Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Daca sunteti in CIC - cititi urgent!


264 raspunsuri la acest subiect

#1
anyc79

anyc79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 20 decembrie 2005 - 01:28

Pentru cele/cei care suntem in CIC vor depune firmele dosar la Casa de Pensii dar vom depune si noi dosare asa cum spune OU la Primarii. Si altceva: vom merge lunar la Primarii pt a depune declaratie ca sotul/sotie nu este in CIC. La noi la firma s-au facut deja cele 2 dosare. "numai un om destept isi poate permite luxul de a face pe prostul" Mami Ani si fetita Bianca http://anisoaracoric...rfly.com/action

#2
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 20 decembrie 2005 - 09:32

adica ei anunta ca suntem in CIC, sa aiba aia o evidenta, iar noi ne ducem iar cu actele, sa nu se plictiseasca cei de la primarie...
frumos...
si... decalratia aia lunara nu se poate trimite la primarie cu "confirmare de primire"??? [:-)))]

serios acum, devine bataie de joc... pai cum naiba sa intre sotul in CIC, ca doar tot la ei ar trebui sa depuna dosar, si s-ar vedea imediat. asta in "eventualitatea" in care se lucreaza pe pc, cu o baza de date... altfel... daca e ca pe vremea lu' bunica, cu hartoage prin sertare, sa ne tina nervii, ca urmeaza balamuc...

Cristina [copil]Andrei-Razvan(2.08.2003) si [bibe]Iris-Sabina(17.11.2005)
Andrei si Iris
Gasca noastra

#3
laura radulescu

laura radulescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 decembrie 2005 - 12:25

Cristina, la primarii deocamdata evidentele se vor tine de mana. Nu au auzit astia de calculatoare, servere etc. O sa fie un balamuc. In orasele din tara se stiu mai multe decat in Bucuresti. Bravo lor ca s-au mobilizat! Laura si bebe Cristina ( 20.06.2005 )

#4
teodraghici

teodraghici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 20 decembrie 2005 - 13:31

Buna, Eu in preyent sunt in CIC.Din Normele metodologice ds aplicare ale OU 148, pt cele aflate in CIC am inteles asa:art 30 alin 1 ca angajatorul depune dosar la dir de munca, dosar care sa cuprinda toate actele depuse de noi si in plus adeverinta respectiva pt care au formular anexa 4; atr30 alin3,noi tre sa depunem numaicerere pt acordarea CIC la Primarie. Daca intelegeti voi altfel, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Si inca ceva, domiciliul meu e intr-un judet, resedinta in altul(am flotant pe buletin).In OU148 scrie " ART. 9 (1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie, stimulent sau alocatie de stat pentru copii, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta." Deci eu as vrea sa imi ajunga dosarul unde am resedinta, nu domiciliul, avand in vedere ca nu am mai dat pe acolo de o multime de ani. Voi ce parere aveti, si ce ar trebui sa fac? Oare sa depun o cerere la angajator? Multumesc mult. Teo si [copil] Fulvia

#5
anyc79

anyc79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 00:37

Nu, Teo, acelasi dosar se depune de 2 ori: firma si noi. Iti spun sigur pt ca eu am vazut ambele dosare. S-au facut pt mine ambele dosare de catre firma. Problema este ca va trebui sa merg eu sa-l depun la Primarie sau sa trimit pe cineva in locul meu.
Ambele dosare au acelasi continut dar treb sa contina si cererea pe care ati depus-o cand ati intrat in CIC, declaratia de la sot ca nu este el in CIC, copie dupa CI si dupa certificatul de nastere al copilului.

"numai un om destept isi poate permite luxul de a face pe prostul"
Pozele noastre

#6
anyc79

anyc79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 00:39

Pt Teo: vei depune dosarul si vei primi indemnizatia acolo unde ai domiciliul (cel din buletin).

"numai un om destept isi poate permite luxul de a face pe prostul"
Pozele noastre

#7
pd

pd

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 01:16

Anyc79, de unde ai informatiile astea?

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.web.../user/paloma297
Poze noi
Vacanta Antalya

#8
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 12:31

Acum am fost sunata de la firma si mi-au zis sa vin sa imi dea dosarul pentru ca azi la pensii le-au refuzat si le-au zis ca se depune in 2006 la primarie..era anunt mare si au intrebat si la ei la ghiseu.


Am sunat ministerul familiei.........si mi-a zis asa.......normele sunt in lucru si se vor publica saptamana viitoare; in mod normal angajatorul trebuie sa depuna dosarul la DIRECTII; daca angajatorul nu vrea atunci putem NOI sa depunem dosarul la DIRECTII direct; si nu mai depunem nimic la primarie; copiile actelor originale se pot duce la notar sau ne prezentam la ei cu originalul pentru a fi verificat pe loc; problema cu primariile e urmatoarea.......primariile ajuta doar; la directii trebuie sa ajunga dosarul; avand in vedere ca directia e una pe judet, oamenii nu se pot deplasa din orice colt sa depuna acolo asa ca primariile au rol de intermediar pentru a strange dosarele si a le preda la directii; mie mi-a zis ca saptamana viitoare pot merge sa depun dosarul direct la ei la directie si termin cu primaria; asta avand in vedere ca sunt deja in Cic; deci angajatorul nu poate fi obligat, daca nu vrea sa depuna dosarul...cred ca asa o sa fac, o sa depun la directii; bineinteles cei care nu au directia la ei in oras o sa depuna la primarii........a mai zis ca casa de pensii ar fi trebuit sa indrume angajatorii catre ei la directii si nu direct catre primarii; s-a sarit peste casele de pensii pentru a nu se mai muta actele de colo colo si sa se depuna direct la directii......am sunat la tel la minister - 315.85.56 am intrebat pentru cazul meu ca sunt deja in cic

Carla-Maria

Poze cu toata Familia


#9
alipiticot

alipiticot

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 12:48

Te rog zi mi si mie ce dosar depun?de fapt exact ce contine acel dosar ca eu lucrez la un cabinet medical si ma ocup eu de contabilitate si sunt inca paralela.eu am depus dosarul la cjp cu zeci de acte gen state plata ultimile12 luni,dovezi de contributie...asta trebuie si acum?
Sunt inca in ceata am sunat la directia de munca si sunt si mai paraleli.asteapta normele.

Paula si minunea mica Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze
http://pg.photos.yah...uraru/my_photos

#10
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 13:23

am sunat iar la minister acum si am intrebat; deci de saptamana viitoare si pana pe 15 ianuarie se pot depune la directii dosarele complete de catre persoanele aflate deja in cic sau din ian 2006 la primarii sau dupa ce primariile sunt instiintate de norme si de data de depunere; iar cine intra in cic din 2006 depune din ianuarie 2006 toate actele la primarii

Carla-Maria

Poze cu toata Familia



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -