Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Simptome jenante ale sarcinii

simptome sarcina

446 raspunsuri la acest subiect

#401
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 17:47

Fetelor!!! Eu am intepaturi in partea stanga inferioara abdomenului la 5 saptamani...e normal?

 

Imi amintesc ca ma speriau si pe mine intepaturile...cam in aceeasi perioada. Ajunsese sa imi fie frica sa merg si la toaleta ca nu cumva sa ma fortez prea tare. Tot in partea stanga ma deranjau... mi-era teama sa nu fie sarcina extrauterina...si asa am ajuns din cauza lor sa fac transvaginala la aproape 5 saptamani, sa-mi ies din pareri. Din 9-10 saptamani s-au mutat intepaturile vertical in abdomen... Cica nu ar fi probleme. Acum nu stiu, de la o sarcina la alta, motivele pot diferi.



#402
cclaudinne

cclaudinne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 03 august 2014 - 08:04

Simptome jenante....mda... Eu ma confrunt cu:

-somnolenta, stare de oboseala

-insomnii

- balonari ( desi abia a trecut primul trimestru am uneori o burtica asa rotunda....)

- ma doboara caldura (eu nu aveam astfel de probleme inainte)

- ba mi-e foame ba nu imi trebuie nimic de mancare

- nu imi gasesc pozitia buna de somn (amortesc uneori)

-intepaturi (crampe) in zona burticii (le imbratisez cu drag stiu astfel ca se dezvolta bebe, au fost vreo doua zile in care nu am avut si eram ingrijorata ca nu se intampla nimic) 

 

Insa de departe cele mai iritante pentru mine sunt:

- matreata multa si consistenta (e probabil hormonal pentru ca nu am schimbat nimic din rutina mea nici sampon nici balsam de par-care oricum erau din alea naturiste speciale pentru scalp sensibil )

- scurgerile vaginale abundente mai ales acum vara  [batcap]  isi fac zile cand merg la serviciu un chin. Schimb cel putin 3 absorbante zilnice pe zi si probabil din cauza caldurii uneori am senzatie usoara de mancarime. Am schimbat vreo 3 brand-uri de abs zilnice in cautarea unora care sa nu ma irite dar inca nu am gasit ceva potrivit. Uneori mi-e teama sa nu ma fi procopsit cu vreo candidoza ceva,stiu ca e comuna in randul viitoarelor mamici...bine ca sapt ce urmeaza ma duc la medic la consult ginecologic normal si atunci imi va preleva si secretie vaginala. Sper ca totul sa fie bine dar daca nu e macar primesc un tratament potrivit, ca nu iau de capul meu nimic. 



#403
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 04 august 2014 - 13:19

- scurgerile vaginale abundente mai ales acum vara  [batcap]  isi fac zile cand merg la serviciu un chin. Schimb cel putin 3 absorbante zilnice pe zi si probabil din cauza caldurii uneori am senzatie usoara de mancarime. Am schimbat vreo 3 brand-uri de abs zilnice in cautarea unora care sa nu ma irite dar inca nu am gasit ceva potrivit. Uneori mi-e teama sa nu ma fi procopsit cu vreo candidoza ceva,stiu ca e comuna in randul viitoarelor mamici...bine ca sapt ce urmeaza ma duc la medic la consult ginecologic normal si atunci imi va preleva si secretie vaginala. Sper ca totul sa fie bine dar daca nu e macar primesc un tratament potrivit, ca nu iau de capul meu nimic. 

 

Exact aceeasi problema o am si eu... ce-i drept iau si prograsteron pe cale vaginala... si e si de la el. Ginecologul mi-a zis sa stau linistita ca e ceva normal in sarcina din cauza hormonilor. Nu am mancarimi dar am un fel de arsura sau iritatie ceva...

Sa speram ca sunt lucruri normale!  [flo2]



#404
Adelinuta

Adelinuta
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 18:26

Buna tuturor! Chiar acum m-am inregistrat pe forum si nu stiu daca aici trebuie sa aduc in discutie urmatorul subiect, dar am o mica problema :)

 

M-am casatorit de curand, in 23 august anul acesta si impreuna cu sotul meu vrem tare mult sa avem un bebel. Ultima menstruatie am avut-o pe data de 21 august si a tinut pana in 24. Mentionez ca am un ciclu menstrual stabil, de 28 de zile, menstruatia ma tina 4 zile. Am facut dragoste neprotejat cu sotul meu in 25, 26,28,30 august si 01,03,04 septembrie. Iar astazi am avut o scurgere maronie si ma doare burta ca si cum ar trebui sa imi vina menstruatia, dar abia in data de 17 septembrie trebuie sa vina. Alte simptome nu am. E vorba de o posibila sarcina?



#405
danuta_aga

danuta_aga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 21:04

eu ma confrunt cu sforaitul, sotul se "plange" mai mereu ca in timpul sarcinii sforaitul este la ordinea zilei



#406
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 08:35

Lasa danuta ca partea buna e ca va scapa de sforait atunci cand vor trece cele 9 luni de sarcina [flo2]



#407
agessy

agessy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 16:01

Buna, sunt insarcinata in 7 sapt si..probabil ca e normal sa fii paranoia, nu stiu. De cateva zile nu mai am greturi, care nici alea nu au fost fantastice. Nu ca mi-ar fi dor de ele, dar imi fac griji. Am pierdut o sarcina in ianuarie si...stand cu gandul numai la bb mai calc si pe aratura.
Trebuie sa ai simptome in fiecare zi?

#408
iulia10007

iulia10007
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 23:00

si eu sunt insarcinata,siiiigur, am 2 teste de sarcina pozitive, menstruatia a disparut, [mamica] ,abia astept sa ajung peste 2 zile la doctor sa aflu exact cate saptamani are  [il]

simptomele sunt urmatoarele: de 3 saptamani sanii sunt umflati

-greturi pe care le am de o saptamana non-stop de cand ma trezesc pana ma pun la loc in pat

-pofte..la 2 zile am pofta de cartofi la cuptor  [batcap] si acum astept sa se faca sa mananc

-oboseala, daca am coborat 3 etaje sunt deja epuizata

-de felul meu dormeam mult,dar acum...as sta numai in pat,dar nu prea pot,sunt balonata si abia imi gasesc pozitia,numai zic,ca nu ma prea odihnesc bine, abia astept sa ajung la doctor si stau pe ace

-sunt balonata,dar balonata nu asa oricum  [fri]

-mananc mult, am senzatia ca nu ma satur,trebuie sa imi dau peste mana sa ma opresc [mai]

-ametita parca sunt mereu dar ma mai apuca si cateodata de ma tin de pereti

Astazi am mers sa zic asa vreo 40 de minute pe jos si abia asteptam sa ajung acasa,aproape ca mergeam u gura deschisa pe strada si oftam intruna,parca numai ajungeam  [:(]

Balonarea nu prea imi da pace,nu suport pantalonii pe burta trebuie ori sa ii las jos ori sa ii ridic pana la gat [:D] bine,si daca stau cu cordonul de la bluza pe burta si ii fac o funda,la fel,ma jeneaza.

Am tendinta sa dorm pe burta,ceea ce nu mi s-a intamplat nici macar o data,inainte,dormeam oricum numai pe burta nu

Inainte nu mancam dimineata nimic, acum,trebuie sa mananc ceva pt ca ma trezesc cu o foameeee  [bang] ,chiar daca starea de a voma, constanta ,nu imi da pace,ma bucur ca e doar stare si nu  [vom] deloc.

Cam atat pana acum ,revin peste cateva zile cu date oficiale [flo2]



#409
Iris3381

Iris3381

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 02 ianuarie 2015 - 11:57

Simptome jenante: la 4 luni jumate, daca nu as avea o singura probl, chiar as declara ca am o sarcina usoara  [fiesta]

Din pacate, se pare ca sarcina mi-a declansat colicistul. Nu mai diger mancarea, asa ca dupa ce mananc ma ia durerea in partea dreapta sub coaste. Asta zilnic, din pacate. Ma umflu ca un balon pana seara si abia in timpul noptii incepe marea desumflare  [umbrel]

In rest toate bune, am avut greturi dar nu a am vomat deloc, mai cate o crampa, am insomnii si dorm mai mult dim decat noaptea si cam atat [starwars]  



#410
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 ianuarie 2015 - 22:08

Simptome jenante: la 4 luni jumate, daca nu as avea o singura probl, chiar as declara ca am o sarcina usoara  [fiesta]

Din pacate, se pare ca sarcina mi-a declansat colicistul. Nu mai diger mancarea, asa ca dupa ce mananc ma ia durerea in partea dreapta sub coaste. Asta zilnic, din pacate. Ma umflu ca un balon pana seara si abia in timpul noptii incepe marea desumflare  [umbrel]

In rest toate bune, am avut greturi dar nu a am vomat deloc, mai cate o crampa, am insomnii si dorm mai mult dim decat noaptea si cam atat [starwars]  

of iris.. ale tale nu mai sunt simptome jenante. Sunt de-a dreptul dureroase. Sarcina usoara iti doresc, daca pot spune asa.





Etichetat si cu simptome sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -