Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum prepar crevetii? Idei?


33 raspunsuri la acest subiect

#1
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 14:06

Buna dimineata[:)]. Iata prima mea postare la bucatarie[:D]. Vin barbate-miu diseara acasa si vreau sa-i pregatesc o surpriza: creveti! Noua ne plac mult, doar ca ne enerveaza sa-i curatam, asa ca am cumparat creveti roz gata curatati, congelati. Problema e ca nu stiu cum sa-i pregatesc si m-am gandit ca poate ma salvati voi[bibe]!!! Stie cineva? Aveti idei? O prietena mi-a zis ca cel mai buni sunt "Crevettes al'ail", adicatelea cu usturoi, ati mancat, sunt buni? Multumesc frumos[pup]. Nora[hia]

#2
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 14:11

Noi ii fiebem (dar pe-aia intregi) si ii mancam cu lamaie.

Claudia, mamica de baietel 2,10 ani si de fetita 1,1 ani
Poze parinti
Poze Mara si Matei

#3
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 14:18

Pai intregi sunt si astia dar curatati. Si eu ma gandeam sa-i fierb pur si simplu (cam cate minute, stii?) dar sa-i mancam cu mujdei de usturoi. Da' pe urma mi-am zis ca poate gasesc vreo reteta mai sofisticata[pofta], stiu si eu... Merci pentru raspuns, mai astept idei[pup]. Nora[hia]

#4
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 16:29

Depinde de care sunt.

Arata ca in poza asta?
creveti
Asta dupa ce i-ai decongela..



#5
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 16:41

Eu personal nu ma dau in vant dupa ei, dar uite aici o varietate de retete cu creveti. Poate te inspira vreuna din ele.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect


#6
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 16:44

o alta reteta de creveti(mie mi s-a parut interesanta si vreau sa o incerc):
http://www.gastronom...rez_--r595.html


o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament


#7
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 17:06

Loisea, da, ca aia arata[:D], creveti roz. Nemary, n-am folosit nicodata ghimbir, habar n-am ce gust are, parca n-as risca[bibe], daca pun usturoi in loc de[:D]? Ca reteta mi se pare OK, as putea incerca. Alynutza, wow, ce de retete, imi trebuie ceva vreme sa le studiez! Merci frumos, sa vedem ce-o sa-mi iasa, ca nu-s tocmai cea mai grozava intr-ale bucatariei[hop].... Nora[hia]

#8
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 17:38

Atunci hai ca scriu si eu o reteta (aperitiv), popular in Dk.. Poate te inspira (pt acu sau mai incolo)

Eu creveti aia nu-i fierb niciodata (am auzit cum ca s-ar intari, dar nu zic din propria experienta). Ii pun la descongelat (de obicei ii scot cand ii folosesc si ii dezghet la microunde), ii clatesc de 2 ori in apa, ii usuc (cu servetel de bucatarie de ex.) si pun zeama de lamaie (le da un gust mai bun).

Pt coctail de creveti:
- le poti pune in paharele, castronele de sticla (dau un aspect fain)
- tai niste salata marunt ca cea din poza
- tai ardei gras cu cubulete, castravete, rosie (ce am prin casa), pt varietate mai pun: sparanghel alb (din borcan, deja fiert) etc etc.
- peste legume se pun crevetii, exemplu
- faci un dressing (eu fac din ce mai prin frigider.. cate o data am un dressing pe care-l folosesc si la somon sau fac unul din: maioneza, creme-fresh, ulei masline, zeama lamaie, sare, piper alb, un praf de usturoi uscat - ce vrei tu)
- dresingul se toarna peste creveti
- decorezi

poza


Se serveste cu baghete, pe care le ungi cu putin unt..

E simplu de facut si gustos

Ii poti manca si doar cu dressing

Pofta buna


#9
blue13

blue13
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 18:55

Daca sunt roz, crevetii sunt deja fierti (cind sunt cruzi sunt de culoare gri). Daca ii mai fierbi/prajesti mult devin tari, ca un cauciuc . (Asta o spun din experienta !)

#10
Samsara7

Samsara7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 27 octombrie 2006 - 19:33

De obicei crevetii roz (asadar deja fierti si congelati) se mananca asa, nature! Cu o maioneza in care ai adaugat ceva usturoi bine tocat si din care ai scos inima (cand tai usturoiul pe jumatate, sa scoti ce e in mijloc, e ceea ce face rau la stomac).Bineinteles ca sunt si retete mai delicate, ca cea de mai sus (la pahar). Mai poti sa ii maruntesti, sa ii amesteci cu maioneza (à l'ail) si sa umpli jumatati de avocado de pilda (miam,miam). Cand ii cumperi de culoare gri, cum zicea cineva, deci cand sunt cruzi ii poti face astfel (ii decongelezi inainte) : Incingi ulei intr-o tigaie, pui 4-5 catei de usturoi taiati pe jumatate (fara inima), 4-5 ardei iute conservati in otet (taiat pe jumatate si din care scoti continutul, semintele deci), adaugi crevetii si lasi sa se prajeasca (fara capac). Cand se rumenesc pe o parte ii intorci, trebuie sa fie rigizi nu moi. Se mananca cu maioneza ca mai sus, cu usturoi. Se decortica foarte usor. Sosul ramas e super gustos (si caloric desigur) iar ardeii iuti se mananca si ei daca va place picant. Pofta buna! Michaela Ab imo pectore


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -