Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

am inceput tratament cu regenon


89 raspunsuri la acest subiect

#21
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 10:56

Indicatii: Terapie de intretinere a pacientilor cu obezitate si cu un indice al masei corporale de cel putin 30 kg/m2,, care nu au obtinut rezultate numai cu un regim corespunzator pentru reducerea greutatii. Indexul masei corporale (Body Mass Index = BMI sau IMC) = greutatea corporala (kg)s/inaltimea (m)2.

Nota: Actiunea de reducere a greutatii s-a dovedit a fi de scurta durata in absenta unei diete adecvate ulterioare. Nu exista inca suficiente date care sa indice o modificare a morbiditatii sau a mortalitatii.

Contraindicatii: Regenon nu va fi administrat in urmatoarele cazuri: hipersensibilitate cunoscuta la unul dintre ingrediente; tahicardie paroxistica; aritmii tahicardice; feocromocitom; hipertiroidism; forme severe de angina pectorala; glaucom cu unghi inchis; hipertensiune pulmonara; hipertensiune arteriala severa; antecedente sau afectiuni cardiovasculare sau cerebrovasculare; antecedente sau afectiuni psihice incluzand anorexia nervoasa si depresia; tendinta la abuz de medicamente, dependenta de droguri sau alcool; ateroscleroza avansata; copii sub 12 ani. Este contraindicata asocierea acestei terapii cu orice alt produs anorexigen cu activitate centrala datorita riscului de hipertensiune pulmonara, potential letala.

Regenon va fi administrat cu prudenta deosebita in: afectiuni ale prostatei cu formare de reziduu urinar; in boli metabolice (de ex. diabetul zaharat); in boli cardiace.
Reactii adverse: Un studiu epidemiologic a aratat ca administrarea de anorexigene este un factor de risc in dezvoltarea hipertensiunii pulmonare si ca este puternic asociata cu un risc crescut pentru aceasta reactie adversa. S-au constatat cazuri de hipertensiune pulmonara la pacientii tratati cu acest produs. Hipertensiunea pulmonara arteriala este o maladie grava si deseori letala. Aparitia sau agravarea dispneei de efort este de obicei primul semn clinic si necesita oprirea tratamentului si investigarea intr-o unitate specializata (vezi “Recomandari”). Sistemul nervos central: Administrarea timp indelungat a acestui produs este asociata cu riscul de rezistenta dobandita, dependenta si sindrom de abstinenta. Reactiile adverse cele mai des intalnite sunt reactiile psihotice sau psihozele, starile depresive, nervozitatea, agitatia, tulburarile de somn si vertij. Ocazional, pot aparea: stare tensionala, iritabilitate, ameteli sau cefalee. In cazuri izolate, s-au semnalat diskinezii, tulburari de vedere, hiperexcitabilitate, anxietate, euforie, disforie, tremor, midriaza, somnolenta sau influentarea starii generale. S-au semnalat crize comitiale. Aparatul cardiovascular: Reactiile cele mai des constatate sunt tahicardia, palpitatiile, hipertensiunea si durerile precordiale. In cazuri izolate s-au semnalat accidente cardiovasculare sau cerebrovasculare, in special accidente vasculare, angina pectorala, infarct miocardic, insuficienta si stop cardiac la pacientii tratati cu produse anorexigene. In cazuri izolate s-au constatat aritmii si modificari EKG. Foarte rar s-a semnalat hipotensiune. Tractul gastrointestinal: Frecvent, s-a observat uscaciunea mucoasei bucale; ocazional, constipatie sau greata. In cazuri izolate, s-au semnalat diaree, crampe abdominale, gust neplacut sau alte tulburari gastrointestinale. Sistemul endocrin: In cazuri foarte rare, au fost observate impotenta, modificari de libidou, ginecomastie sau tulburari de ciclu. Sistemul hematopoietic: In cazuri izolate, au fost observate depresie medulara, agranulocitoza, leucopenie sau trombocitopenie. Reactii alergice: In cazuri extrem de rare, pot aparea reactii alergice sau pseudoalergice cutanate, cum ar fi: exantem, eritem, urticarie si/sau purpura. In aceste cazuri se va intrerupe imediat tratamentul si se va informa medicul de specialitate. In literatura au fost mentionate diverse cazuri de reactii adverse, ca, ex.: disurie, dispnee, alopecie, mialgie, transpiratie si poliurie. In cazul unei administrari necorespunzatoare de Regenon, exista riscul supradozarii si dezvoltarii fenomenului de dependenta. Administrarea in doze mari si o perioada indelungata poate duce la grave tulburari psihice (halucinatii si psihoze).


...Daca va incumetati! Stiu ca este foarte eficient, insa nu l-as lua fara un consult in prealabil de la medic.


Laura, mama lui Andrei

Poze

Poze

#22
kjmami

kjmami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 13:33

fetelor sunt fericita rau. am inceput pe 31 cu o pastila de regenon, ieri am luat 3, si azi dimineatza AM CU 2 KG 100 DE GRAME MAI PUTIN.!!!! am inceput de la 114kg si 700 grame si acum am 12 kg 600 g. ILINCA= SUNT DE ACORD SA ITI FIU COBAI...TE TIN LA CURENT CU TOATA EVOLUTIA SUNT FERICITA RAU DE TOT... tre sa mentionez ca ma simt foarte bine..nu simt nici o problema de sanatate inca valeria http://community.web...com/user/kjmami

#23
Artemis1578

Artemis1578

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 14:06

kjmami iti voi urmari si eu evolutia daca nu te deranjeaza. Intr-adevar, ceea ce ai gasit pe forumul acela este socant! Si eu tot 30 de kg am in plus fata de greutatea ideala, insa nu am fost niciodata slaba, asa ca nu doresc sa scap decat de maxim 15. tlaura, multumim de informatii. Anka [mamica] si Ubitu [copil](26.06.2004)

#24
kjmami

kjmami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 14:08

anca esti binevenita! sper sa va fiu de ajutor. stiu cum e sa ai o gramada e kg in plus si eu cel putin m=am saturat de ele valeria http://community.web...com/user/kjmami

#25
Wudy

Wudy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 15:15

Fetelor ma ingroziti. Chiar asa de rau sa faca acest medicament? Eu am luat astazi a treia pastila. Nu iau decat una pe zi dimineata, la aceeasi ora. Nu am slabit nici un gram, tin si dieta in acelasi timp si multa apa, dar deocamdata nu intru in panica. Nu am de dat jos decat 5 km maxim. M-as simti fericita doar fara acestea 5, dar sincer va spun ca nici o dieta nu ma ajuta. Asa sunt de cand ma stiu, un pic mai umflatica, 62 kg la 160 cm Intotdeauna, nu numai in timpul curelor mananc foarte putin si sunt tare , tare scarandiva dar se pune si apa, ce sa fac? Credeti ca daca slabesc si intrerup Regenon-ul o sa ma ingras foarte tare?

#26
kjmami

kjmami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 15:29

wudy habar nu am ce sa iti raspund deoarece si eu ma gandesc la acelas lucru....dak ma ingras dupa aia...ar fi recomnadat ca dupa ce slabim sa ne apucam de ceva miscare. eu de exemplu vreau sa ma apuc de dans. am mai dansat in adolescenta si imi place foarte mult. ai putea sa gasesti si tu o actiitate care sa iti placa. oricum la mine ideea e sa slabesc..si dupa aia vad eu cum fac sa ma mentin valeria http://community.web...com/user/kjmami

#27
Wudy

Wudy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 20:40

Kjmami, Eu am fost intotdeauna impotriva sportului. Nu mi-a placut, asta este. Insa in urma cu trei ani am facut fitness 1 an, zi de zi. Dupa aceea m-am angajat si s-a zis cu timpul meu. Normal, m-am ingrasat si mi-am zis ca nu am sa mai calc niciodata intr-o sala de sport. La dans insa m-am mai gandit si eu,lipsa timpului insa ma omoara. Sa vedem ce-o mai fi. De cate sacrificii nu suntem noi in stare cand este vorba de "aparitia noastra scenica"

#28
kjmami

kjmami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 20:54

wudy stiu cum e cu sportul, nu suport da fac sport...am facut abonament la sala de o mie de ori..am fost o data si gata;...dar dansul imi place mult...ca sa nu iti spun ce-mi mai place scena....artista scrie pe mine:D[bis] numai ca mai plinuta:D valeria http://community.web...com/user/kjmami

#29
gudinde

gudinde

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 00:54

kjmami sa stii ca si eu am tot cam cate kg ai tu asa ca te inteleg dar sa stii ca risti enorm. Eu am luat regenon la indicatia medicului dar nu am putut sa-l suport mai mult de o sapt. Imi batea inima de am zis ca o sa fac atac de cord. In orice caz regenonul NU se ia sub NICI o forma mai mult de 3 LUNI. Daca vrei sa mai scapi de insomnii vezi ca a aparut regenon retard care face cate 3 patile normale dar e eliberat mai incet in organism. Iei o pastila regenon retard dimineata si atat (in loc de trei normale).

#30
kjmami

kjmami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 01:55

buna. mersi pt sfat dar prefer sa raman la regenon. acu am dormit cateva ore si cand m-am trezit..aveam 111,8, deci sunt practic 3 kg deja...sunt tare fericita. ma simt bine, ma simt deja mai frumoasa desi mai am aproximativ 31 de kg..asa ca..o tin tot asa...cred ca maine dimineatza o sa am 110.... valeria http://community.web...com/user/kjmami


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -