Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credeti cu adevarat in Dumnezeu?!


102 raspunsuri la acest subiect

#41
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 11:30

Mai Diana,tu crezi ca este timpul si locul potrivit sa-ti versi veninul?O puteai face fara sa te dai in spectacol de doi lei.Dar eu te cred,nu-i vina ta,ti-am mai zis celebritatea asta bat-o vina,altfel nu imi explic cum mi-ai urmari si retine mesajele vechi de citeva luni.



Si deocamdata ma "prezint"Hannen,te-am crezut ca nu vb .privat cu nimeni[:D][:D]

Cit despre restul mesajului tau sincer e tare greu de descifrat,tu stii ce ai vrut sa zici ,in fine does it matter?



Iti recomand calduros sa aplici sfatul din semnatura lui Iren si ca sa nu stai sa-l cauti iti citez din memorie

in caz de alergii si greturi la anumite persoane se recomanda retragerea intr-un loc racoros si consumarea a patru, cinci lamai pe ora.[:D][:D]



Vezi poate merge.[recevere]Take care!



[foto]Printesele mamii

#42
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 13:13

Fiindca discutia a ajuns intr-un punct mort din cauza ca unii tin neaparat sa-si regleze conturile imaginare ,vin arunca sagetzele otravite apoi fug si stau la pinda ,am sa incerc sa redresez discutia pe fagasul initial.

Haideti sa aducem argumente PRO existentei lui Dumnezeu si nu PRO religiilor.

Si normal ca o sa vb din punctul meu de vedere,fiecare e invitat sa procedeze la fel.



Am ales ca urmator subiect de discutie fierul,deoarece din cite imi amintesc el este amintit si in Biblie.



Prof.Armstrong-unul din primii patru de la Agentia Americana pentru Spatiul Cosmic(NASA)-a afirmat ,raspunzind la o intrebare in leg. cu fierul:"Am studiat toate elementele existente in univers.Am studiat materialele si am aflat energia necesara pt. constituirea fiecarui material.Am constatat ca fierul este elementul care are nevoie de cea mai mare cantitate de enrgie.Energia necesara pt. constituirea atomului de fier este egala cu energia sistemului solar de patru ori."Apoi profesorul a fost intrebat:"Atunci cum s-a format fierul pe pamint?"

Iar el a raspuns;"Nu se poate ca fierul sa se fi format pe pamint.El trebuie sa se fi format intr-o alta parte a cerului si sa fi coborit ulterior pe pamint."



Allah Preainaltul a grait:"Si am facut sa pogoare fiierul ,in care se afla putere mare si foloase pt. oameni"(Surat Al-Hadid)



Fierul este singurul element despre care Coranul afirma ca s-ar fi coborit,iar asa cum stim coborirea nu se poate face decit de sus in jos,partea de sus fiind cerul iar partea de jos fiind pamintul.



In speranta ca sunt inca persoane interesate de discutie nicidecum de gilceava.

Numai bine.



[foto]Printesele mamii

#43
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 20:39

quote:
Originally posted by hannen
Mai Diana,tu crezi ca este timpul si locul potrivit sa-ti versi veninul?O puteai face fara sa te dai in spectacol de doi lei.Dar eu te cred,nu-i vina ta,ti-am mai zis celebritatea asta bat-o vina,altfel nu imi explic cum mi-ai urmari si retine mesajele vechi de citeva luni.Si deocamdata ma "prezint"Hannen,te-am crezut ca nu vb .privat cu nimeni[:D][:D]Cit despre restul mesajului tau sincer e tare greu de descifrat,tu stii ce ai vrut sa zici ,in fine does it matter?Iti recomand calduros sa aplici sfatul din semnatura lui Iren si ca sa nu stai sa-l cauti iti citez din memoriein caz de alergii si greturi la anumite persoane se recomanda retragerea intr-un loc racoros si consumarea a patru, cinci lamai pe ora.[:D][:D]Vezi poate merge.[recevere]Take care![foto]Printesele mamii
Rautatiel tale iti fac rau mai ia o lamiie in gura.[:D]Ti-am zis sa nu mai iei totul la modul personal.Iar daca nu intelegi postarile mele nu te mai chinui sa raspunzi sau mai bine mai ia o lamiie in gura poate iti revi la realitate.Ca realitatea cu siguranta nu o vezi de cind esti musulmanca 100%.Veziti de Dumnezeul tau si lasa-l pe al nostru in pace.Take care!

#44
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 21:08

Am observat ca nu esti deschisa la dialog .Discutiile nu-si au rostul.Te crezi prea desteapta pentru a purta un dialog normal cu cineva .
Ai raspuns inca de la inceput cu rautate.Ce vroiai sa te ridice lumea in slavi pentru ca tu esti singura care cunosti si restul nu?

Nu mai face asemanarea intre religii pentru ca tu insati ti-ai intors spatele de la Dumnezeu inlocuindu-l cu altul.
Prefer sa-mi povesteasca Aynur care raspunde mult mai frumos si la obiect decit tine.
Ia-o mai incet ca faci riduri.A ,stai ca la voi oricum nu conteaza ,mai ales daca iti pui o "masca" pe fata.




#45
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 21:46

quote:
Originally posted by MLDiana

Ia-o mai incet ca faci riduri.A ,stai ca la voi oricum nu conteaza ,mai ales daca iti pui o "masca" pe fata.




quote:
Originally posted by MLDiana

Rautatiel tale iti fac rau mai ia o lamiie in gura.[:D]



care era subiectul?...
Credeti cu adevarat in Dumnezeu?


#46
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 22:02

Nuuu Adela,fatuca asta se chinuie din rasputeri sa-mi plateasca vreo polita pe care n-o putu plati la celalat topic.O las ,vad ca tine mortis sa dea ea ultima replica,sufera de bagare in seama .





[foto]Printesele mamii

#47
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 23:15

Fetelor,nu va certati![flo]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

#48
White Pisana

White Pisana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 26 iunie 2005 - 23:46

quote:
Originally posted by andora
Anella, Darael, superbe povestirile!!!! [flo][flo][flo]Eu cred ca Dumnezeu ne este intr-adevar alaturi mereu, dar se arata numai celor care au timp si dorinta sa-l vada. Eu si sotul meu am avut extrem de multe ocazii de a ne da seama ca numai El putea face ce a facut din vietile noastre. Trebuie doar sa-L chemi si sa stii sa-l vezi, chiar daca n-ai timp de rugaciune, de Biserica, de slujbe... Daca vorbesti cu El si-ti inveti puiul sa vorbeasca la fel cu ingerasul sau va fi totul bine... Voi n-ati vazut niciodata un bebe mic care se uita in tavan ca si cand ar vedea pe cineva si rade? Gogosica mea asa face, intr-o seara mi-era parca si teama sa ma uit in sus, asa dulce era dialogand cu cineva de acolo de sus....N-am innebunit, poate nu stiu sa ma exprim bine, e rau ca nu avem timp mai mult de "Dumnezeu", e rau cand Il uitam si vrem sa intelegem totul... Eu zic ca nu trebuie decat sa stii sa vezi mana Lui in viata ta, sa lasi la o parte orgoliul de om atotputernic si sa accepti ca "daca nu s-ar fi intamplat cutare lucru, visul meu nu s-ar fi implinit"..iar "cutare lucru" sa nu fie posibil decat prin Dumnezeu...Daca am batut campii pana acum am sa va mai agasez cu cateva randuri. Nu sunt deosebite dar pe mine ma faac mereu sa plang....(sunt pentru cele care avorteaza):"Sãrut mâna, mãicuta mea,Sunt eu, cel din pântecele tãu, care-ti soptesc la ureche cât sunt de speriat, de trist si de îndurerat pentru cã vrei sã mã omori, crezând cã-ti sunt o grea povarã... Dar tu nu stii cât e de greu sã nu-ti aud cântecul de leagãn, sã nu mã bucur de mângâierile tale, sã nu îti vãd chipul tãu, mãicutã dragã. Cât as vrea sã mã cuibãresc la pieptul tãu izvorâtor de tihnã, liniste, pace si bogatã dragoste! Ce puternici am putea fi împreunã si cum am învinge toate necazurile si mai ales ce frumoasã ar fi viata alaturi de tine. As vrea si eu sã mã pot bucura de frumusetea cerului senin, sã alerg cu voiosie prin câmpul înflorit, sã-ti împletesc mândrã cununitã si sã tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrãbiilor certãrete... Ti-as încânta sufletul cu multe ghidusii, iar drãgãlãseniile mele ti-ar descreti fruntea în clipele de cumpãnã. Te-as ocroti si m-as face scut împotriva necazurilor. Nu gândi cã sunt mic si neputincios, pentru cã primindu-mã pe mine în viata ta, mãicutã bunã, pe Pruncul Hristos îl primesti. Tresar de bucurie gândind cum ti-ai rezema capul obosit pe umãrul meu si câtã putere ai gãsi acolo, cum voi 'fi reazemul bãtrânetilor tale. Mãicutã, trebuie sã-ti mãrturisesc ce fricã-mi este la gândul cã lama tãioasã mã va sfâsia si mã va transforma în bucãtele mici, fãrã de viatã, care vor ajunge la gunoi... Oare tu nu auzi cum îmi bate inimioara si cum tremur de fricã? Mãicutã dragã, as vrea sã mã pot uita în ochii tãi si sã te rog sã ai milã de mine, sã-ti zâmbesc drãgãlas - cum numai eu stiu - si sã te strâng în brate si sã-ti dau fortã si curaj, încredere si convingerea cã nu omorându-mã pe mine vei scãpa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutãti, pentru cã îl vei mânia pe Bunul Dumnezeu. Tu stii cât e de greu sã suporti o nedreptate: o observatie, o mustrare venitã din partea cuiva care-ti rãneste doar orgoliul. Imagineazã-ti ce înseamnã pentru mine sã port povara nedreptãtii tale, când tu mã dai nu numai mortii pãmântesti, care e atât de grea, dar mã lipsesti si de lumina lui Hristos. Mã rog Maicii Domnului sã te lumineze si sã-ti dea putere, întelepciune si un pic de dragoste si milã si pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tãu, suflet din sufletul tãu, copilul tãu nevinovat. Amin. "Pupici!!!!!Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] (DN 10.10.2004)[foto]Povestea Gogosicii
Sunt de acord cu tine pentru ca exact la fel simt si eu! Iar rugaciunea ta mi-a adus lacrimi in ochi!

#49
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 27 iunie 2005 - 01:18

quote:
Originally posted by hannen
Sfintul Coran contine nenumarate previziuni stiintifice miraculoase,pe care stiinta abia le descopera.Unul dintre miracolele Coranului este in domeniul stiintei despre embrioni.



Draga Hannen, ce scrie in Coran referitor la embrionologie n-a fost descoperit abia in secolul 19 ci in jurul anului 150 cand un medic grec pe nume Galen a descris stadiile prin care trece embrionul. Tot in aceeasi perioada indienii si egiptenii aveau cunostinte de embriologie.
Uite ce scrie in Coran in sura 86, 6-7: "El este creat dintr-o apa aruncata, Ce iese dintre coapse si coaste!"
Stii cine sustinea acest lucru care s-a dovedit a fi o eroare? Hipocrate.

Nenumaratele previziuni stiintifice din Coran sunt un mit. Si noi crestinii am putea sa spunem ca de ex. Isaia la 700 inainte de Hristos a spus ca pamantul e rotund sau ca Moise care a pus sa fie ars vitelul de aur în foc; l-a prefãcut în cenusã, a presãrat cenusa pe fata apei, si a dat-o copiilor lui Israel s-o bea"(Exodul 32,20) a stiut la vremea respectiva ca topind aurul intr-un anumit fel astfel incat legaturile atomice sa fie eliminate rezulta un praf alb care in momentul in care e consumat de om il intareste fizic si-i da energie, ceea ce era exact ce le trebuia evreilor la vremea respectiva pentru ca tocmai se pregateau sa rataceasca ani buni in pustie.
Eu nu le-as spune previziuni stiintifice pentru ca egiptenii la vremea respectiva stiau ca pamantul e rotund iar Moise tot din Egipt se intorcea.




#50
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 27 iunie 2005 - 01:58

Draga Osolita,eu nu am inteles ce a fost o eroare si de ce?Ca spune Hipocrate?

Da este vb de o apa ce iese dintre coapse si coaste,adica oasele din partea de jos a spatelui si oasele din partea superioara a pieptului.

Hmm,poate ar trebui sa vb despre glandele mamare si cum se formeaza laptele atunci,fenomen de altfel descris in Coran.

Tocmai,noi discutam despre existenta lui Dumnezeu iar eu o sa interpretez exemplul lui Moise ca pe un argument in acest sens,nicidecum ca pe o incercare de a anula credibilitatea Coranului.si zic asta pt. ca Moise era ,a fost, ma rog, Profet.Lui i-a vorbit Dumnezeu insusi si tot ceea ce el a facut a fost numai la porunca lui Dumnezeu,de aia a si topit vitelul si le-a dat sa bea,nicidecum ca ar fi avut el cine stie ce cunostinte in metalurgie(sau cum s-o fi chemind)si /sau anatomie.



Tu zici ca in anul 150 un medic grec a descris stadiile prin care trece embrionul.Asa o fi,dar el a descris doar stadiile si nicidecum nu a descris din ce se formeaza embrionul.

Si totusi dr Keyth Moor zice ca aceste informatii nu le-au fost cunoscute pina acum 30 de ani.

El a afirmat ca exista o informatie sau un paragraf pe care nu le cunoscuse pina atunci,respectiv acela ca embrionul seamana intr-o anumita faza cu un cheag de singe,si ca dupa ce a studiat atent aceasta chestiune s-a convins de corectitudinea acestei relatari si in consecinta a adaugat acest lucru in trattatul sau ,recunoscind:"Eu nu m-am gindit la acest lucru mai inainte"

El a scris o lucrare despre embriologia clinica iar cind a prezentat aceste informatii in Toronto ,a stirnit mare zarva in Canada.A ocupat primele pagini ale ziarelor din intreaga tara.Unele titluri foarte haioase"Surprize uluitoare descoperite intr-o carte veche"



Corespondentul unui ziar l-a intrebat pe prof Moor:"De ce considerati ca a fost posibil ca arabii sa cunoasca aceste lucruri despre embrioni,despre aspectul lor si despre felul in care se dezvolta?S-ar putea sa nu fi fost savanti,dar probabil ca au efectuat disectii primitive si au spintecat pantecele unor femei,descoperind aceste lucruri"

Prof Moor i-a raspuns pe loc ca el(adica corespondentul respectiv)a uita un punct ff important si anume ca diapozitivele expuse pe banda de film au fost realizate prin fotografiere cu ajutorul microscopului.Si a mai adaugat"Nu este important ca unul dintre ei a incercat sa descopere evolutia embrionilor cu paisprezece secole in urma ,pt ca ei nu-i puteau vedea.Toate informatiile din Coran despre embrion se refera la fazele incipiente care nu pot fi observate cu ochiul liber,intucit embrionul este f mic.De aceea omul are nevoie de microscop ca sa-l poata vedea .Or acest aparat nu a fost inventat decit in urma cu ceva mai mul de 200 de ani.

Si tot el a adaugat ironic"Probabil ca cineva a detinut in secret cu paisprezece secole in urma -un microscop cu care a efectuat aceste studii fara greseala.Dupa aceea l-a invatat pe Profetul Mohammad si l-a convins sa introduca aceste informatii in cartea sa,iar apoi a distrus microscopul pt ca acesta sa ramana secret pt. totdeauna.Crezi intr-o astfel de teorie?Nu trebuie sa crezi in ea inainte de a prezenta unele dovezi in privinta ei,intrucit este o teorie extrem de puerila"Iar cind a fost intrebat "Atunci cum explici existenta acestor informatii in Coran?"profesorul Moor a raspuns"Acesta nu poate fi decit o revelatie divina!"



Nenumaratele previziuni stiintifice nu sunt un mit,sunt adevaruri pe care stiinta le descopera abia in zilele noastre.



Edit;hai ca m-am grabit,nici nu am fost atenta la mesajul tau nici coerenta nu am prea reusit sa fiu in al meu.Scuze,intelegeti si voi ce puteti ,e deja 1 am la mine,sunt cheauna de cap,ma duc sa-l arunc in perna[;)]



[foto]Printesele mamii


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Ieri, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -