Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Daca sunteti in CIC - cititi urgent!


264 raspunsuri la acest subiect

#11
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 13:26



eu o sa imi iau dosarul de la firma si va zic ce contine; din cate am inteles sunt anexele alea......nu stiu exact ce si eu trebuie sa mai adaug cererea mea si declaratia pe proprie raspundere deci anexa 1; pana sapt viitoare se aproba si normele poate chiar saptamana asta

Carla-Maria

Poze cu toata Familia


#12
teodraghici

teodraghici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 13:52

In primult rand mersi mult pt raspunsuri.Am sunat si eu la minister la nr de tel scris de Loreena si de acolo mi-au spus exact la fel.Pe mine ma interesa unde tre sa duc dosarul...unde am domiciliul sau unde am resedinta....mi-au spus ca unde am resedinta(dupa cum bine scrie si in OU148).Eu am inteles de la minister ca pt cele aflate in CIC-si cayul meu-nu mai tre toate declaratiile pe proprie raspundere ci la actele deja depuse se vor atasa: 1. adev de la angajator ca ai platit....si din care sa reyulte de la ce data ai intrat in CIC 2.O cerere tip(de la minister au spus ca inca nu au publicat-o, deci urmeaya)catre directie prin care sa solicitam banii astia. Dar nu ma doare mana sa mai scriu si declaratiile pe proprie raspundere si daca nu le tre sa le arunce[bang]. Cam asta este....si toate tre depuse la Directii pana in data de 15 ianuarie Teo si [copil]Fulvia

#13
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 14:02

am sunat la directie sa vad ce si cum depun; si cum am zis de cic a inceput.......plata pt decembrie se face pana la 31 decembrie si nu in ianuarie; despre dosare vorbim dupa 3 ianuarie.............doamne ca astia nu sunt intregi la minte....

asa ca am sunat inapoi la minister.la dna radoi ea s-a crucit a zis ca nu se poate mi-a cerut numarul de la directie si a zis ca ei au trimis circulare de informare la directii si ca maine sa o sun ca azi e seful plecat si sa vorbeasca el la directii.a zis CLAR ca este cum a zis ea cu depunerea....si ca nu poate ca de la directii sa zica ei ce vor cand s-au trimis circulare si instiintari despre cum se primesc dosarele; maine o sa o sun

Carla-Maria

Poze cu toata Familia


#14
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 14:14

am sunat iar la directie si mi-au zis ca o fi circulara dar ca ei nu au unde sa primeasca atatea dosare, adica fizic nu au unde sa le depoziteze de asta nu primesc.......cum e posibil asa ceva, e anormal; dumnezeule nu iei in seama legea ca nu ai loc de depozitare ......in sfarsit probabil si ei au dreptate din punctul asta de vedere

Carla-Maria

Poze cu toata Familia


#15
teodraghici

teodraghici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 14:35

Loreena, e o varya in tot sistemul asta. M-am gandit sa le ofer o camera in apartamentul meu pt depunerea dosarelor[bang][bang][bang] Voi ce parere aveti despre declaratiile pe proprie raspundere? In art 30 din normele metodologice scrie ca nu ar cam trebui....oare cum o mai fi si asta? Teo

#16
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 14:50

in anexa 1 care ar fi cererea noastra pentru cic/stimulent alocatii.mai jos e declaratie a mea si a sotului.poate o sa fie incluse de tipizatul ala nou de nu a aparut

Carla-Maria

Poze cu toata Familia


#17
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 16:45

fuse azi pe B1 o emisiune... o tanti de la mmssf, nu stiu cum o chema, ca am ratat prezentarile.

spunea ca normele vor apare maine-poimaine, ca ii vor obliga pe angajatori sa depuna situatiile, dar ca astea vor contine doar cate mamici sunt, numele si cnp. ca ei nu vor avea adresele respectivelor, ca nu au baza de date ([bang] da' la evidenta populatiei ce naiba o fi!?) si nu stiu unde sa trimita mandatele postale. asadar, mamicile in sitoatia asta, daca vor banii in februarie, trebuie sa depuna la PRIMARIE o cerere tip, care a ajuns (cica!) deja in toata tara, + copie dupa buletin, certificatul de nastere, si dovada de la angajator ca se afla in plata. nu zicea nimic de dosare, declaratii, etc.
chestia cu primaria e ce ziceati voi mai sus, ca nu pot pune oamenii pe drumuri sa duca actele la DIRECTIA JUDETEANA, si atunci primariile sunt intermediari.
pentru dosarele care vin de la casele de pensii, intra automat in plata , ca au toate datele. mamicile in situatia asta au termen de 90 de zile sa depuna dosarul complet. (iar n-am inteles, sunt 2 dosare... unul intermediar, unul complet, cu toate declaratiile?!)

alte chestii...
- bonusul la salariu nu se da dublu pt gemeni. gemenii primesc doar alocatia in plus din 2007.
- se incearca acordarea stimulentului pentru mamicile care au nascut in 2005 pana la 31 dec, si care se incadrau la 10 luni cotizatie, dar cdupa ordonanta pierd CIC.
- nu se stiu bancile prin care se va putea vira pe card, dar e chestie de zile.
- mandatele vor sosi pana in data de 10 a fiecarei luni, exceptand februarie 2006
- banii pe decembrie 2005 se iau in DEC 2005, din acelasi loc ca pana atunci.

acum nu-mi mai amintesc, dar daca intrebati, poate s-a discutat si-mi amintesc.


Cristina [copil]Andrei-Razvan(2.08.2003) si [bibe]Iris-Sabina(17.11.2005)
Andrei si Iris
Nazdravani de august-septembrie 2003

#18
laura radulescu

laura radulescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 17:05

Cristina, cum adica - se incearca acordarea stimulentului pentru mamicile care au nascut in 2005 pana la 31 dec, si care se incadrau la 10 luni cotizatie, dar dupa ordonanta pierd CIC ??? Nu scrie in ordonanta la art.24 ca prevederile prezentei ordonante se aplica si pers. care la data de 31.12.2005 se afla in plata indemnizatiei cic reglementata de legea 19/2000 situatie in care conditia prevazuta la art.1 alin.1 (adica stagiul de cotizare) se considera indeplinita? Laura si bebe Cristina ( 20.06.2005 )

#19
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 17:11

am prins si eu la sf emisiunea...deci a zis ca ii vor obliga pe angajatori??? a zis si cum??? le da amenda ceva daca nu depun?....ca eu maine ma duc sa iau dosarul de la firma ca au zis ca nu mai depun nimic daca de la cnpas li s-a spus ca nu primesc si ca sa imi dea mie dosarul sa depun

Carla-Maria

Poze cu toata Familia


#20
anyc79

anyc79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 18:06

Eu nu stiu ce sa mai cred dar am impresia ca undeva e o minciuna. Firmele au primit de la Directii de-acum 10 zile niste hartii prin care ii anunta ce sa faca si und3e sa depuna... le-am vazut ... asha ca chestia cu "vor apare norme maine sau poimaine" e ceva incredibil.
La serviciul contabilitate s-au facut de o sapt dosarele atat pt Casa de Pensii cat si cele pt noi. Mai ramane numai sa le depunem noi pe ale noastre.
Am impresia ca firmele stiu ce au de facut (ca au primit toate documentatia prin posta) dar cei de la Minister nu prea.
Bafta multa si rabdareeeeeeeeeeeee!


"numai un om destept isi poate permite luxul de a face pe prostul"
Pozele noastre


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -