Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credeti cu adevarat in Dumnezeu?!


102 raspunsuri la acest subiect

#1
tyaa

tyaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 15 iunie 2005 - 17:39

Eu cred....dar nu de putine ori ma loveste indoiala. Ma uit in jur..la fetita mea, la copaci, la flori, la toate. Ma gandesc ce miracol e viata. Sigur Dumnezeu exista. Nu stiu daca Dumnezeu - e un nume dat, dar precis exista un Creator. E totul prea complex, perfect si totusi atat de simplu.

Apoi...dintr-o data...si daca viata e un accident (cum spune stiinta), daca existam, apoi murim si...NIMIC. Unde se duc trairile, gandurile, framantarile.

Apoi ma gandesc iar...parca viata fara Dumnezeu nu are sens. Imi doresc din tot sufletul sa existe, sa fie acolo, sa vegeze. Ma uit la fetita mea si mi se pare ca tot timpul din lume nu imi ajunge sa ii fiu

alaturi.

Cred ca nu trece zi fara sa ma gandesc la asta.

Si totusi......



tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

Pozele noastre[foto]



#2
Cristinutza_ale

Cristinutza_ale

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 255 mesaje

Postat 15 iunie 2005 - 18:10

tyaa sa iti traiasca fetita...si eu ma intreb uneori daca Dumnezeu exista,ce este El,cum este...mai ales cand imi este greu,sunt suparata ma intreb unde e Dumnezeu....eu stiam ca EL nu ne vrea raul,nu ne vrea suparati,rai...si totusi multi asa suntem..

#3
alli

alli
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 iunie 2005 - 21:49



Bine v-am gasit!

v-ati intrebat vreodata daca noi oamenii ne-am nascut asa intimplator???

viata este un hazard ? dupa moarte ce se intimpla cu sufletul nostru?
BINENTELES CA DUMNEZEU EXISTA - tot ce se petrece chiar si intr-o secunda in tot acest univers tot este in stirea lui - nici macar cu gindul sa nu va mai puneti aceasta intrebare .
cine ne da viata ,aerul pe care-l respiram,soarele,hrana,apa ,uitati-va in jurul vostru si observati cum toate sint facute in buna armonie ;va-ti pus intrebarea de ce de ex. frunzele copacilor nu sint rosii sau bananele de culoarea violet sau de ce nu avem 3 miini si asa mai departe ...
Incercati sa invatati sa-l iubiti pe Dumnezeu ,asa cum El ne iubeste pe noi .

pe curind...

"LA ILAHA ILLA ALLAH"

#4
rachel owen

rachel owen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 15 iunie 2005 - 23:10

quote:
Originally posted by Cristinutza_ale

eu stiam ca EL nu ne vrea raul,nu ne vrea suparati,rai...si totusi multi asa suntem..






Evit sa raspund strict la aceasta intrebare, pt ca existanta mea si faptul ca acum scriu aici e o dovada clara.

As vrea sa iti raspund tie, Cristinuta, si sa te rog sa citesti pilda neghinei, o sa intelegi mai multe. Pilda neghinei se gaseste in Biblie, la Matei 13:24-30, mai ales versetul 28.

"...Un vrasmas a facut lucrul acesta..."

Dau trimitere la Bibile, pt ca cei care cred in Dumnezeu cred si in Cuvantul Sau, unde, daca am cauta, am gasi raspunsurile la toate intrebarile.

Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa, adica perfecti. Pacatul ne-a facut rai si suparati si mai stiu eu cum.

Tya, nu lasa indoiala sa te loveasca, pt ca sunt numai incercari pe care trebuie sa le trecem. Sigur ca da, minuni exista, fetita ta e o dovada, tu esti o dovada, copacii, florile, pasarile, norii, ziua de azi, faptul ca acum stai aici si citesti.

"E totul prea complex, perfect si totusi atat de simplu." E simplu, atat de simplu, dar noua ne place sa complicam viata. Asa ne pare mai frumoasa. Si poate ca e, dar uneori ne incurcam singuri in itele pe care ni le-am tesut si ne intrebam: "de ce? exista Dumnezeu? de ce permite asta? de ce imi face mie una ca asta?" Sa va spun: nu El le face! Ci un "vrasmas" Pt mine aces verset este incurajator! a fost mereu.



O dilema: "Ma uit la fetita mea si mi se pare ca tot timpul din lume nu imi ajunge sa ii fiu alaturi."

Stii ce simt eu? Sunt indragostita total de bebelusul meu. Il ador. Si ma gandesc ca am o singura viata sa fiu cu el. Si mi se pare enorm de putin. Dar Ii multumesc Lui Dumnmezeu ca ne-a dat manturirea si sansa ca sa traim vesnic pe Noul Pamant alaturi de El si de cei dragi. Odata, disperata ca nu voi avea copii, nu vroiam sa ajung nici in cer, pt nici acolo nu as fi avut sufletelul copilului meu. Acum ma rog seara de seara cu bebe in brate sa ne ajute sa meritam mantuirea si sa avem parte de viata vesnica pe Noul Pamant. Asa voi fi vesnic impreuna cu bebelusul meu iubit. (si cu tati, bineinteles)

Si Ii multumesc Lui Dumnezeu ca ne da aceast sansa. Nu mai scriu, mi-au dat deja lacrimile, si cred ca am spus deja tot ce aveam de spus azi.

Pupici





POZICI:

Omuletul_meu_drag

Omuletul_meu_drag_2








Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]



______________________________________________________________



„Dumnezeu sã te tinã în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui sã te îndrume mereu.”

#5
tyaa

tyaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 15 iunie 2005 - 23:33

Sunt atat de multe lucruri pe care nu le inteleg. Nu am citit Biblia decat asa intamplator cate un verset. Speram sa aflu mai multe din raspunsurile voastre care deja incep sa apara.

Apoi mai e un verset in biblie care spune ca "mortii nu stiu nimic". Asta inseamna ca dupa ce murim suntem morti si atat, asta pana la judecata. Inainte credeam ca mortii vegeaza, sau....nici nu stiu . Asta e doar un exemplu cu vedere la lucruri pe care nu le inteleg.

Oricum cred ca fara EL viata nu are sens. Apoi, inttr-un film (nu retin care) era o replica "Dumnezeu e prietenul imaginar al oamenilor mari". De la o simpla replica attatea indoieli...ar mai fi multe de spus dar inchei acum. Revin.......



tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

Pozele noastre[foto]



#6
Lavi

Lavi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 16 iunie 2005 - 10:27

Nu exista nici o indoiala, la mine se aplica da. am si eu ginduri si uneori explicatile ezoterice par intradevar a fi mai aproape de perceperea realitatii dar..nu se pupa cu ceea ce este aici.

o dovada clara este Epistola Sf Pavel catre Corintieni, despre iubire, cred ca 13, dovada iubirii in forma pura, apoi inainte de toate Este dovada lui Isus.

http://community.web...user/lavinia295

Lavi

#7
alli

alli
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 iunie 2005 - 15:14

Ce interesant???
MORTII NU STIU NIMIC???
poate va puneti intrebarea ce vrea sa insemne cind la o inmormintare popa zice cam asa :" -sa se odihneasca in loc cu lumina... in loc cu verdeata"...???





"LA ILAHA ILLA ALLAH"

#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 17 iunie 2005 - 16:31

Draga Tya, nici un verset din Biblie nu trebuie scos din contextul Scripturii si al invataturii Bisericii,fiindca se ajunge la rataciri.Care este contextul versetului citat de tine?

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


#9
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 17 iunie 2005 - 16:33

quote:
Originally posted by alli

Ce interesant???
MORTII NU STIU NIMIC???
poate va puneti intrebarea ce vrea sa insemne cind la o inmormintare popa zice cam asa :" -sa se odihneasca in loc cu lumina... in loc cu verdeata"...???





"LA ILAHA ILLA ALLAH"


Pentru tine,nimic.Fiind musulmana,aceste cuvinte nu au sens pentru tine,dar pentru noi,crestinii,inseamna foarte multe.

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


#10
alli

alli
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 iunie 2005 - 19:03

Ati putea sa-mi spuneti si mie care sensuri ... eu am fost 28 de ani in religia orthodoxa ,si eu spuneam ca voi inainte mi se parea normal ,ar fi prea frumos ,,,tot omul atunci ar vrea sa moara cit mai repede...si nu sint numai eu dupa cele mai sus spuse care intreaba!!!

"LA ILAHA ILLA ALLAH"


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -