Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se gateste avocado?


52 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 15 octombrie 2006 - 23:57

avocado astringent? sigur nu de la lamaie era astringent?
avocado copt e untos , moale ( cu textura de cartofi piure daca il zdrobesti cu furculita ) si are gust usor de nuca.

Michelle[bicla]


#12
nematics

nematics

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.291 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 03:17

Michelle, avocado poate fi preparat termic? Copt, fiert, prajit adica? Daca-l coci il scoti din coaja si fara simbure? Nema, Traficant pe DC

#13
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 07:08

quote:
Originally posted by daniella4
Eu il curat de coaja, scot samburele, il pasez si-l amestec cu maioneza si ceapa tocata. Iese tare bun...mie-mi aduce aminte de salata de vinete...doar ca se prepara mult mai usor. Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
bebelusa mea din burtica a "citit" retta ta si a trebuit sa ii fac chiar acum .nu imi daduse pana acum prin cap,imi place cel mai mult asa,stil "salata de vinete"!merci de reteta,in 5 minute am facut-o,acum mananc de zor ! [gravi]29+[fetita]

#14
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 17:53

ah, si pe mine ma apucase nebunia cu avocado acum cateva zile, asa ca am cules de pe net cateva retete..posibil ca unele sa se repete, nu am avut rabdare sa studiez tot.
asadar:

1. creveti roz, mici, caliti in putin unt,
o rosie, taiata bucatele,
sare, piper
un avocado moale, curatat de coaja, taiat bucatele,
le amesteci toate, pui un pic de ulei de masline,si patrunjel proaspat tocat si gata o salata super delicioasa si fresh!


2. Un avocado, un cartof mijlociu fiert, un ou fiert, o jumatate de ardei capia sau gogosar (merge si ardei gras, da' sa fie rosu), o jumatate de rosie, ulei de masline, condimente.
Avocado se taie in doua, pe lungime si, cu o lingurita i se scoate miezul a.i. sa ramana coaja intacta.
Din doua cubulete de cartof, o jumatate de galbenus, 2-3 lingurite de ulei de masline, o jumatate de lingurita de mustar si putina zeama de lamaie se face maioneza.
Ardeiul, rosia si restul de ou se taie in cubulete mici.
Se amesteca miezul de la avocado pisat cu furculita (sa nu fie prea terciuit) cu cartoful pisat, maioneza, rosiile, ardeiul si oul cubulete.
Se condimenteaza dupa gust si se mananca pe felii de paine prajita.


3. 2 fruct avocado
4 oua fierte tari
o legatura ceapa verde
zeama de la lamai
ulei de masline
sare, piper

este mai bine ca fructele de avocado sa nu fie foarte coapte ( adica foarte moi la pipaire) pentru ca sunt prea untoase.
se taie cubulete fructele de avocado, ouale, ceapa si se amesteca cu uleiul de masline si zeama de lamaie, sarea si piperul.


4. luati cutitul si-l taiati incet pe lung, de jur imprejur, samburele e mare si nu sa poate taia.
cele 2 jumatati rezultate, il luati cu lingura de pe coaja lui, ca un ou moale...

se paseaza cu lingura, ca un piure, se pune un pic de sare, o lingura de maioneza, din borcan ,care sa taie oxidantii care il contine avocadoul si il pot face in scurt timp , negru la culoare. Apoi, daca vreti, taiati marunt ceapa verde, sau obisnuita, ca pt. salata de vinete.Amestecati bine, si puneti pe felia de paine.
E delicios. Contine muuuult fier si este foarte hranitor.Nu ezitati.
Merge si o picatura doua de lamaie, daca vi se pare prea untos....Se mai poate spori cu ou fiert tare, pasat si el in acest piure.


5. 8 oua, o ceapa rosie, 2 mere, 2 fructe de avocado, 3 linguri zeama de lamiie, 3 linguri dressing pentru salata, 30 g alune, 3 linguri ulei de masline. Ouale se fierb tare si apoi se curata de coaja. Se taie felii. Fructele se taie cubulete, ceapa se curata si se taie julien. Se amesteca toate ingredientele si se lasa o ora sa se patrunda.

6. 2 buc avocado, o rosie, o salata mica, sare si piper, 100 gr fasole fiarta, 100 gr branza data prin razatoare, smantana, 2 oua fierte tari, un castravete mediu, o muratura, 2 lingurite suc de lamaie, 2 lingurite nuci tocate, condimente diverse.
Se spala salata si se lasa in frigider, intr-un vas cu capac. Se spala castravetele, se taie felii si se presara cu sare si piper. Se curata avocado de coaja si se taie in doua, longitudinal. Se acopera cu zeama de lamaie. Se acopera cu un capac. Se amesteca muratura taiata marunt cu branza, cu fasolea si condimente. Cu aceasta umplutura se umplu bucatile de avocado. Pe fiecare jumatate de fruct se pune cate o felie de rosie. Se asaza pe pat de frunze de salata. Feliile de castravete se asaza pe felii de oua si se decoreaza frumos platoul cu ele. Se garniseste cu smanatana si cu nuci taiate.


· 2 piepti de pui fierti
· 1 fruct de avocado
· 2 portocale
· 1 castravete verde
· 2 mere
· 1 sfecla rosie
· 3 linguri cu maioneza
· sare,
· piper,
· ½ lingurita cu sos englezesc
Pieptul de pui (fara os si pielita) se taie cuburi mici, castravetele se taie joulien, merele si sfecla rosie deasemeni, portocalele se decojesc apoi se scot feliile una cate una, in final se curata de coaja fructul de avocado, se taie pe jumatate, se indeparteaza samburele, si se taie felii subtiri (fructul de avocado oxideaza foarte repede in contact cu aerul, asa ca el va fi adaugat intotdeauna la finalul pregatirii salatei, si cu putin timp inaintea servirii), se adauga maioneza, condimentele, se amesteca usor. Se serveste in cupe de sampanie sau salatiere, se decoreaza cu felii de lamaie, salata verde, frunze de patrunjel
.

POFTA BUNA!!!!

p.s.: preferata mea e prima..si cea cu pasta intinsa apoi pe paine prajita[pofta][pofta][pofta]







[9cer]vine bebe![9cer]

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo]
S.O.S. Gramatica![biz]


#15
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 17:57

....si cu aia ca salata de vinete.....[pofta]....cite calorii o avea?[alcool] BRENDA COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

#16
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 19:15

prea multe [xx(] da lasa si tu acuma, nu ne taia elanul! [:-)))]



[9cer]vine bebe![9cer]

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo]
S.O.S. Gramatica![biz]


#17
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 23:46

megbeng si tu cu pofte de avogado ? o fi ceva cu burticutele ? bune toate retetele. eu pana acum puneam cubulete cam in toate salatele.salate mixte,inc are pui rozii,salata verde,porumb fiert,ton,si ce-oti mai vrea voi.cu ulei si otet.(sau lamaie) [gravi]29+[fetita]

#18
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 17 octombrie 2006 - 10:43

quote:
Originally posted by aelita
quote:
Originally posted by daniella4
Eu il curat de coaja, scot samburele, il pasez si-l amestec cu maioneza si ceapa tocata. Iese tare bun...mie-mi aduce aminte de salata de vinete...doar ca se prepara mult mai usor. Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
bebelusa mea din burtica a "citit" retta ta si a trebuit sa ii fac chiar acum .nu imi daduse pana acum prin cap,imi place cel mai mult asa,stil "salata de vinete"!merci de reteta,in 5 minute am facut-o,acum mananc de zor ! [gravi]29+[fetita]
...impresii? Ce a zis bebelusha din burtik? Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#19
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 17 octombrie 2006 - 11:29

Wow Megbeng..m-ai lasat fara cuvinte..fac si eu astazi, a doua reteta, si vin cu impresiile dupa.multumesc[pup] http://photos.yahoo.com/frezia_2004

#20
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 03:42

Facut, mancat...super,mi-a iesit o pasta, foarte light, dar satioasa, si foarte gustoasa. Eu am adaugat si ceapa, sunt nebuna dupa ceapa, mai ales cruda, si dupa ce am intins salata pe paine, am presarat ceva oregano. A iesit f buna, chiar nu ma asteptam, ma gandeam ca o iesi grasa, dar nici vorba... Multumesc Megbeng! A meu in schimb, gaseste avocado drept medicament, nicidecum aliment, motiv ptr care nu a vrut sa manance...cu atatmai bine pentru mine! Pup gospodinele [pup] http://photos.yahoo.com/frezia_2004


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -