Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

infectia urinara, o problema ???


84 raspunsuri la acest subiect

#81
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 30 iulie 2006 - 11:36

Iata ca ma lovi si pe mine infectia sau ce o fi si deja ma doare capul gandindu-ma ce sa fac, cum sa fac mai bine, avand in vedere ca e duminica azi si nu prea gasesc medic de familie. De ieri am inceput sa am o senzatie de jena la urinat, catre sfarsit, nu pot sa o numesc nici usturime nici mancarime, in fine, o senzatie neplacuta usor dureroasa la sfarsitul urinarii. Nu am urinat des decat dupa ce am baut o cana de ceai de cozi de cirese si matase de porumb, adica mai exact, m-am trezit toata noaptea sa merg la wc, cred ca de vreo 6 ori. Eu nu am mai facut infectie urinara din anul 2000, asa ca acum citindu-va pe voi, ma gandesc asa: - sa nu iau nici un medicament inca, desi senzatia la urinat e tare neplacuta, sa beau ceai mult de coada calului, cozi de cirese, matase de porumb, - sa ma aprovizionez cu urinal si cu albastru de metil (se poat lua impreuna??) -maine sa duc o proba de urina pentru urocultura (unde ar fi mai bine sa fac analiza :medlife, cantacuzino, pol cu plata 3?) Si v-as ruga daca mai aveti sugestii, sfaturi, sa imi spuneti ce mai pot face.
fara drept de semnatura

#82
lorinaoo1

lorinaoo1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 31 iulie 2006 - 12:46

Nu a incercat nimeni tratamentul cu Norfloxacina? E un medicament bun si pt infectiile recidivante. Vorbiti cu medicul vostru, poate stie ceva.
Din pacate nu pot spune ca mie cu asta mi-a trecut pt ca am un medic care nu prea se ocupa. Abia luna trecuta mi-a dat sa fac urocultura - desi de 6 ani suport simptomele infectiei cu e-coli. MI-a dat tratament cu Ciprofloxacina. Cand eram insa studenta luam din farmacie (nu era nevoie de reteta) Norfloxaxina. Soacra mea de curand a luat si ea medicamentul asta si a scapat.



nasica de moflea
material fain

#83
daro26

daro26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 02 august 2006 - 10:15

Buna! Acum o saptamana jumatate am avut simptomele unei infectii urinare, am facut urocultura si rezultatul a fost infectie cu E.coli. N-am luat antibioticul inca (ciprofloxacin) pentru ca am asteptat sa vad daca sunt sau nu insarcinata (aveam o multime de sperante). Intre timp am baut ceai de coada calului, si otet de mere cu miere de albine dimineata. Nu mai am nici o usturime sau jena, doar ca mi se pare uneori ca nu pot sa golesc total vezica (parca mai ramane ceva). Se poate ca o infectie urinara sa treaca fara antibiotice? Am luat doar NO-SPA vreo 2-3 zile. Astept raspunsurile voastre. Sanatate multa!

#84
carrie

carrie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 02 august 2006 - 17:56

buna fetelor, acuma am vazut si eu subiectul.

am suferit mult din cauza infectiilor urinare care recidivau lunar...
ma simt mai bine, sper sa n-o patesc acum in urma tratamentului cu UROVAXOM, care e de fapt un vaccin oral.tratamentul e scump, cam 1 mil/2 sapt dar sper din suflet ca bun.
in plus f bune sunt picaturi de RENOSTIM!NATURALE
sanatate multa va doresc

Cristiana si gagalicea Theodora Alexia ( 3 anisori)

Thea Alexia
noi si Roma 2006
la mare 2005
nasterea papusii


#85
dj_mama

dj_mama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 15 august 2006 - 22:54

hai ca numai aici nu scrisesem ![:(!] credeam ca am scapat de infectiile astea ca din primavara nu mai avusesem probleme; aiurea! ca si bibirox, mie mereu imi iese urina sterila dar pe mine ma doare in dreptul rinichiului drept de nu ma pot apleca; pt ca am luat luna trecuta antibiotic ca se vazuse la eco inceput de infectie urinara (atentie, prinsese un pic si ovarul stang) acum am tabarat pe RENALEX picaturi naturale, am luat si Urinal (eu prefer URINEX) dar nu a cedat cum ma asteptam, acum e ameliorat dar tot cam ... tulbure si ma cam tine in continuare pe la shale; o fi scazut imunitatea de la post si d'aia m-a prins?[:I] m-am pus si pe ceaiuri doar cand stiu ca stau in casa ca transpir rau ca le beau calde, deh, sa nu se duca "taria"; stiam ca si mesteacanul e recomandat dar toate au un ... gust [xx(] mi-o trece fara antibiotic?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -