Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Diversificarea (1)


258 raspunsuri la acest subiect

#251
otis41

otis41

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 septembrie 2007 - 20:21

cine mai vrea carticica , trimiteti e-mail la: CO_Burcea@hotmail.com Sanatate, Carmen

#252
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 25 septembrie 2007 - 00:03

Intrebare: cite mese la lingurita pe zi (la aproape 10 luni)?
Bebele meu nu prea maninca de felul lui si avem o singura masa de "pasate" diverse.

Multam

pozele mele
poze



Ruxmax cu bebe Tudor [copil]- 08.12.06


#253
cgianinanic

cgianinanic
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 23:43

buna sunt fericita mamica a unei fetite de 4 luni incerc sa citesc printre randuri si sa aflu ce as mai putea sa i dau bebitzei mele de mancare mancam piept non stop + suc de morcov + branza calcica cu mar sau banana + supa de legume ( patrunjel - telina - morcov - ardei ) CU PIEPT DE PUI. ce ma mai sfatuiti sa i mai adaug? nu vreau sa astept pana la 5 sau 6 luni pentru adaugarea mancarii pentru ca am vorbit cu alte mamici si am auzit ca exista probleme cu mancarea daca astepti sa treaca prea mult timp dupa 6 luni nu mai vrea sa inlocuiasca ea sanul cu lingura si greu o mai faci sa deschida gurita am o vecina care inca mai alapteaza la 1 an si nu reuseste sa i mai dea nici ceai cat despre lingurita nici sa nu o vada si nu stie ce sa mai faca asa ca noi papam mult si sanatos de la 3 luni si fara nici o problema asteptam rasp de la persoane care au procedat la fel si sfatuiti ne ce am mai putea adauga la masa noastra zilnica pupici

#254
elllena

elllena
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 16:42

va multumesc chear nu stiam ca la fetita mea de 3 luni ii pot da morcov fiert ma gandeam ca pe la 4 luni sa incep sa ii dau si ei cate ceva[:D] mironvioletta

#255
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 19:48

quote:
Originally posted by elllena
va multumesc chear nu stiam ca la fetita mea de 3 luni ii pot da morcov fiert ma gandeam ca pe la 4 luni sa incep sa ii dau si ei cate ceva[:D]mironvioletta
Pai, NU POTI!Organizatia Mondiala a Sanatatii spune clar ca inainte de 5 luni nu ai voie sa ii dai si altceva in afara de LAPTE DE MAMA sau FORMULA!NIMIC ALTCEVA! Nici apa, nici ceai, nici suc de mere, nici morcovi si nici cereale!Pentru ca poate avea efecte negative asupra sanatatii bebelusului, uneori pentru toata viata, o diversificare inainte de sfarsitul celor 4 luni de la nastere (in cazul unui copil nascut la termen)!PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#256
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 19:54

quote:
Originally posted by cgianinanic
bunasunt fericita mamica a unei fetite de 4 luni incerc sa citesc printre randuri si sa aflu ce as mai putea sa i dau bebitzei mele de mancaremancam piept non stop + suc de morcov + branza calcica cu mar sau banana + supa de legume ( patrunjel - telina - morcov - ardei ) CU PIEPT DE PUI. ce ma mai sfatuiti sa i mai adaug? nu vreau sa astept pana la 5 sau 6 luni pentru adaugarea mancarii pentru ca am vorbit cu alte mamici si am auzit ca exista probleme cu mancarea daca astepti sa treaca prea mult timp dupa 6 luni nu mai vrea sa inlocuiasca ea sanul cu lingura si greu o mai faci sa deschida guritaam o vecina care inca mai alapteaza la 1 an si nu reuseste sa i mai dea nici ceai cat despre lingurita nici sa nu o vada si nu stie ce sa mai facaasa ca noi papam mult si sanatos de la 3 luni si fara nici o problema asteptam rasp de la persoane care au procedat la fel si sfatuiti ne ce am mai putea adauga la masa noastra zilnica pupici
Din pacate raul pe care il pot face aceasta alimentatie diversificata, care inlocuieste laptele atat de importanta la varsta asta, nu se vede acum ci mult mai tarziu, atunci cand nu mai poate fi indreptat: rahitism, intolerante alimentare, dezvoltare fizica si neurologica deficitare, anemie, tulburari digestive, alergii si lista e foarte lunga.Un sfat ar fi sa reduci si nu sa adaugi alte alimente, iar in locul lor sa pui la loc mesele de lapte (de mama sau formula). Copilul la varsta asta de le are nevoie nu de pui, legume sau suc de morcov.Acestea nu au substantele nutritive si caloriile suficiente pentru crestere.E copilul tau si faci cum consideri de cuviinta dar sa tii minte ca daca in viitor va avea probleme sau nu se va dezvolta asa cum ai dori, o parte din vina o poarta si aceasta diversificare precoce.Sanatate multa!PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#257
Liliann

Liliann

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 19:37

am si eu o rugamnite la voi mamicilor. fetita mea are 6 luni si jumatate aproape, pana acum a fost alaptata exlusiv la san, am inceput cu mar ras cu cereale de orez, mai departe stiu in mare ce am de facut de la baietel (cu toate ca nu au trecut decat 2 anide canmd l-am diversificat pe el, nu mai imi amintesc in amanunt ce se face, oridinea etc). acum, eu i-anm dat fetitei suc de mar cu morcov 1 ltt, 2lgt...etc, apoi cdupa 1 sapt si ceva am inceput sa-i dau mar ras cu cereale, ii dau de vreo 3 zile. urmeaza supa de legume in care pun la inceput pastarnac si morcov, apoi la cateva zile (2-3 cred) adaug cartof, apoi la cateva zile telina.... sau nu stiu exact apoi la cateva zile iarasi carne de pui. apoi stiu ca urmeaza branza calcica, iaurt, ficat, carne vita, galbenus..dar in ce ordine?si la cate zile una dupa cealalta? si de baut ii dau ceai, apa, suc?? sau e suficient laptele de la san? la baiat stiu ca mi-azis pediatra sa-i dau si lapte formula ca citez "daca e diversificare sa fie cu de toate" dar nu mai stiu daca de la 6 luni sau mai tarziu. daca la baiat diversificarea mi s=a parut cel mai greu lucru din lume, si acum e la fel [bang]

#258
Liliann

Liliann

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 23:07

si stiu ca la baiat puneam ulei de masline sau unt in supa aia de legume, de cand oare incep sa pun, de prima data sau mai peste 1-2 luni??

#259
Amatabi

Amatabi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 octombrie 2007 - 02:15

Ruxmax si eu am bebicul de 10 luni si noi papam 3 mese pe zi cu lingurita. Orarul nostru este urmatorul: 7-laptic san; pana la 10 joaca, 10- masa fructe simple sau cu biscuiti, dar de regula iaurt cu branza fagaras si painica, dar sunt zile cand refuza cu desavarsire sa mai pape iaurt. Cred ca se plictiseste pentru ca dupa cateva zile de pauza, iarasi mananca cu placere iaurtel. Cel mai mult si mai mult ne plac cremwusti, dar nu-i dau decat din an in pasti pentru ca mi-e frica de E-uri. De la varsta asta ii plac mancarurile interzise...; 10-12 somnic; 12-14 sau 15 iesit afara daca este frumos sau joaca; 14 sau 15-supica de legume cu carnita (2 zile), apoi schimb, a treia zi ii dau galbenus de ou cu piure de cartofi si branza Fagaras, sau pilaf cu carnita (cand e mai "cacacios"), sau dovlacel cu branzica fagaras si galbenus de ou (cand e mai constipat). A mancat chiar si tocanita de cartofi mai condimentata si, culmea, aia i-a placut cel mai mult!Si borcanelele Nestle le-a acceptat foarte bine! Mai putin cel cu peste care nu a mancat decat jumatate din el. De regula mananca un borcanel la masa. 16 sau 17- somnic pana pe la 18-19. Apoi joaca si pe la 19-20 ii dau cerealele. I-am introdus cerealele de curand si nu i-am luat decat dintre-acealea care contin si lapte si se fac cu apa. Asta pentru ca lapte formula nu i-am dat niciodata, iar laptele de vaca ii face caca moale. Si mancam si cerealele tot cu lingurita pentru ca noi, fiind crescuti la san, nu acceptam sub nici o forma biberoasca.Apoi la 21-22 lapticul de noapte cand si adormim cu tzatzi in gurita. Cam asta este programul nostru si meniurile noastre. Incerc ca in aceeasi zi sa aiba o masa de lactate, o masa fructe si o masa cu carnita sau galbenus ou. Singura mea nemultumire este ca nu mai stiu ce sa-i mai prepar pentru varsta lui pentru ca a inceput sa dea semne de saturatie. Si noi am papat numai, numai tzatzi pana la 6 luni (fara apa sau ceai) si singura mea nemultumire a fost ca nici lichide nu-mi bea. In afara de san nu prea bea nimic, desi l-am momit cu tot felul de sticlute si paharele, cu nectar, ceai, apa plata. Iar la varsta lui ar trebui sa bea cel putin 0,5 l apa si noi nimic. Cu diversificarea ne-am chinuit mult, aproape 1 luna sau mai bine pentru ca nu accepta papa, dar cand a dat de gustul mancarii a devenit un mancacios, iar acum tzatzi este mai mult pentru alinteala si somnifer. :)) Lilian eu supica am inceput prima oara cu morcov, apoi am inceput sa-i introduc cate 1 leguma (la 3 zile): albitura, telina, ceapa, ardei, rosie, dovlacel, cartofel, dna doctor a noastra ne-a recomandat si cate o frunza de salata pentru zinc. Mi-a luat cam 1 luna sa i-o fac completa, ca am crezut ca nu mai termin. Si fara sare si fara ulei. Apoi i-am introdus carnita de pui. Dupa vreo 2 luni s-a plictisit de gustul asta si i-am introdus sare, a inceput din nou sa manance supica cu placere. Apoi i-am introdus si 1 lingurita ulei. Si cam tot in aceeasi perioada i-am dat si carne de vita. Andrei nu poate sa manance cu jucarii. Acestea il distrag si nu mai deschide gura. Si asa, ne ia cate jumatate de ora, ca se mai uita dupa nu stiu ce pe masa, mai aude vreun zgomot si trebuie sa stie el tot ce se petrece. Iar daca are jucarii ne intindem de la 1 ora in sus. Asa ca la masa, fara jucarii. Am uitat sa spun ca dimineata ii mai dau cateodata si 1 cubulet de branza topita unsa pe 2 felii de paine sau branza Philadelphia. Am observat ca are o placere deosebita sa manace din mana sau chiar din gura mea. Chiar prefera modurile astea de-a manca in locul "clasicei lingurite". Dar ma feresc cat pot de mult cu mancatul din gura mea. Ceea ce am observat insa la el este ca are si el toane la mancare, sunt perioade cand mananca cu pofta, perioade cand nu prea mai are apetit si un lucru e clar, desi e mancacios de fel, se plictiseste pana si el de feluri de mancare repetate la nesfarsit. Ii place noul, gusturile noi. Daca stiti de unde sa mai iau retete pentru varsta lui, pentru 10 luni, va rog sa ma indrumati si pe mine. Bon appetit! Sper ca am scris corect! :)) Amatabi, cel mai mandru parinte de ANDU


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -