdui,vorbeste-i Lui Dumnezeu despre sotul tau.Eu cred ca-ti va fi si tie mai usor si nu te vei mai simti atat de neputiincioasa in privinta ideilor lui.
Diana,sa-ti ajute Domnul Dumnezeu pentru inceputul bun pe care incerci sa il pui.Ingerii sa-ti netezeasca drumul!
Ana,ce frumos ca mai treci pe aici!Amuleta,imi plac gandurile tale de frumusetea diamantului[flo].
Pe toate va invit la o cafea si o dulceata de piersici maiestrita de mine prin bucatarie..(sa nu ma credeti....[:D]la faza cu maiestritul)
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#29
anna

anna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 14:25

[flo]dyana,bravo!!
eu nu am reusit inca:( simt ca toata povestea asta cu maicuta de la Tanacu m-a facut mai inchisa fata de cum eram la ideea de spovedit si cautat..parca inainte aveam mai mult elan:)

[pup]joanna





#30
anna

anna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 14:27

joanna, care este rugaciunea parintelui Gherontie?cea pe care o da el pe o foita si spune sa o repeti de 40 de ori?



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -