Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Diversificarea (1)


258 raspunsuri la acest subiect

#21
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:27

Vreau sa incep diversificarea,dar nu stiu cum?
---------------------------------------------------------------------

Autor: alondra25.2006
Subiect: Vreau sa incep diversificarea,dar nu stiu cum?
Trimis la: 17/01/2006 13:29:36
Mesaj:


Bebelusa mea Alice are 2 luni jumate,ar trebui sa incep diversificarea,si nu ma pricep.Azi i-am dat suc de morcov,o lingurita,cred ca am sa continui asa toata saptamana,apoi trec la suc de mar.Mai multe nu stiu,ma puteti ajuta cu sfaturi?Cand trebuie sa-i dau sucul,dimineata,...la pranz?...O lingurita e su
ficienta,...Sunt tare stangace in acest domeniu.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: liliana csaki
Raspuns la: 18/01/2006 02:52:06
Mesaj:

Alina, vad si ma mir ca inca nu ti-a raspuns nimeni. Daca dai o cautare, o sa gasesti destule subiecte cu aceasta tema.
Oricum, parerea mea e ca e mult, mult prea devreme pt. diversificare. Daca o alaptezi exclusiv, diversificarea se recomanda de pe la 6 luni, daca primeste formula poti incepe pe la 4-5 luni. Sistemul lor digestiv inca nu e suficient dezvoltat incat sa suporte diversificarea la o varsta asa de frageda.
Sunt convinsa ca multe alte mamici iti vor confirma ce ti-am spus eu.
---------------------------------------------------------------------


Autor: AC
Raspuns la: 18/01/2006 04:14:46
Mesaj:

Alina, puiul tau e mult prea mic inca.

Asa cum a zis si Liliana pe 5luni jumatate- sase se incepe la copii alaptati exclusiv si pe la patru luni la cei "biberonizati" cu lapte pentru bebelusi.

In general diversificarea se incepe cu piure/supa de legume la bebelusii cu greutatate la medie si peste medie, sau cu cereale la cei sub medie.

Diverficarea presupune testarea reactiei alergice, dar si acomodarea cu gustul alimentului. Adica de exemplu la categoria legume se incepe cu morcov (contine pectine care impiedica diaree asociata unei diversificari stangace), cartof, conopida, broccoli... si treci la verzituri dupa sapte luni.
Apoi ou (galbenus fiert tare), carne alba de pui/curcan sau peste slab.
Cerealele pana la sase luni nu trebuie sa contina gluten, adica ii dai doar cereale pe baza de faina de orez sau tapioca.

Cum iti dai seama ca poti introduce un nou aliment? Pai incepi cu doua lingurite pana gradat ajungi la 60-70 grame. Daca puiul nu are scaune verzi (pigmentate de secretia bilei) sau kk cu alimente nedigerate, inseamna ca acel aliment e acceptat si dupa vreo saptamana poti introduce un altul.

Teoria olandeza si americana este de a introduce cerealele si legumele inaintea fructelor. Motivul fiind ca daca puiul da de dulce va prefera aceste alimente in dieta sa, fapt de nedorit...

Cand se da alimentl nou? In general se urmareste inlocuirea unei mese de lapte cu una solida. Prima e cea de pranz la legume sau de seara la cereale. Se ofera lingurita cu vreo jumatate de ora inainte de ora obisnuita de masa. Astfel puiul e suficient de flamand ca sa fie tentat si suficient de rabdator (inca!) ca sa incerce ceva nou si sa nu urle suparat de foame. In plus initial copii nu stiu sa inghita, li se pune lingurita la baza limbii si ei ii sug continutul. Incetul cu incetul vor inghiti si deschide gurita larg in asteptarea linguritei urmatoare.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#22
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:31

dupa sucul de fructe

---------------------------------------------------------------------


Autor: aprilie1976
Subiect: dupa sucul de fructe
Trimis la: 30/01/2006 11:48:17
Mesaj:


pentru mamicile cu experienta am si eu o intrebare
i-am dat suc de fructe : portocala, mar si de azi morcov. mai mult de 25 ml nu bea, speram sa ajungem incet la 50-60. dar dupa suc ii dau supitza sau ii fac dimineata piure de fructe si dupa aceea supitza zeama?
suntem la inceput si nu prea ne pricepem .
multumim frumos pentru raspunsuri.



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 30/01/2006 12:10:27
Mesaj:

nu ai o schema de diversificare de la pediatru? ce iti spune el?
regulile de baza sunt: nu se dau mai multe alimente noi la distante mici. introduci un aliment nou, vezi cum este tolerat, apoi saptamana viitoare incepi cu altul. cate putin, o lingurita de fiecare data, apoi maresti treptat cantitatea.
dupa sucul de fructe (cand ajungi sa ai o masa de suc, de exemplu dimineatza) incepi cu supa de legume limpede, la incepu din 2-3 legume apoi treptat din mai multe. apoi piure de legume si tot asa. totul incet, treptat...fara graba.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 30/01/2006 12:26:10
Mesaj:

Cum a zis si Roxana, alimentele se introduc treptat, unul pe saptamana, de preferinta.
Fructele se dau dimineata, la 10, iar supica la pranz, la 14. Incepi intai cu sucul de fructe, apoi treci la un piure de fructe pt. ora 10, eventual cu cereale simple, pt. 4 luni. In fructe poti adauga si branzica de vaci calcica.
La supa, eu i-am dat de la inceput legumele pasate(morcov, albitura, telina, putin orez), ca o supa crema mai subtire, la indicatia medicului pediatru. Cartofii si dovleceii ii poti pasa in supa dupa 5 luni, ceapa si ardeiul gras nu se paseaza, se scot la sfarsit. Spre 6 luni poti introduce si carnita de pui si vita.
Succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 30/01/2006 15:13:58
Mesaj:

Eu am inceput cu suc de morcov, apoi suc de mar si dupa aceea am trecut la mar ras, amestecat cu suc de morcov si cu 2 linguritze de cereale. Portocala nu i-am dat decat tarziu, dupa 10 luni, la varste mai mici poate da gastrita sau eritem fesier.
---------------------------------------------------------------------


Autor: maysa
Raspuns la: 30/01/2006 16:04:24
Mesaj:

Auras, noi pina am ajuns la o masa de suc de fructe(60-70 ml) plecind de la o linguritza de suc in prima zi, am completat acea masa cu laptic. despre aceasta completare intrebi tu?
abia apoi am trecut la o alta masa cu zeama de legume (la inceput din 2 legume si apoi introduse treptat celelalte legume)
Succes la diversificare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: hristina
Raspuns la: 30/01/2006 16:17:43
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de aprilie1976

pentru mamicile cu experienta am si eu o intrebare
i-am dat suc de fructe : portocala, mar si de azi morcov. mai mult de 25 ml nu bea, speram sa ajungem incet la 50-60. dar dupa suc ii dau supitza sau ii fac dimineata piure de fructe si dupa aceea supitza zeama?
suntem la inceput si nu prea ne pricepem .
multumim frumos pentru raspunsuri.
---------------------------------------------------------------------


Aura, te invit Sa intri la Clubul scutecelor! Bebelusi de iulie-august!
N-o sa regreti!
---------------------------------------------------------------------


Autor: aprilie1976
Raspuns la: 31/01/2006 08:57:14
Mesaj:

Multumesc mult pentru mesaje.
Medicul pediatru mi-a dat schema de diversificare si mi-a zis sucul de fructe cate putin, incepand cu portocala apoi mar, morcov si piersica si apoi mi-a zis de supa de legume dar nu stiam ce sa fac cu masa de dimineata, cum ramane: cu suc in continuare sau ii fac piure de fructe.
Intr-adevar de la sucul de portocale s-a iritat putin la fundic. Acum ii dau doar mar si incet suc de morov si binenteles completare lapte.
hristina nu stiu cum sa intru la clubul scutecelor, dar mai caut.
---------------------------------------------------------------------



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#23
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:34

diversificarea- sfat

---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Subiect: diversificarea- sfat
Trimis la: 01/02/2006 18:33:01
Mesaj:


vreau sa incep sa introduc supa de zarzavat dar nu stiu din ce legume sa o nprepar.Voi cum ati procedat?La inceput ati dat dacat supa clara, sau ati pasat si legumele?
Dar cu piureul de zarzavat cum si cand la-ti introdus si din ce legume la-ti facut?

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 01/02/2006 21:29:56
Mesaj:

Mara are 5 luni. Am fiert un cartof micut, o rondea de morcov, una de albitura, o bucatica de telina si o fasiutza de ceapa. Am mixat doar cartoful si morcovul, restul pana la 6 luni nu i le dau. Consistenat e cea a unui piure molicel, dat cu lingurita. Zeama i-o strecor si o bea din biberon.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurastanciu
Raspuns la: 01/02/2006 22:05:07
Mesaj:

la inceput am fiert numai cartofi si morcov si le-am dat zeama in care au fiert aproape o ora si jumatate (pe la 4 luni). la o spatamana mai introduceam cate o leguma (telina, pastarnac, ceapa, ardei) sa vezi ce ii place (ai mei se baloneaza de la ceapa si nu le mai pun)
piureul pe la 5 luni cred ca l-am introdus din legumele fierte in supa. si acum eu pun mai multe legume la fiert si le pasez si in supa si le dau si mai consistent ca piure
---------------------------------------------------------------------


Autor: Valenka
Raspuns la: 01/02/2006 22:44:06
Mesaj:

Eu i-am dat borcanele Hipp :mai intai doar morcovi,apoi morcovi cu cartofi, pastirnac, porumb ..m-am speriat pe la 6 1/2 luni, ca ar avea dermatita atopica si am inceput sa-i fac eu pireul..din morcov, cartof, patrunjel..si treptat am pus diverse legume... mai apoi carne(pui sau vitel)..galbenus de ou...
Il faci mai lichid la inceput si apoi te orientezi dupa bb...
---------------------------------------------------------------------


Autor: simodina
Raspuns la: 01/02/2006 23:14:19
Mesaj:

Reteta de supa de la pediatra lui Serban e urmatoarea:
1. Supa de legume
Se ia o cana de ceai de 300ml si se umple cu legume date pe razatoare sau taiate marunt astfel:
- 1/3 din cana morcov
- 1/3 din cana cartof
- 1/3 din cana dovlecel, telina, pastirnac, ceapa, ardei gras, frunzele verzi de telina pentru fierul pe care il contin (important pentru copiii anemici ) salata, patrunjel, o rosie mica ( la copilul mai mare conopida, brocoli, fasole verde - peste 7-8 luni ).
Toate acestea se fierb cu un litru de apa intre 30-45 min. sau 1/2 ora la oala sub presiune cu o cantitate de apa de 300ml.
Se ia la inceput numai zeama ( 100ml ) in care se adauga 1/2 lingurita ulei de masline sau de floarea soarelui, putina sare si 1-2 masuri sau lingurite cu virf de orez instant.
Se va administra inainte de masa a treia:
- 30ml in prima zi
- 60ml in a doua zi
- 90-100ml in a treia zi
apoi se poate creste pina la 200ml.
Copilul poate sa o ia cu placere sau sa o refuze. Daca o refuza se poate adauga lapte sau putin zahar sau miere, o lingurita la 100ml, sau zeama de lamiie. Fiecare copil are preferintele lui.
Dupa ce se va obisnui cu supa se va administra piureul de legume.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 01/02/2006 23:17:46
Mesaj:

Eu am facut supa din: morcov, albitura, telina, o lingura de orez + ceapa si ardei gras care se scot la sfarsit. Cartof si dovlecel am introdus dupa 5 luni, dupa ce s-a obisnuit cu supa asta. Am facut de la inceput supa crema mai subtire, si am ingrosat-o treptat pana la piure. Dupa ce am introdus si carnita(la 5 luni jum.) am facut piureuri diverse: morcov cu cartof, toate legumele sau pilaf( orez cu legume).
---------------------------------------------------------------------


Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 01/02/2006 23:59:55
Mesaj:

Noi am inceput la 5 luni si jumatate, cu supa, la inceput doar zeama in care a fiert 1 cartof si un morcov. Treptat am crescut cantitatea, cu cateva lingurite pe zi, pana la 100 ml. In completare ii dadeam san. La 100 ml am inceput sa pasez morcovul si un pic de cartof, apoi pe amandoua. In 2 saptamani i-am pus la fiert 1 pastarnac mic, 2-3 cm de praz (e laxativ, il arunc dupa ce a fiert), 2 cartofi, 2 morcovi si jumatate de dovlecel mic. Toate le-am introdus pe rand, asa arata si acum supa. Le bag la blender si adaug zeama cat sa iasa un piure care curge, apoi ii pun si o lingurita de ulei de masline care imbogateste caloric piureul si e f. sanatos. Ies cam 200 g piure pe care mandra mea il mananca imediat, apoi mai bea vreo 30 ml de zeama.

La 6 luni si jumatate am inceput sa-i pun si cate o lingurita de piept de pui in piure, acum ii pun 3.

Nu i-am pus nici un praf de sare si nu a refuzat niciodata papa.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 02/02/2006 07:33:13
Mesaj:

Noi am inceput pe la 6 luni jumate cu supa de zarzavat, dar practic la 7 luni a acceptat-o. La inceput i-am facut din morcov, patrunjel, pastarnac, telina, dovlecel, ardei verde si ceapa (pe care le scoteam la sfarsit). Nu i-am dat niciodata supa clara, la inceput i-am dat piureul mai moale. F repede am putut sa adaug cartof si unt si am scos albitura, pt ca nu ii placea gustul si asa a acceptat-o; eu am putut sa ii dau mai repede toate lucrurile astea (inclusiv carnitza si ou) pt ca deja era mare cand am ajuns la etapa asta de diversificare.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#24
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:37

Cand introducem supele, sucurile la sugari?
---------------------------------------------------------------------


Autor: nichita
Subiect: Cand introducem supele, sucurile la sugari?
Trimis la: 31/01/2006 11:09:27
Mesaj:



BUNA ZIUA!
Am o fetita de 2 luni si 2 saptamani si nu ma decid cand sa incep cu sucurile, supele pasate,cerealele, etc.Sunt multe pareri, de exemplu am tot citit ca ba la 3 luni ba la 4 luni, altii considera ca si chiar mai devreme. Fata mea mananca numai san foarte putin ca am prea putin si lapte praf (Bebelac). Ceaiul nu-i prea place, de fapt nici nu prea i-am dat. Il accepta doar atunci cand ii este foarte foame si nu mai stie ce bea. Totusi cred ca ar terebui sa-i dau mai des ca i-o fi si ei sete si cred laptele care il dau nu prea ii tine si de sete. Voi ce ziceti? Chiar am incercat sa-i dau suc de portocala cu lingurita si se cam stramba, bineinteles fiindca era acru. Voi cum ati procedat mamici mai mari, sau cele de-o seama cu noi cum procedati?
AAA si inca ceva, apa plata cand e bine sa le dam?
ASTEPT RASPUNSURI!!!!
Puteti sa imi scrieti si pe adresa de email:
florentina_nichita@yahoo.com

PUPICI


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 31/01/2006 12:02:00
Mesaj:

Da o cautare pe forum si ai sa gasesti zeci de raspunsuri la intrebarile tale...

Eu i-am introdus sucul de fructe la 4 luni (pana atunci san+ Bebelac). Pe la 4 luni si jumatate piure de mar+ cereale de porumb (o lingurita). Acum la 5 luni supa de legume.

Tu mai ai de asteptat. E prea mic sa-i dai altceva decat lapte, stomacelul nu e dezvoltat suficient. Apa plata se introduce atunci cand mamanca solide. pana atunci poti sa-i dai putin Baby Drink sau ceai de musetel (cateva lingurite) sau chiar apa plata daca vrea.... Dar NU TE GRABI cu diversificarea!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 31/01/2006 12:48:31
Mesaj:

Prea devreme la 2 luni si 2 saptamini. Eu am inceput la 4 luni si jumatate si cred ca am facut foarte bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 31/01/2006 12:55:48
Mesaj:

Cum au spus si fetele, este muuuuult prea devreme. In general, alimentatia diversificata de introduce in jurul varstei de 5 luni jumate, 6 luni in cazul copiilor alaptati exclusiv si la 4 luni-4 luni jumate ptr cei care papa formula sau combinat, san cu formula.
Si in nici un caz nu vei incepe cu ceva acid, ca citricele, ci cu suc de mar, pe care-l vei imbogati apoi cu putin morcov si abia apoi cu putina portocala. totul progresiv. intreaba-ti pediatrul si nu uita sa cauti raspunsuri in arhiva DC.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Ana68
Raspuns la: 31/01/2006 13:20:02
Mesaj:

Pai si eu zic ca e prea devreme pentru supite si alte alimente si,mai ales,pentru sucul de portocala.Este prea acidulat pentru un stomacel asa micut si neexperimentat...
Din propria experienta pot sa iti spun ca eu la ambii copii am inceput cu suculetul de morcov intai,pe la aproape 3 luni...De fapt pe la 2 luni si jumatate am inceput cu cate o lingurita micuta,d-aia pentru bebici si crescuta cantitatea zilnic:2,3,4, etc lingurite pe zi...
Apoi am amestecat sucul de morcovi,cand am ajuns pe la 10 lingurite pe zi,cu o lingurita de suc de mere,tot asa...doza crescuta zilnic...Cand nu avea chef de suc sau parea ca la bebic nu-i place,stopan o zi,doua si reluam apoi,tot crescator...
Dupa 3 luni si jumatate am inceput sa cochetam si cu supita de legume(compot de legume ii spuneam):intai morcov si cartof fiert,olecuta de patrunjel radacina....Pregatita putina,ca sa dau bebelui maxim doua zile si tot asa...crescator...Incet-incet am inceput sa adaug si alte legume,in functie de cum tolera bebe supa:intr-o saptamana am adaugat telina,apoi in alta saptamana pastarnac,apoi un pic de ardei,p-orma dovlecel.....si tot asa pana am reusit sa pun toate legumele o data la fiert si sa fac supica cam pentru 2-3 zile...Tot asa am procedat si cu painea in supa:cate putin la inceput si apoi,cu timpul ,normal.
Toata treaba asta mergea concomitent cu alaptatul la san...la asta nu am facut rabat nici o secunda.Atat lapte cat am avut,atat am dat copiilor sa suga.Alex a supt pana la 11 luni jumate,iar Luana pana la 1 an si 3 luni.
Pe la 7 luni,spre 8 luni am inceput sa incercam si un picut de Danonino,apoi un picut de galbenus fiert tare,adaugat in supa sau pireul de legume...
La merele rase cu biscuiti nu am renuntat nici acum,ca fata mea are 2 ani si trei luni...Acum ii dau mai rar,e adevarat,ca prefera sa muste ea singura din mar(cica il imita pe tati).
Asa ca nu te panica si incet incet ai sa vezi ca te vei descurca....Da o cautare si pe DC,poate te vei lamuri mai bine.
Sa creasca mare si sanatos bebe si sa fie papacioasa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: gabitza_gargaritza
Raspuns la: 31/01/2006 14:34:26
Mesaj:

draga Nichita,
sunt o viitoare mamica de fetita. nu pot vorbi din experienta. am tot incercat sa aflu mai multe despre diversificarea alimenatiei. o mamica (careia ii multumesc din tot sufletul) mi-a trimis o carticica in word despre subiect. e super si are si retete in functie de varsta bb-lului. daca vrei ti-o trimit pe mail.
sanatate tie si printesei!
---------------------------------------------------------------------


Autor: simona_filipas
Raspuns la: 31/01/2006 14:56:19
Mesaj:

Despre sucuri si supe ai primit raspunsuri. APA PLATA...in nici un caz.Se da APA DE MASA sau apa fiarta si racita.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxicucu
Raspuns la: 31/01/2006 15:07:43
Mesaj:

Eu i-am dan lui Stefan pana la 5 luni si jumatate numai san, nu i-am dat nici macar apa sau ceai. Abia la 5 luni jumatate i-am introdus sucul de mar si morcov, apoi supitele. Am citit ca la copiii alimentati combinat sau numai cu lapte praf, diversificarea incepe pe la 4 luni, deci mai ai de asteptat. Nu te grabi cu diversificarea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg
Raspuns la: 31/01/2006 15:38:59
Mesaj:

Si noi am inceput la 5 luni jumatate (pana atunci numai san) cu suculet de morcov apoi de mar. Acum suntem la banana si duminica introducem branzica de vaci la suculet.

Cand ii mai dadeam ceai (baby drink) i-l faceam cu apa plata Izvorul Alb si nu a patin nimik. Am sa mai schimb Izvorul cu Bucuovina.
Apa plata ii mai dau o lingurota daca sughite si nu-i trece cu lamaie. Dr. ne-a zis ca inca nu are nevoie de apa.
---------------------------------------------------------------------


Autor: nichita
Raspuns la: 31/01/2006 19:10:26
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by gabitza_gargaritza

draga Nichita,
sunt o viitoare mamica de fetita. nu pot vorbi din experienta. am tot incercat sa aflu mai multe despre diversificarea alimenatiei. o mamica (careia ii multumesc din tot sufletul) mi-a trimis o carticica in word despre subiect. e super si are si retete in functie de varsta bb-lului. daca vrei ti-o trimit pe mail.
sanatate tie si printesei!
---------------------------------------------------------------------


Chiar te rog sa imi trimiti pe adresa mea carticica de care zici. Iti multumesc frumos si sa ai o nastere usoara! Oricum mai vorbim,nu-i asa?
---------------------------------------------------------------------


Autor: nichita
Raspuns la: 31/01/2006 19:16:59
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by codruta_grg

Si noi am inceput la 5 luni jumatate (pana atunci numai san) cu suculet de morcov apoi de mar. Acum suntem la banana si duminica introducem branzica de vaci la suculet.

Cand ii mai dadeam ceai (baby drink) i-l faceam cu apa plata Izvorul Alb si nu a patin nimik. Am sa mai schimb Izvorul cu Bucuovina.
Apa plata ii mai dau o lingurota daca sughite si nu-i trece cu lamaie. Dr. ne-a zis ca inca nu are nevoie de apa.
--------------------------------------------------------------------



Draga Codruta, m-am uitat la pozele cu cea mica. Sa sti ca seamana foarte mult cu fata mea.
--------------------------------------------------------------------


Autor: simodina
Raspuns la: 01/02/2006 23:48:41
Mesaj:

Noi am mancat mixt pana la 4 luni ( san + Nan ). De la 4 luni doar Nan+ceai. Diversificarea abia am inceput-o acum, la 5 luni. Si tot ne doare burtica de la sucuri. MA gandesc serios sa trec pe supe daca nu se termina in 2-3 zile. Sfatul meu: nu te grabi. Si in nici un caz sa nu incepi mai devreme de 4 luni - te chinui si tu si risti sa-i chinui si stomacelul fetei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Siminaf
Raspuns la: 02/02/2006 00:22:36
Mesaj:

Nichita, de ce nu vii in clubul mamicilor cu bebelusi nascuti in nov-dec. 2005? Acolo numai probleme legate de virsta asta se discuta. te asteptam acolo.

http://www.desprecop...?TOPIC_ID=68035
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#25
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:42

bb nu accepta legumele
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Subiect: bb nu accepta legumele
Trimis la: 10/02/2006 10:46:39
Mesaj:


iarasi apelez la ajutorul vostru,poate avetzi idee ce as putea face in aceasta privintza...nu vrea nici in ruptul capului sa pape legume(morcov si cartof am incercat pana acum)
cartof a papat f putzin dar cu scarba,ii venea sa vomite de la el iar morcov,nici sa-l vada...
oare nu fac eu ceva bine?
i-am firt cartoful bine de tot,l-am tasat,iar pe urma ca sa se omogenizeze am pus laptic de la mine...
ce i-as putea pune in el sa-i placa?
ce ma fac eu daca nu vrea legumele?
nu poate trai numai cu lapte, fructe si cereale!nu?
astept cu nerabdare raspunsurile voastre!



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana_miti
Raspuns la: 10/02/2006 11:19:13
Mesaj:

In aceiasi situatie suntem si noi....
Am incercat orice varianta, pregatte in toate felurile....nu este chip nici sa guste macar.

Poate ne sfatuieste cineva care a mai trecut prin aceiasi situatie cu bb...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 10/02/2006 11:24:05
Mesaj:

cat are puiu'?

noi am incercat prima data pe la 5-6 luni si n-a vrut sub nici o forma. exact cum povestesti si tu, parca ii venea sa vomite cand ii simtea gustul. noi am inceput intai cu supa pe care initial a acceptat-o, dupa care n-a mai vrut deloc, iar piureul de legume l-a respins de la prima incercare. l-am lasat in pace, am reluat dupa cateva zile, la fel! apoi am inceput sa adaugam cate putin in lapte si a mers puneam ~40ml de piure de legume (morcovi+cartofi) si 150ml lapte formula. ulterior am marit cantitatea de piure pana cand am ajuns sa papam direct cu lingurita
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 10/02/2006 11:38:22
Mesaj:

alex are aproape 7 luni...
bravo TIA ca ai reusit cu laptele,ce fel ai folosit?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 10/02/2006 12:05:30
Mesaj:

sa va traiasca, noi facem marti 7 luni si ne cheama Alexandru

..laptele obisnuit, Milumil 2
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 10/02/2006 13:00:39
Mesaj:

noi vineri facem 7 luni
voi incerca si eu cu milumil,sper sa mearga si la noi...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 10/02/2006 13:18:34
Mesaj:

tu ce lapte ii dai? nu-l schimba, pune legumele in laptele pe care i-l dai in mod curent.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ninocikap
Raspuns la: 10/02/2006 13:27:46
Mesaj:

Eu cand am inceput mi-a recomandat doctora sa ii pun cereale cu lapte, pentru ca din astea ii placeau.. eu ii dadeam de la Milupa.. si incet incet apoi i le-am scos... sa fie un gust cu care e obisnuit si care ii place... am vazut ca spui ca mananca cereale... incearca sa ii pun in piureul de legume.. si eventual fa-i-l mai subtire la inceput... poti sa ii pui dupa cateva zile si un pic de rosie... o sa ii dea un gust mai bun...

acum nu zic ca asa trebuie sa faci... eu iti spun doar cum a mers la noi... fierte mai multe legume... cartof, morcov, pastarnac,telina, ceapa, rosie, puneam si dovlecel, ardei gras, conopida ca era vara... si nu pasam ceapa, pastarnacul, telina, ardeiul gras..

si nu i le pasam cu furculita.. oricat de bine le fierbi ... nu se paseaza f bine ... si el inca nu stie sa le inghita... fa-le la un robot ceva... ce ai prin casa...
--------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 10/02/2006 13:50:16
Mesaj:

N-am avut aceasta problema, dar o prietena a patit-o cu bb. Nu manca decloc legume preparate de ea nici cum.

Asa ca a cumparat borcanele cu mancarica preparata si bb a mancat. Incercati si voi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Klaus29
Raspuns la: 10/02/2006 15:17:47
Mesaj:

andrei deabea acum a descoperit legumele si ciorbica si are aproape 2ani (pana acum sa nici nu le vada... am incercat tot ce era posibil, nu a vrut si l-am lasat in pace)
eu zic sa il mai lasi o saptamana, doua si apoi sa incerci din nou poate in alta combinatie....cartof fiert cu ficatel, date prin blender dupa ce au fiert cu putina sare, lapte si o jumate de lingurita de smantana.... asta a fost singura combinatie din care papa cateva lingruite andrei cel mofturos
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 10/02/2006 17:06:53
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Tia

tu ce lapte ii dai? nu-l schimba, pune legumele in laptele pe care i-l dai in mod curent.
---------------------------------------------------------------------



eu ii dau tzitzi si am incercat sa-i pun de la mine dar tot nu-i place...asa ca am sa incerc Milumil,ca am mai citit ca il accepta majoritatea bebelinilor...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 11/02/2006 10:33:13
Mesaj:

vin cu vesti...
i-am dat cartof cu lapte lapte azi si nu l-a acceptat asa ca am incercat si cu cereale si se pare ca il accepta destul de bine asa....
va multzumesc mult
---------------------------------------------------------------------


Autor: adinell
Raspuns la: 11/02/2006 10:45:17
Mesaj:

Eu am o si mai mare problema.Nu numai ca nu accepta legumele, dar nici fructele, i-am dat mar cu biscuite fff. fin, insa ii vine sa vomite si plange cand insist sa ii dau... Nu ii place nimica, numai lapte...nu stiu ce-o sa ma fac cu el... Gris cu lapte nu vrea,... nimic nu vrea,... sunt deja nervoasa!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 11/02/2006 16:57:15
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by adinell

Eu am o si mai mare problema.Nu numai ca nu accepta legumele, dar nici fructele, i-am dat mar cu biscuite fff. fin, insa ii vine sa vomite si plange cand insist sa ii dau... Nu ii place nimica, numai lapte...nu stiu ce-o sa ma fac cu el... Gris cu lapte nu vrea,... nimic nu vrea,... sunt deja nervoasa!!!
---------------------------------------------------------------------


nici al meu nu e tare incantat de mar cu biscuite,in schimb ii place tare mult banana si cerealele,tu i-ai dat?
bebelinul tau cat timp are?
---------------------------------------------------------------------


Autor: clio
Raspuns la: 11/02/2006 20:33:16
Mesaj:

Ideea e sa nu te cramponezi de un anumit refuz al bebelui,ci sa incerci sa fii flexibila.

Eu am incercat sa ii dau ce ii placea...Nu am asteptat o mie de ani pana sa accepte ceva anume (cred ca ajungeam la batranete) si nu am insistat cu un anume aliment daca am vazut ca nu -i place.De exemplu, banana nu papa nici acum, la aproape 10 luni.Daca am vazut ca incercarile de a o face sa accepte banana au esuat, m-am axat pe alte fructe...

Cat despre legume, am asteptat vreo 2 saptamani cu fiertura de morcov si cartof, am vazut ca nu merge si am inceput sa ii fac piureul de legume la fel cum povestea si ninocikap, adica cu mai multe legume(cartof, morcov, pastarnac,telina, ceapa, rosie, puneam si dovlecel, ardei gras) din care la inceput nu pasam ceapa,ardeiul gras, telina...Treptat am inceput sa pasez totul,iar bebe e o mancacioasa...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Denise
Raspuns la: 11/02/2006 20:58:58
Mesaj:

Hop si eu cu un sfat, poate-poate v-o fi de ajutor, caci sunt trecuta prin asa ceva! La inceputul diversificarii, i-am dat piticutei mele doar supa, pe care a primit-o bine, apoi, i-am dat legume pasate si, dupa vreo cateva zile, i s-a pus pata rau de tot: nu mai vroia nici macar sa guste, ba chiar urla din gura de sarpe daca indrazneam sa ma apropii de ea cu canita de pireu. Ma teroriza efectiv! Acum fac o paranteza si va spun ca pe atunci nu aveam blenderul si pireul il faceam cu telul. Si, iata cum am procedat: i-am facut pireu doar din morcov si un sfert de cartof, m-am asezat cu castronul in fata ei si ...am inceput eu sa mananc din el! Bineinteles ca atunci a vrut si ea, mai ales atrasa si de noua "prezentare". A fost prima victorie! Apoi, am contiunuat sa ii adaug treptat si alte legume si pireul sa il fac cu zeama in care fierb. Si, as fi fost pregatita si pentru alta "tactica": sa ii dau efectiv o "pauza" de cateva zile si sa reiau dupa. Eu zic sa nu te alarmezi, incearca toate variantele si fi sigura ca o sa reusiti. Pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 12/02/2006 00:42:14
Mesaj:

Eu nu i-am pus deloc in piure radacinoasele, pentru ca am citit ca pot sa nu placa bebelusilor. Ii fierbeam si radacinoase dar nu le pasam. Si dupa ce s-a facut mai mare i-am pus si unt.

Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: ange
Raspuns la: 12/02/2006 03:18:59
Mesaj:

pai daca are 7 luni poti sa-i amesteci piureul de legume cu lapte+putin unt.Si daca i-ai introdus si carnita,amesteca cartoful,morcovul,laptele cu cateva "fasiutze" de carnita.
Nu are cum sa nu-i placa.
Daca nu si nu da-i o pauza sa "uite" si ia-o de la capat
Succes.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#26
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:47

Diversificare menu

---------------------------------------------------------------------


Autor: alexz
Subiect: Diversificare menu
Trimis la: 20/02/2006 16:28:01
Mesaj:


Se da una bucata kinder. Merge pe doua luni. Alimentat, din motive obiective, exclusiv artificial. Deja incepe sa nu-i mai fie de ajuns laptele. Cu ce si incepand de cand i se poate completa menu-ul?



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 20/02/2006 17:02:46
Mesaj:

Diversificarea se incepe in general la bebeii alimentati artificial de la 4 luni iar la cei alimentati la san de la 6 luni! Se incepe cu suc de morcov sau cu suc de mar se incepe cu o lingurita daca nu vrea, nu trebuie fortat se mai asteapta. Daca varsa, sau are diaree se mai asteapta cu acel aliment si se incearca mai tarziu.
Mai multe detalii despre diversificare o sa gasiti in aceasta carticica a mea, pe care v-am trimis-o pe mail!
Sanatate multa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: madutza
Raspuns la: 20/02/2006 21:03:44
Mesaj:

DIVERSIFICARE 4-6LUNI

pasul 1: supa-piure de legume. se incepe cu acesta pt. ca sa nu se obisnuiasca puiul cu dulcele si sa refuze apoi legumele. Se incepe cu toate legumele odata, pt. ca acestea fierte au diverse proprietati si se compenseaza unele cu altele (unele constipa, altele deranjeaza la burtica). Masa de lapte de la orele 12-14 se inlocuieste cu masa de supa. Inlocuirea se face treptat cu cate 50ml in fiecare zi, pana se ajunge la 200ml/zi. Morcovul va reprezenta 50% din legume, celelalte fiind: telina, patrunjel, pastarnac, ceapa, cartof. Dupa fierbere (cca. 1h) se scoate ceapa si se paseaza restul legumelor, amestecandu-se cu putina zeama pt. omogenizare. De preferat nu se pune sare, doar in cazul in care copilului nu ii place supa chioara, se pune f. putina.

pasul 2: mar ras cu orez. se inlocuieste masa de la ora 10 cu 200ml de mar ras(100gr) cu orez fiert(100gr) si pasat (se pot folosi si fulgi) si 2lingurite de zahar daca marul este acru. Inlocuirea se face tot treptat, cate 50ml/zi.

pasul 3: carne in supa. se introduce in supa carne de vita/pasare fiarta separat si mixata. dupa 6 luni se poate fierbe carnea cu legumele.

pasul 4: ulei in supa. de introduc 5ml de ulei in supa timp de 3 zile, din a patra zi se introduc 10 ml.
---------------------------------------------------------------------


Autor: rodika
Raspuns la: 20/02/2006 23:10:37
Mesaj:

Eu stiam ca in primul an ,copilului nu i se da zahar si sare,condimente,etc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 21/02/2006 13:07:42
Mesaj:

De ce spui ca incepe sa nu-i mai ajunga laptele?

Vladut nu vroia sa manince lapte dupa vaccin, cind a fost putin anemic sau cind ii dadeam prea mult Vigantol (el nu a fost niciodata prea mincacios, dar asta e alta poveste). Dar altfel a mincat bine lapte pina la 4 luni cind am inceput diversificarea. Am citit pe undeva ca semnele ca e cazul sa se inceapa diversificarea ar fi: sa stea cit de cit in fundulet ca sa poata minca cu lingurita si sa se uite cind maninca altii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anemona
Raspuns la: 21/02/2006 16:50:33
Mesaj:

In nici un caz nu se incepe diversificarea la doua luni. Daca e alimentat artificial, cam pe la 4,5 luni poti incepe treptat sa-i introduci altceva in afara de lapte. Impresia ca nu-i ajunge laptele este subiectiva, poti mari cantitatea de lapte daca vezi ca nu se satura, dar nu-i dai altceva, pentru ca inca aparatul digestiv la aceasta varsta nu este pregatit sa digere altceva in afara de lapte. Incearca sa-i dai laptele dupa un anumit program si o cantitate care sa-i fie indeajuns.
Sfatul meu este sa nu te grabesti cu aceasta diversificare, ii vei face mai mult rau decat bine. Are tot timpul din lume sa manance si altceva, acum trebuie respectata varsta lui si mai temperata nerabdarea de a-l hrani cu de toate.
Sanatate maxima !
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 21/02/2006 18:28:34
Mesaj:

Nu conteaza ca e hranit natural sau artificial, exclus diversificare la 2 luni.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#27
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:52

De la cate luni ceapa in mancare la bb?

---------------------------------------------------------------------


Autor: alex26
Subiect: De la cate luni ceapa in mancare la bb?
Trimis la: 23/02/2006 17:42:07
Mesaj:


De la cate luni se pune ceapa in mancare?


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: Danelutza
Raspuns la: 23/02/2006 17:54:36
Mesaj:

Eu i-am pus de la 6 luni de cind am inceput sa-i dau efectiv mincare, dar bineintzeles ceapa fiarta.
Fetitza mea are aproape 9 luni, am obisnuit-o cu mincare de care mincam si noi, in afara de prajeli, nu am avut niciodata probleme cu ea, n-a scuipat niciodata mincarea, sint norocoasa ca nu e un copil mofturos.
---------------------------------------------------------------------


Autor: adrianafedorca
Raspuns la: 23/02/2006 17:57:54
Mesaj:

eu am inceput cu piureul de legume pe la 5 luni si jumatate ...si de atunci bb papa ceapa, eu i-am pus asa: morcov, ardei, pastarnac, patrunjel, telina, rosie, ceapa, cartof, dovlecel...cand s-a mai marit am mai pus si conopida, brocolli, fasole verde
---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 23/02/2006 19:20:23
Mesaj:

dar ce e mai bine sa punem ceapa sau praz? sau nu au legatura una cu cealalta?
---------------------------------------------------------------------


Autor: gegea
Raspuns la: 23/02/2006 22:06:27
Mesaj:

Eu am inceput diversificarea la 6 luni cu supica, iar recomandarile primite de la pediatru au fost sa pun ceapa intraga in supica, iar dupa fierbere sa o scot.
Ulterior, am citit pe forum si am vazut mamici care dadeau deja ceapa deodata cu restul legumelor si am inceput si noi de la 8 luni.
Referitor la praz, nu stiu exact ce sa zic, dar parerea mea este ca e un pic mai "moale" in comparatie cu ceapa, nu are aceeasi "tarie".
---------------------------------------------------------------------


Autor: axxa
Raspuns la: 23/02/2006 23:49:16
Mesaj:

din momentul in care incepe sa manance supita, eu ii puneam si cate o ceafa intreaga, pe care apoi o scoteam, dupa fiert...si acum fac la fe..nu vad "interdictitia"
---------------------------------------------------------------------


Autor: axxa
Raspuns la: 23/02/2006 23:50:26
Mesaj:

pardon

in loc de "ceafa" = "ceapa"
---------------------------------------------------------------------


Autor: laureta
Raspuns la: 23/02/2006 23:54:25
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by axxa

pardon

in loc de "ceafa" = "ceapa"
---------------------------------------------------------------------



Super ma gandeam si io CEAFA?
Eu i pun ceapa verde(este super) sau ceapa uscata intreaga si dupa aia o scot sau praz,asa mai are gust papica.I am pus mai spre 7-8 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 24/02/2006 05:12:22
Mesaj:

si eu i-am pus ceapa de cand am inceput sa-i dau supica de legume,o fierbeam in supica doar pentru aroma,nu i-o dadeam sa o manance
---------------------------------------------------------------------


Autor: diadaniela
Raspuns la: 24/02/2006 08:04:10
Mesaj:

Eu i-am pus ceapa de cand am inceput cu supa si nu a fost nici o problema.
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 24/02/2006 09:07:24
Mesaj:

De la 6 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 24/02/2006 09:14:29
Mesaj:

Eu i-am pus praz de la inceput de la 5 luni si mai tarziu pe la 7 luni ceapa. Dar prazul nu baloneaza si il si pasez.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 24/02/2006 10:00:29
Mesaj:

Eu am inceput sa-i dau ceapa ceva mai tarziu, pe la 10 luni, dar nu asta mi se pare important ci faptul ca pediatra mi-a spus sa o scot din supa dupa ce a fiert.
---------------------------------------------------------------------


Autor: andrruzza
Raspuns la: 24/02/2006 11:50:35
Mesaj:

De la 6 luni!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 24/02/2006 16:25:13
Mesaj:

NOI AM INCEPUT CU SUPA DE LA 4 LUNI SI IA-M PUS SI PRAZ, DAR DEOCAMDATA II DAU DOAR ZEAMA, DE SAPT. VIITOARE VON INCEPE SI CU LEGUMELE PASATE, DAR PRAZUL O SA-L EXCLUD, LA INCEPUT.
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 24/02/2006 17:05:37
Mesaj:

fiarta intrega in supa si apoi scoasa: de la 8 luni. mancata in piureul de legume: 1 an (am inteles totusi ca ceapa e mai greu de digerat si e putin iritanta pt sistemul digestiv!).
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 24/02/2006 20:03:28
Mesaj:

De pe la 6 luni i-am pus cate-oi felie pe care am pasat-o cu restul legumelor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 24/02/2006 23:30:13
Mesaj:

I-am fiert de mult timp ceapa dar nici acum nu o pasez in piureul de legume.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#28
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:56

Diversificarea

---------------------------------------------------------------------


Autor: vio_reurean
Subiect: Diversificarea
Trimis la: 24/02/2006 20:16:24
Mesaj:


La cat ati inceput diversificarea? 4, 5 sau 6 luni? Tot strang pareri pentru ca bebe are 4 luni si cateva zile si as vrea sa incep si eu.

Raspunsuri:


---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 24/02/2006 21:51:45
Mesaj:

Eu am inceput diversificare pe la 4 luni,cand am inceput sa-i dau cate un pic de suc de morcov,mar si portocala(cate o lingurita dupa care am marit treptat cantitatea:2,3,4 s.a.m.d.).
Cam de pe la 5 luni am inceput sa-i dau si cate un pic de supica de legume(mai diluata la inceput),dar nu prea mi-a acceptat-o decat pe la 6 luni(atunci a inceput sa se obisnuiasca cu gustul ei).
Nu stiu daca tu inca mai alaptezi si cat are puiul tau(sa-ti traiasca!),dar eu atunci cand am inceput diversificarea o alaptam pe fetita mea(am alaptat-o pana la 10 luni si jum.)si ea statea mult in nadejdea lapticului de la mine si foarte greu mi-a fost la inceput ca nu accepta supica si gata(si in special morcovul).Pana intr-o zi cand am avut niste probleme cu kk(a facut niste scaune mai diareice) si dr. mi-a recomandat sa-i fac supa de morcov si mucilagiu de orez .
Vreau sa-ti spun ca a mancat fetita mea aceste mancaruri cu atata placere ca nu m-am asteptat,iar dupa intamplarea petrecuta nu a mai facut nazuri la supica de legume si nici la morcov,ba dimpotriva.
Va dorim multa sanatate si pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 24/02/2006 21:58:55
Mesaj:

La 1 saptamina dupa vaccinul de 4 luni.
Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: alexa si mami
Raspuns la: 24/02/2006 22:16:40
Mesaj:

ce atita graba cu diversivicarea? asteapta pina pe la 6 luni daca inca alaptezi si pe la 5 daca bb papa formula.are timp sa guste si sa se obisnuiasca cu toate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: tomasa
Raspuns la: 24/02/2006 22:45:52
Mesaj:

eu stiu ca mai nou se incepe la 6 luni indiferent daca papa san sau formula (noile formule sunt f. bine puse la punct ca sa poata sustine o alimentatie corecta si echilibrata, f. apropiata de cea oferita de alaptatul la san) si chiar ma gandesc ca nu poate fi decat in beneficiul lui daca mai astepti pana la 6 luni, nu ai nimic de pierdut
---------------------------------------------------------------------


Autor: Bimilit
Raspuns la: 24/02/2006 22:53:59
Mesaj:

nu te grabi cu diversificsrea .mai ai timp .stiu ca multe mame sunt doritoare sa inceapa diversificarea , dar asa repede trece timpul incat pe la 9-10 luni nu mai sti ce sa-i dai sa pape( in ideea sa nu se repete aceleasi alimente).ce lapte papati?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 25/02/2006 00:09:23
Mesaj:

Noi am inceput la 5 luni si jumatate, pt. ca bebe este mare si nu mai faceam fatza cu laptele. I-am dat intai legume, pt. a nu avea surprize de genul refuzului mai tarziu, daca le-as fi introdus dupa fructe.
Pana atunci a papat numai san, nimic-nimic altceva. Acum, la 7 luni, avem 2 mese complet inlocuite, 1 partial (completare cu san), plus inca 2 complete de san.
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 25/02/2006 09:43:06
Mesaj:

La bebe hraniti exclusiv cu formula se poate incepe dupa 4 luni. La bebe alaptati, dupa 6 luni. Este gresit sa incepi mai devreme, bebe nu are nici un beneficiu dar pot fi multe dezavantaje si riscuri care se vor vedea mai incolo inclusiv in viata de adult(probleme digestive, stomacale, alergii puternice, sensibilizare, etc).
Eu zic sa mai cauti si alte pareri, sa citesti recomandarile pediatrilor de marca (nu aia de cartier de provincie- ca unii recomanda si de la 6 saptamani diversificarea), ale OMS, etc. Vei vedea ca parerile sunt unanime inspre ceea ce spuneam mai sus.
Multa sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: elyanne
Raspuns la: 25/02/2006 11:05:55
Mesaj:

Noi am inceput diversificarea pe la 4 luni, la sfaturile pediatrului... Dar nu inseamna ca manca ceva ... eu ii dadeam, ea scuipa tot... macar ii ajungea mancarea pe limba si simtea un gust nou. Pt. ca problem ei este (si acum, la 1 an si 4 luni) ca tb insistat cu ceva nou, pana se obisnuieste cu gustul... Asa ca de pe la 4 luni pana pe la 6 luni doar a gustat cel mult cateva lingurite din diverse... fructe, piure de legume, cereale... Abia de la 6 luni pot sa zic ca manca cat de cat. Acum, ma gandesc ca a fost bine ca am inceput de la 4 luni, ca daca incepeam la 6 luni pana se obisnuia si manca... mai avea un pic si facea 1 an
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 25/02/2006 13:45:17
Mesaj:

Noi am inceput la 5 luni. Am vrut de la 6 luni, dar la 5 luni a avut o perioada extrem de agitata, am crezut ca nu ii mai ajunge laptele si atunci am inceput incet diversificarea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anastasia13
Raspuns la: 25/02/2006 13:59:34
Mesaj:

si eu am inceput la 4 luni jumate (adica acum 1 sapt) cu cereale fara lapte si fara gluten puse in biberonul d seara mai intai si apoi si in cel d dimineata(bebitza mea papa Humana2 d la trei luni)si d doua zile am inceput cu piure d legume(radacinoase)dar ii pasez doar morcovul momentan...nu stiu daca fac bine dar am zis sa observ eu mai bine ce ii place si ce nu p masura ce o sa introduc si din celelalte legume....si vad ca a reactionat bine; singura mea problema e ca regurgiteaza dupa fiecare masa d cand am intarcat-o (d la 3 luni) si kk face "pietricele " d cand am introdus Humana2...o mai ajut cu ceai d fenicul d la Hipp.Dr mi-a zis ca dupa ce ii ingros hrana o sa-i treaca refluxul asta si m-a sfatuit sa-i pun in fiecare biberon cereale si nu prea stiu ce sa fac.Voi cum facetzi, dragi mamici experimentate?sau mai bine zis d cand ati inceput sa-i dati ceai bebelusului sau apa fiarta si racita?
Oana si bebe Anastasia 4luni si trei sapt
---------------------------------------------------------------------


Autor: joker
Raspuns la: 25/02/2006 14:37:30
Mesaj:

Noi avem 6 luni si aproape jumatate si o jumatate de masa...

Depinde de cat e de bine dezvoltat si de cat lapte ai...mai bine ar fi sa astepti pana la 6 daca laptele iti permite...
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 25/02/2006 15:40:08
Mesaj:

BBlina mea a papat lapte exclusiv 6 luni...la 6 luni fara cateva yile am inceput diversificarea. Dar sincer...daca ar mai putea papa numai laptic, numai lapte i-as da. a fost tare usor numai cu laptic...acum sunt disperata toata yiua...ce sa-i dau, cand am timp sa le fac (sunt numai singura cu ea acasa pana la 4 ), daca ii place, daca are chef sa manance, etc. Asa ca asteapta pana la 6 luni, e mult mai bine si pt tine si pt BB
---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 25/02/2006 15:47:58
Mesaj:

Da, este bine sa mai asteptati cu diversificarea, in general pentru bebeii alimentati artificial (cu lapte formula), se incepe diversificarea alimentatiei dupa 4 luni, pentru cei alimentati la san dupa 6 luni. Se introduce alimentatia treptat cate putin si daca nu accepta suculetul se mai asteapta nu trebuie fortat, se mai incearca a doua zi. Pana se obisnuieste cu lingurita, cu noul gust.
---------------------------------------------------------------------


Autor: vio_reurean
Raspuns la: 25/02/2006 23:01:43
Mesaj:

Multumesc mult de raspunsuri, i-am dat azi cateva linguritze de suc de mere, sa vad cum il accepta. Tragea de linguritza , inghitea tot si radea la mine. Si mancasa cu o ora in urma, nu ii era foame. Dupa inca doua ore a supt foarte bine. I-am facut poze. oricum nu am de gand sa ii inlocuiesc mesele pantru ca il alaptez inca si mergem asa pana la 6 luni cel putin. Cred ca voi incerca ceva combinat: ii dau lapte de mami ca si pana acum, aceleasi cantitati, aceleasi ore(la cerere), merg paralel cu suc de mere/morcov/combinat 2 saptamani, dar fara sa cresc cantitatile semnificativ astfel incat sa ajung la 5 luni jumate,, 6 si atunci sa incep cu supa etc.
Poate ca o sa fie bine asa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Anda Panda
Raspuns la: 04/03/2006 18:27:37
Mesaj:

pediatrii "de marca" (ca sa citez pe cineva... )de aici recomanda inceperea diversificarii incepind cu virsta de 6 luni, indiferent de modul in care au fost hraniti (sin sau artificial). eu personal am inceput la 5 luni si jumatate pentru ca minca prea mult lapte, peste 1.200/zi. oricum acum are 6 luni si in afara de cereale (doar 1 singur fel) nu i-am dat. acum o sa incepem "distractia" si noi.

nu am inceput la 4 luni din motivele pe care le zicea ina mai jos: alergii, aparat digestiv nedezvoltat, etc. si in plus e bine sa fie toate la timpul lor (sau ma rog.. la timpul pe care il considera doctorii de aici).
n-o sa invete tabla inmultirii mai repede daca o sa ii dau sarmale la 5 luni - (asta a fost o gluma !)
---------------------------------------------------------------------

Autor: ancutzathree
Raspuns la: 04/03/2006 19:25:24
Mesaj:

eu am inceput la 5 luni diversificarea,desi alex era hranit natural,insa nu se mai satura cu san,iar laptele praf nu l-a acceptat....
eu zic sa nu te grabesti nici cu sucurile ca nu are rost,daca se satura cu san,atunci potzi sa fii sigura ca lapticul ii acopera toate nevoile nutritzionale...
---------------------------------------------------------------------



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#29
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 03:00

Trebuie sa incep diversificarea?
---------------------------------------------------------------------


Autor: papusel
Subiect: Trebuie sa incep diversificarea?
Trimis la: 12/03/2006 14:13:38
Mesaj:


Buna, fetelor, as avea si eu nevoie de sfaturile voastre caci sunteti mai experimentate.

Am un bebe de aproape 5 luni care este alaptat exclusiv.De vreo doua saptamani ma chinui cu el (vreau sa-l alaptez exclusiv pana la 6 luni) caci nu vrea sa mai manance decat semiadormit.dc e treaz si-l pun la san, chiar dc ii e foame, urla ca din gura de sarpe.

Are 7 kg, insa a luat putin in greutate in ultima perioada.

Oare trebuie sa incep diversificarea?

Voi ce spuneti?

multumesc



Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 12/03/2006 16:51:14
Mesaj:

Daca papa la san, incearca sa-i dai numai lapte pana la 6 luni.
Sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: LUCIA MIRELA
Raspuns la: 12/03/2006 16:53:27
Mesaj:

Si al meu facea la fel la varsta respectiva si era din cauza ca se chinuiau sa iasa dintisorii si s-au chinuit pana varsta de fix 6 luni cand a iesit primul.
Ideal e sa incepi diversificarea de la 6 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 12/03/2006 17:53:50
Mesaj:

Papusel, poate ca exista un motiv pentru care nu mananca, ii dai ceva medicamente?...ce fel de ser folosesti?..si fata mea care papa numai formula a patit la fel..si nu are legatura cu diversificarea...poate fi din cauza alimentatiei tale....si parerea mea este ca poti incepe cu suc pentru inceput, uite aici niste sfaturi :
http://www.lumeapiti...cum_divers.html
Multa sanatate tie si la bb.
---------------------------------------------------------------------


Autor: papusel
Raspuns la: 13/03/2006 12:07:27
Mesaj:

nu am mancat nimic in plus fata de ceea ce mancam in mod obisnuit.
sper sa o mai pot tine tot asa pana la 6 luni dar e destul de greu ca mi-e frica in legatura cu luarea in greutate...

am mai avut faze din acestea dar le-am depasit dupa cateva zile...

s-o fi plictisit de atata lapte, dar e f sanatos, nu am avut nici un fel de probleme cu el, nici una...

mi-e frica sa-i bag altceva , sa nu faca rosu in gat sau mai stiu eu ce...

si e si f comod asa...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ixxi
Raspuns la: 13/03/2006 14:33:41
Mesaj:

si eu am avut o perioada cand urla la san si intr/un tarziu am descoperic ca tasnea laptele prea tare si o deranja.

nici un copil nu se satura de lapte cu atat mai mul al mamei!!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: greieras
Raspuns la: 14/03/2006 02:18:29
Mesaj:

Fetita mea a patit ceva similar, dar cu biberonul. si tot o mamica mi-a dat ideea ca s-ar putea sa aiba otita. M-am dus cu ea la doctor (eram disperata de-acum) si intr-adevar avea otita la ambele urechi. Cand ii dor urechile suptul le provoaca si mai multa durere. Asa ca o vizita la doctor cat mai rapid nu ar strica. Succes
---------------------------------------------------------------------


Autor: Bic
Raspuns la: 14/03/2006 20:35:21
Mesaj:

greieras, hop-tzop dupa tine!

papusel, parerea mea e sa nu-i dai suc, mai ales daca spui ca a luat mai putin in greutate. In primul rind e acid si-i poate face rau la stomac. In al doilea rind nu are nici pe departe substantele nutritive pe care le are laptele, in special cel matern, dar si cel artificial.

Literatura de-aici si medicii spun ca sa incepi diversificarea mai devreme de sase luni doar daca bb da semne ca ar vrea: e foarte atent cind maninca cei mari, iti smulge ustenslele de mincat, poate sta in sezut nesustinut si cind i-a disparut reflexul de respingere a solidelor pe care il au de cind se nasc, ca sa nu se inece.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#30
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 03:10

Dileme in privinta diversificarii

---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana55
Subiect: Dileme in privinta diversificarii
Trimis la: 16/03/2006 18:26:28
Mesaj:


N-am inteles de ce este asa liniste dar incerc sa aflu. Ce mai fac fetele? Cum va mai distrati cu papatu ca noi avem probleme. Mi-a spus o tanara mamica,ca nu trebuia sa incep cu mar ca cica nu e bun pt stomac (se pare ca numai la noi se mai face asa,afara nu). Trebuia sa incep cu supa si legume,iar fructele crude sa le dau dupa 6 luni.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: Bic
Raspuns la: 16/03/2006 18:58:15
Mesaj:

ioana, vezi ca la toate topic-urile de mamici exista discutia asta. Si peste tot pe forum o sa gasesti subiecte legate de tema asta.
E o vesnica disputa intre mamicile din Romania si mamicile din alte tari. Pediatrii din Romani recomanda inceperea diversificarii mai devreme si cu alimente diferite de ceea ce reocmanda cei din afara.
Despre mar, aici se recomanda sos de mar incepind de pe la 7-9 luni, iar fructele crude dupa un an.
Altfel, tu faci ce-ti dicteaza tie instinctul de mama.

---------------------------------------------------------------------


Autor: roxi23
Raspuns la: 16/03/2006 21:27:08
Mesaj:

am intalnit cateva mamici care au inceput diversificarea dupa 9 luni, dar bebeii au acceptat greu noile alimente... Una dintre mamici se lupta efectiv cu fetita de 1,2 ani care nu vroia decat lapte! Ii dadea cu seringa ceai, piure, supica etc dupa chinuri prelungite si plansete... Despre fructe sau despre "mancatul singurica" nici nu putea fi vorba!
Eu am citit cate ceva si la cele 5 luni si 1 saptamana ale bebelului meu, ii dau supica de legume(cartof, pastarnac, patrunjel, morcov, ceapa )...Legumele pasate si amestecate cu supa... Ii mai dau si mar copt, sau suc de mar(30 ml pe zi)... De asemenea, uneori cereale cu laptic(specifice varstei lui...) Fac bine sau gresesc...nu stiu... cert este ca bebelul meu este un mancacios si a acceptat bine noile alimente...
Am citit cat am citit si am tras singura concluziile!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 17/03/2006 16:58:03
Mesaj:

Eu am inceput cu suc de morcov si pe urma suc de mar, pe la 4 luni si ceva, si nu am avut nici o problema.
Se recomanda sa incepi cu supa de legume daca bb e mai grasut si cu cereale daca e mai slabut.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 17/03/2006 17:17:33
Mesaj:

Ioana, si eu am inceput tot cu suc de mar( de fapt primul a fost morcovul, dar nu l-a vrut) acum sunt la supica...si sunt foarte fericita ca ii place....Si ii mai dau mar ras si aici sunt in dilema, nu stiu cat sa ii dau...pentru ca la fel ii place???
---------------------------------------------------------------------


Autor: Melania 14
Raspuns la: 17/03/2006 20:55:31
Mesaj:

Noi am inceput tot cu suculet de mar+ morcov , cu lingurita-4 luni.
Apoi cu pulpa de mar, banana, piersica, caisa ,chiar si para, la inceput goale si apoi amestecate cu cereale fara gluten (fara lapte praf sau fruct in compozitia cerealelor) in locul biscuitelui sau cu branza calcica -5 luni.
La 6 luni i-am dat chiar si afine( nectar fara samburi si coji) si am introdus pireuile de legume cu carne. Para a fost singura care i-o dadeam doar cand era constipata .

Dr pediatra nu a avut nimic impotriva meniului meu atata timp cat l-a tolerat Bblasa si a luat in greutate.


Ioana tu fa cum crezi sau cum spun noile carti de alimentatie , alegerea e a ta .


va dorim sa fiti papaciosi si nemofturosi !!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxi23
Raspuns la: 18/03/2006 16:05:36
Mesaj:

Melania, branza calcica unde se gaseste?
Biscuiti fara gluten-ce marca si unde se gasesc daca imi puteti spune?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Melania 14
Raspuns la: 18/03/2006 21:33:53
Mesaj:

Roxi, branza calcica se face cu calciu lactic tablete de la farmacie : 4 tablete la 500ml lapte de vaca, respectiv 8 la 1L ( se fierbe laptele si apoi cat inca e pe foc la cald se pun tabletele sfaramate peste si se amesteca pana se branzeste).

Biscuiti fara gluten eu nu am gasit dar asa s-a inteles ? eu ziceam de fapt cereale fara gluten (de la Milupa) in locul biscuitelui pt ca acesta are gluten .Amestecurile erau de fructe cu cereale/ fructe cu branzica sau de ce nu branza+cereale +fruct .
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 18/03/2006 23:22:16
Mesaj:

nu va suparatzi ... nu vi se pare absurd sa datzi asa de mult calciu lactic la bb doar asa aiurea,nu va ganditzi ca poate face hipercalcemie...caciul lactic se da in tratamentul carentzelor de calciu...
nu vreau sa par mai desteapta ,dar eu ii fac branzica la bb cu lamaie in loc de ca...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 18/03/2006 23:25:10
Mesaj:


si eu am inceput cu suc de morcov si pe urma i-am dat sucul de mar...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 18/03/2006 23:32:02
Mesaj:

Ancuta,eu nu cred ca din branzica pe care o papa un bebe la o masa poate face hipercalcemie.Eu consider ca este mai degraba un aport de calciu.Parerea mea...
---------------------------------------------------------------------


Autor: anda74
Raspuns la: 18/03/2006 23:57:13
Mesaj:

Stiu ca toate mamicile,la fel ca mine,sunt nerabdatoare sa dea bebilor papa cat ma devreme,caci au senzatia ca nu sunt hraniti suficient.Este total eronat!Eu am inceput diversificarea la 6 luni,in conditiile in care Alex a papat san numai 3 luni(si atunci muls din 3 in 3 ore).Dna dr cu greu m-a convins ca este mult mai bine mai tarziu,mult mai sanatos,caci sistemul digestiv nu este bine format pana la varsta de 6 luni,neavand nici o legatura cu lapele formula...Vreau sa va spun ca Alex implineste sapt viit ,pe 22 martie 1 an si 4 luni,este un mare mancacios,nu mi-a refuzat alimentele noi,nu am avut probleme digestive,suntem foarte sanatosi(grasunei de altfel,12 kg,nascut cu 4100g)Pana la 1 an nu a papat banana,lapte de vaca,alimente alergene,dupa 1 an orice,mai putin prajit.Acum papam din toate cate putinel,am incercat si putina ciocolataDaca bebelul este de felul sau un mancacios,nu va avea legatura cu varsta la care se incepe diversificarea.Sfatul meu este:cu cat mai tarziu,cu atat mai sanatos.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 19/03/2006 00:06:54
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mariussimiuc

Ancuta,eu nu cred ca din branzica pe care o papa un bebe la o masa poate face hipercalcemie.Eu consider ca este mai degraba un aport de calciu.Parerea mea...
---------------------------------------------------------------------



eu nu cred ca este necesar un aport de calciu atata timp cat isi ia necesarul din alimente,sau daca e chiar atat de necesar nu vad de ce nu s-ar da atunci la toata lumea ...sau cine stie... poate maine poimaine se va vinde langa lapte ...
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxi23
Raspuns la: 19/03/2006 11:02:17
Mesaj:

Mie dr. mi-a zis sa ii dau cate 1 ling de calciu lactic cate 10 zile pe luna; deci nu consider ca putina branzica imbogatita cu calciu ar duce la hipercalcemie!





multumesc pentru raspuns! Nu s-a inteles, din postarea ta ca e vb de biscuiti fara gluten, dar pt ca ai pomenit de cerealele fara gluten si, fiindca am inteles ca s-ar gasi si biscuiti fara gluten, m-am gandit sa te intreb... incercarea moarte nu are! De vreo cateva zile intreb la alimentari si supermaketuri de biscuiti fara gluten si toate vanzatoarele se uita la mine "chioras"!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 19/03/2006 12:09:46
Mesaj:

E adevarat ca poti lua necesarul de calciu din alimente,dar ce te faci cand nu-si poate asigura necesarul numai din alimente? Luandu-l ca exemplu pe fii-miu,el a fost si este un fan lactate,inca il mai alaptez si mananca zilnic din toate grupele alimentare.Cu toate acestea a avut intotdeauna nevoie de calciu.Un pediatru recunoaste o deficienta de calciu si fara analize.Cel putin asa a fost la noi.
In alta ordine de idei,necesarul de calciu pentru un copil pana in 3 ani este de 500mg.Sigur putem asigura acest necesar zilnic?
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 19/03/2006 15:39:30
Mesaj:

Draga Ioana,

bebelusul meu are 5 luni jumate asa ca ne distram cu aceleasi chestii.

Uite care e parerea mea:

1. doi doctori nu au niciodata aceeasi parere nici macar despre ordinea sau varsta potrivita pentru noile alimente, asa ca porneste de la ideea ca bebelusul tau este unic si are si el dreptul sa ii placa sau nu un anume aliment. In plus nici macar doctorul nu este atat de sensibil la reactiile lui cum esti tu. Numai tu poti sesiza daca ceva i-a placut sau nu, i-a priit sau nu.
2. prezinta-te la masa cu cantitatea obisnuita de lapte (sau alimente cunoscute) si cu "oferta noua" separat, ca si cum nu ti-ar pasa daca o mananca sau nu.
3. desi sotul meu credea cu tarie ca lipsa termenului de comparatie face un bebelus sa nu aiba prea multe idei despre cum trebuie sa fie gustul mancarii, am observat impreuna ca nu este chiar asa; e mai bine sa pregatesti ceva ce ti-ar placea si tie.
4. o fi bine, o fi rau, nu stiu sigur dar daca nu pot pune sare aproape deloc in piureuri atunci pun curry, sos de soia, boia dulce... Mananca ala micu de se sparge si ala mare se invarteste pe langa noi sa-i ramana si lui un pic.
5. zic eu ca e bine sa pastrezi fructele intotdeauna la aceeasi masa, supa si piureul la fel, asa incat vei incepe sa inveti cam ce cantitati trebuie sa pregatesti ca sa ajunga pana la urmatoarea masa.
6. cand va ajunge sa manance mai multe alimente solide e posibil sa aiba nevoie si sa bea in timpul mesei sau dupa masa asa ca pregateste si apa.

M-am lungit deja prea mult, daca mai vrei sa-ti spun ce poti combina si cand, spune-mi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Melania 14
Raspuns la: 19/03/2006 18:20:56
Mesaj:

Roxi am inteles ca de afara se duc alimente si faina fara gluten, dar le-am auzit si pe fete vorbind de ceva Institut din Bucuresti care asigra aceste produse.Da un search la subiecte cu intoleranta la gluten si ai sa-l gasesti.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -