Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

PROBLEME PISICESTI


297 raspunsuri la acest subiect

#251
dana_e

dana_e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 22 octombrie 2006 - 21:14

Hello, imi pare tare rau sa aud de asa o problema. Intr-adevar, dureros e oricum - si de dat motanul si de evitat relatiile normale de familie.

Eu citisem pe net ca o baie saptaminala aplicata pisicului ajuta mult. Nu stiu daca ot posta link-uri aici, dar pe gGoogle o cautare cu termenii "alergie pisica baie" ar da destule link-uri utile. Ma rog, unele contradictorii, dar poate merita macar incercata chestia cu baitza.

Va pup pe toate si adoresc sa va bucurati de ai vostri pisoi. Si da, si mie mi-e groaza de ce li s-ar putea intimpla pe afara, asa ca admit ca pe ai mei (cei din casa adica ) nu ii las sa iasa deloc. De aia e si toata casa un maaare teren de joaca pentru ei [pis]...[il]

#252
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 22 octombrie 2006 - 21:40

quote:
Originally posted by dana_e


[pis]...[il]

...imi iubesc mult motanul,ca si voi,dar nu fac o polemica pe tema castrat/necastrat...sint satula de problemele cu sotul!!!


pina cind voi invinge va spun ca am avut pisici de mica! inclusiv in apartamente de bloc...cca 7,8 pina acum...[floare3],va rog sa vb despre ce vreti voi(sint doxa) la cap.pisici,dar nu reprosuri despre castare,multumesc!



ps= sint aici sa ma ajutati/sa ne ajutam cu sfaturi...

aniela

#253
anca_emanuel

anca_emanuel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 22 octombrie 2006 - 22:08

Fetelor va pup in trecere, nu ma simt minunat asa ca nu am sa scriu prea mult.



Cristina, pisicul nu se va acomoda foarte usor. Te inteleg cu fata pentru ca si eu sunt alergica la parul de pisica...cel putin asa a iesit la teste. Emanuel a luat de la mine alergia la praf...ce la par nu stiu daca a luat-o pentru ca nu i-am facut testele. De la 1 an 1/2 are pisica...avem pisica...si nu a avut reactii alergice niciodata.

Damiana a avut ceva cand a stat langa pisica? De mica am fost asmatica...la nivel de crize zilnice. Facem la hiana de blana a maica-mii insa la pisici nu[bang]. Daca nu a avut probleme eu zic ca poti sa incerci. Important este sa nu o ia in brate sau sa se aproprie cu nasucul...asta nu este indicat oricum.



Sa o ajutam pe Babye

Tine aripioara asta voinice...[zana]



ANCA[8**] si Emanuel (20.nov.2003)[testoasa]



#254
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 01:08

Nu face crize de astm, dar imi este frica![xx(] Este exact la varsta cand se tavaleste pe jos, baga mainile in gura, atinge orice, nu stie cand ii interzici si nu vreau sa am o problema in plus doar pentru ca mama are pisica.
Nu as mai rezista psihic!
Eu am inceput sa-i recoltez sange de pe masa de nasteri si nu pentru ca asa vroiam eu, ci pentru ca asa a cerut doctorul.[xx(]
Apoi, din 3 in 3 luni tot recoltari pana la un an.

Gata! Nu mai vreau stres!
Dar ma gandeam ca-i trist sa creasca fara bunica. In fond, are si bunica si strabunica, dar sunt ca si straine din motiv de pisoi.

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#255
dana_e

dana_e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 13:17

doamne fereste sa intram in polemici pe teme de castrare... sau de orice [8D] fiecare face cum crede ca e mai bine, avind cele mai bune intentii si tinind cont de o gramada de elemente de context. anyella, cu atit mai mult esti de admirat ca esti mamica de pisic, in acest context mai stresant ca al altora. [^]

astazi se duce cel mic (cea mica?) la casa lui (ei?). se pare ca e o probabilitate mai mare sa fie o ea, totusi [asia]. eh, ce-o fi, important e ca i s-a gasit o mamica buna si ca o sa aiba cu cine se pisici. ca pe aici, de cind s-a intors din aventura, numai lipit de oameni vrea sa stea. [il]

va pup si va doresc numai bune, voua si blanoshilor!

#256
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 17:36

dana e [pup] tie si "echipei de fotbal" blanoase [;)]

aniela

#257
dana_e

dana_e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 24 octombrie 2006 - 15:09

FELINA GRI, ACUM CU 30% MAI PARFUMATA !! [8D]

pisica rezidenta cu "carte verde" obisnuieste sa doarma prin dulapurile de haine (unde se cere cu un mieunat insinuant, daca usa nu e deschisa. INCA nu a invatat sa o deschida singura).

buuun. insa de citeva zile fiind mai frig, dumneaei si-a schimbat locatia. ne fericeste cu prezenta pe perne - ceea ce nu prea ne convine, insa orice am face ea nu vrea sa se mute si pace. sau daca se muta revine discret.

aseara, prin mijlocul noptii, se pare ca al meu sotz avea dileme existentiale. ma trezesc inghiontita pe la ora 3. ma extrag delicat dintre motanii care ma inconjurasera si incerc sa realizez ce mi se comunica:

"auzi, pisica asta miroase frumos"
"bravo ei, ai vrea cumva sa puta?" [:o)]
"nu, ma refer ca miroase chiar frumos. a parfum sau ceva!!"
"pai logic, daca doarme toata ziua peste saculetii de levantica si ambalajele de sapun din dulap..."
"aha. ma gindeam ca am halucinatii olfactive."
as mai fi raspuns ceva dar adromisem intre timp. dimineata am avut impresia ca visasem episodul, pina cind nu l-am vazut pe Robert mirosind discret pisica [:D]

acum asteptam si varianta cu miros de lamiie... oferta speciala de Craciun [bis]

#258
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 24 octombrie 2006 - 16:44

fetelor, am si eu o intrebare la obiect, va rog:

motanul necastrat merge pe afara de un an jumate - doi (aproximativ) si s-a dezvatat sa faca la tavitza; sta in casa cel muuullttt 12 ore, apoi miauna insistent la usa sa i se dea drumul afara, ca nu face in casa nici mort; e invatat cu locurile de pe aici pe afara, in fatza blocului la maica-mea.

acuma intrebarea: maica-mea nu e dispusa sa il tina fortzat in casa la iarna. as vrea sa il iau eu la mine, in alta zona, in alt apartament, in ideea sa fie in siguranta.

1. in cazul in care NU il castrez, credeti ca se va adapta in alta casa? ca nu va cere sa iasa afara? ca va face la tavitza? ca nu va urina prin colturi, sa isi marcheze teritoriul?

2. in cazul in care il castrez, credeti ca se va adapta in alta casa? ca nu va cere sa iasa afara? ca va face la tavitza? ca, daca nu se adapteaza in casa si trebuie sa il duc inapoi la mama unde va iesi din nou pe afara (dar de data asta castrat), o va duce la fel de bine? sau va lua bataie de la alti motani?


am multe indoieli, chiar nu stiu ce sa fac. de fapt is retinuta in a-l castra pt ca am auzit ca el ar vrea sa iasa afara chiar si castrat si ma gandesc sa nu-l castrez degeaba si apoi sa ajunga iar pe afara, dar mai slab, mai putin "barbat". [hot]



multumesc de atentie si imi cer scuze ca eu nu prea pot raspunde la dilemele voastre. am un acces foarte limitat la net, intru numai de la serviciu si ma feresc cat pot de sef. [bibe] mai mult citesc decat scriu. acasa nu am calculator. [bang]

[pup] mamicile de blanoshi... [pis]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#259
dana_e

dana_e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 25 octombrie 2006 - 13:44

Ramonika, am tot ezitat sa raspund pentru ca e si delicata problema si nici nu am atita experienta cu acest aspect incit sa dau sfaturi... Dar hai sa incerc, si sa ma limitez la ce stiu cit de cit.

Si anume, pisicile au instinctul de a face intr-un loc gen nisip (sau afara pe pamint, dupa care tot dau cu labutza sa "ingroape"). E instinctual si nici macar nu tine de invataturile primite de la mamica - am vazut pisoi de 2-3 saptamini care schiteaza gestul de a sapa!

Deci daca nu i se va da voie afara, exista sanse bune sa recurga la modalitatea alternativa de rezolvare a problemei - nisipul.

Despre marcare, daca e necastrat, asta e altceva. Poate foarte bine sa si marcheze dar sa si mearga la nisip pentru "problemele firesti". Perioada de calduri a cam trecut acum, dar... aici fetele cu mai multa experienta in domenii "motanesti" pot sa isi dea o parere. Vor mai fi si alte pisici cu el? Ca am vazut pozele cu cei 4 magnifici [il]. Si temperamentul lui e important - e timid? E sociabil? Ma gindesc la mutarea intr-o casa noua, totul schimbat pentru el. In orice caz, va avea nevoie de o perioada de atentie si rabdare si iertare a unor greselutze de inceput...

Solutia cea mai simpla ar fi sa incerci cu el necastrat si sa speri ca nu vor fi probleme. Dar... tu stii mai bine daca ai risca...

Iti doresc sa iasa bine! Si pup impricinatul.

#260
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 25 octombrie 2006 - 17:43

quote:
Originally posted by dana_e



Solutia cea mai simpla ar fi sa incerci cu el necastrat si sa speri ca nu vor fi probleme. Dar... tu stii mai bine daca ai risca...



Iti doresc sa iasa bine! Si pup impricinatul.




dana - mersi de raspuns. [olala]

asa ma gandeam si eu, sa incerc cu el necastrat, dar oricum la inceput va fi greu si tre sa fiu tare cateva zile pana s-ar mai acomoda. ca temperament, e destul de sociabil, dar numai in casa, afara nu sta sa puna nimeni mana pe el, si de noi fuge. e mai bine asa decat sa-l prinda careva si sa ii faca rau.

daca ar fi sa-l iau la mine, l-as lua singur, fara nici o alta pisica.

si mai e o chestie. eu is plecata mai toata ziua de acasa si ar cam sta singurel. [B)]

nu m-as framanta atata daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat cu Bubulina, ca a murit calcata de o masina pe afara. [q] ma tem ca intr-o zi sa nu-l pierd pe motan. [:(]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -