Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

daca mai au lapte, de ce intarca mamele la 1 an?


281 raspunsuri la acest subiect

#11
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 20:01

Americancele alea care alapteaza pina in scoala primara cred ca sint in filme :) Am multe cunostinte in Statele Unite care au stat casa pina la maxim 6 luni si pe urma, de voie si mai ales de nevoie s-au intors la munca. Nu spun ca nu exista exceptii, dar mi se pare o mare exagerare sa spui ca in Romania se alapteaza pina la 1 an si in alte parti pina la 4! Iti prezint toate tigancile de pe o strada vecina, care isi alapteaza copiii pina la 4-5 ani. Ele sint reprezentative pentru Romania? Am si eu o cunostinta care isi alapteaza baiatul de doi ani jumate (pe strada, in magazin, la petrecerile cu toti prietenii) si pe urma ii da chiftele si ciocolata. Mie una chestia asta mi se pare deplasata si fara nici o valoare nutritiva sau psihologica, dar nu ma scandalizez, ca lumea e mare si e loc pentru toti, dar nici nu imi place sa mi se scoata ochii cu ce mame eroine sint cele care o fac pina dau dintii definitivi! Nu vrei tu polemici, dar evident ca se vor naste. Unele mame chiar se intorc la munca, altele nu pot alapta, alteori copiii se intarca singuri (eu am insistat o luna de zile dupa ce n-a mai vrut sin, tot sperind ca va reveni la sentimente mai bune), generalizarile nu folosesc nimanui....

#12
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 20:06

quote:
(eu am insistat o luna de zile dupa ce n-a mai vrut sin, tot sperind ca va reveni la sentimente mai bune), generalizarile nu folosesc nimanui....



la fel si io[bang]....nu a vrut decat 3 (3!!!!!!!!!) luni..si gata. C-o fi bine, c-o fi rau, ....Oricum discutiile de genul asta sfarsesc prin a starni polemici...Pana la urma, vorba aia, noi sa fim sanatosi...ca restu' cumparam (fie restu si Milupa, ca nu-i bai)

Numai bine![flo]

[pis]Noe si Anne-Bianca

BebeBlog-Cooking for my Baby

#13
joker

joker

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 21:55

In Ro se alapteaza doar pana la un an datorita "traditiei"....multe femei spunand "iti va ridica tricoul in cap pe strada si nu e frumos..."Eu am alaptat, alaptez si voi alapta pana nu va mai dori "consumatorul"[:D] [ilp]Joker...mama de ied zapacit http://pg.photos.yah...n_a_i/my_photos

#14
manon

manon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 22:28

sa fim seriosi / serioase!! alaptatul pana la 2-3 luni este suficient (o mama care alapteaza are o alimentatie speciala, un regim de viata special -sare laptele din tine si in parc, si in masina, si la coafor...- iar peste varsta de 3 luni un copil nu mai e hranit corespunzator doar cu laptele matern). hai sa recunoastem ca multe femei se feresc de eventuale sarcini noi si lungesc alaptatul dincolo de limita bunului simt... o mama are alta menire decat sa fie vaca de lapte si mi se pare absolut necesar sa-si reia viata sociala cat mai repede. mama nu trebuie sa "iasa" din societate ci sa-si "integreze" puiul. imi place sa fiu mama, sunt fericita ca sunt, dar imi place si sa ma uit la mine in oglinda, sa fiu femeie/sotie/amanta. ma simt bine cand sunt admirata si cand se spune despre baiatul meu ca e frumos "ca ma-sa". la urma urmei, toate produsele astea pentru copii sunt facute ca sa avem de unde alege si sa le folosim eficient, ma refer mai ales la laptele praf si concentratele cu fructe, cereale, etc.de care eu, personal, am fost foarte multumita. sigur, tine de educatia, religia, conditia sociala a fiecareia dintre noi sa apreciem cand/ cum/ de ce intarcam copilul.

#15
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 22:46

quote:
Originally posted by manon

o mama are alta menire decat sa fie vaca de lapte .



Ar fi vaca de lapte daca ar alapta un vitel!

Iar pana la 2-3 luni nu-i deloc suficient sa alapteze mama- femeia - ca tot faci diferenta. Daca mama poate si vrea si copilul vrea si el, se recomanda alaptarea exclusiva pana la varsta de 6 luni - atunci trebuie inceputa diversificarea.
Eu am alaptat pana la 10 luni pentru ca puiul meu s-a intarcat singur. Dar mi-am propus sa alaptez macar pana la 1 an.



Cristina,
mama lui
Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

#16
gazzella

gazzella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 22:47

quote:
Originally posted by manon
sa fim seriosi / serioase!! alaptatul pana la 2-3 luni este suficient (o mama care alapteaza are o alimentatie speciala, un regim de viata special -sare laptele din tine si in parc, si in masina, si la coafor...- iar peste varsta de 3 luni un copil nu mai e hranit corespunzator doar cu laptele matern). hai sa recunoastem ca multe femei se feresc de eventuale sarcini noi si lungesc alaptatul dincolo de limita bunului simt... o mama are alta menire decat sa fie vaca de lapte si mi se pare absolut necesar sa-si reia viata sociala cat mai repede. mama nu trebuie sa "iasa" din societate ci sa-si "integreze" puiul. imi place sa fiu mama, sunt fericita ca sunt, dar imi place si sa ma uit la mine in oglinda, sa fiu femeie/sotie/amanta. ma simt bine cand sunt admirata si cand se spune despre baiatul meu ca e frumos "ca ma-sa". la urma urmei, toate produsele astea pentru copii sunt facute ca sa avem de unde alege si sa le folosim eficient, ma refer mai ales la laptele praf si concentratele cu fructe, cereale, etc.de care eu, personal, am fost foarte multumita. sigur, tine de educatia, religia, conditia sociala a fiecareia dintre noi sa apreciem cand/ cum/ de ce intarcam copilul.
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]

#17
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 22:50

Manon, nu sunt de acord cu tine. 3 luni e putin daca inca se mai poate alapta. 6 lunie exclusiv numai lapte de mama e ideal. De ce spui ca 2-3 luni ajung si mai mult strica. Pt. episoadele de sarit laptele in public, exista absorbante pt sani. Nu ma simt ''vaca de lapte'' desi uneori alptez si in public. O fac discret si asta e. Si stai linistita ca sunt femeie si intorc destui capul dupa mine pe strada chiar si cand imping caruciorul. Si apropo de laptele praf si alte derivate. Sunt pline de vitamine. Compara un copil crescut cu lapte de mama cu unul crescut cu lapte praf. Laptele praf ingrasa peste masura si cerealele si alte prostii sunt pline de zahar si conservanti. Fiecare parinte isi creste copilul cum vrea asa ca faci cum crezi. Eu alaptez de 3 luni si macar pana la 6 nu ii dau chimicale. http://www.victorstoica.ro/eliza.html ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

#18
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 23:31

Manon, simplista tare conceptia ta in privintza alaptarii. Mai studiaza problema daca vrei sa afli care sunt beneficiile reale ale alaptarii. Hranirea diversificata de la 3 luni nu mai are demult trecere printre pediatri si nici printre mamele interesate sa aiba copii sanatoshi. Probabil ca doar bunicile noastre mai sunt adeptele acestui curent. Oricum, n-are nimic a face alaptarea cu calitatea de a fi "femeie bine". Stiu nu stiu cate tipe trasnet care alapteaza inca, so, renuntza la motivatzia asta ca nu convinge pe nimeni. Intr-adevar, mai e muuult de lucru pana la disparitzia conceptiei ca e rushinos/bolnavicios sa alaptezi pana la 2-3 ani. Nu ma refer aici la intzarcarea dorita de copil, sau la disparitzia laptelui (deshi, cu o stimulare buna, nu prea vad de ce ar disparea). Am auzit multe pareri conform caruia, la 1 an, copilul ar cam trebui intzarcat, chiar daca el nu este pregatit pt. asta si, inevitabil, nu va accepta prea ushor situatzia. Unele mame se tem ca nu cumva, incurajand pruncul sa continue sa suga la sân, sa nu atinga fatidica varsta de 2 ani, cand vor fi aratate cu degetul de vreo vecina/ruda/prietena, ca face copilul ce vrea cu ea. Ca si cum e treaba cuiva ce faci tu cu copilul tau. S-a inradacinat conceptia ca alaptarea prelungita face copilul dependent de mama si, vezi Doamne, asha o sa ramâna pe veci. Nimic mai fals! Io sunt sigura ca alaptarea prelungita (adica dupa 1 an) ii va crea copilului confortul mental care-i va permite sa devina mult mai ushor independent. E un intreg curent numit Atachment Parenting (alaptarea prelungita e doar unul dintre aspecte), in care io cred cu invershunare (il si aplic deja pe fi'mea si a dat rezultate excelente). Am dat niste linkuri interesant de studiat. Cine vrea sa cujete la problema, o poate face. Lordra & Dara (30 Nov. 2005)

#19
adinag

adinag

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.651 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 23:32

quote:
Originally posted by manon
sa fim seriosi / serioase!! alaptatul pana la 2-3 luni este suficient (o mama care alapteaza are o alimentatie speciala, un regim de viata special -sare laptele din tine si in parc, si in masina, si la coafor...- iar peste varsta de 3 luni un copil nu mai e hranit corespunzator doar cu laptele matern). hai sa recunoastem ca multe femei se feresc de eventuale sarcini noi si lungesc alaptatul dincolo de limita bunului simt... o mama are alta menire decat sa fie vaca de lapte si mi se pare absolut necesar sa-si reia viata sociala cat mai repede. mama nu trebuie sa "iasa" din societate ci sa-si "integreze" puiul. imi place sa fiu mama, sunt fericita ca sunt, dar imi place si sa ma uit la mine in oglinda, sa fiu femeie/sotie/amanta. ma simt bine cand sunt admirata si cand se spune despre baiatul meu ca e frumos "ca ma-sa". la urma urmei, toate produsele astea pentru copii sunt facute ca sa avem de unde alege si sa le folosim eficient, ma refer mai ales la laptele praf si concentratele cu fructe, cereale, etc.de care eu, personal, am fost foarte multumita. sigur, tine de educatia, religia, conditia sociala a fiecareia dintre noi sa apreciem cand/ cum/ de ce intarcam copilul.
1. eu m-am hotarat la fel de sanatos in perioada alaptatului ca-ntotdeauna, tu nu? 2. laptele "sare" numai la unele, si asta numai in primele 2-3 luni, pana se obisnuieste corpul sa produca atat cat e necesar si nu mai mult. 3. si de unde-ai scos-o pe asta, ca dupa 3 luni laptele matern nu mai e corespunzator? probabil de la coafor? chiar, hai sa fim seriosi!!! 4. alaptatul NU te fereste de eventuale sarcini... 5. limita bunului simt nu cred ca am eu dreptul s-o stabilesc, si ma gandesc ca nici tu, mi s-ar parea ca-s fi cam aroganta daca-s face-o! 6. afirmand ca o femeie care hotaraste (ceea ce-i bunu-l ei drept, nu?) sa alapteze mai mult este o vaca de lapte mi se pare ca esti foarte jignitoare!!! dar multumesc, atunci sunt si eu o vaca! [flo] 7. cine spune ca nu poti avea viata sociala si alaptand??? Nu inteleg logica argumentului... 8. toate produsele sunt facute pentru a inlocui, corect. A inlocui inseamna ca trebuie sa gasesti o alternativa pentru solutia ideala, cel putin in cazul asta. 9. cine zice ca nu poti fi frumoasa alaptand? In afara de asta, mai sunt si alte valori, in ochii unora mai importante, decat ce vezi in oglinda, dar sesizarea acestora "tine de educatia, religia, conditia sociala a fiecareia dintre noi". Dar ca sa ma intorc la subiect, consider ca laptele de mama este cel mai sanatos in primele 6 luni, in Austria este recomandat sa se alapteze exclusiv cel putin 6 luni. Dar NU este adevarat ca se alapteaza in strainatate 3-4 ani. Exista destule cazuri, ele fiind totusi exceptii. Insa sunt din ce in ce mai tolerate si acceptate, insa de foarte multi inca contriversate. Nu zic ca n-ar fi sanatos si probabil ce mai bine pentru dezvoltarea piticilor, insa fiecare femeie are dreptul sa aleaga cat timp alapteaza. Sunt si multe femei care pur si simplu nu se mai simt bine alaptand, chiar avand inca lapte suficient. Iar igiena psihica a mamei este la fel de importanta, zic eu! Fiecare cu alegerea sa, cei 2 ani recomandati - asa stiu si eu. Eu am alaptat 1 an si 2 saptamani. Aveam lapte mai mult decat suficient, insa n-am mai vrut. Fica-mea se trezea de cel putin 5-6 oti pe noapte (asta la 1 an), nu adormea decat cu sanul si era si ziua alaptata la cerere, la ea asta fiind foarte des. Eram pur si simplu extenuata si am luat o hotarare pentru amandoua. Ma repet, dar eu asa zic: fiecare are dreptul la alegerea sa, si nu-i cazul sa ne insultam! [flo][flo][flo] Numai de bine la toti piticii, alaptati sau nu, sanatosi sa fie! Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

#20
loreen

loreen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 01:51

Nu comentez subiectul pentru este mult prea spinos,indiferent de conceptiile fiecaruia...insa ceea ce pot comenta este faptul ca se fac afirmatii destul de gratuite si care lasa loc de comentarii vis-a-vis de aspectul copiilor hraniti natural fata de cei hraniti artificial...si aici atingeti cele mai sensibile zone ale unei mame...indiferent care este decizia mamei sigur este cea mai buna pentru copilul ei,dar nu-i poti spune unei mame ca al ei este mai stafidit doar pentru ca a ales formula...nu exista standard la care sa ne raportam...
Sunt ai nostrii,ni i-am dorit,le oferim ceea ce este cel mai important pentru ei-dragostea si afectiune...

Loreen cu Bianca 15.10.96 [8**] si Delia 26.04.05[testoasa]
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -