Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

am nevoie de un sfat


47 raspunsuri la acest subiect

#11
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 27 aprilie 2006 - 19:28

Francesca, Nici sotul meu nu vroia copii, nu acum, sa vedem cum merge relatia. Si uite ca acum cand vrea de dragul meu, ca la cei 36 de ani ai mei ceasul biologic ticaie rau de tot, avem o gramada de probleme medicale, in cateva luni am facut zeci de analize, vizite la doctor, interventii dureroase. Si ma gandesc ca daca ma apucam si eu un pic mai repede mi-ar fi fost mai usor, DAR nu as fi facut un copil singura, sau fara stirea sotului. Adica eu am pretentia sa-mi spuna absolut tot ce i se intampla, la ce se gandeste, ce simte si eu sa nu-i spun un lucru atat de important! Poate sotul tau, daca ii tot spui ca vrei copil va intelege si va fi langa tine. Eu in aceasta perioada am nevoie de sot langa mine! Iti tin pumnii sa-l convingi. cristiama

#12
francesca20

francesca20
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 aprilie 2006 - 23:03

multumesc mult pt sfaturi si sugestii. sunt total de acord cu Coraly. eu una chiar nu mai am deloc rabdare sa astept. chiar nu mai vreau. simt ca acum e momentul si chiar nu as dori sa las timpul sa treaca si sa ajung in situatia celor care, ajunse la o varsta au pareri de rau ca n-au facut-o mai devreme. are dreptate si Flaflo, copilul il voi face cu riscul de a-mi pierde sotul, cu toate ca imi doresc din tot sufletul sa ramanem impreuna pana la adanci batraneti. azi, citind comentariile voastre, discutand si cu o prietena, m-am hotarat: tin neaparat sa raman insarcinata pana la sfarsitul anului. uite asa vreau eu! mi s-a pus! o sa-i fac cunoscuta decizia mea si sotului. pana atunci are destul timp sa analizeze pe toate partile cum va fi situatia. o sa va tin la curent cu ce urmeaza. (ahh, cat as vrea sa evit discutia asta cu el...). o zi frumoasa tuturor!

#13
blue13

blue13
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 00:14

in primul rind, mi se pare foare iresponsabil din partea voastra (atit a ta, cit si a sotului tau) sa va casatoriti fara sa cadeti de acord asupra unui lucru atit de important: daca veti avea copii sau nu. Este probabil cea mai importanta decizie intr-un cuplu, si din pacate nu exista solutie de mijloc in cazul cind unul este pro si altul contra. Spui ca te-ai casatorit la 29 de ani, si banuiesc ca sotul tau are si el o virsta la care sa-si dea seama ca anumite lucruri se discuta INAINTE de casatorie... in al doilea rind, este egoist din partea ta sa spui ca vei face un copil cu el, cu riscul de a-ti pierde casnicia. Pentru ca ii vei modifica ireversibil si viatza sotului tau - va avea responsabilitati daca va ramine cu tine, sau va avea de platit pensie alimentara daca nu. Si nu-i corect nici fatza de viitorul copil - il condamni din start sa traiasca cu un tata care nu-l suporta, sau sa creasca cu o mama singura, sau cu un tata vitreg. Stiu ca exista si cazuri in care barbatii spun ca nu-si doresc copii, si cind copilul apare isi schimba parerea, sau se resemneaza cu soarta lor, si joaca rolul de tata perfect, dar asta nu-i o garantie ca si sotul tau va fi la fel Ar fi bine sa ai o discutie clara cu sotul tau - luati la rind toate optiunile, si daca nu cadeti de acord, mai bine divortati, si tu iti cauti un barbat care isi doreste si el copii. Esti tinara, mai ai cel putin 10 ani in care poti face copii - care sa fie doriti de ambii parinti Cristina

#14
francesca20

francesca20
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 01:11

draga cristina, comentariul tau a venit ca un dus rece. foarte critica atitudinea ta. in unele locuri iti dau dreptate, in altele nu. inainte de casatorie nu am discutat niciodata despre cum va fi daca vom avea copii. eu una nici macar nu m-am gandit la posibilitatea ca el nu si-ar dori un copil. am vazut totul ca pe ceva normal si logic. dupa casatorie urmeaza si copiii, sau gandesc gresit? nu stiu cat de egosista sunt (sau poate ai dreptate) daca sunt hotarata sa am un copil. si da, e adevarat, in cazul in care va deveni tata, pai atunci clar trebuie sa-si asume responsabilitati. stii ceva? dorinta cuiva de a nu avea copii mi se pare mai degraba o dovada de egoism sau lasitate. sa ne auzim cu bine!

#15
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 01:57

nu toata lumea vrea copii; dc sotul tau iti spune clar ca nu vrea, si tu totusi il faci...

#16
blue13

blue13
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 02:22

draga Francesca a avea un copil este o decizie majora, si un dus rece inainte este binevenit - implicatiile unei astfel de decizii trebuie cintarite cu atentie da, gindesti gresit, dupa casatorie nu urmeaza automat copiii. Ei trebuie sa vina pe lume numai daca ambii parinti si-i doresc, si venirea lor este considerata o binecuvintare, nu o pacoste. Cei care aduc pe lume copii au responsabilitatea de a le oferi dragoste, protectie, o familie iubitoare, s.a.m.d A avea copii sau nu este o alegere pe care o facem fiecare dintre noi. Cu ani in urma, mijloacele contraceptive nu existau / erau limitate, dar azi nu mai avem scuza asta pentru a aduce pe lume copii nedoriti Faptul ca-ti doresti un copil nu inseamna ca esti egoista. Nici faptul ca cineva nu-si doreste un copil nu e egoism sau lasitate. Este o alegere, pur si simplu. Spui ca sotul tau va trebui sa-si asume responsabilitati de tata daca TU hotarasti sa faci un copil, chiar impotriva vointei lui. Asta inseamna ca esti egoista ! Daca cineva te-ar obliga sa faci un copil impotriva vointei tale, tu cum te-ai simti ? Sunt perfect de acord ca un barbat sa-si asume responsabilitatea pentru copiii lui, dar nu atunci cind femeia a actionat impotriva vointei lui clar exprimate iti doresc sanatate si intelepciune Cristina

#17
paraluta

paraluta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 02:36

Draga mea, daca tu ramai insarcinata si el sustine sus si tare ca nu vrea copilul, atunci inseamna ca nu te iubeste destul, si ca EL e cel egoist. cred ca intr-un cuplu de oameni care se iubesc, se poate discuta orice. De ce nu vrea copii? Care e motivul lui? Multzi barbatzi se schimba si isi schimba parerile despre copii atunci cand au ei insisi. cred ca si sotul tau ar fi pana la urma incantat de copii, dovada ca-i plac copiii, deci nu are repulsie fata de ei. Am mai scris mai devreme la un subiect la "in unul sau in doi", si sustin cu tarie ca trebuie sa stim ce vrem -ca femei. Se pot gasi solutii totdeauna, trebuie sa fim mai shmecherutze si sa ne cunoastem interesele. Vrei copil? fa-l! "Accidental", sau cum o fi! Ce va mai fi dupa? Aia nu poate sti nimeni! Nu e nici chestie de loialitate, nici de inshelatorie, dar si noi trebuie si avem dreptul la dorinte, si trebuie sa ni le indeplinim. Sfatul meu categoric: fa tot ce poti si ramai insarcinata, daca iti doresti asta asa de mult! Nimeni n-are voie sa-ti ia dorinta asta. Ce se poate intampla??! Vezi tu pe urma ce va fi, pentru ca oamenii, dupa ce au copii, se mai si schimba. Ai sa vezi ca va fi bine! Pupici!

#18
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 04:05

blue13, mie mi se pare de la sine inteles ca lumea vrea copii atunci cind se casatoreste. el este cel care trebuia sa o puna in tema cu dorinta lui, pentru ca el este cel care deviaza de la "norma" ca sa zic asa. Cite cupluri care pot avea copii si nu au niciodata cunoasteti? Nu multe. Francesca, dorinta ta de a avea un copil este cit se poate de normala si chiar de asteptat la o femeie care a implinit 30 de ani. Nu stiu cum il poti convinge pe sotul tau, dar nu renunta la a avea un copil. Eu n-as folosi tertipuri, ci pur si simplu l-as parasi daca chiar nu ar putea fi convins. Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

#19
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 12:07

Blue13, se vede ca sfaturile sunt subiective, eu am si recunoscut ca nu i-am dat un sfat obiectiv din punct de vedere al tuturor, ci sfatul unei femei care are un copil si stie ce implinire iti poate aduce. Banuiesc ca tu nu ai copii si poate nici nu ai simtit pana acum chemarea asta si de aceea ti-e usor sa o sfatuiesti asa. Oricumm cred ca deja Francesca s-a decis ce vrea.


Coraly si bebe Sergiu

poze 1 an

#20
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 13:04

quote:
Originally posted by francesca20
dorinta cuiva de a nu avea copii mi se pare mai degraba o dovada de egoism sau lasitate. sa ne auzim cu bine!
Poate fi si asa dar exista si posibilitatea ca el sa spuna doar ca nu-si doreste copii fiindca nu este pregatit in subconstient insa odata cu trecerea timpului si stabilirea unui confort in cuplu sa-si schimbe optiunea. Eu spun ca nu e bine sa fii atit de nerabdatoare dupa doar 1 an de casatorie, lasa-i un pic de timp sa se acomodeze cu "noul" statut de sot ( unii se obisnuiesc mai greu...) si parcurgeti impreuna etapele spre urmarea fireasca: aceea de a deveni parinti. Oricum cea mai rea idee mi se pare sa faci un copil "pe ascuns". Daca esti suficient de pregatita sa infrunti viata singura cu un copil ( in cazul nefericit in care el chiar te paraseste) mai bine incheie casatoria si fa repede un copil cu altcineva fara sa ai pretentii de la respectivul. Insa si asta mi se pare tot o idee proasta. Iar daca se va intimpla ca el sa accepte ca ai ramas insarcinata desi el nu a fost de acord si va ramine cu tine, sa fii sigura ca nu va uita niciodata ca l-ai mintit si ai manipulat situatia in favoarea ta. Si nici asta nu-mi suna bine. Asa ca lasa lucrurile sa curga de la sine, concentrati-va pe consolidarea cuplului si va veni si momentul in care el nici nu va mai concepe sa nu devina tatal copilului vostru mult dorit... Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -