Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Analize de tot felul


302 raspunsuri la acest subiect

#11
BIENCUTA

BIENCUTA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 22:50

buna fetelor vreau sa va uitati putin si peste rezultatele mele.am facut DH in z3,z14,z21. -ZIUA 3 FSH(2-10) 7,4 LH (2-20) 10,11 ESTRADIOL (30-120) 24,34 PROLACTINA (2,39-25,15) 6,25 -ZIUA 14 FSH (7-20) 10,77 ESTRADIOL (130-370) 57,107 -ZIUA 21 LH (2-20) 17,6 PROGESTERON (4-25) 0,5 va rog cine se pricepe mai bine sa ma ajute si pe mine cu o explicatie.[pup][pup][pup] floroiu bianca

#12
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 22:54

Biencuta, analizele arata ca ai estradiolul cam micut si progesteronul aproape inexistent, ceea ce ar duce la suspiciunea ca nu ai ovulatie, dar cel mai bine ar fi sa le completezi si cu o monitorizare ecografica a foliculilor pt exactitate... exsita tratament pt tine, fii sigura, probabil ca ti se va da stimulare ovariana si supliment progesteronic in faza luteala. Succes![flo] ******************************* Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

#13
BIENCUTA

BIENCUTA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 23:08

avalon sa stii ca acelasi lucru m-i la spus si doc meu.esti cumva medic?a zis ca in prima faza trebuie sa fac instilatiile dupa care sa merg pt monitorizari.deci am de asteptat.este posibil sa scap de laparoscopie?te rog din suflet poti sa-mi spui mai pe larg cauzele lipsei ovulatiei si ce inseamna estradiolul.eu zic ca principala problema este CM care la mine vine cand are chef(2-3 luni). te pupacesc[pup] si merci pt tot[flo][flo][flo] floroiu bianca

#14
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 23:58

Nu sunt medic, dar am facut scoala infertilitatii... si din experienta mea pana acum am vazut ca multe fete cu problemele tale au ramas gravide, Biencuta, poate datorita faptului ca exista un diagnostic si se trataeaza... mai complicat e atunci cand nu exista nici un diagnostic si totul e bine, dar sarcina nu apare... Despre instilatii si laparo nu stiu ce sa-ti spun pt ca niciun medic nu mi-au recomandat pana acum, dar se vede ca medicul tau se preocupa si actioneaza 'pe mai multe fronturi', asta e de laudat pt ca sunt multi medici care te plimba aiurea fara sa-ti dea de facut nicio investigatie... Cauza? Pai ar fi o insuficienta ovariana la tine (din cauza asta ai si ciclu la 3 luni) care nu e un capat de tara, prin tratament de stimulare adecvat eu in cateva luni te vad deja [gravi] (asta daca nu sunt probleme si la sot, ca atunci se complica situatia). Bafta si tine-ne la curent![flo] ******************************* Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

#15
mary14

mary14
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 mai 2006 - 16:09

Avalon sau cineva care se pricepe mai bine ma ajuta si pe mine ? DH z14 FSH - 9 (Val norm 7-20) Estradiol - 90 (VN 130-370 ) Prolactina - 7,211 (VN 2,39-25,15 ) DH z21 LH - 11,97 (VN 2-20 ) Progesteron - 20 (VN 4-25 ) Ma ingrijoreaza estradiolul care mi se pare cam mic se poate sa fie asa din cauza ca dupa TB ovulatia a fost in z17-18? A fost a doua luna de Elixir din fructe de soc , Extract de zmeur si CM a venit la 29 zile fata de 24-26. Multumesc, Mary

#16
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 01 mai 2006 - 16:23

Mie nu mi se pare nimic in neregula cu analizele tale, e normal ca estradiolul sa fie mai mic pt ca valorile sunt pt faza ovulatorie si tu erai inca in faza foliculara... progesteronul e bun, ai ovulatie, dar de ce nu ai facut si analizele de ziua 2-4? Macar asa, pt a vedea cum stai cu FSH-ul si estradiolul... ******************************* Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

#17
mary14

mary14
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 mai 2006 - 16:38

Avalon multumesc pt raspuns , nu ma asteptam sa-l primesc asa repede[flo][flo][flo] Dr Niculescu mi le-a recomandat doar pe astea , oricum nu vreau sa ma mai duc la el ca prea e grabit trebuie sa ma hotarasc sa merg la alt dr ,ma gandeam sa mergem mai intai la drSoare sa rezolvam oligoastenoteratospermia asta care ma innebuneste...O sa mai incerc sa mai repet DH , mai astept un pic sa fac o pauza la homeopate , cred ca ele au fost de vina pt ovulatia atat de tarzie [pup]-ici Mary

#18
Adriene

Adriene
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 mai 2006 - 18:35

Stie careva cit trebuie sa fie peogesteronul normal? Daca e mic inseamna ca nu ovulezi sau ca ovulezi mai putin? Multumesc...[flo]

#19
Kariris

Kariris

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 10 mai 2006 - 19:54

In ziua 3 se face: LH FSH Estradiol Prolactina Asta-i faza foliculara. FSH-ul in aceasta faza indica rezerva ovariana. In ziua 14 se face: Estradiol FSH LH Asta-i faza ovulatorie. In aceasta faza LH-ul arata daca ai sau nu ovulatie. In ziua 21 se face: Estradiolul Progesteronul Prolactina. Asta-i faza luteala. Estradiolul arata cum stai cu endometrul, daca e sau nu pregatit pentru nidatie, iar progesteronul e important in aceasta faza pentru ca contribuie la mentinerea sarcinii. Daca e mic in ziua 21 trebuie luat utrogestan in cazul in care apare o sarcina, pentru ca altfel nu se poate fixa si mentine sarcina. Mai multe nu-mi vin acum in minte. Fetei care a posta prima, i s-a dat sa faca analizele de ziua 3 in ziua 5 pentru ca are ciclu lung, peste 40 de zile. E logic! Important este de facut si niste analize pentru tiroida: T3 T4 TSH. Astea pot fi facute in orice zi a ciclului.

#20
petit_ange

petit_ange

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 10 mai 2006 - 23:16

Pupici tuturor,javascript:insertsmilie('[biz]') si eu am nevoie de o mana de ajutor!!!!('[help]'); cine ma poate ajuta si pe mine. Tocmai ce am facut si eu anlizele de ziua 3. Eu am ciclul mai lung si neregulat, intre 30 si 50 zile. Doctorul meu mi-a zis sa fac analizele in z 3-5 si eu am ales z3.Eu nu ma pricep aproape deloc, si putinul pe care il stiu , l-am invatat de pe acest forum. http://forum.desprec...m/forum/bis.gif bisDar analizele par bune, cu exceptia estradiolului. Deci, FSH 3.8 (3.35-21.63) LH 5.39 (2.89-21.72) TSH 1.015 (0.49-4.67) Prolactina 27.1 (1.2 -29.93) Testosteron 0.59 (0.09-1.3) Estradiol 16.00 (35-169) Please, help! Nu pot sa merg decat luni la medic asa ca orice ajutor cat de mic e binevenit. Ce reprezinta estradiolul, ce inseamna, ca am o valoare asa mica la el, exista tratament pt cresterea lui? De maine trebuie sa incep sa iau clostybegit, cate 2 zi. Nu e cam mult pt prima luna?('[bang]')


Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -