Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se gateste avocado?


52 raspunsuri la acest subiect

#1
Jazz

Jazz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 13 octombrie 2006 - 15:41

http://www.elise.com...t_guacamole.php
Aici e reteta pentru guacamole, una dintre cele mai populare "dish"uri facute din avocado. Se mananca atunci cand este un pic moale, in general nu se gateste in sensul clasic. Noi il taiem in salate si reducem cantitatea de ulei, uneori sotul meu il presara cu putina sare si piper si il mananca inainte de a merge la sala.
Sper sa iti placa.

________________________
"Because woman’s work is never done and is underpaid or unpaid or boring or repetitious and we’re the first to get fired and what we look like is more important than what we do and if we get raped it's our fault and if we get beaten we must have provoked it […]for lots and lots of other reasons we are part of the women's liberation movement."-Ms.

#2
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 13 octombrie 2006 - 16:18

Buna ziua! As vrea si eu sa stiu ce se poate face din avocado! Stiu ca e o leguma sanatoasa si satioasa. Am cumparat si eu doua bucati pentru ca vreau sa ii gatesc ceva deosebit sotului meu care se intoarce maine din calatorie. Mentionez ca nu prea am mult timp (doi bebelusi gemeni pe care ii alaptez) si nici experta in gatit nu sunt (deh, tineretul din ziua de azi). Multumesc anticipat![flo] Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#3
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 13 octombrie 2006 - 20:22

io personal nu il agreez ca si gust, dar il pun in ciorbita ficamii alaturi de restul legumelor si cu smantana sau iaurt... depinde de dorintele ficamii.

sau la cuptor cu morcov si cartof si pui si servit cu iaurt rece.

nu e cine stie ce... dar poate ti-o fi de folos pt copii macar :)

Freia si [copil] Alexa

Terapia pentru Ema pe DC

#4
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 13 octombrie 2006 - 20:28

stiu doar de la o cunoostinta care a stat in israel ca acolo cica se cumpara avocado verde si tare si se pune intr-un ziar citeva zile(2-3) pe bufet pina se face moale. apoi se taie in doua se scoate simburele si ramine miezul de scos cu lingurita . e ca o crema.
eu il maninc cu placere: pun pe crema scobita vegeta si putina lamaie si fac o crema pe care o amestec cu macaroane spirala sau ..gol.. il gasesc delicios!
sotul meu in schimb ..il uraste!

la fel si Nathalie!

[copil] Nathalie si Sofi
NATHALIE
[url="[url="http://photos.yahoo.com/sophias25 "]IUBIREA MEA[/url]"]si domnisoara NATHALIE [/url]
“The duty of the architect is to give life a more sensitive structure.” Alvar Aalto

#5
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 13 octombrie 2006 - 22:24

retete cu avocado aici, sunt in eng, daca ai nevoie de ajutor iti traduc, spune-mi numai ce

Sanatate si numai bine [flo]

Nicole mami lui Julian
[foto]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Pentru Barbye - una dintre noi...ajuta si tu!
Tine aripioara asta, voinice

#6
nematics

nematics

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.291 mesaje

Postat 13 octombrie 2006 - 23:00

uite si aici una incercata de mine, e f gustoasa http://forum.desprec...chTerms=avocado Nema, Traficant pe DC

#7
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 octombrie 2006 - 10:55

Eu il curat de coaja, scot samburele, il pasez si-l amestec cu maioneza si ceapa tocata. Iese tare bun...mie-mi aduce aminte de salata de vinete...doar ca se prepara mult mai usor. Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#8
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 14 octombrie 2006 - 12:40

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre! O sa incerc sa fac o salata cu suc de lamiie, piper si maioneza de iaurt. Sper sa fie buna. O sa va scriu dupa ce ii dau sotului sa manince ca sa va spun ce a iesit. Pupici![pup] Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#9
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 15 octombrie 2006 - 15:41

Asa cum am promis ma intorc cu impresii despre avocado. Mai intii cum l-am preparat: l-am taiat, i-am scos samburele l-am curatat de coaja si apoi l-am pasat. Am pus sare piper si sucul de la o lamiie, le-am amestecat si apoi am pus putin ulei si putina maioneza cu iaurt si le-am frecat bine pe toate si a iesit (dintr-un fruct) cam jumatate de castron de pasta verde deschis. Interesanta leguam; are un gust proaspat usor astringent si daca pui destula lamiie nu mai pare asa de grasa. Mie mi-a placut dar sotului nu prea i s-a parut cine stie ce. O sa mai incerc sa il gatesc si in alte combinatii. Cred ca e buna la diversificare atunci cand va fi momentul ei, de astfel se prepara usor (oare trebuie fiert sau poate fi dat asa crud bebelusilor?) Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#10
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 15 octombrie 2006 - 21:41

daca il las pana cand este moale cand strangi de el , atunci il poti da crud la bb. eu il amestecam o jumatate din el cu un aiurt fara fructe si ii dadeam la copil.

Sanatate si numai bine [flo]

Nicole mami lui Julian
[foto]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Pentru Barbye - una dintre noi...ajuta si tu!
Tine aripioara asta, voinice


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -