Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

daca mai au lapte, de ce intarca mamele la 1 an?


281 raspunsuri la acest subiect

#1
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 18:08

Hola Deschid acest subiect dezbaterii publice, fiindca mi se pare destul de controversat. Mentionez ca ma intereseaza doar parerile mamelor care au alaptat, fiindca de polemici inutile is satula[hot]. Am observat ca in Ro., imediat ce ajunge copilul la 1 an, mamele se grabesc sa intzarce fortzat, provocandu-le, de foarte multe ori, atat copiilor cat si lor insele, traume serioase. De ce s-a incetatzenit acest termen de 1 an? Se stie ca, si dupa 1 an, laptele matern este extrem de eficient in creshterea micututului, asigurandu-i altzi si altzi anticorpi, alte elemente nutritive (pt. cine vrea sa stie mai multe, pot face trimitere la o gramada de site-uri edificatoare). Nu mai vorbesc de confortul mental al ambilor (copil/mama). Americanii merg cu alaptarea chiar si pana la 3-4 ani si nu se mai scandalizeaza nimeni. Atata timp cat ambele parti is multumite/fericite, nimeni n-are ce comenta. De ce la români exista atatea idei procencepute si de ce tinerele mame nu-s incurajate sa dea frâu liber propriilor sentimente si sa nu mai tzina cont de parerile altora, neimplicati direct in proces? Eu am de gând sa alaptez 2 ani, cel putzin. Nu vreau sa-mi intzarc fortzat copilul. Va suge atata timp cât va voi, chiar daca asta va scandaliza pre multzi. (fetitza mea are 7 luni, deocamdata). Astept pareri[pup] Lordra & Dara (30 Nov. 2005)

#2
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 18:21

quote:
Initial creeata de lordra
HolaDeschid acest subiect dezbaterii publice, fiindca mi se pare destul de controversat. Mentionez ca ma intereseaza doar parerile mamelor care au alaptat, fiindca de polemici inutile is satula[hot].Am observat ca in Ro., imediat ce ajunge copilul la 1 an, mamele se grabesc sa intzarce fortzat, provocandu-le, de foarte multe ori, atat copiilor cat si lor insele, traume serioase. De ce s-a incetatzenit acest termen de 1 an? Se stie ca, si dupa 1 an, laptele matern este extrem de eficient in creshterea micututului, asigurandu-i altzi si altzi anticorpi, alte elemente nutritive (pt. cine vrea sa stie mai multe, pot face trimitere la o gramada de site-uri edificatoare). Nu mai vorbesc de confortul mental al ambilor (copil/mama).Americanii merg cu alaptarea chiar si pana la 3-4 ani si nu se mai scandalizeaza nimeni. Atata timp cat ambele parti is multumite/fericite, nimeni n-are ce comenta.De ce la români exista atatea idei procencepute si de ce tinerele mame nu-s incurajate sa dea frâu liber propriilor sentimente si sa nu mai tzina cont de parerile altora, neimplicati direct in proces?Eu am de gând sa alaptez 2 ani, cel putzin. Nu vreau sa-mi intzarc fortzat copilul. Va suge atata timp cât va voi, chiar daca asta va scandaliza pre multzi. (fetitza mea are 7 luni, deocamdata).
As avea o curiozitate: cu ce alta tara compari Ro ? Ca din ce am observat eu, in strainatate nu se alapteaza nici macar pina la 1 an, nu ca nu s-ar vrea, ci fiindca mama se intoarce la lucru la 2-3-4 luni dupa nastere si din cauza programului, a stresului, etc. laptele dispare.Ar fi interesant sa dai acele link-uri de care spui, ca eu aud pt. prima data ca dupa 1 an ii mai asiguri kupilului anticorpi, elemente nutritive, etc. Asa o fi, nu stiu...Eu am alaptat pina la 1 an si 3 luni si l-am intarcat ca oricum bea f. putin, era mai mult un moft si nici nu a fost afectat ca i-am taiat ratia de tzitzi [:D].
Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D][pup]Karina [sofer] + Bogdanel [copil] Imnul lui Irinel Semneaza protestul Maxim impotriva pedofiliei prostului-gust

#3
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 18:31

http://www.kellymom....f-benefits.html http://www.kellymom....bf_toddler.html http://web.archive.o...ge.htm#benefits ETC Daca esti curioasa, da o cautare pe google cu "extended nursing", sau "breasfeeding 2 years". Vei fi uimita sa vezi cate pagini exista in acest sens. Sa stii ca se poate alapta chiar si dupa ce te intorci la servici. Tocmai americanii is experti la asta, la ei neexistand concediu de 2 ani, ca la noi. Totul e sa se vrea. Lordra & Dara (30 Nov. 2005)

#4
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 18:46

am alaptat cu placere si uneori mi-e dor de momentele alea...
mie imi scazuse mult "productia" si l-am intarcat pe la 11 luni. dar as fi facut-o oricum in scurta vreme. de ce? mie una nu mi s-a parut ok sa umble dupa tatele mele in momentul in care incepe sa devina constient de chestia asta. si acum la 2 ani jumate e f fericit cand ma vede dezbracata, ba chiar a venit de cateva ori sa ma "miroasa" - citat!! plus ca m-ar tot mangaia/musca daca l-as lasa. si zau daca sunt vreo dotata la capitolul asta...
eu nu m-as simti deloc bine daca l-as auzi racnind in parc dupa o tata de lapte! in plus, el bea acum jumatate de litru de lapte pe zi, ori de unde atata productivitate dupa un an?!
deci, la mine (pe langa factorii fizici) asta a fost: n-am vrut s-o mai faca dupa ce a devenit constient de ce se intampla in jur. alaptatul este hranire, nu distractie pentru pici...


madalina
serban

#5
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 18:54

Mada, imi pare rau ca tu consideri alaptatul o "distractie pt. pici". Cred ca nu se da asa mare importantza procesului si d-aia cade in derizoriu, de multe ori. Alaptatul nu inseamna doar hranire, alaptatul inseamna confort psihic pt. micutz, mai mult decat orice. Cred ca ai observat ca punerea la sân da rezultate pt. orice criza de tristetze/durere a micutului. E cel mai sigur mod de calmare a copilului, so, sa nu neglijam tocmai acest aspect al alaptarii. In privinzta cantitatii, io sunt sigura ca ai fi avut la fel de mult lapte si la 2 ani. In fond, stimularea este cea care creshte productia de lapte, asha ca nu vad de ce ar disparea in timp. Lordra & Dara (30 Nov. 2005)

#6
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 19:08

Eu am alaptat pana la 1 an pentru ca atunci s-a intarcat Matei singurel. A rarit-o pur si simplu pana a uitat de tot. Eu il alaptam la cerere. Deci a fost de la sine... Caprioara & [bonjovi] Matei "Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

#7
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 19:14

lordra, nu, nu consider alaptatul o distractie pentru pici dar la noi cam asta ajunsese... dar mie imi scazuse oricum productia si eram cu lapte praf in paralel... in paranteza fie spus, chiar si cu stimulare, mi-a scazut laptele si n-a mai venit inapoi. si daca nici eu nu m-am stimulat... (serban fiind prematur, in primele 16 zile, in maternitate adica, numai cu pompa am "lucrat" si acasa timp de cateva luni bune am scos restul de lapte nebaut din sani dupa fiecare supt). si la un moment dat n-au mai iesit peste 30 ml, sub nici o forma!
eu una nu l-am intarcat fortat dar repet, m-as fi oprit curand... fiindca nu m-as mai fi simtit psihic confortabil. intarcatul fortat categoric nu e o solutie, la noi a fost treptat si a culminat cu o amigdalita a mea care a terminat totul.
tu faci cum crezi ca e mai bine, si cum iti va fi mai bine pe parcurs! cat despre scandalizatul altora - nu vad cu ce te-ar impiedica! si eu am o prietena scandalizata ca am alaptat atata, ma batea tot timpul la cap sa ma opresc odata... fireste ca nu m-am luat dupa ea...

madalina
serban

#8
tangerine

tangerine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 19:50

subiectul nu mi se adreseaza, intrucat nu alaptez;
nu o sa intru in polemici, dar iata ca o sa-mi permit sa imi dau cu parerea si pentru a pune lucrurile in perspectiva, as avea nistre intrebari pentru initiatoarea subiectului:
1. de unda stii ca in Ro se alapteaza doar pana la un an? ai date in acest sens? daca da, te rog sa ni le impartasesti
2. spui ca americanii alapteaza pana la 3-4 ani; la ei sigur exista date pe tema asta; te-ai informat despre procentul acelora care alapteaza pana la 3-4 ani? daca da, spune-ni-l si noua te rog



Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

#9
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 19:58

quote:
Originally posted by tangerine
subiectul nu mi se adreseaza, intrucat nu alaptez;nu o sa intru in polemici, dar iata ca o sa-mi permit sa imi dau cu parerea si pentru a pune lucrurile in perspectiva, as avea nistre intrebari pentru initiatoarea subiectului:1. de unda stii ca in Ro se alapteaza doar pana la un an? ai date in acest sens? daca da, te rog sa ni le impartasesti2. spui ca americanii alapteaza pana la 3-4 ani; la ei sigur exista date pe tema asta; te-ai informat despre procentul acelora care alapteaza pana la 3-4 ani? daca da, spune-ni-l si noua te rogRamona si bebelina Maria (10.09.05)poze
Uite, iti raspund eu scurt si am un raspuns mai amplu si la intrebarea din subiect dar revin cu el cand o sa pot sa scriu cu ambele maini ca deocamdata imi alaptez puradelu' si scriu greu numai cu stanga.[:D]1. In Ro absolut toata lumea inclusiv 99% dintre pediatri spun ca dupa 1 an laptele matern isi pierde ca prin farmec proprietatile. Ba mai vine si "argumentul" suprem estetic: e urat sa alaptezi copil mai mare de 1 an.2.In alte tari recomandarea care se face este : alaptat cat mai mult, preferabil primii 2 ani (OMS).Astept cu interes "sa-ti dai si cu parerea" asa cum spuneai, daca tot ai primit raspuns la intrebarile tale.Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004) pozici

#10
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 19:59

Consider ca pana la 1 an e super suficient .
Eu l-am intarcat la 1 an si 2 luni pentru ca ajunsesem la epuizare. Toata nnoaptea se trezea sa suga, mai mult de placere, sa doarma asa mufat. In plus nici nu mai aveam cine stie ce lapte.
Oricum deja peste 2 ani mi se pare exagerare, eu nu alapta atata timp. Asta e parerea mea.

Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
[foto] Album Albert



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -