Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Simptome jenante ale sarcinii

simptome sarcina

446 raspunsuri la acest subiect

#421
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 decembrie 2015 - 22:35

Legat de balonare si constipatie... depinde de cum te alimentezi...

Eu nu am avut deloc pb asta, lichide multe, am evitat paine, ciocolata si ce mai stiam ca produce asta, am facut miscare...si s a cunoscut! 

 



#422
bordeasbeatrice

bordeasbeatrice
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 12:46

Buna viitoare mamici,

   Sunt insarcinata in 16 saptamani si pot spune ca nici acum nu mi au trecut greturile, ba mai mult chiar vomit( nu zilnic) .Am slabit 7 kg deoarece nu am pofta de mancare, iar doctora choar a fost incantata sa ma vada ca am slabit si nu m am ingrasat. Si eu am dureri de burtica si intepaturi mai mult in partea stanga, dar am intrebat la doctor si mi a zis ca nu sunt probleme. Colul este inchis , destul de lung si sarcina evolueaza bine, dar pe mine tot ma ingrijoreaza aceste dureri . Mentionez ca sunt anxioasa si sunt atenta la tot ce simt. Si pe mine m au durut sanii de nu puteam sa ma ating, burta m a durut inca de la inceput ca inainte de menstruatie, sunt constipata, cateodata sint durere si in zona rectului. Voi cum va simtiti insarcinate???

 

 Sarcina usoara tuturor!



#423
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 14:40

Buna viitoare mamici,

   Sunt insarcinata in 16 saptamani si pot spune ca nici acum nu mi au trecut greturile, ba mai mult chiar vomit( nu zilnic) .Am slabit 7 kg deoarece nu am pofta de mancare, iar doctora choar a fost incantata sa ma vada ca am slabit si nu m am ingrasat. Si eu am dureri de burtica si intepaturi mai mult in partea stanga, dar am intrebat la doctor si mi a zis ca nu sunt probleme. Colul este inchis , destul de lung si sarcina evolueaza bine, dar pe mine tot ma ingrijoreaza aceste dureri . Mentionez ca sunt anxioasa si sunt atenta la tot ce simt. Si pe mine m au durut sanii de nu puteam sa ma ating, burta m a durut inca de la inceput ca inainte de menstruatie, sunt constipata, cateodata sint durere si in zona rectului. Voi cum va simtiti insarcinate???

 

 Sarcina usoara tuturor!

buna. durerile in partea de jos a burticii am si eu. sunt ligamentele care sustin uterul ce se mareste de la zi la zi, si se intind. eu a scapat de constipatie si balonare cu lamaie. lamaie simpla. functioneaza :) mai consum grepfrut si pomelo. toate fructele silegumele care au un continut mare de apa au functionat. importanta este si miscarea. 

 

eu mai am dureri de sold si presiune pe pelvis. 



#424
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 14:44

Legat de balonare si constipatie... depinde de cum te alimentezi...

Eu nu am avut deloc pb asta, lichide multe, am evitat paine, ciocolata si ce mai stiam ca produce asta, am facut miscare...si s a cunoscut! 

asa e. in primul trimestru am consumat multe dulciuri, ciocolata in special. si m-am confruntat cu constipatia. dupa ce am intrat in trim 2, am renuntat la ea si s-a rezolvat problema. 



#425
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 15:15

Foarte bine!  :) eu aveam chiar un stres sa nu ajung in situația neplacuta de a apela la laxative.. si controlul alimentatiei a functionat :)

Sanatate in continuare !



#426
kaze

kaze

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 19:28

Dacă vorbim despre simptome jenante în sensul de penibile în timpul sarcinii, ar trebui să trec pe primul loc gazele. Spunea cineva mai sus despre „aerul” care iese prin „toate părțile”, sau ceva asemănător, și bine zicea. Asta mi se pare cea mai penibilă simptomă pentru că, adevărul este că te simți mai bine dacă lași aerul să iasă, dar nu poți s-o faci mereu, ceea ce devine stânjenitor.  [soricel]  Un alt simptom jenant în sensul ăsta mi se pare mie acel disconfort provocat de unele articole vestimentare sau poziții pe scaun, în autobuz, etc. Eu simt mereu nevoia să-mi deschid pantalonii, deși am început să port perechi care nu mă strâng deloc pt. că nu suport presiunea pe burtă, dar oricum mă fâțâi mereu din cauza asta. Și nu-mi găsesc loc pe scaun, oriunde aș fi, stau pe marginea scaunului, nu mă pot rezema, și parcă stau ca pe ghimpi.  [clo]

 

Alte simptome jenante, dar în sensul de „neplăcute” sau „incomode” am și eu... foamea continuă încununată cu greața continuă, emotivitatea (ba îmi vine să plâng, ba mă enervez), excesul de afecțiune  [batcap]  parcă s-a adunat toată dragostea neexprimată până acum pentru partenerul meu acum și nu știu ce să mai fac cu ea, o foarte ușoară și cam rară balonare la mine (deși mânc și dulciuri și mulți carbohidrați /pâine, covrigi, gogoși, astea merg și dacă mi-e rău), senzația de greață provocată de cele mai bizare chestii (eu, de exemplu, mâncam mereu morcovi înainte, acum îmi vine să vomit doar când mă gândesc la ei  [clo] ). Foarte neplăcute mi se par mie stările de greață accentuate dimineața și seara. Chiar dacă am mâncat, seara brusc mă apucă o foame teribilă... și o greață și mai teribilă, așa că de abia dacă pot ronțăi ceva. Mi se întoarce stomacul pe dos. Dimineața o mai dreg cu covrigi cu sare și mac și ceva lămâie. Ei, și altele care ori n-au apărut încă, ori nu-mi trec prin minte acum. 



#427
inana_1

inana_1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 20:58

Buna! Sunt insarcinata in 13 saptamani si pana acum, singura mea problema e constipatia...se mai confrunta cineva cu aceasta problema? Am incercat iaurt cu fulgi de ovaz, prune, stafide, curmale...multe legume si fructe....nimic!! Nu ma ajuta nimic in afara de supozitoarele cu glicerina sau Melilax...

#428
Roxy_Roxy

Roxy_Roxy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 14 iulie 2016 - 13:50

Inana eu am reusit sa scap cu ou prajit si ceapa cu lamaie si sare :))) ciudate pofte in sarcina :))

#429
Andreea Cristina

Andreea Cristina
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 august 2016 - 22:32

Sunt însărcinată în 35 săptămâni și pot spune că sunt o norocoasă și  am  cea mai ușoară sarcină , nici grețuri , nici vărsături și nu mi-a fost rău niciodată în nici un fel . Acum seara adorm mai greu pt că nu îmi găsesc locul. Singurul lucru ce mă deranjează este căldura asta insuportabilă , aștept să vină toamna .



#430
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 08 august 2016 - 10:09

Da...chiar ca esti norocoasa :)





Etichetat si cu simptome sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -