Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)


155 raspunsuri la acest subiect

#31
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 14:29

Anna exact despre aceea este vorba.Sa fie cu folos si spusa cu tot sufletul!Asa va doresc eu !
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#32
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 22:14

Joanna,[pup]
Anna,nu te lasa influentata de povestea aceasta.Nimic nu e mai frumos decat viata in Biserica.Oamenii din afara nu vor intelege niciodata asta si mereu vor interpreta la modul negativ orice face crestinul,fiindca nu inteleg viata duhovniceasca si o judeca lumeste.Spune undeva in Scriptura ca cei care cred in Hristos par niste nebuni in ochii lumii.

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


#33
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 23:07

Hei, irina [flo]

Nebuni, nebuni.. dar macar sa ne si lase in nebunia noastra[xx(]

Nu poti mantui pe cineva cu forta, la ce bun sa te mahnesti pentru ei...
[pup]

#34
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 09:51

Dragelor,am gasit o rugaciune foarte frumoasa a Sfantului Ignatie Briacianinov,sper sa va placa si voua:

"Doamne! Da-ne sa ne vedem pacatele noastre, asa incat mintea noastra, atrasa cu desavarsire de luarea-aminte fata de pacatele noastre, sa inceteze a mai vedea greselile aproapelui si sa-i vada pe toti, intr-acest chip, buni. Da inimii noastre sa para­seasca grija pierzatoare de neajunsurile aproa­pelui, sa isi uneasca toate grijile numai in grija pentru dobandirea curatiei si sfinteniei poruncite si gatite noua de Tine. Da-ne noua, celor ce ne-am intinat haina sufletului, sa o albim iarasi; ea a fost deja spalata prin apele botezului, iar acum, dupa pangarire, aceste haine au nevoie sa fie spalate prin apele lacrimilor. Da-ne sa vedem in lumina harului Tau neputintele cele de multe feluri care traiesc in noi, inabusind in inima miscarile duhovni­cesti, aducand in ea miscarile sangelui si trupului ca­re sunt potrivnice Imparatiei lui Dumnezeu. Da-ne marele. dar al pocaintei, inaintea caruia merge si pe care il naste marele dar al vederii pacatelor noastre. Pazeste-ne, cu aceste mari daruri, de hau­rile amagirii de sine, care apare in suflet din prici­na pacatoseniei sale, neluate in seama si neintelese, si se naste din lucrarile patimii dulcetii si slavei de­sarte care traiesc in el neluate in seama si neinte­lese. Pazeste-ne pe noi cu aceste mari daruri in ca­lea noastra catre Tine, si da-ne sa ajungem la Tine, Cela Ce chemi pe cei ce isi recunosc pacatosenia si lepezi pe cei ce se socotesc drepti, ca sa Te slavoslo­vim in veci, intru vesnica Ta fericire, a Singurului Dumnezeu Adevarat, Rascumparatorul celor ro­biti si Mantuitorul celor pierduti. Amin"

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


#35
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 01:01

Fetelor,
va rog din suflet sa o pomeniti in rugaciunile voastre pe micuta Maria. Are un an si trei luni si e fetita parintelui de la biserica unde merge Anca (Gandacelul). In urma unor tratamente cu antibiotice a dezvoltat un microb foarte rar la stomac si acum e intr-o situatie critica. Va rog mult, daca ajungeti si la Sfantul Maslu, chiar la Sfanta Liturghie, sa o pomeniti sau la orice alta rugaciune.

Doamne ajuta!
Irina
Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta




#36
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 01:23

Of, Doamne, sigur ca o s-o pomenim, dar si in rugaciunile noastre, nu numai la Liturghie.



Si daca tot veni vorba...rugati-va si pentru bunica mea, Elena, si ea e f rau.[q]

De la o banala operatie, ...acu a fost in pragul unui blocaj renal, si are si ceva la plamani(n-am intels bine de la mama, care e ravasita complet)dar cred ca a facut pneumonie de aspiratie.



Maine plec la Bacau, a venit si tata din Anglia, imi fac un milion de procese de constiinta ca nu m-am dus de acu 2 saptamani...





si pe 2 iulie are sor-mea nunta...si un chef nebun, va dati seama.ea vrea sa anuleze tot...






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#37
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 01:33

Sabina,e greu sa duci tot ce ti se intampla,dar Dumnezeu e cu tine si te va intari.[ruga]Nu-ti mai fa procese de constiinta,ca n-ai gresit cu nimic,esti si tu doar un om,nu poti sa le faci pe toate.Sanatate si Doamne ajuta!
Irina b.,ce necaz pe parintele!Of,cum ne mai incearca Dumnezeu!E greu sa-ti vezi copilasul bolnav.
Dar cu Nicol ce-o fi?Poate a plecat in concediu?Nicoool,pe unde esti?

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


#38
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 03:22

----
ca cel mai greu e cred sa ai casnicie crestina cu un sot ce nu da doi bani pe dogma
----
Sabina, subscriu. E foarte, foarte greu.

Irina, referitor la ce s-a intamplat in manastire, in prima zi cand am aflat si nu se stiau prea multe detalii, am vorbit cu prietena mea bulgaroaica, foarte credincioasa, practicanta, buna cunoscatoare a randuielilor bisericesti.
Ea mi-a spus ca o sperie foarte tare tot ce s-a intamplat, ca nu poate fi o manastire adevarata, ca in Bulgaria nu se intampla asa ceva. A doua zi sa aflu ca manastirea chiar nu era o manastire normala, ca preotul n-a ajuns preot acolo pe cai obisnuite,... Am fost surprinsa ca prietena mea a intuit imediat ce nu era in regula. Eu eram convinsa ca manastirea e ca oricare alta. Nu imi inchipuiam ca exista manastiri sfintite pentru a fi utilizate de calugari, la care se aciueaza maicute, nu imi inchipuiam ca e posibil ca preotul sa nu fie numit de episcopie.
Si ea mi-a zis ca biserica romana e recunoscuta ca fiind foarte puternica, iar incercarea asta e o ispita pentru biserica, din care biserica va iesi mai intarita.
Si vad, intr-adevar ca se cauta a se pune mai multa oranduiala in viara monahala, iar preotia sa nu fie data cu usurinta. Asa ca tot raul spre bine. Dumnezeu s-o odihneasca pe maicuta ce si-a dat duhul si sa ii ierte pe cei care au gresit, cu sau fara voia lor.

#39
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 05:13

Sabina, imi pare rau pentru bunica ta.
Azi m-am spovedit ! Si era gata sa ma si impartaseasca maine dar i-am spus ca n-am postit asa ca mai dureaza o saptamina. A fost foarte brusc si neplanificat, am cunoscut mai de curind un preot roman ortodox si sotul meu l-a sunat si i-a spus ca "nevasta ar vrea sa vorbeasca cu dumneavoastra" iar parintele ne-a chemat la vecernie si ce discutie, ca pina la urma m-am trezit ca ma spovedeam de-a binelea. Sa aveti o duminica buna !

#40
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 07:07

Amuleta, sa iti fie de bine!
Mie ce imi spui tu mi se oare minune Dumnezeiasca. Stiu ca iti doreai sa ai un duhovnic. Ma bucur pentru tine. Inca o data s-a adeverit ca trebuie sa ceri ca sa ti se dea.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -