Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credeti cu adevarat in Dumnezeu?!


102 raspunsuri la acest subiect

#21
Aynur

Aynur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 11:46

Buna fetelor [il][flo][flo][flo]Tyaa eu nu am aceeasi religie ca sitine,eu sunt elhamdulillah=multumita lui Dumnezeu ,musulmana,si am sa raspund potrivit cu ceea ce eu stiu si cu ceea ce eu cred.InshaAllah cu voia lui Dumnezeu o sa invatam despre Dumnezeu,unii de la altii fie ca El sa ne calauzeasca spre credinta si iertarea pacatelor noastre!Vreau sa stiti ca eu respect credinta voastra,si nu incerc prin ceea ce voi scrie sa critic crestinismul sau alte religii inshaAllah!
Cu siguranta Dumnezeu exista.Dumnezeu Cel Preaslavit Preainalt Milostiv a creat pamantul,cerurile,toate fiintele in adevar si oamenii,ingerii(creati din lumina,ei sunt total supusi lui Dumnezeu si nu ies niciodata din porunca Lui) si djinii(djinii sunt fiinte create de Dumnezeu din foc,unii sunt credinciosi,supusi,altii nesupusi,acestia sunt diavolii).Oamenii se nasc si mor si vor fi inviati si judecati si rasplatiti dupa credinta si faptele lor de Dumnezeu.
Allah nu este alt Dumnezeu.Allah este Dumnezeu in limba araba,la fel cum in engleza este God,Dieu in franceza.Arabii crestini Il numesc pe Dumnezeu tot Allah.Nu exista un Dumnezeu al crestinilor,unul al evreilor si unul al musulmanilor.Dumnezeu,Creatorul cerurilor,pamantului si oamenilor este Unul Singur pentru toti.Asa ca voi folosi Allah si Dumnezeu alternativ.
Allah spune in Sfantul Quran:"Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit si din apa am facut tot ce este lucru viu?Si oare tot nu cred ei?"(surat al anbiya=sura profetilor 21:30).In Quran Allah se adreseaza oamenilor uneori folosind cuvantul "Eu"(despre Dumnezeu),uneori "Noi",uneori "El"...Folosirea cuvantului "Noi"nu inseamna ca Dumnnezeu nu este unic.In gramatica araba exista persoana intaia plural folosita pentru persoane foarte respectate larg folosita (de exemplu regele nu spune eu am facut ci spune noi am facut...) la fel cum in limba romana folosim persoana a doua plural cand ne adresam unei persoane mai in varsta(dumneavoastra) etc.Dumnezeu in religia islamica este Unul Singur.Nu exista conceptul de trinitate.
InshaAllah am sa revin mai tarziu ca sa vorbesc despre Dumnezeu si credinta in El.
Aynur

aynur

#22
Aynur

Aynur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 13:39

M-am intors sa mai scriu putin din Quran despre Dumnezeu[biz]inshaAllah[:)]
"59.Si la El sunt cheile necunoscutului si nu le stie decat numai El.Si El cunoaste ceea ce este pe uscat si ceea ce este pe mare.Si nu cade nici o frunza fara ca El sa o stie .Si nu exista bob in intunericurile pamantului ,nimic proaspat si nimic uscat,fara ca ele sa fie [insemnate] intr-o Carte limpede.
60. El este Cel ce va ia la Sine noaptea si El stie ceea ce voi ati dobandit peste zi.Apoi El va readuce la viata in timpul ei,pana se va implini un termen hotarat.Atunci la El va fi intoarcerea voastra si apoi va va vesti El ceea ce ati facut.
61.El este Stapanul suprem [Al-qahir]peste robii Sai.Si El trimite asupra voastra pazitori.Iar cand moartea ajunge la unul dintre voi,pe acela il iau la sine trimisii Nostri,fara sa se neglijeze ceea ce li se porunceste.
62.Apoi sunt adusi inapoi la Allah,Stapanul lor adevarat,caci la El este judecata si El este Cel mai grabnic dintre cei care cer socoteala.
63."Cine va mantuieste de intunericurile uscatului si ale marii cand voi Il invocati cu smerenie si intr-ascuns:'De ne va mantui de acestea,vom fi printre multumitori!'?
64.Spune:'Allah va mantuieste de acestea si de orice primejdie si totusi voi Ii faceti Lui asociati!'
65.Spune:'El este in stare sa trimita impotriva voastra pedeapsa,fie de deasupra voastra,fie de sub picioarele voastre,sau sa va amestece in secte si sa va faca sa gustati vatamare unii de la altii!'Priveste cum talcuim Noi versetele [Noastre]!Poate ca ei vor intelege!
66.Insa neamul tau il socoteste mincinos,in vreme ce el este Adevarul.Spune:'Eu nu voi fi ocrotitor al vostru !
67.Fiecare profetie are un timp al sau si [in curand ]le veti cunoaste.' "(surat al anam=Vitele 6:59-67)


aynur


aynur

#23
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 14:15

Buna Anyur. As vrea sa te intreeb ceva : ziceai ca Alah inseamna Dumnezeu la musulmani. Adica Dumnezeu tradus prin Alah, dar ca este acelsi. Eu stiam ca Alah este ceva diferit de Dumnezeu. Asa cred oti musulmanii, sau doar unii. Adica unii il considera pe Alah o alta persoana distrincta de Dumnezeu??? Musulmanii cred in Biblie, sau doar in Coran? Ca de fapt, Biblia este cea care vorbeste despre Dumnezeu.



Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004





#24
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 14:32

Draga Anda,o sa-ti raspund eu pina o sa vada sora mea Aynur intrebarea ta.

Allah inseamna in limba araba Dumnezeu.Deci nu e nimic diferit de Dumnezeul din lb romana(asta daca ne referim la Creator si nu la creatie,asa cum unii il considera pe Isus,Dumnezeu)

Si arabii crestini ii zic lui Dumnezeu,Allah.Adica aceasta ar fi traducerea cuvintului Dumnezeu in lb. araba.

Si musulmanii cred in toate cartile sfinte,in Tora ,in Biblie si in Coran.

Credinta nu le-ar fi completa daca nu ar accepta ca toate cartile sfinte apartin lui Dumnezeu si daca nu ar accepta toti profetii.

Tora,Evanghelia(VT,NT,Psalmii lui David ...etc)toate au fost revelate de Dumnezeu supusilor lui(Moise,Isus,...)

Sper ca te-am lamurit putin in ceea ce priveste credinta musulmanilor.



Aleikum Salam,dragele mele



[foto]Printesele mamii

#25
Aynur

Aynur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 15:08

Buna draga mea Anda[flo]si assalamu alaikum wr wb draga mea Hannen[flo].Asa este cum a spus Hannen,Dumnezeu este acelasi si nu este gresit daca eu ca musulmana,ma rog intr-o alta limba decat araba,spunand"Doamne iarta-ma"de exemplu,pentru ca Allah cunoaste toate limbile vorbite de robii Sai.Pentru toti musulmanii(majoritatea ,sunt cativa musulmani care poate nu stiu prea multe despre religie,ca si unii care crestini care nu stiu multe despre religia lor) Allah este Unul Singur,Un Singur Creator,numai Lui ne rugam.Putem sa Il numim Allah,Dumnezeu,God,Elohim,Dieu,Dios etc toate aceste cuvinte inseamna Dumnezeu.Putem sa Il numim Cel Milostiv,Cel Preaslavit,Cel Atotputernic etc ale Lui sunt numele cele mai frumoase....
SubhanAllah=Slava lui Dumnezeu!El este Cel ce stie ce este in sufletele noastre si Cel care aude ruga robilor Sai!
aynur


Allah!Nu este Dumnezeu in afara de El,Cel Viu,Vesnicul!Nici atipirea,nici somnul nu-l cuprind!Ale lui sunt cele din ceruri si cele de pre pamant!Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui?El le stie pe cele din fata lor si pe cele din urma lor.Si ei nu procep nimic din stiinta Sa in afara de ceea ce El voieste.Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor.El este Preainaltul,Maretul!

#26
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 15:59

quote:
Originally posted by anella
V-ati gandit vreodata ca e posibil ca reprezentarea reala a lui Dumnezeu sa nu poata fi asimilata de mintea noastra?Nu pot intelege cum ne mai putem indoi de existenta acestei forte.Daca esti atent,nu neaparat in jurul tau,ci la tine,la propria ta viata ai sa observi cum Dumnezeu te-a insotit mereu,cum fiecare dificultate pe care ai avut-o in viata a fost de fapt o modalitate de invatare a unei lectii noi.Am citit o poveste despre un om care vorbea cu Dumnezeu.Dumnezeu i-a aratat drumul vietii lui pe care se zareau urmele pasilor omului.Dumnezeu ii spune omului:Vezi?Langa pasii tai mereu se afla inca o pereche de pasi,ti-am fost mereu alaturi.Omul il intreaba:Doamne dar unde erai cand mi-era mai greu?Acolo numai pasii mei se vad.Acolo,spuse Dumnezeu,eu te tineam in brate.
este "povestea" mea preferata!Ionela [mamica] si Alex[copil] (DN 21.09.2004)ALEX cantaretul

#27
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 17:30

Dragele mele,crestine,musulmance ,draga Tyaa,asa cum zicea Aynur sper sa nu se"dezvolte" iar o polemica de zile mari,sper sa reusim sa discutam civilizat fara critici,comparatii si jigniri.

La fel ca Aynur ,sunt AlhamduAllah musulmanca,majoritatea stiti iar raspunsurile mele vor fi in concordanta cu ceea ce cred eu personal.

Tyaa draga mea,tu te intrebi sau/si te indoiesti citeodata de existenta lui Dumnezeu,cu toate ca atunci cind iti privesti copilul ..

As vrea sa discutm despre acest aspect ,al crearii omului.

Sfintul Coran contine nenumarate previziuni stiintifice miraculoase,pe care stiinta abia le descopera.Unul dintre miracolele Coranului este in domeniul stiintei despre embrioni.



Am sa citez inshaAllah(cu voia lui Dumnezeu) din Coranul Cel Sfint(Traducerea sensurilor si comentarii).Pt.musulmani acestea sunt lucruri deja cunoscute,probabil si pt. altii ,insa pt. cei care nu stiu sper si ma rog sa gasiti interesant urmatorul "articol"



Bismillah



In secolul al 16-lea(scuzati dar nu am caractere romane)savantii din domeniul medicinei isi inchipuiau ca omul este creat din singele mestruatiei.

In sec.al 17-lea,isi inchipuiau ca este format din capul spermatozoidului.In sec urmator au respins opinia anterioara si au afirmat ca omul este creat in intregime din ovului femeii.Abia in sec al 19-lea au afirmat ca embrionul este creat din asocierea unei componente venite de la barbat si a alteia venite de la femeie,in faze succesive si nu dintr-o data,in intregime.

La cel de-al 7 -lea congress de medicina care a avut loc in orasul Ad-Dammam ,au fost invitati si savantii profesor Marshal Johnston,profesor Keath Moor si profesor T.V.N. Bursan.

Congresul a discutat problema previziunilor miraculoase ale Coranului cel sfint din punct de vedere stiintific.Cind s-au prezentat relatarile din Coran despre crearea omului in faze succesive,profesorul Marshal Johnston s-a ridiccat in picioare si a intrebat cind a fost revelat Coranul?

I s-a raspuns ca a fost revelat in sec al 7-lea.Atunci el a afirmat:NU CRED!IMPOSIBIL!Cum se poate?In sec. al 7-lea spuneti ca omul este creat in faze succesive ,in vreme ce acest lucru nu a devenit cunoscut decit in sec al 19-lea?



Allah Preainaltul a grait:"Ce este cu voi de nu va rugati lui Allah, asa cum se cuvine?/Dupa ce El v-a creat pe voi in[mai multe] faze?"(Surat Nuh)

Si a mai grait Allah Preainaltul:"El va creaza in pintecele mamelor voastre,faptura dupa faptura,in trei intunericuri"(Surat Az-Zumar)



Coranul nu s-a limitat la indicarea faptului ca omul a fost creat in faze ,ci a dat si nume acestor faze,pe care le-a descris,fiecare faza intr-un text.I s-au prezentat profesorului Marshal Johnston douzeci si sase(26) de texte din Coran care vorbesc despre aceste faze.

La sfirsit ,profesorul a zis"mi-ati vorbit despre niste lucruri pe care eu nu le-am aflat decit cu jumatate de luna inainte de a veni la dvs.Nu ramane decit sa recunoastem adevarul,adica faptul ca Mohammad este Profetul lui Allah."



In secolele trecute ,savantii musulmani au respins ipotezele celor care afirmau ca omul ar fi creat din singele menstruatiei sau numai dintr-un singur strop de sperma.,sau numai dintr-un ovul ,cu cuvintele mentionate in Coran si in Sunna Profetului.

Unii spermatozoizi mor,iar altii isi continua mersul.Coranul l-a numit pe acela dintre ei care isi continua mersul< sulala>

Allah Preainaltul a grait:"Care a facut bine tot ceea ce a creat.Si a inceput crearea omului din lut.Apoi i-a facut pe descendentii sai dintr-o apa aleasa-sulala- dintr-o apa demna de dispret"(Surat As-Sajda)

Cuvintul sulala din lb. araba inseamna "care este ales",sau "anume",dar inseamna si "peste lung".Asadar Coranul ne zice ca omul este facut dintr-o esenta care are forma unui peste lung care se numeste sulala.

Numarul spermatozoizilor in drumul lor catre ovul scade treptat.Ei sunt eliminati unul cite unul,pina ce nu mai ramane decit unul singur,ales ,care patrunde in ovul.Tot la fel si ovulul care participa la aceasta operatiune este unul din foarte multele ovule care au fost eliminate.



Allah Preainaltul a grait:"Oare nu a fost el o picatura din saminta varsata?"adica nu a fost creat din tot lichidul seminal varsat ,ci dintr-o singura picatura.Si a mai grait Allah:"Dintr-o picatura de amestecuri"(Surat Al-Insan)

Exegetii Coranului au reflectat indelung la acest ultim verset,caci cuvintul "Picatura" este un singular feminin,iar cuvintul "amestecuri" este un plural.Este oare corect sa spui "masina frumoase"?

In nici un caz,pt. ca adjectivul se acorda cu substantivul in nr.Apoi au afirmat in comentariu ca imbinarea de cuvinte a fost altfel alcatuita incit "picatura" este tratata ca un plural,deoarece ea reuneste mai multa lucruri.

Si intra-devar ,ea inglobeaza trasaturile si calitatile acestui om,ea contine programul si harta genetica a omului si de aceea Coranul a calificat-o astfel.



Referirea Coranului la faptul ca omul este ursit din faza picaturii sa devina barbat sau femeie.

Coranul arata ca inca din faza" picaturii"(nutfa) destinul omului este stabilit ,inainte ca el sa fie creat.Allah Preainaltul a grait:"Din ce l-a creat pe el?Dintr-o picatura l-a creat si i-a hotarit(soarta)"(Surat Abas)

Prin stabilirea destinului se are in vedere hotarirea rexului sai,faptul daca el va fi barbat sau femeie."Si El i-a creat pe cei doi soti-barbatusul si femeiusa-/Dintr-o picatura ,cind ea este varsata"(Surat An-Najm)

Exegetii au afirmat ca prin "cei doi soti" se are in vedere sexul la soti ,la animal si la om.

Profetul Mohammad a mai dat si unele relatari in legatura cu purtatorii genetici,care pot sa transmita o calitate a bunicilor ,care sa apara la generatiile viitoare.La un embrion pot sa apara calitati de la strabunicul sau de gradul al spatelea sau al optulea.



Denumirea fazelor crearii omului ,asa cum apar ele in Coran:Picatura parcurge canalul uterin pina ajunge in uter si acolo se implanteaza in peretele lui .Uterul este asemenea pamintului cultivat in care se implanteaza saminta.Savantii numesc aceasta faza prin expresia"faza implantatiei" iar Allah a grait:"Sotiile voastre sunt ogor pt. voi.Veniti la ogorul vostru oricind voiti!"(Surat Al-Baqara)

Dupa aceea embrionul ia o forma alungita si absoarbe singele din placenta,semanind cu lipitorile care traiesc in apa si cind oile si vacile vin sa se adape ,patrund in gura si in narile lor pt. a le suge singele.

Profesorul Keith Moor a venit cu imaginea lipitorilor si cu imaginea embrionului in faza cheagului de singe,a facut o comparatie intre cele doua,apoi a zis:"Cea mai vridica descriere a acestei faze este descrierea pe care i-o face Coranul si anume lipitoarea asemenea unui cheag de singe('alaqa)ce se poate traduce ca "o lipitoare"sau "un cheag de singe"

Coranul vorbeste apoi despre faza care urmeaza cheagului,cind Allah Preainaltul a grait;"Si am facut din cheag o bucata de carne"(Surat Al-Mu'minun)

Embrionul este asemanator in privinta formei ,in aceasta faza ,cu o bucata de carne amestecata ,pe care se vad urmele dintilor,auprafata ondulata si forma rotunda.In aceasta faza (mudgha),cuvintul mudgha folosit in Coran pt descrierea acestei faze inseamna(o bucata de carne mestecata partial)constatam din punct de vedere anatomic ca toate organele si aparatele principale s-au constituit,cu execptia unei parti din primele celule embrionare.Ne referim aici la embrionul care are o lungime de un (1) cm.Apoi Allah a grait:"Apoi dintr-o bucata de carne ,cu forma si fara forma"(Surat Al-Hajj),adica diferentiata si nediferentiata.

Dupa aceea se formeaza oasele;"Si am facut din bucata de carne oase" (Surat Al-Mu'minun)In aceasi ordine ,se intinde carnea pt. a imbraca oasele,caci Allah Preainaltul a grait:"Am imbracat oasele cu carne.Apoi l-am scos la iveala ca o alta faptura.Binecuvintat fie Allah,Cel mai bun dintre facatori!(Surat al-Mu'minun)

Explicind faza "o alta faptura"exegetii spun ca este vorba de insufletirea embrionului ,astfel incit devine alta fiinta.

Asadar Coranul Cel Sfint mentioneaza sase faze ale embrionului:picatura ,cheag de singe,bucata de carne,oase,imbracarea oaselor ,apo crearea unei alte fapturi.

Aceste sase faze pe care le mentioneaza coranul au fost necunoscute in trecut,insa in zilele noastre oamenii le-au vazut.Insa Coranul nu se limiteaza aici,trece mai departe pt. a vorbi despre alte doua faze:"Dupa aceasta veti fi voi morti,/Iar in Ziua Invierii veti fi voi readusi la viata"(Surat Al-Mu'minun)

Dupa cum am vazut este vorba despre sase faze si ne va cuprinde pe noi toti ceea ce urmeaza dupa ele si vom sti ca este adevarul.Allah Preainaltul a grait:"Si se va sufla din trimbita si iata-i pe ei grabindu-se din gropi catre Domnul lor?Si zicind:"Vai noua!Cine ne-a sculat pe noi din culcusul nostru?Aceasta este ceea ce a fagaduit Cel Milostiv,iar trimisii au spus adevarul./Nu va fi decit un singur strigat si iata-i pe ei toti vor fi adusi la Noi.Si in ziua aceea nu va fi nici un suflet nedreptatit intr-u nimic si nu veti fi rasplatiti decit pentru ceea ce ati facut"(Surat Ya-sin)



Coranul mai vorbeste si despre un alt lucru;Allah Preainaltul a grait;"El va creeaza in pintecele mamelor voastre,faptura dupa faptura, in trei intunericuri"(Surat Al-Zumar).Savantii in domeniul medicinei nu au cunoscut decit recent insemnatatea intunericului ,respectiv cind si-au dat seama ca in urma fecundarii artificiale facute la lumina,embrionul iese cu malformatii si au inteles ca fecundarea trebuie facuta in intuneric.

Coranul ar fi putut sa spuna de pilda ,in trei pereti,in trei invelitori ,dar allah a ales cu grija Lui expresia"trei intunericuri"

Si in acest punct,slava Celui care a trimis Coranul cu stiinta lui Allah Prainaltul ,a grait:"Allah va fi martor pentru ceea ce ti-a pogorit,caci l-a pogorit[Coranul] in deplina cunostinta.si ingerii vor face marturie.Insa Allah este indeajuns ca Martor."(Surat An-Nisa)



Previziuni miraculoase ale Coranului in privinta amprentelor si caracterul singular al personalitatii omului.

Cind Profetul Mohammad le-a vestit politeistilor din Mekka faptul ca dupa moarte vor veni din nou la viata si ca Allah ii va readuce din nou la viata pe oameni in Ziua Invierii,politeistii nu au crezut si unul dintre ei a venit la profetul Mohammad cu un os vechi in mina,pe care l-a sfarimat si l-a rispit in fata lui ,zicindu-i:"O Muhammad!Cind voi fi ca aceste oase stricate ,ma va mai readuce Allah pe mine la viata ,dupa ce am fost mort?Si a revelat Allah Preainaltul atunci aceste versete:"Oare socoteste omul ca Noi nu vom aduna din nou oasele sale?/Ba da!Noi suntem in stare sa potrivim la loc si virfurile degetelor sale!

Allah se refera aici la un lucru mult mai important decit oasele;El arata ca este in stare sa refaca amprentele omului,intocmai asa cum au fost ele in aceasta lume.Si stim acum ca personalitatea omului este in mare masura data de amprente.Inaltimea poate sa fie apropiata ca si tonalitatea vocii,temperamentul sau configuratia fetei,insa amprentele difera chiar si in cazul gemenilor proveniti dintr-un singur ovul si ele raman toata viata neschimbate,caracterizindu-se printr-o stabilitate si individulaitate cvasiabsoluta.



Inainte de a incheia acest capitol ,dorim sa reamintim ca au fost consacrate tomuri intregi caracterului nelimitat al Coranului in ceea ce priveste domeniul stiintific.A aparut o stiinta independenta pt. acest domeniuIn aceasta expunere f sumara ,n-am facut decit sa alegem citeva exemple pt. a atrage cu ele atentia cititorului asupra acestei laturi a caracterului inimitabil al Coranului.

Am considerat potrivit sa mentionam la finele acestui capitol marturiile citorva personalitati care s-au convertit la Islam.

1)Doctorul francez Grenier.,fost membru al Camerei Deputatilo din Franta, a afirmat:"Eu am urmarit toate versetele coranice care au legatura cu stiintele medicale,sanitare si naturale pe care le-am studiat in copilarie si pe care le cunosc destul de bine si am constatat ca aceste versete corespund perfect cu cunostintele noastre moderne.Am imbratisat Islamul pt. ca am fost cnvins ca Muhammad a spus adevarul cel limpede cu mai bine de o mie de ani in urma.Daca fiecare cunoscator al unui domeniu sau altuia al stiintei ar compara versetele coranice,asa cum am procedat eu,va adopta indubitabil islamu,daca este om rezonabil,lipsit de prejudecati"

2)Dr.Adb al-Karim Saito,profesor japonez de economie la una din universitatile japoneze a spus :"Islamul este religia care confirma cu cea mai mare limpezime existenta lui Allah Preainaltul.si acesta este adevarul fiindca Allah este adevarat,iar acest adevar este obiectul cautarii de carte intreaga omenire,se afla la dispozitia musulmanilor.Daca el ar putea fi infatisat,toti oamenii ar adopta in grupuri religia lui Allah"

3)Artistul francez Alfons Ettienne Degnier(1861-1929) care s-a convertit la Islam si si-a luat numele de Nasr ad-Din a declarat:Religia lui allah este unica.Islamul a venit pt a confirma religiile divine anterioare lui si pt. a indrepta mistificarea lor.Coranul cel Sfint este in epoca prezenta singura scriptura divina care nu a fost afectata de nici o deformare .Allah a fagaduit sa-l apere ,caci allah a grait"Noi am pogorit Indemnarea si Noi o vom pastra pe ea"



4)Marele scriitor si ziarist austriac Leopold Weiss(Muhammad Asad) a sous;"Nu pot sa spun astazi care dintre aspecte m-au atras mai mult decit altele.Islamul imi apare ca fiind un edificiu intocmit perfect,toate partile lui fiind durate pt. a se completa una pe alta.Nu exista nimic de prisos si nu lipseste nimic.Si din toate aceseta a rezultat o imbinare echilibrata si trainica.Probail ca acest sentiment ca toate invataturile si perceptele sunt puse la locul lor a avut cea mai puternica inriuire asupra sufletului meu."



5)Profesorul Harun Mustafa Leon,secretarul general al Asociatiei Internationale a stiintei despre originile limbilor ,a stiintelor si artelor frumoase ,redactor sef al revistei "philomat"care apare la Londra a afirmat:"unul din motivele de mindrie ale Islamului este faptul ca el se intemeiaza pe ratiune si nu cere celor care-l imbratiseaza sa-si ingradeasca energiile in domeniul gindirii,pe cind alte dogme le impun aderentilor lor credinta oarba in anumite doctrine si opinii ,fara sa reflecteze asupra lor."

6)Omul de litere si ginditorul englez vestit Marmadok Pakthool(1875-1936)s-a convertit la Ilsma ,lunidu-si numele de Muhammad.Traducerea de catre el a sensurilor Coranului reprezinta unul din cele mai importante eforturi stiintifice ale sale.El a afirmat:"Nu exista nici o placere mai mare in aceasta lume ,cu care omul sa se delecteze decit aceea cind Allah ii deschide pieptul pt. a accepta Islamul,iar el se calauzeste dupa lumina Islamului,astfel incit cede si realitatea acestei vieti cit si realitatea din Viata de apoi,reusind sa discearna adevarul de minciuna si calea fericirii de nefericire.Ma prosternez dinaintea lui Allah in semn de multumire pt. aceasta placere deosebita pe care mi-a daruit-o,care mi-a umplut sufletul cu fericirea cea adevarata si mi-a dat posibilitatea sa ma bucur la umbra acestui arbore urias,umbros care este arborele familiei islamice si al fratiei intru Islam.



Aceste exemple le-am data ca sa confirm veridicitatea afirmatiei precum ca multi oameni de stiinta s-au convertit la Islam,nicidecum din alte motive,acestia amintit mai sus precum si multi altii.



Dragele mele ,am ales acest punct din Coran si anume cel al perpetuarii speciei umane pt. ca acesta este "miracolul" evident ca Dumnezeu exista.Pt. ca inca sunt foarte multi oameni( dintre care ff multe femei si mame) care inca asteapta un MIRACOL care sa le dovedeasca ca El exista.Dragelor,draga Tyaa,miracolul este in noi insine.Uitati-va la puii vostri.Acesta este miracolul ,este in noi si linga noi.Nu cred ca ar mai trebui sa ne indoim de existenta lui Dumnezeu si nici sa asteptam vreun alt miracol.



Numai bine la toate si fie ca El sa ne indrepte pasii catre El si sa ne tina departe de ispita lui Saitan,cel care sadeste saminta indoielii in sufletele noastre ,apoi fuge ,in vreme ce el (Satan)crede in existenta Lui si se teme de Dumnezeu.





[foto]Printesele mamii

#28
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 06:02

DAca Dumnezeu este acelasi de ce v ati schimbat religia ?Eu asta nu inteleg.Mai zicea cineva la un moment dat ca bibilia si coranul se aseamana.
Pina la urma trebuie sa fie ceva diferit.felul de gindire ,port ,mincare ,crez etc.de v-a facut sa va intoarceti fata de la Dumenzeul pe care l-ati cunoscut inainte si reinoit cu altul.Dupa parerea multora.Chiar daca Alah se traduce Dumnezeu .
Ce va facut sa va schimbati religia?Ce e gresit la religia noastra ,ca poate e ceva gresit si noi nu stim.
Nu judec pe nimeni ,sunt doar curioasa de raspuns.


Mie mi s-a intimplat in familie acum citiva ani o chestie f neplacuta de sanatate .Problema s-a rezolvat in mare .Atunci am realizat ca religia in care m-am nascut si crescut pentru mine e cea mai buna si nu as schimbao cu alta pentru nimic in lume.



#29
sora2001

sora2001

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 11:08

am si eu o intrebare pentru fetele musulmance, voi spuneti ca este o religie a pacii, ok, dar o sura din koran spune asa, nu mai retin exact care:" sa nu imprietensti cu cineva care-i nu-i de aceeasi religie cu tine pentru ca te va duce la pierzanie "..
de ce un musulman nu maninca din mainile unui crestin? sau dac-o face se duce si se purifica de pacat implorindu-l pe allah sa-l ierte..
spuneti ca femeia este respectata de un barbat musulman, dar totusi in koran-ul spune ca femeia n-are suflet...
edit: e bine sa crezi in ceva, ca-i allah,Dumnezeu, budha... dar sa nu devii fanatic, uitati-va cite crime si razboaie se intimpla din cauza fanatismului religios.
asta e valabil si-n rindul crestinilor, ca drept dovada maicutele de la acea manastire care au omorit -o pe femeia aia nebuna, saraca...

"In dragoste, comportamentul femeii contravine logicii masculine", spune Kama Sutra.


#30
Aynur

Aynur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 11:34

[flo]Buna dragele mele MLDiana si Sora2001[flo]Assalamu alaikum wr wb draga surioara Hannen[flo]
Diana ce te face sa crezi ca mi-am schimbat religia?Eu m-am nascut musulmana,Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru acest lucru.Daca m-as fi nascut intr-o alta religie decat islamul,dupa felul in care gandesc si simt si cu voia lui Dumnezeu as fi devenit tot musulmana,Dumnezeu stie mai bine...
Sora 2001 ceea ce ai spus despre islam si ce este scris in quran nu este adevarat,sursele tale nu sunt corecte.Am sa raspund pe larg la intrebarile amandorura la rubrica Pentru musulmance,de la discutii interminabile,intrucat nu vreau sa transform aceasta rubrica menita de a-L proslavi pe Dumnezeu intr-un teren de discutii contradictorii,si am sa va explic cum Dumnezeu,Aceslasi,-ia trimis pe pamant pe toti profetii inclusiv Moise,Iisus,Muhammad(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra tuturor).InshaAllah sa ma ajute Dumnezeu.
Aici voi continua cu voia voastra sa vorbesc despre Dumnezeu inshaAllah,care nu este Un Dumnezeu "nou"este acelasi pentru ca nu avem mai multi creatori 2,3,4,5 etc,ci Creatorul este Unul Singur
Sa aveti o zi frumoasa si binecuvantata inshaAllah![flo][flo][flo]

Allah!Nu este Dumnezeu in afara de El,Cel Viu,Vesnicul!Nici atipirea,nici somnul nu-l cuprind!Ale lui sunt cele din ceruri si cele de pre pamant!Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui?El le stie pe cele din fata lor si pe cele din urma lor.Si ei nu procep nimic din stiinta Sa in afara de ceea ce El voieste.Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor.El este Preainaltul,Maretul!


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -