Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se gateste avocado?


52 raspunsuri la acest subiect

#21
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 04:15

Tot citind eu una alta, uitati ce am gasit despre avocado. Stiati ca...pulpa este afrodisiaca? Este foarte hranitor, datorita continutului mare de proteine si grasimi, aportul valoric pe 100 g variind intre 140 si 360 cal, in functie de soi, grad de maturiate, continutul in lipide. Mai exact contine:potasiu, acid folic, vit B6(poate m-o calma nitel fructul asta),betacaroten, vit PP,C,E, magnesiu, fier, cupru, zinc,fosfor.Continutul mare in acizi grasi mono-nesaturati protejeaza arterele si reduce colesterolul. Alte doua substante au efecte benefice asupra sanatatii: pyosclerina (in artroze) si arginina (pentru aparatul cardio-vascular). Este foarte energetic, datorita cantitatii mari de lipide. De asemenea, este minunat pentru ingrijirea tenului uscat sau imbatranit; hraneste, cicatrizeaza si remodeleaza tesutul conjunctiv. Parul uscat, fara stralucire, poate fi revitalizat cu ajutorul unei masti cu avocado. Guacamole (reteta mexicana) Se amesteca in mixer pulpa de avocado cu o rosie decojita, ceapa, zeama de lamaie, ulei de masline, sos Tabasco, sare, piper. Se rastoarna intr-un castron si se tine la rece circa o ora. Pentru o alta varianta, se paseaza intr-un vas pulpa de avocado, se adauga pulpa de rosii, usturoi si ceapa taiate marunt, zeama de lamaie, condimente macinate fin (boia, oregano, chimen, cuisoare) sare si piper si se amesteca bine. Mexicanii il servesc alaturi de tortilla si tacos. Dar il poti servi si cu o lipie si cateva frunze de salata verde, pe farfurie sau rulandu-l ca o clatita. Cine il suporta ca atare , il poate manca direct din coaja...se stropeste pulpa cu zeama de lamaie, sare si oregano, si se mananca cu lingurita. Al meu nu-l agreeaza denici o culoare, decat amestecat cu lapte si zahar, un fel de milk shake.Se pare ca e o bautura foarte la moda in Brasil Inca ceva:fructul copt se pastreaza bine la frigider doua-trei zile. Daca l-ai taiat, stropeste partea ramasa cu zeama de lamaie pentru a impiedica oxidarea pulpei; rezista in acest fel de pe o zi pe alta in frigider. Mi s-au parut informatiiutile, bune de stiut. Sunt tare curioasa, avocado este scump in tara?Se vinde la bucata? Aici e in jur de 1$ un fruct. http://photos.yahoo.com/frezia_2004

#22
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 04:30

Mai, si eu stiam ca este bun si hranitor, dar cu toate aste nu-mi place. Iar fii-mea ma mosteneste![xx(] Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#23
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 09:59

Da, Cristina,multa lume nu il agreeaza, dar nici in diverse combinatii?caci aproape nu se simte gustul de avocado...zicea cineva ca aduce cu salata de vinete, si are dreptate... http://photos.yahoo.com/frezia_2004

#24
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 10:37

quote:
Originally posted by daniella4
quote:
Originally posted by aelita
bebelusa mea din burtica a "citit" retta ta si a trebuit sa ii fac chiar acum .nu imi daduse pana acum prin cap,imi place cel mai mult asa,stil "salata de vinete"!merci de reteta,in 5 minute am facut-o,acum mananc de zor ! [gravi]29+[fetita]
...impresii? Ce a zis bebelusha din burtik? Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 Daniella,bebelusa a mancat doua zile la rand acelasi lucru si a zis ca mai vrea.Inca nu am mai cumparat,dar cum ajung ,cumpar si fac iar !Merci de idee!

#25
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 14:03

Cu placere! ...azi fac si eu ca n-am mai facut de mult si tare-i buuuun! Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#26
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 15:54

Un sandwich cu sunca de pui si avcado dupa care eu ma dau in vant: - 1/2 avocado - cateva picaturi de suc de lamaie - 1 rosie tocata - sare - piper Cele de mai sus se fac piure cu furculita (mai putin rosia, care se adauga tocata la sfarsit). Piureul se intinde pe o felie de bagheta iar peste el se pun felii de sunca de curcan sau sunca de pui. Gustul de avocado nu domina sandwich-ul, ba dimpotriva, se completeaza excelent cu sunca afumata. Stiati ca avocado contine vitamina D? Este una dintre foarte putinele vegetale care contin vitamina D (eu mai stiu ciupercile "porcini", adica manatarcile)

#27
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 18:29

nikole, aici e 50 de mii bucata...desi pana nu de mult il luam cu 30 de mii de la magazinul de langa mine, da uite ca l-au scumpit.
ma bucur ca v-au iesit si v-au placut retetele! [pup]
aelita, nu e de la bebe...eu am descoperit avocado anul trecut, inainte sa raman gravi, si mi-a placut extrem de mult



[9cer]vine bebe![9cer]

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo]
S.O.S. Gramatica![biz]


#28
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 19 octombrie 2006 - 05:50

meg,si mie imi place de mult,dar eu il puneam doar in salate,cubulete. dar uitasem de el. si acum...

#29
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 19 octombrie 2006 - 11:52

guacamole- au dat reteta fetele mai sus cu tortilla mexicana, mmm anca si micutza Bianca(14/03/2005)

#30
silvana.ady

silvana.ady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 22 octombrie 2006 - 13:00

Avocado nu se gateste in adevaratul sens al cuvintului. Eu il folosesc la salate sau intins pe piine prajita. E foarte bogat in vitamine [cool] dar are si foarte multe calorii [grasa]. Reteta de salata: 1 avocado 2 oua fierte tari 1 ardei gras rosu Se taie in cubulete de aceeasi marime si se adauga: 2 linguri de ulei de masline (sau maioneza sau orice alt ulei) sare si piper dupa gust zeama de la o jumatate de lamiie Delicios! Pofta buna! Sivi - mami de doua printzese


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -