Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

daca mai au lapte, de ce intarca mamele la 1 an?


281 raspunsuri la acest subiect

#21
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 01:51

Traiesc in Romania si nu am iesit niciodata din tara. Copilul meu nu a vrut sa fie alaptat. Din cauza asta am avut mari probleme si de-ar fi sa am alt copil nici prin cap nu-mi va macar sa incerc sa-l alaptez. Lapte am avut de-i curgea din gurita. De comun acord cu doctorul am renuntat.

Sa inteleg din mesajul tau ca sunt exceptia care confirma regula?
Am observat in filme ca americancele sunt grase, "provocand atat copiilor cat si lor insele, traume serioase"... etc. Cum ti se pare asa ceva?


6 ani si ...






#22
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 02:01

quote:
Originally posted by Guguluff
Manon, nu sunt de acord cu tine. 3 luni e putin daca inca se mai poate alapta. 6 lunie exclusiv numai lapte de mama e ideal. De ce spui ca 2-3 luni ajung si mai mult strica. Pt. episoadele de sarit laptele in public, exista absorbante pt sani. Nu ma simt ''vaca de lapte'' desi uneori alptez si in public. O fac discret si asta e. Si stai linistita ca sunt femeie si intorc destui capul dupa mine pe strada chiar si cand imping caruciorul. Si apropo de laptele praf si alte derivate. Sunt pline de vitamine. Compara un copil crescut cu lapte de mama cu unul crescut cu lapte praf. Laptele praf ingrasa peste masura si cerealele si alte prostii sunt pline de zahar si conservanti. Fiecare parinte isi creste copilul cum vrea asa ca faci cum crezi. Eu alaptez de 3 luni si macar pana la 6 nu ii dau chimicale.http://www.victorstoica.ro/eliza.htmlALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta
Guguluff, mesajul tau e un pic cam categoric in ceea ce priveste hranitul artificial; hai sa ne focusam pe subiect. Nu e adevarat nici ca o mama care alapteaza pana la 1-2-3 ani e o vaca de lapte, insa hai sa nu ne hazardam in a concluziona ca bebeii hraniti cu formula sunt asa si pe dincolo. Chimicale in formula nu prea am auzit sa fie[;)]Iar mancarea speciala de bebei nu contine zahar (cel putin cea facuta de firmele serioase).Dupa cum spuneam si mai sus,eu am alaptat pana la 3 luni, dupa care nu s-a mai putut; nu am facut o tragedie din asta, ca nu mi-ar fi folosit nici mie , nici Biei. Daca se putea, alaptam pana vroia ea. Si uite ca de la 3 luni e pe formula, si nu a devenit obeza[:D] pe cuvant!As vrea sa incercam sa ne spunem parerea gandindu-ne si la ceilalti, fara jigniri sau generalitati.Numai bine fetelor![pis]Noe si Anne-BiancaBebeBlog-Cooking for my Baby

#23
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 02:37

quote:
Originally posted by Guguluff
Manon, nu sunt de acord cu tine. 3 luni e putin daca inca se mai poate alapta. 6 lunie exclusiv numai lapte de mama e ideal. De ce spui ca 2-3 luni ajung si mai mult strica. Pt. episoadele de sarit laptele in public, exista absorbante pt sani. Nu ma simt ''vaca de lapte'' desi uneori alptez si in public. O fac discret si asta e. Si stai linistita ca sunt femeie si intorc destui capul dupa mine pe strada chiar si cand imping caruciorul. Si apropo de laptele praf si alte derivate. Sunt pline de vitamine. Compara un copil crescut cu lapte de mama cu unul crescut cu lapte praf. Laptele praf ingrasa peste masura si cerealele si alte prostii sunt pline de zahar si conservanti. Fiecare parinte isi creste copilul cum vrea asa ca faci cum crezi. Eu alaptez de 3 luni si macar pana la 6 nu ii dau chimicale.http://www.victorstoica.ro/eliza.htmlALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta
Fals! Alina, daca l-ai vedea pe David sigur ti-ai schimba impresia.Si, culmea, parerea mea e alta: am impresia ca un copil hranit la san e mult mai grasunel decat unul hranit cu formula. Oare laptele matern nu e mai gras decat celalalt? Cat despre motivele pe care le au unele mame ptr a alapta pana ce copilul intra la scoala, imi vine in minte acum episodul din "Neveste disperate", in care o tipa era o disperata ca fiul ei de 5 ani nu mai vroia sa suga. Zicea ea ca se va ingrasa si ca vai, va fi nevoita sa mearga la sala, sa consume in nu stiu cate ore, caloriile pe care le-ar fi pierdut dupa o sedinta de alaptat. Deci? E doar binele copilului luat in calcul?Plus ca, sa ma ierte Dumnezeu, cred ca un copil de 3-4 ani care e inca alaptat, va avea ceva probleme psihice mai tarziu. Un psiholog cred ca ar putea spune mai multe despre asta.IN fine - fiecare face cum vrea. Sa aveti laptic mult![cit]Lumy- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] (11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.


#24
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 02:44

totally off-topic: Bia nu a mai luat in greutate in acelasi ritm bun de cand e pe formula[bang]

spic, [:D] eu in alea 3 luni de alaptat, am slabit 10 kile..de atunci, ma mentin cu brio[bang]..si nu sunt nevasta disperata...inca
[flo]

numai bine!

[pis]Noe si Anne-Bianca

BebeBlog-Cooking for my Baby

#25
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 03:16

quote:
Originally posted by Noe
totally off-topic: Bia nu a mai luat in greutate in acelasi ritm bun de cand e pe formula[bang]spic, [:D] eu in alea 3 luni de alaptat, am slabit 10 kile..de atunci, ma mentin cu brio[bang]..si nu sunt nevasta disperata...inca[flo]numai bine![pis]Noe si Anne-BiancaBebeBlog-Cooking for my Baby
Vezi? Ce ti-am spus?[:D]Pai sa nu ma oftic eu acum pe David? Daca sugea si el, acum nu mai aveam cele 6 kg in plus. Poate ajungeam la greutatea mea de don'soara..[bang][:D][cit]Lumy- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] (11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.


#26
gazzella

gazzella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 03:28

Lordra, si pe mine ma preocupa intrebarea asta, dar mi-e ca nu vei gasi raspunsul aici. Cel mai bine ar fi sa te adresezi unor etnologi. din seria alaptarea si obezitatea http://www.lalechele...bibobesity.html http://news.bbc.co.u...alth/395305.stm http://www.irishheal...level=4&id=3920 http://www.cdc.gov/b...otion/index.htm din seria " al meu nu mi-a vrut laptele" cate tari au semnat Declaratia inocentilor si daca Romanaia se numara printre ele? cate spitale din Romania au aderat la proiectul "Spitalul, prietenul copilului" si care implicit nu-i indoapa pe noinascuti cu glucoza, formula ca acestia mai pe urma sa refuze laptele matern? http://www.who.int/c...ION/IYCF_GS.htm din seria "formula e sigura" va amintesc ca in mod repetat este violat codul international de comercializare a laptelui praf http://www.ibfan.org/ daca veti cauta si cu ce se ocupa Nestle (si nu numai)va veti speria

#27
Susman Mihaela

Susman Mihaela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 03:35

Eu am alaptat 2 luni pentru ca nu aveam lapte si a luat f. putin in greutate cu laptele meu. Ei, de cand l-am bagat pe formula a luat normal si intotdeauna a fost slabut(si eu si tatal lui la fel in copilarie) deci nu a fost umflat niciodata. Este un copil sanatos si pana la 2 ani si 6 luni nu s-a imbolnavit doar de 2 , 3 ori guturai.Si nici nu a luat antibiotic niciodata. Eu zic ca mai conteaza si materialul genetic si alimentatia. Iar in parc aproape toti bebelusii alaptati i-am vazut grasuti. Deci nu trebuie generalizat!!!! Si de ce atata polemica? Fiecare mama face ce e mai bine pt. copilul ei si cum simte.Treaba ei cat alapteaza si de ce. E o societate libera si nu trebuie sa convertim pe nimeni. Insa comparatia dintre copilul alaptat la san si cel artificial mi se pare aberanta(e mai pufos, mai rezistent, gras sau slab etc.). Iar despre Nestle am o parere foarte buna care nu mi-o schimba nimeni. Cu ce s-o mai ocupa treaba ei.....Daca i-am lua pe toti la puricat nu stiu ce ar iesi! Mihaela si Robert

#28
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 04:39

quote:
Originally posted by manon
sa fim seriosi / serioase!! alaptatul pana la 2-3 luni este suficient (o mama care alapteaza are o alimentatie speciala, un regim de viata special -sare laptele din tine si in parc, si in masina, si la coafor...- iar peste varsta de 3 luni un copil nu mai e hranit corespunzator doar cu laptele matern). hai sa recunoastem ca multe femei se feresc de eventuale sarcini noi si lungesc alaptatul dincolo de limita bunului simt...o mama are alta menire decat sa fie vaca de lapte si mi se pare absolut necesar sa-si reia viata sociala cat mai repede. mama nu trebuie sa "iasa" din societate ci sa-si "integreze" puiul. imi place sa fiu mama, sunt fericita ca sunt, dar imi place si sa ma uit la mine in oglinda, sa fiu femeie/sotie/amanta. ma simt bine cand sunt admirata si cand se spune despre baiatul meu ca e frumos "ca ma-sa". la urma urmei, toate produsele astea pentru copii sunt facute ca sa avem de unde alege si sa le folosim eficient, ma refer mai ales la laptele praf si concentratele cu fructe, cereale, etc.de care eu, personal, am fost foarte multumita.sigur, tine de educatia, religia, conditia sociala a fiecareia dintre noi sa apreciem cand/ cum/ de ce intarcam copilul.
Manon,pe un site destinat in primul rand copilului,cresterii si binelui acestuia,e total deplasat comentariul tau cu vaca de lapte.Ca sa nu mai spun ca ideile vehiculate de tine sunt complet eronate.Alaptatul EXCLUSIV (atunci cand este posibil,bine-nteles)primele 6 luni de viata este cel mai benefic start pe care i-l poti da copilului tau.Restu' nu merita decat [:-)))][:-)))]Irina , vevika & "scaly monstel"[hia]poze1,2,3,4,5,6

#29
RaluD

RaluD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 06:02

Lordra, pari foarte convinsa de ceea ce afirmi in legatura cu alaptatul si attachment parenting. Atunci care este motivul pentru care scrii?
Sfaturi nu ceri, asta este evident. Convingerea ta este ferma si nici un tsunami nu ar putea-o schimba. Iar la polemica nu inviti. Presupun ca nici nu intentionezi sa educi mamicile de aici. Deci... de ce?

Faptul ca vrei sa alaptezi pana la 2-3-4 ani este o decizie personala. Daca nu doresti sa fii aratata cu degetul de cunostinte, poate ca ar fi mai utila o discutie directa cu persoanele respective.

"Am observat ca in Ro., imediat ce ajunge copilul la 1 an, mamele se grabesc sa intzarce fortzat, provocandu-le, de foarte multe ori, atat copiilor cat si lor insele, traume serioase".
Eu nu am observat asta printre cunostintele mele, dar evident, nu contest experienta ta. Treaba cu traumele este discutabila, eu una consider ca nu pot aprecia amplitudinea lor.
Dar ai dreptate, e aiurea sa intrerupi la "x" ani de gura lumii.

Iar gurii lumii n-o sa-i pui lacat niciodata... nici in RO, nici in alta parte.
Inteleg ca esti suparata ca unii "comenteaza", dar eu zic sa nu-ti strici ziua cu asa ceva si sa mergi inainte cu ale tale fara a te lasa tulburata.

"Live and let live" (traieste si lasa pe altii sa traiasca). [flo]


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

#30
Tonnia

Tonnia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 829 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 10:26

Puteti sa spuneti orice, dar a-ti alapta copilul pana la 3-4 ani mie mi se pare la limita patologicului...Brrrr! Si de ce 3-4 ani? Si apoi? De ce nu 14? Pana-si ia buletinul! Cu o stimulare corecta eu cred ca se poate... Antonia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -