Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Diversificarea (1)


258 raspunsuri la acest subiect

#11
carmen_ardelean

carmen_ardelean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 01 ianuarie 2006 - 14:32

Si eu zic sa o pui la masa cu voi si sa mai incerci supica ...preferata a lui andrei de la vremea aceea: un morcov dulce, dulce, un pastarnac ( sau o jumatate ca astia sunt mari) si apoi treptat, deci la urmatoarele ciorbite, patrunjel, dovlecel, conopida, asta pana vezi ce-i place.Se fierb in apa cat sa le acopere de doua degete, la foc mic, se baga mixerul in ele si...gata deliciul!Eu ii mai puneam in zeama si o lungurita rasa de faina de orez( la farmacie) sau....calciu gris( tot la farmacie). Apoi chiar o lingurita rasa de ulei de masline.... In privinta fructelor, Andrei nu a vrut decat....para! Si asta mult timp....schimba fructul pana vezi ce-i place, bucura-te pentru fiecare lingurita care inseamna un pas inainte! Incepe cu o lingurita, apoi cu 2 ...si tot asa!Eu zic ..fara jucarii, ca asa va manca toata viata....de copil! Eu am facut greseala si am reparat-o abia de vreo 2-3 luni( acum avem 1 an si 8 luni). Daca mai vrei si alte retetutze care au mers la noi...scrie si voi raspunde! POFTA MARE! A, IN PRIVINTA POZITIEI DE SUPT SI NOI AM AVUT PROBLEME! sI LUI II TREBUIA SA STEA IN SUS SI...DE PE LA 7-8 LUNI ne-am...luptat cu suptul. Nu te lasa, ii va trece sau incearca sa o tii cat mai...vertical!

#12
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 11:24

Incearca cu suc de mere si sa fie putin flamanda, sigur va manca este foarte dulce si ii va placea. Mai tarziu baga biscuiitii si pe urma mai multe fructe, legume....
Succes si santate.

[yami]







Paula[gravi]cu Paul 40+[baietel] siAlexandra

#13
ana1980

ana1980

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 23:19

In primul rand , Carmen as mai vrea si alte retete. In al doilea rand, ea sta la masa cu noi, molfaie in gol, iar cand ii dau tot tine gura inchisa. Ii distrag atentia, rad, cant sau fac ce-mi mai trece prin cap. Am incercat cu supita si nu vrea. Face scandalici pana vede ca renunt si nu-i mai dau nimik. Am incercat cu mar sau mar si biscuit, dar nu-i place. Cred ca-i place sa ma faca sa renunt. Dar nu ma las eu asa usor. [bang] Trebuie sa gasesc ceva ce ii va placea. Ii si ies primii 2 dinti(au spart gingiuta) si cred ca are tot felul de toane. Va multumesc pt autor. [foto] http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

#14
Flaflo

Flaflo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 599 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 23:34

Cit de des ii dai sa manince, respectiv sa suga? Poate nu ajunge sa-i fie intr-adevar foame, de aceea nu maninca! Dupa kilograme nu as spune ca rabda de foame. Asa s-a intimplat si cu baietelul prietenei mele, pina cineva i-a recomandat sa-i faca ore exacte de mincare si sa nu-i mai dea nimic intre mese. A functionat! Flavia si Bianca[bibe]

#15
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 25 iunie 2006 - 20:30

cum au reactzionat bebeii vostri la diversificare Autor: ancutzathree ... va intreb acest lucru deoarece al meu are un comportament diferit de cand i-am introdus diversificarea, nu mai suge asa bine ca inainte,nu mai doarme la fel de mult,e putzin mai agitat si ma intreb daca are vreo legatura cu aceasta,iar daca are cat dureaza pana se obisnuieste? -------------------------------------------------------------------------------- Autor: kitz-kitz Da si fetita mea, care acum are 6 luni 1/2,a fost agitata cand i-am introdus anumite alimente de ex mar sau patrungel(in supa de legume).Era maraita,se stringea ca si cum ar fi avut colici,cred ca o durea burtica,vroia numai in brate si dormea f prost.Pediatrul de aici ,afland de aceste simptome ,mi-a recomandat sa aman putin marul si patrunjelul,pt ca ei ii provocau prea multe gaze si deci durere de burtica.(nu la toti copiii se intampla asa ceva)La celelate chestii introduse a reactionat destul de bine,dar am introdus cate un aliment nou la 3-4 zile,in acest timp urmarind reactiile fetitei.(asa mi-am dat seama de mar si patrunjel).Momentan mananca binisor,fara efecte negative,pireu de legume cu carne(morcovi,cartofi,dovlecel,ceapa,telina) si pireu de fructe cu cereale:banana si piersica. Poate ca vreunul din alimentele pe care i le dai,ii provoaca vreun disconfort bebelusului. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: roxana1974 eu am avut mare bafta, nu a reactionat aiurea chiar deloc, oricum am facut-o extrem de treptat...ba chiar a fost binevenita, ca era un pic constipat inainte, si era doar alaptat doar la san, si dupa diversificare si-a revenit... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Giana Am inceput si noi de curand diversificarea si ma mir cat de bine mananca! I-am dat cate un nou aliment la 3-4 zile si nu a avut pana acum nici o problema.Eu ma intreb doar daca o fi normal sa manance un mar intreg si jumatate de para mare la o masa.I le dau doar coapte momentan sau din borcanele,fierte,dar destul de rar... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: DanielaLaura Si la noi diversificarea a mers foarte bine.Mai intai i-am dat supita de radacinoase-morcov,patrunjel si i-a placut mult fetitei noastre.Dupa 2 saptamani am introdus sucul de mere la ora 10 dimineata,dupa inca o saptamana piureul de mere,apoi cartoful in supita.Si tot asa... Nu trebuie sa-ti faci griji probabil puiutul tau are nevoie de mai mult timp ca sa se acomodeze cu un alt aliment. N-ai spus ce varsta are puiutul tau.Saliveaza? Poate ii apare vreun dintisor.Fetitei noastre i-a aparut primul dintisor la 4 luni si 3 saptamani si a fost agitata iar supita o manca mai greu. Pofta mare in continuare! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: ancutzathree multzumesc fetelor ...sper sa nu renuntze la tzitzi Giana tu cum ai facut ,dupa cat timp i-ai inlocuit o masa de lapte? -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Giana in a 4-a zi deja ii dadeam numai marul...lapte nu mai cerea.In momentul de fata masa de la ora 10 este de mar copt cu para (azi) -------------------------------------------------------------------------------- Autor: AC Ancutza cere mai putin san, pentru ca cere doar de sete nu si de foame. Introdu-i un aliment pe saptamana doar ca sa aiba timp sa invete sa-l digere si sa nu-l doara burtica! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: sirimie Nu am vazut nici o diferenta de comportament dupa ce i-am dat altceva. Era deja mare, si am inceput cu putin putin - cu greu am inlocuit toate cele 3 mese. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: ancutzathree ooooff! a fost doar o coincidentza cu diversificarea,de fapt alta era problema si anume:desteapta de mine am uitat ca nu am voie sa beau cola,acuma e ok,a fost agitat de la cola ... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: daniella4 La noi pediatra ne-a spus sa-i dam suc de morcov la 6 saptamani si bb nu a fost incantat si a inceput sa cam regurgiteze, asa ca am oprit actiunea pana la 4 luni. Dupa asta lucrurile au fost ok, step by step.

#16
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 25 iunie 2006 - 20:35

Nelamuriri- carticica diversificare! Autor: Krys Buna, Noi am primit carticica si am si "frunzarit-o" si as avea unele nelamuriri. Daca se poate sa le comentam impreuna, mi-ar prinde bine. De exemplu, albusul nu se da pana la un an, iar acolo scrie ca de la 6 luni se poate face budinca cu ou intreg La papanasi care scrie ca se pot da de la 6 luni, spune despre albus batut spuma. Apoi stiu ca miere nu se da pana la un an si am gasit pe la mijlocul cartii, dupa ce la inceput scrie ca nu se da, am gasit ca se poate indulci repectivul preparat cu miere de albine La fel si cu sarea, cam orice din carte se firbe in apa sarata desi spune ca alimentele contin destul sodiu si nu este necesara sarea, nici macar pentru gust,pentru ca daca bebelusii nu stiu inca gustul sarat, nici nu il apreciaza cum il apreciem noi, in concluzie daca pot manca si fara sare, de ce nu? La fel si cu zaharul Nu vreau sa fac pe desteapta, sau atotstiutoarea, poate nu am inteles eu, de aceea doresc sa lamurim subiectul, ca sa nu mai fiu si mai dezorientata ca inainte. Va multumesc -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Anda Panda eu nu am citit cartea deci o sa raspund la subiect probabil ca "mai pe linga"... cred ca sint carti bune si carti proaste. asta cred ca e una mai proata din moment ce se "contrazice singura". eu daca as fi in locul tau nu i-as da miere decit dupa un an, chiar daca in carte ai gasit "nu stiu ce". si la fel as gindi si cu oul, sarea, etc. ca sa fiu sigura ca totul e ok eu le-as elimina (sarea..astea...). exact ce zieai si tu: micutul oricum nu stie gustul care ar trebui sa fie si in plus mincarea fara adaosuri de zahar, sare, ulei... cu siguranta sint mai sanatoase. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: mariussimiuc Nu stiu daca e aceeasi carte care o am si eu,dar se aseamana.Cert este ca am folosit aceasta carte doar ca sa-mi vina o idee in ceea ce priveste meniul pe ziua respectiva,dar am adaptat retetele asa cum am crezut de cuviinta. Plus ca am incercat o reteta care se voia a fi delicioasa,banana cu lamaie,dar care era de fapt o mare ....Si asta nu a fost numai parerea mea. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: leeloo2004 Vorbesti de cartea cu 300 de retete pentru copii pina in 3 ani? Daca da si eu am dat de aceleasi contraziceri - parereamea este ca sunt copiate, fara a fi adaptate, retete din carti foarte vechi (unele le-am gasit in Mama si Copilul, carte pe care mi-a dat-o mama, aparuta pe la sfirsitul anilor 60!) - de aia multe retete folosesc si ingrediente care azi nu le gasesti sau cu care nu mai gateste nimeni. Si eu am folosit cartea doar pentru idei de meniuri pe care le-am daptat dupa priceperea mea...Oricum eu nu i-am dat lui stefan albus pina la un an (e drept insa ca dupa 10 luni galustile din supa i le faceam cu oul intreg sau ii mai dadeam parajituri in care oul se punea intreg), iar miere nu i-am dat nici macar acum desi are aproape 18 luni... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Krys Da, este vorba de carticica pentru alimentatia la bebelusi care "circula" pe forum. Am solicitat-o si eu si am primit-o pe mail. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: sirimie Carticica este o "culegere" de sfaturi de diversificare si retete, din mai multe surse (care in parte se si contrazic). Cine a facut-o a adunat toate informatiile la un loc fara sa le selecteze. Tu trebuie sa discerni ce e bine si ce nu, ce sa aplici si ce sa nu aplici. Mie mi se pare folositoare in sensul ca sint multe pareri acolo despre ce sa ii dai sa manince.. Nici eu nu i-am dat albus de ou, nici sare si nici zahar. Mult succes la diversificare! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: DanielaAB Sunt de acord cu ce a spus Simona.Si eu am citit carticica, nu am apucat insa,pe toata,si am vazut ca se cam "bat cap in cap" unele sfaturi. Dar, este buna, pentru ca poti sa-ti faci o idee despre diversificare. Succes(si eu am nevoie!) Daniela

#17
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 25 iunie 2006 - 21:03

san exclusiv la 11 luni??? Autor: Elle_seb Cumnata mea are o fetita de 11 luni. O alimenteaza exclusiv la san. Exclusiv in sensul ca acel copil nu mananca NIMIC altceva. Scuza mamei este ca nu-i place ciorbita, nu-i place aia, ailalta. Foarte rar mai roade o bucatica de mar sau jumatate de biscuit. Pentru tot ceea ce face sau nu face copilul, are unica explicatie ca "nu-i place". Nu-i place decat sa stea numai in brate, nu-i place decat sanul, nu-i place dacat sa adoarma intr-o anumita pozitie, s.a.m.d. Cand a mai venit in vizita pe la mine, i-am mai bagat in guritza copilului cate una, alta, si nu mi-a refuzat. Ce-i drept, nu a mancat foarte mult, dar cel putin a gustat. Are somnul foarte agitat, plange foarte mult, doarme in reprize de cate jumatate de ora, vrea numai la tzatza, ce mai, nu te intelegi cu copila. I-am explicat ca are nevoie si de mancare diversificata, ca la 11 luni nu se mai poate satura decat cu lapte matern, insa gaseste scuze tot timpul pt a nu incepe diversificarea in adevaratul sens al cuvantului. Fetita are la 11 luni, 10 kg, arata foarte bine. Cu somnul insa, e jale. Voi ce parere aveti de chestia asta? Cu ce argumente sa mai vin ca sa o motivez sa-i inceapa diversificarea? Va multumesc si astept raspunsuri! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: andrruzza Nu se poate asa ceva, cum sa tina copilul doar cu sanul?? La varsta asta copila are nevoie de mult mai mult decat ii mai ofera alaptatul. Nu stiu cum sa-i deschizi ochii, dar tre' sa faci ceva s-o determini sa hraneasca copilul. Normal ca nu doarme, plange, nu se mai satura cu laptele. Chiar daca are 10 kg, , poate avea carente de Ca, Fe si alte minerale, pe care laptele matern nu i le mai asigura. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Lauraa am mai auzit cazuri,copiii sunt sanatosi. Totusi ar trebui sa inceapa sa o obisnuiasca cu mancare de bebei. FA rost de niste articole si da-i-le.Dar incearca sa nu te mai bagi asa in viata ei si sa hranesti TU fetita ei si sa ii dai sfaturi de pe o treapta superioara. Da-i articole si fii neutra,eu asa as face... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Elle_seb Laura, nu am hranit-o cu de la mine putere, era de fatza, am intrebat-o daca ii da cutare mancare, daca pot sa-i dau, imagineaza-ti ca nu as fi facut asta fara sa o intreb. Iar cu sfaturile am facut-o cum spui tu, dintr-o pozitie neutra, n-amu abordat nicidata stilul "de sus", in definitiv e copilul ei, ce ma bag eu? Si nici nu am insistat foarte tare cu chestia asta pe langa ea. Iar daca i-am spus vreodata ceva, am facut-o pt ca se plange ca nu doarme, nu mananca, nu stie ce sa faca. Sincer, nu as vrea sa fiu in locul ei, stiu ca ii este foarte greu. Voi cum ati proceda intr-o asemenea situatie? -------------------------------------------------------------------------------- Autor: anyc79 Si eu alaptez inca(1an si 2 luni) dar diversificarea am inceput-o la 4 luni. La 11 luni deja ii pregateam mancaruri din carti: dovlecel umplut, ardei umplut, mamaliguta, ciorba de perisoare... pregatite bineinteles pt copii: fara sare, condimente, grasimi animale. daca la 11 luni nu-i da decat san mai tarziu nu-i va manca multe dintre mancarurile gatite. De multe ori au dreptate si "babele": trebuie sa se invete cu gusturile mancarurilor, ce va face mai tarziu cand ii va refuza mancarea? Macar fructe sau legume fierte. La 11 luni fetita mea manca singura din fructe sau prajiturele. Arata-i macar ce am scris noi pe aici ca poate va avea efect. Indeamn-o sa cumpere reviste de specialitate!. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Lauraa Aha,scuze atunci,intelesesem gresit...Spusesem asta pentru ca am intalnit si eu persoane care nu ma cred ca Lara nu mananca orice si la orice ora si incearca sa-i bage in gura unele chestii doar ca "sa-mi demonstreze mie ca fata vrea dar io-s aia rea care nu-i da" .In realitate fiecare mama isi cunoaste copilul si stie ce si cat poate acesta sa manance.Mai aiurea mi se pare sa fortzezi un copil si sa bagi in el ca-n sac. In fine,ca intrebai ce am face noi...uf..si Lara s-a despartit tare greu de san,abia la un an si sapte luni,si la noi e dificil cu mancarea in sensul ca nu mananca orice, a avut mereu pretentia la gusturi rafinate, celebra amestecatura de legume fierte cu carnita nu a acceptat-o niciodata. Trebuie sa-i dau gust bun mancarii si sa o fac sa-si doreasca sa manance. A mea mananca singura.Tre sa fug acum,na ca s-a trezit ) -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Elle_seb Si al meu mananca doar mancare cu gust, de legume fierte nici vorba. Exact ca si fetitza ta. Dar manaca. Si nu a fost usor sa-l fac sa manace. Si am inceput pe la 4 luni, iar acum nu am probleme cu el cu mancatul, sunt rare zilele cand nu vrea sa manace. Problema este cum poti determina un copil de 11 luni sa manance si altceva decat tzatza. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: leeloo2004 Cred ca ar putea detemina copilul sa manince si altceva incet-incet, cu multa rabdare si oferindu-i mincaruri variate ca sa "dea" de cit mai multe gusturi si sa testeze ce ii place. Si eu cred ca totusi la 11 luni nu ii mai ajunge doar laptele matern - nu in sensul de saturatie, dar ca aport de viatmine, minerale, etc. Totul este insa sa aiba multa rabdare si sa doreasca si mama! Din ce spui tu suna ca e mult mai comod pentru mama sa o puna la sin decit sa insiste sa-i dea si altceva sa manince...scuze daca gresesc... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Elle_seb Leeloo, cred ca nu gresesti, asta este si concluzia mea... As vrea sa gasesc o metoda sa o determin sa faca ceva in sensul asta, insa fara a parea ca insist prea mult... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Natasa Ba eu zic sa insisti pentru stomacul copilului ala trebuie sa se obisnuiasca si cu mincarea solida. Pina cind are de gind sa o hraneasca doar cu lapte? de foame n-o sa moara, dar nici sanatoasa nu poate sa fie! Organismul unui copil de 11 luni are si alte nevoi decit laptele matern, orict de comod ar fi pentru mama ca toate mesele sa le acopere asa! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Babisa Eu stiu ca laptel matern nu mai face fata necesitatilor unui organism inca de pe la 6 luni...hranitor este ,deaceea este si destul de bine facuta,dar nu mai are vitaminele necesare.Si eu sunt grasa,dar mananc numai prosti (in general dulciuri,prefer sa sta nemancata doar ca sa pot manca ceva dulce(asta nu inseamna ca sunt si sanatoasa,daca imi fac niste analize cred ca ma ia durerea de cap ,am niste ameteli de zici ce e aia ,ca sa nu mai zic de dureri de cap...iti dai seama ca e de la vitamine pt ca atunci cand nu mai fac fata durerilor ,iaumahneziu,calciu si alte vitamine efervescente si imi trece.Concluzi ...copilul ala e gras dar nesanatos (fizic).Eu una cred ca ar trebui sa insisti si la faze de genul asta se lasa politetea la o parte sau faza ca e copilul ei si o creste cum vrea ea...daca vedem ca o mama ii face rau unui copil nu cred ca e de stat cu mana in san.Copilul ala poate ajunge pe paturile spitalului din cauza unei mame inconstiente.Eu cred ca ai putea sa vb cu sotul ei (fratele tau sau ce ruda iti vine ) sa ii spui,poate ia el masuri.Biata copila,mi-e mila de ea...si ci siguranta de la mancare plange asa...a mea nu mai plans de o gramada de timp asa aiurea in tramvai...mai plange ca se loveste,ca ii mai iese un dintisor si e scancita...dar nu asa mereu,sunt zile in care nu o aud plangand. Sanatate macar sa ii introduca mancare treptat,iar daca ii este lene ,dupa scurt timp poate sa ii dea din mancarea gatita pt ei ,sau sa ii cumpere borcanase... -------------------------------------------------------------------------------- Autor: anemona Cred ca cel mai plauzibil motiv este ca mamei ii este pur si simplu lene sa pregateasca masa copilului si sa se ocupe de alimentatia lui. E foarte comod sa spui "nu vrea", "nu-i place". Am si eu o cunostinta care tot zicea asa si copilul manca un litru de lapte pe zi si doar cateva inghitituri de mancare. Iar acum fetita e candidata la toate virozele posibile, e bolnava non-stop. E greu la inceput, pana copilul incepe sa manance, pana prinde gustul mancarii, pana se da pe brazda. Sunt copii la care e chiar mai greu decat la ceilalti, eu am avut parte de asta si stiu cat de greu a fost, dar nu trebuie renuntat. Stiu ca steteam ci cate o ora la o masa, pana a invatat sa manance. Dar o luam in fiecare zi de la capat cu rabdare, iar acum mananca bine si am o multumire. Pacat ca e atat de comoda... Din pacate stiu din experienta ca daca ii vei spune ca ar trebui sa faca altfel, nu vei face decat sa o enervezi si eventual sa-ti spuna ca nu e treaba ta. Poate cineva care are mai multa influenta asupra ei ar trebui sa-i spuna ca trebuie sa se mobilizeze daca vrea sa nu-si bata joc de copilul ei. Stiu doar ca se poate si mai grav, stiu o mama careia i se parea prea greu sa faca mancare de bebe separat si pur si simplu la 7 luni a inceput sa-i dea mancare din oala comuna (inclusiv prajeli, carne de porc etc) sub pretextul ca mancarea de bebe nu-i place, ca nu are gust si ca isi hraneste copilul consistent. Ei, deci nu stii cum sa spui ca e mai rau. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: kover ca si Anyc 79 inca il mai alaptez pe Robert(care are 1 an si aproape 2 luni),dar am inceput diversificarea la 5 luni si spre norocul meu a mers foarte usor pt.ca maninca de toate(cu exceptia bananei),chiar pot sa spun ca ii plac gusturile noi,si ii place la nebunie sa manince impreuna cu noi(ne-am adaptat noi la mincarurile lui).daca e asa cum presupune Anemona eu zic sa insisti pina cumnata ta va incepe diversificarea.daca nu acesta e motivul(ci faptul ca fetita refuza orice)ma intreb daca ar vedea fetita ca puiul tau maninca si altceva poate ar incerca si ea,spun asta pt.ca al meu puiut este foarte pofticios.mult succes.Carola -------------------------------------------------------------------------------- Autor: gabibarta La noi nu prea a mers diversificarea. Atunci mama a intrebat o pediatra si a spus ca nu-i mare tragedie pana la un an, daca copilul prefera sanul. Insa ceea ce e important, copilului trebuie oferite alte alimente dupa 6 luni. Daca refuza, nu trebuie fortat. Cam asa ceva a fost si la noi, a mancat cat a vrut, insa pe la un an farfuria adultilor a devenit taaare interesanta, si pe langa san a inceput sa pape. Nu de mult s-a intarcat singura fata, si mananca foarte bine. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: gegea E foarte cuidat. Pediatra mi-a zis ca sunt fosrte dese cazurile in care mamele isi alapteaza exclusiv copiii la san pana la 1 an, dar in mediul rural. Consecinta e insa tare grava... Copiii ajung anemiati la spital, cu carente grave si e nevoie de perfuzii. N-o fi chiar cazul cumnatei tale, dar femeia asta trebuie ajutata sa inteleaga ca e cazul sa se "puna pe treaba". Bafta la convins! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: vio_reurean Am vazut in spital un copil care fusese alimentat exclusiv la san, si era abonat la sectia de urologie cu infectii urinare repetate, la respirator, cu viroze repetate. Eu, din tot ce am invatat sunt convinsa ca nu e suficient. Trebuie facut ceva. Cu sotul ei ai incercat sa vorbesti? poate incarca si el sa discute cu ea cu mai mult succes.Sau cu pediatrul, sau medicul de familie. Sigur a vazut fetita macar la vaccinari si probabil a si intrebat-o pe mama de diversificare. -------------------------------------------------------------------------------- Autor: AC Na uite stiu si eu caz de bebe alaptat la san pana la un an! Si mama lui s-o straduit zau si tatal.. Erau innebuniti, l-au tinut si nemancat doua zile aproape... Ehh s-intr-o buna zi cand ei erau la masa copilul a bagat niste paine in sosul de tocana si a trecut direct la mancare! E sanatos tun, amicii au slabit fiecare cate 15 kile si nu mai vor al doilea copiul nici morti! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: magga eu zic sa o lasi pe mama copilului in pace, caci e al ei si ea il cunoaste cel mai bine si face foarte bine sa urmeze ritmul copilului. Nu stresati mama, caci stresati si copilul. Ps: iar din punct de vedere medical nu-i nici o tragedie, ba cu atit mai bine. Dupa un an insa e mai delicat, pentru ca se crede ca fierul nu mai este suficient, desi nu se stie exact ce si cum.

#18
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 26 iunie 2006 - 17:55

ana1980 - fetita mea nu a vrut sa manance clasicele alimente dulci care se recomanda (mere, banane, cereale, etc). nici eu nu am insistat cu ele, dar daca ii dadeam felii de mar sa le mozoleasca ea (cu ochii in patru, ca sa nu se rupa vreo bucata mai mare si sa se inece), manca echivalentul a doua-trei lingurite de mere rase (de care nu s-ar fi atins altfel).
cand am inceput cu supica de legume, am incercat diverse combinatii sa vad ce ii place si pana la urma am nimerit ceva pe gustul ei. acum ar manca numai chestii sarate si carnita, daca gusta ciocolata o scuipa...
poate si la voi e vorba de gusturi un pic mai diferite decat ale celorlalti bebelusi.


cele mai frumoase

#19
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 29 iunie 2006 - 08:34

Ce papa un bb de 6 luni la ora 17? Autor: camelia_cris Dragi mamici, Ce le dati voi sa manance copilasilor la masa de la ora 17? Fetita mea nu vrea sa pape iaurt. Branzica si fructele le mananca la ora zece. Ce altceva i-as putea da? Multumesc anticipat! Cami,de Mihaela Autor: carmen_ardelean pai, incearca supa crema de legume daca nu o are la alta masa sau cereale..cu lapte praf daca nu alaptezi sau cereale care au deja lapte daca alaptezi. Andrei manca iaurt.Incearca totusi cu mai multe tipuri de iaurt, au preferinte.Sau fa tu in casa..daca vrei, stiu cum se face un iaurt bun, deloc acru..sau iti spun despre supica daca te intereseaza.... Bafta! Autor: camelia_cris Carmen, am uitat sa zic ca ii dau cereale la masa de seara, ca daca i le dau la ora 17, nu mai manaca bine seara. Te rog trimite-mi retele de iaurt si de supica! Multumesc mult! Cami Autor: sirimie Vladut maninca seara cereale, de cind am inceput diversificarea. Ii place cerealele Nestle si Humana (care se fac cu apa) Autor: asi Eu ii dadeam un biberon de 200ml de lapte. Era suficient. Autor: aurelia1278 Si eu i-am dat un timp lapte cu cereale la 17, dar tot asa, manca extrem de greu seara si laptele simplu nu prea-i tinea de foame peste noapte. Asa ca am inversat mesele, ii dadeam lapte simplu la 17 (manca mai putin, fiind dupa masa de pranz) si accepta si cateva lingurite de iaurt. Si noi am incercat mai multe feluri de iaurt pana am ajuns la unul care sa-i placa si sa nu-i faca rau la burtica. Dar cred ca noi am inceput cu iaurtul ceva mai tarziu, dupa 7 luni, parca. A! Mi-am adus aminte, pe vremea aceea pediatra mi-a spus ca pot sa-i mai dau o portie de supa de legume (deci fara carne), chiar daca a mancat si la pranz. Autor: Kittycat Fetitza mea, pana la 6 luni jumate a avut o singura masa diversificate, de fructe, la ora 10 dimineata. In rest (deci si la ora 17), papa numai lapte (direct de la sursa...)

#20
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 iunie 2006 - 02:24

Retete pentru diversificare
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Subiect: Retete pentru diversificare
Trimis la: 09/01/2006 15:48:52
Mesaj:


AS VREA SI EU CATEVA RETETE ALIMENTARE DE LA MAMICILE CARE AU INCEPUT DIVERSIFICAREA LA BEBELUSI.BEBELINA MEA NU ARE DECAT 2 LUNI SI JUMATATE , DAR NE PREGATIM PENTRU ATUNCI CAND VA FI CAZUL , SA STIM CU CE SA INCEPEM SI CE SA MANCAM.


Nu abuzati de majuscule. Pe internet MAJUSCULELE sunt echivalente strigatelor (zbieraturilor). Nu abuzati de culori si nici de marimea literelor.
(mai multe detalii despre acest lucru poti gasi in Regulamentul DC)


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 09/01/2006 17:32:26
Mesaj:

intra aici si potzi obtzine o carticica despre diversificare,sigur te va ajuta
tzi-as trimite-o eu dar tare greu mi se misca netu'
---------------------------------------------------------------------


Autor: ligia13
Raspuns la: 09/01/2006 17:34:44
Mesaj:

Bucura-te de cel putin inca 2 luni in care ii dai doar lapte. Daca il alatezi, savureaza aceste momente.

de ce iti spun asta?!
si eu incercam sa caut diverse scheme. M-am agitat mult prea repede.
Parerea mea. Relaxeaza-te deocamdata!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 10/01/2006 13:15:58
Mesaj:

Buna Dory! Acelasi raspuns ti-as putea da si eu.Pe Flaviana am alaptat-o 10 luni si jum. si a fost foarte bine. Am inceput sa-i dau cate o lingurita de suc(mar, morcov si portocala) de pe la 4luni ,iar supica de pe la 5luni jum. ba chiar 6 luni.Pana am obisnuit-o cu gustul de papa a fost cam cu cantec.Nu te ingrijora nu te grabi si savureaza inca momentele de liniste.Fetita mea are acum 1 an si 4 luni si mananca aproape orice(cam ce nu vreau aia nu mananca:ce consider eu ca i-ar face rau). Sanatate multa si sa creasca mare bebelina!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: simona_filipas
Raspuns la: 10/01/2006 17:53:35
Mesaj:

Buna Dory,
In cazul in care nu te descurci cu linkul de la ancutzathree da-mi adresa de mail si iti trimit carticica despre diversificare sau scrie-mi pe mail la simona_filipas@hotmail.com
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -