Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Daca sunteti in CIC - cititi urgent!


264 raspunsuri la acest subiect

#21
laura radulescu

laura radulescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 18:26

Anyc, care firme au primit instiintari? In Craiova? Ca la Bucuresti ... nimic! Laura si bebe Cristina ( 20.06.2005 )

#22
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 18:29

laura, tipa zicea ca nu e drept, ca mamicile au stagiul de cotizare, nasc in timpul vechii legi, si ar trebui sa primeasca... dar nu a dat detalii, sau ce anume se va face in sensul asta.

lorena, nu a spus cum. decat ca normele vor fi definitive azi maine, si ca se va sti exact...[V]

Cristina [copil]Andrei-Razvan(2.08.2003) si [bibe]Iris-Sabina(17.11.2005)
Andrei si Iris
Nazdravani de august-septembrie 2003

#23
laura radulescu

laura radulescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 10:49

Cristina, ordonanta spune clar ca cine se afla in cic cu 10 luni cotizate cf.L19/2000, asa ramane. Nu inteleg de ce si-ar face cineva probleme si de ce ti-a spus doamna aceea asa ceva. Oare ne mai pregatesc vreo surpriza? Laura si bebe Cristina ( 20.06.2005 )

#24
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 11:46

Lamuriti-ma si pe mine, va rog, ca nu mai inteleg nimic. Daca am nascut in decembrie 2004 si am inceput sa iau indemnizatia la inceputul lui 2005, ce trebuie sa fac acum? Am de alergat pe undeva? Contabila de la firma nu prea stie pe ce lume e si e bine sa stiu. Multumesc.

#25
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 12:12

quote:
Originally posted by Natasa
Lamuriti-ma si pe mine, va rog, ca nu mai inteleg nimic. Daca am nascut in decembrie 2004 si am inceput sa iau indemnizatia la inceputul lui 2005, ce trebuie sa fac acum? Am de alergat pe undeva? Contabila de la firma nu prea stie pe ce lume e si e bine sa stiu. Multumesc.
Da... si pe mine lamuriti-ma ca nu mai pricep nimic... Si eu tot in 2004 am nascut si am intrat in CIC in ianuarie 2005.Mie contabila de la munca mi-a spus ca a fost sa duca dosarul si nu l-au primit inca... si ca banii ii voi primi tot prin intermediul firmei... adica aia vireaza banii in cont la firma si firma la mine in cont... Deja nu mai inteleg nimic. [V]


#26
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 12:43

laura, moderatoarea emisiunii n-a cerut amanunte, probabil nu i s-a parut important. tipa se referea la mamicile care nasc in dec 2005, si care au dreptul la cic dupa vechea lege, au 10 luni, dar nu 12... si cand ar trebui sa intre in cic in ianuarie, nu se mai incadreaza la noua lege. in cazul asta zicea ca nu-i corect, si ca ar trebui sa li se aplice legea veche. daca vor face ceva in sensul asta, atunci macar va fi o surpriza placuta.

Cristina [copil]Andrei-Razvan(2.08.2003) si [bibe]Iris-Sabina(17.11.2005)
Andrei si Iris
Nazdravani de august-septembrie 2003

#27
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 13:19

quote:
Originally posted by Loreena
[...] au zis ca nu mai depun nimic daca de la cnpas li s-a spus ca nu primesc si ca sa imi dea mie dosarul sa depun
Dosarul NU se depune la CNPAS! Dosarul se depune la Directia de Munca, de catre firma. La CNPAS firma depune un fisier cu date si o adeverinta.

#28
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 13:24

quote:
Originally posted by elyanne
[quote] [...] si ca banii ii voi primi tot prin intermediul firmei... adica aia vireaza banii in cont la firma si firma la mine in cont... Deja nu mai inteleg nimic. [V]
Asta e o chestie pe care n-am mai auzit-o!Fetelor, daca gasiti intelegere, rugati firma sa va plateasca indemnizatia pentru decembrie pana pe 31, in felul asta va asigurati ca primiti banii. Pana se lamuresc astia cum si in ce fel si cand si unde si cine... noi stam sa asteptam banii de pampersi si lapte.Incercati... poate aveti noroc!

#29
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 13:55

Va scriu repede cum e la Cluj: PENTRU FIRME
trebuie dat jos programul de pe www.cnpas.org
trebuie completat+listat mame.lst. Sunt si instructiuni de utilizare A PROGRAMULUI.
Cu discheta merg la pensii imi pune stampila si apoi la depus dosare la etajul 2
Sper sa imi mai i-a dosarul azi.


Codruta & [copil] Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

Povestea nasterii & Varsta lui Petra

Scoala de Ski


#30
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 14:02

am sunat acum la minister si a zis ca ramane de depus si dosarele vechi in inanuarie de catre angajatori sau mamici care vor depunde si cererea pe langa acest dosar; angajatorii nu sunt obligati sa le depune; era mai mult o rugaminte catre ei; de la cnpas si Anofm s-au trimis catre firme, dar nu la toate, niste circulare de instiintare cu privire la depunerea dosarelor; daca cineva are o asemenea circulara as avea rugaminte sa mi-o dea si mie. Merci.

Carla-Maria

Poze cu toata Familia



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -