Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

PROBLEME PISICESTI


297 raspunsuri la acest subiect

#271
dana_e

dana_e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 02 noiembrie 2006 - 18:14

aoleoooooo, ce shoareci!!!! [il][il][il][il][il]

#272
crisia76

crisia76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 02 noiembrie 2006 - 20:23

Fetelor, help! Va cer si eu un sfat pisicesc. Am un motan de 5 ani care pana acum nu a creat mari probleme. Mai zgreaptana el covoarele si scaunele dar am inteles ca asta e tributul pe care trebuie sa-l platim.
De vreo luna de zile a inceput sa faca pipi prin casa exact pe lucrurile care stie ca ne sunt dragi de ex. canapeaua. Cand am cumparat-o, acum un an, bineinteles ca a inceput sa isi ascuta ghearele pe ea insa l-am certat si a inteles, nu se mai leaga de ea. Daca prinde usa de la camera copilului in mod sigur lasa si pe acolo ceva. Acum eu inteleg ca e stresat si din cauza fetitei care alearga dupa el si tipa dar nu mai suport sa-mi distruga toata casa. El nu este castrat si din ce am intrebat eu la cabinet castrarea nu rezolva aceasta problema. Stiti vreo solutie de dezvatat motanii sa urineze prin casa? Ce ma sfatuiti?

La vita est bella!

#273
ilinca79

ilinca79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 994 mesaje

Postat 03 noiembrie 2006 - 21:54

Buna seara,
tuturor iubitoarelor de pisici. Ma primiti si pe mine in clubul vostru? Am o pisica de 2 ani, pe nume Izzy, metisa, alintata si mofturoasa ca o printzesa. Acum o saptamana, sotul meu a gasit pe scarile blocului o pisicutza de vreo 2 luni si i-a fost mila de ea si a adoptat-o (eu momentan sunt detasata cu serviciul in alta localitate si nu prea particip la adaptarea lor una cu cealalta). As vrea sa va intreb pe voi, cele care aveti mai multe pisici, cum s-au acomodatat cele vechi cu venirea altora noi? Izzy e cam stresata, desi sotul se joaca cu ea si o alinta ca sa-i demonstreze ca o iubim in continuare. Pe cea mica a dus-o la veterinar si are paraziti, i-a dat medicamente si acum are diaree, si mai face caca in ghiveciul unei plante din dormitor, desi de cele mai multe ori merge la litiera,inca din prima seara. Cum s-o dezvatam sa mai faca altundeva decat la litiera? Voi aveti litiera separata pentru fiecare pisica?
Va multumesc si salut toate pisicile si pisoi si "parintii" lor!

Ilinca

#274
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 07 noiembrie 2006 - 21:33

eu m-am pus azi pe cintar cu motanu'...sint fericita!!! are 5kg si 200 de grame [olala] la un an si ceva [:I](nu stiu sigur),dar sint bucuroasa ca am o mitza sanatoasa din spusele medicilor...disperasem acum ceva timp ca era "o silfida" ,un fotomodel [:D],mai mult lung decit...lat,acu e ditamai motan!!! promit poze dar sa imi instaleze programul...pupici la parinti de pisici!

aniela

#275
dana_e

dana_e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 08 noiembrie 2006 - 16:59

crisia76: da, din cite am mai avut de-a face cu acest gen de probleme, nu are a face cu marcarea ci cu dorinta de a atrage atentia... probabil e o perioada mai stresanta pentru toti. altfel decit cu timp si rabdare, si pentru fetita si pentru motanel, nu prea cred ca se rezolve. stiu, exact timp si rabdare sint greu de gasit in viata asta aiurita, dar...... eu zic ca o sa fie bine pina la urma.

ilinca79: bun venit printre noi [pis] si mult succes cu sufletelul nou. eu nu am litiere separate si se descurca hoarda de feline (3 permanenti + 2 flotanti). bine, pot fi probleme la inceput, cum zici tu. mai ales fiind mica - poate mai uita pur si simplu unde trebuie sa ajunga. dar se rezolva - iarasi, rabdare si timp, ufff... daca s-ar putea cumpara, as vrea si eu vreo 2 saci... [bang]

anyella - pup la motan bine dezvoltat [bis]. asa e, faza "mai mult lung decit lat" e valabila pina pe la un an si chiar si dupa... al meu motan nr. 2 se numeste STICKS exact pt. ca a ramas conformat asa, chiar si la peste 2 ani (dar e castrat si probabil si de aia). ei, sanatosi sa fie si sa fim fericiti cu totii [il].

pup all!

#276
giul

giul

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 08 noiembrie 2006 - 18:01

Fetelor,pentru linistea mea ,spuneti-mi va rog ce formalitati sunt necesare si cam cat costa(mult ?)transportul unei pisici in America,multumesc.Oricum sunt fericita mama adoptiva a unei pisici albe persane subrasa pitt-bull,in varsta de 4 ani ,care musca,maraie,zgarie...e la noi de 6-7 zile,definitiv.Cine isi mai aduce aminte,ce culoare era Felix-ul Craciunitzei? Citii acuma ,mama -alba ,tatal- gri ,parca Felix era portocaliu...

#277
giul

giul

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 08 noiembrie 2006 - 20:32

Pardon ,Felix era tatal,de pui vorbeam ,unul era alb ,fata parca si motanelul ...?

#278
crisia76

crisia76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 09 noiembrie 2006 - 15:00

dana_e, multumesc pentru raspuns. Ce sa va spun, a trecut aproape o saptamana de la ultima isprava cand l-am prins asupra faptului si l-am certat, l-am dat cu nasul acolo( stiu, e o solutie barbara insa eram la limita suportabilitatii; cu cateva ore inainte facuse pipi pe geaca mea). De atunci nu a mai facut si sper sa fi inteles ca viata intr-o familie cere sacrificii. [neand]
Dealtfel toti il iubim si de cand a inceput cu urinarea prin casa il mangaiem si mai des ca sa vada ca il iubim si pe el; chiar si fetita il iubeste in felul ei zgomotos ; cand il prinde tolanit pe parchet se tranteste si ea langa el si isi sprijina capul de el. se vede ca ii place si l-ar strange la piept, insa miscarile ei neindemanatice il sperie pe motan.
cam asta e pe la noi...

La vita est bella!

#279
gabi_j

gabi_j

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 09 noiembrie 2006 - 23:42

Whiskey este nou venit la noi in casa. Are vreo 6 saptamani si, dupa cum se vede este foarte interesat in IT, ii plac in special cablurile. Nu stiu ce ar face daca am avea conexiuni wireless prin casa, cred ca s-ar plictisi de moarte. L-am gasit la et 9 pe scara de servici luni dimineata la 6:00. Cineva l-a lasat acolo... poate a vrut chiar sa il arunce de la etaj, dar nici nu vreau sa ma gandesc. A mieunat pana m-a trezit si m-a facut sa ies din casa, sa vad ce animalutz plange.... in fine, l-am gasit ascuns dupa usa. Asa de negru era ca abia i-am observat ochii stralucind in intuneric.

Dar... acum e bine si toarce la mine in brate. E cuminte de tot: pisu si caca face din prima zi in ladita cu nisip special, si doarme in cutiuta tapitata cu o paturica de lana.

Un pic ma simt naspa, de parca as fi tradat cainii... 20 de ani din viata mea am avut caini, pisicile nu mi-au placut niciodata. Acuma, vorba prietenului meu, zici ca-s un stelist cu tricoul lui Claudiu Niculescu. [pis] sa ne treceti si pe noi pe lista, va rugam frumos.



Gabici

'Be yourself. Everybody else is taken.'

ADOPTA UN CATEL

#280
dana_e

dana_e

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 14:26

crisia76, ma bucur ca lucrurile s-au mai ameliorat [il]. intr-adevar, e mare lucru cind vezi cele doua ghemotoace unul linga altul. si pe masura ce fetita va creste, vor deveni prieteni nedespartiti. animalele simt copiii si sint mult mai tolerante cu ei.

gabi, bun-venit si pup impricinatului negru [:o)]. oricum, nu se exclud reciproc cateii si pisicile, mai ales daca cresc impreuna de cind sint puiuti... am vazut la cineva un ciine lup imens, batrin, puiutul lui de citeva luni si un motan (negru) care crescuse inca de mic cu ciinele cel mare. ei, catelul avea chef de joaca si il mai siciia pe motan. iar tatal miria de zor la fiu-su', sa il lase in pace!! [il]

erau niste reclame pe animal planet, cu logo-ul "animals are better than people". eu cred asta cu toata convingerea, si toate de pe aici o stim din experienta...


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -