Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum prepar crevetii? Idei?


33 raspunsuri la acest subiect

#21
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 28 octombrie 2006 - 21:36

Freia aici crevetii cu cap cu tot se folosesc cind faci sosul pentru paste sau zuppa de peste aia traditionala ( unde se pun din toate : peste, scoici, caracatite.. evodent pe rind in functie de timpii de coacere). Dar ca sa impaci si capra si varza taie capetele si fa ciu ele sos la niste spaghetti : calesti in putin ulei in tigaie crevetii - capetele - cu un catel de usturoi intreg pe care il arunci cind e copt ca sa nu dea gust amar si sa nu mirosi cind te pupi [:D]si la urma adaugi si 1 lingura din apa in care fierb spaghettele ca are ceva amidon in ea si leaga sosul .. Strecori pastele si le trintesti in tigaia cu sos si cu capete ... Servesti cu ceva patrunjel proaspat tocat marunt peste .. si cind maninci "sugi " zeama din capetele alea .. daca nu iti e scirba .. cica toata bunatatea crevetilor e in cap [:D]... Corpul crevetilor il cureti de carapace si dc reusesti ii scoti si matzul ala subtirel ca un fir de par mai negru .. daca reusesti ca e cam greu de scos .. ala cica da un gust mai amarui.. la restaurant insa nu-i scoate nìmeni matzul si tot e bun [:D].. si deci dupa ce i-ai curatat poti face orice reteta din cele scrise de fete ... Cristina "Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

#22
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 28 octombrie 2006 - 21:42

Fetelor va anunt ca salata mea e excelenta! Merita sa o incercati!

Oana si [sofer] Vladutz (2 ianuarie 2005)
[foto]Poze cu Vladutz

#23
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 28 octombrie 2006 - 23:29

sarumana, am taiat capetele si i-am dat prin ou si pesmet si i-am prajit. am facut sos de usturoi cu iaurt si un sos de lamaie cu busuioc, si garnitutra cartofi fierti cu unt. a fost bataie pe ei inclusiv fimea a rontait la greu si cu lamaie i-a placut... m-a lasat fara suc, l-a baut pe tot [:(]

Freia si [copil] Alexa

Terapia pentru Ema pe DC

#24
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 29 octombrie 2006 - 06:03

hm...mie nu-mi prea plac crevetii (in afara celor in pesmet gatiti deja, la bufete), dar poate aveti ceva retete cu langustine; am vazut congelate si nu m-am putut abtine si am prajit citeva pe gratar dar n-au fost prea gustoase; aveti idee cum le-as mai putea prepara? mersi, Ana sa o ajutam pe Emma http://forum.desprec...512&whichpage=1

#25
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 29 octombrie 2006 - 13:04

ia uite aici poate te ajuta cu ceva , este filmat daca nu intelegi franceza [bis]: http://www.linternau...crevettes.shtml "Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."! Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99) http://fr.pg.photos....ene68/my_photos

#26
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 29 octombrie 2006 - 13:06

Nora , scuze , n-am dat importanta faptului ca tu traiesti in Belgia , deci este evident ca tu cunosti limba , dar totusi daca e ceva neclar sunt aici , ptr explicatii [;)] ! Apropo's POFTA BUNA sotului si tie [cina2] ! "Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."! Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99) http://fr.pg.photos....ene68/my_photos

#27
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 29 octombrie 2006 - 19:04

Eu prepar foarte des creveti si posibilitatile sunt multiple: prajiti, fierti cu orez/paste, frigarui, cu sosuri. Sunt foarte buni si sanatosi, insa cam scumpi in Ro. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.

#28
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 29 octombrie 2006 - 19:29

Freia, eu tai si capul si coada, dar cel mai important e intestinul ala din spate. Sa nu uiti sa il scoti. Crestezi cu un cutit pe mijloc si apoi tragi firul ala. Eu folosesc hartie, dar poti face operatiunea si cu manusi de bucatarie. Fetelor, mie cel mai mult imi plac prajiti. Sunt o nebunie. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.

#29
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 30 octombrie 2006 - 01:05

Hai sa-ti zic cum ii prepar eu: deci cumpar o punga d'aia congelatii dar mai mari (au cam 500gr) ii las la decongelat , ii spal si le rup coditele. Apoi intr-o cratita teflon pun ulei masline -3 linguri, crevetii si doua cepe mari ,apoi adaug ardei taiati la fel ca pe tocanita si ii innabusesc cu apa (pui neaparat si o cana de apa) sa fiarba bine ardeiul si ceapa. Apoi peste astea pui o farfurie mare de rosii taiate cubulete mici. Pana aici este exact ca o tocanita de vara romaneasca. Dupa ce au fiert adaugi dupa gust o ligurita , poate doua de cumin (condimenteaza si leaga tocanita). Mai lasi sa fiarba vreo 15 min si cand e gata pui patrujel tocat marunt. Iese un deliciu, reteta am luat-o de la un restaurant indian. Se serveste cu orez fiert (normal sau aromat). Creveti in coaja (dar fierti). Noi mancam la greu dástia, ii spal si ii pun intr-o cantitate mai mare de ulei de masline intr-o tigaie mare, pun ceva mai multa sare si condimente de peste sau de fructe de mare (asa de doua ori cat iei in trei degete). Ii las sa se prajeasca rotindu-i pe toate partile, iar spre final pun vreo 3 catei de usturoi striviti si ii mai las vreo 5 minute. Obligatoriu sa iti ramana acel sos prin care ii tavalesti dupa ce ii cureti. De obicei ii papam cu paine toast. Sper sa intelegeti ce am scris ca nu-s asa priceputa in ale explicatului!
quote:
Initial creeata de Nora
Buna dimineata[:)]. Iata prima mea postare la bucatarie[:D]. Vin barbate-miu diseara acasa si vreau sa-i pregatesc o surpriza: creveti! Noua ne plac mult, doar ca ne enerveaza sa-i curatam, asa ca am cumparat creveti roz gata curatati, congelati. Problema e ca nu stiu cum sa-i pregatesc si m-am gandit ca poate ma salvati voi[bibe]!!! Stie cineva? Aveti idei? O prietena mi-a zis ca cel mai buni sunt "Crevettes al'ail", adicatelea cu usturoi, ati mancat, sunt buni? Multumesc frumos[pup]. Nora[hia]
Sa auzim de bine ;)

#30
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 30 octombrie 2006 - 13:33

quote:
Originally posted by Nora
Loisea, da, ca aia arata[:D], creveti roz.Nemary, n-am folosit nicodata ghimbir, habar n-am ce gust are, parca n-as risca[bibe], daca pun usturoi in loc de[:D]? Ca reteta mi se pare OK, as putea incerca.Alynutza, wow, ce de retete, imi trebuie ceva vreme sa le studiez!
nu prea poti inlocui ghimbirul cu usturoi. eu zic sa incerci cu ghimbir, pui mai putin la inceput si gusti. Eu sunt sigura ca-ti va placea.o zi minunata,MariDaca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.pozepoze apartament


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -