Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Analize de tot felul


302 raspunsuri la acest subiect

#1
Mica-mica

Mica-mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 12:59

Buna dragelor. Incercam de ceva timp sa facem un bebe si nereusind, ne-am indreptat catre doctor. Cred ca va este cunoscut inceputul... Neavand un ciclu regulat, in general la 40-45 zile, dr. ginecolog mi-a dat sa fac cateva analize hormonale in ziua a 5-a si 21. Astazi mi-am ridicat rezultatele din ziua a 5-a si incercand sa "citesc" ceva din ele nu reusesc sa le pun cap la coada, va rog sa ma ajutati. Rezultatele sunt : -estradiol=30 ( 39-189) -LH-hormon luteinizant=8.23(24-105) -FSH=6.64 (4-13) -TSH=1.83 (0.49-4.67) -Prolactina=45.26 (1.39-24.2) -testosteron liber=0 Astazi am facut progesteronul si o sa astept rezultatul. [pup] "Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale."

#2
Mi-Ka

Mi-Ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 430 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 13:32

Eu nu inteleg de ce te-a pus sa-ti faci analizele hormonale in ziua a 5-a; dupa cate stiu se fac in a doua sau a treia zi de la CM. Dupa cum arata analizele tale cred ca nu prea ai ovulatie. Analize asemanatoare am avut su eu, dar le-am reglat cu bromocriptina in cele din urma. Succes!!![pup] Mi-ka

#3
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 20:42

care din analizele astea indica faptul k ai sau nu ovulatie?

#4
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 20:54

Eu stiu ca analizele din faza foliculara (se fac in intre ziua 2 si ziua 4, Mica-mica le-a facut in ziua 5 si nu e chiar o tragedie asta, nu inseamna ca sunt irelevante) indica rezerva ovariana, si importante sunt FSH si estradiol. La tine, Mica-mica, sunt in limite normale, nu stiu ce varsta ai dar FSH-ul tau este foarte bun, arata o rezerva ovariana buna! Estradiolul este cam micut, dar avand in vedere faptul ca ai ciclul lung, nu cred ca este grav. Sa vorbim despre ovulatie acum: analiza care arata daca ai ovulatie este progesteronul la care nu ai inca rezultatul. Sa speram ca e bun.[flo] Ceea ce trebuie sa te ingrijoreze este prolactina, insa exista tratament pt prolactina marita (dostinex). Bafta in continuare la analize![flo] ******************************* Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

#5
Mica-mica

Mica-mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 00:14

Multumesc dragelor ![pup] Avalon am 29 ani si analizele le-am facut in ziua a 5-a ca asa mi s-a recomandat [V],...o depinde de dr, nu stiu ce sa spun. Multumesc ca m-ati lamurit si acum astept cat mai rapid rezultatul progesteronului. Sper sa fie ok . [floare3] "Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale."

#6
zozela

zozela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.843 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 18:29

[hia]
Fetelor-si mie mi-a dat Dr. sa fac FSH,LH si prolactina-tot in ziua 5 a CM..
Mie de ce nu mi-a dat sa fac si estradiol,testosteron liber si progesteron????[bang][bang][bang]

Nunta noastra-26.06.2005

#7
andrea32

andrea32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 aprilie 2006 - 15:37

Nu stiu cum va dat voua sa faceti aceste analize de hormoni in ziua 3 sau 5.Eu le-am facut in ziua 14 si 21 (progesteronul). FSH = 5.7 (5.8-21) LH = 11 (17-77) ESTROGENI = 28.5 (34-400) PROLACTINA = 18 (1.9-25)ASTA SE PARE CA E BUNA. Cele cu rosu insemnand ziua 14. PROGESTERONUL = 0.49 (0.95-21) Eu stiu ca aceste zile sunt importante pentru hormoni indiferent de perioada de CM. Analizele mele sunt mici iar eu cred ca nu am ovulatie. Voi ce spuneti?

#8
ayna

ayna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 27 aprilie 2006 - 11:42

Hristos a inviat! Fetelor mie mia dat sa refac analizele hormonale in ziua 21 de ciclu. Ce parere aveti este bine? Multumesc anticipat si va [dual][dual] dulce.

#9
violeta29

violeta29

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 28 aprilie 2006 - 00:27

Eu am facut de doua ori analizele hormonale o data la Giulesti si o data la Romar dar de fiecare data in zilele 14 si 21. Nu inteleg de ce se fac analize in ziua a 5-a? violeta

#10
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 29 aprilie 2006 - 01:49

buna fetelor eu am tot facut multi ani analize hormonale si pot spune ca sunt de acord cu ceea ce vi s-a recomandat. ziua 2,3,4,11,14,21 sunt zilele in care tot faceam eu teste.acum depinde de medic si de seriozitatea cu care va trateaza .sau de multe ori nu e nevoie de analize asa de amanuntite.la mine,da. "niciodata nu e prea tarziu"


Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -