Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

infectia urinara, o problema ???


84 raspunsuri la acest subiect

#61
bibyrox

bibyrox

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 15:09

Buna fetele![flo] Eu aseara am ajuns la Urgenta deoarece ma dureau foarte rau rinichii, aveam febra si stari de voma. Dupa analiza sangelui, ecografie si consult doctorul mi-a spus ca am o infectie urinara puternica. Mi-a recomandat internare dar am refuzat. Urocultura imi iese abia vineri si pana atunci mi-a dat antibiotic Ciprozone forte (1/12 ore), supozitor Diclofenac, No-Spa si algocalmin. Febra nu-mi scade sub 37 cu 4... Dar mie mi-a spus foarte clar sa ma protejez pana termin tratamentul. Nu am voie sa raman insarcinata! Nu inteleg cum de Adiutzei i-a dat unda verde doctorului...[ups]
Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc! Biby [floare3]

#62
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 16:28

of of bibyrox sarcautza de tine.[pup] eu fata ca sa-i mai treaca macare putin.cred ca doctorul ti-a spus sa te protejezi pentru ca antibioticul ar face rau lui bebe si mai putin infectia urinara.eu am o prietena care a avut toata sarcina infectie urinara si a facut tratament cu antibiotice permise in timpul sracinii si bebe e perfect sanatos.dar ea nu se simtea asa rau ca tine.avea doar usturimi la urinat.sper sa te faci bine cat mai repede[pup][pup][pup] Mcrissa

#63
sim

sim

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 18:21

Buna! Anul trecut m-am luptat serios cu infectii urinare ca nici nu mai stiam ce sa fac sa le dau de capat. De fapt problema la mine era o constipatie urata care facea ca eColi sa traverseze peretele intestinului gros si sa-si faca de lucru nu numai prin vezica, dar si prin zona colului (lucru care s-a vazut la analize). Asa ca oricate tratamente am luat (antibiotice de toate felurile), se rezolva pe moment, pentru vreo 2-3 saptamani, dupa care o luam de la capat. Pana n-am pus capat constipatiei n-am scapat. Daca sunt printre voi persoane care au probleme legate de digestie, aici trebuie sa vedeti ce-i de facut. Eu, de cand am rezolvat problema constipatiei nu am mai avut nici urma de infectie urinara. Simona [gravi] 5+ si Ruxi [zana]

#64
nasha_4as

nasha_4as

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 18:45

[cool]sim...mare dreptate ai!!!

#65
iepurila

iepurila

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 920 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 19:01

sim si cum ai rezolvat problema constipatiei? Fetele mele dragi spuneti-miva rog frumos si mie daca ceaiul de coada calului este contraindicat in sarcina si daca puteti, care sunt antibioticele safe in sarcina. Va pup si multumesc mult Eu, iepurica Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

#66
sim

sim

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 20:44

Bine, doctorii mi-au indicat o dieta care sa contina multe fibre...legume, fructe, cereale...si muuulta apa. Va dati seama ca am incercat asta in primul moment, insa scaun in fiecare zi nici vorba sa am. Asa ca am trecut la ceaiuri (crusin si nu mai stiu ce treburi): mare greseala! Rezolvam pe moment si dupa cateva zile organismul se obisnuia si cum opream iar eram blocata alte cateva zile. Stiu ca o sa vi se para ciudat ce voi spune, dar la mine rezolvarea a aparut cu regimul de taratze. Asta se poate face in multe feluri: americanii de exemplu am vazut ca fac un fel de briose pe care le mananca la micul dejun si ajuta foarte mult. Eu insa am aplicat metoda cea mai simpla (desi e cea mai grea): dimineatza iau o cana cu apa in care pun 5-6 linguri cu varf de taratze, o jumatate de lingurita de seminte de in si o lingurita cu miere, amestec bine si mananc pur si simplu. La inceput nu aproape ca nu suportam, dar stiind ca este singura metoda sa o scot la capat, am continuat. Va spun drept ca mentin "regimul" acesta si nici constipatie, nici infectie urinara n-am mai avut. Simona [gravi] 5+ si Ruxi [zana]

#67
goldi

goldi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.080 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 20:59

[asia] Sunt Goldi si am Proteus.[xx(] Ma primiti si pe mine, mai ales ca nu sunt incepatoare, il am de vreo 5 ani, de la un avort [bang][bang][bang] si e rezistent la multe antibiotice? Am studiat intens problema infectiilor recidivante si am constat ca, din pacate nu exista, sau nu mai exista, un antibiotic suficient de puternic pt o infectie cronica. Tratamentul trebuie facut saptamani la rand si din cand in cand repetat. Am vazut scheme in care tratamentul era repetat, intr-o forma mai scurta trei sau mai multe luni la rand, chiar daca urina era sterila. Iar reinfectarea dupa contact e frecventa.Ori sotul are dinainte microbul,ori l-a luat de la sotie, dar avand un sistem imun puternic, tine sub control dezvoltarea lor, dar ei exista in vezica sau pe uretra si la contact, gasind o gazda "primitoare" incep sa-si faca de cap.

#68
bibyrox

bibyrox

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 12:03

Mcrissa [pup][flo][pup] Mie mi-a spus dr.-ul ca am o infectie foarte puternica la rinichi. Nu ma ustura cand fac pipi, n-am probleme cu constipatia... Singura problema pe care am observat-o de ceva vreme a fost balonarea![bang] Acum ma simt mai bine si astept sa iau maine rezultatul uroculturii. O sa intreb daca trebuie sa-si faca si sotul analizele pentru ca si eu m-am gandit ca poate i-am transmis si lui. Desi dr-ul nici n-a pomenit de asa ceva..[ups] Multa sanatate![flo] Va pup [pup]!
Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc! Biby [floare3]

#69
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 15:19

da, constipatia e pacatoasa rau. eu in 2004 cand am facut peste 7-8 infectii am avut o prob cu constipatia. tot anul 2005 in fiec dimineatza pe stomacul gol si seara inainte de culcarea papam cate o linguritza de miere...dar, atentie, ingraja! eu sunt patita. daca merge cu taratze e minunat ca nu ingrasa. fiti atente la aerul conditionat rece, ca eu si de la el o "patesc". feriti-va de rece. [pup] si sanatate.

#70
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 15:25

bibyrox eu am dubii fata de "infectia urinara" gasita la urgenta. nu stiu de ce medicii de la urgenta pun asa de repede acest diagnostic. stiu pe cineva care a ajuns la urgentza si i s-a pus acest diagnostic gresit...da' vezi cum e urocultura cel mai bine.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -