Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

13 copii in Casa Ororilor

nebuni

125 raspunsuri la acest subiect

#41
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 13:42

Pai si tu consideri ca ar trebui sa chemi politia pentru orice lucru ce ti se pare TIE ciudat?

Si Politia ce ar trebui sa faca? Sa deschida o ancheta la fiecare plangere? Sa ii trimita la psiholog / psihiatru / medic?

Nu,insa nici sa bagam capul in nisip pe principiíle enumerate de Andaghe mai sus,intr-un alt mesaj.

 

Oricum,mai bine sa aiba politia mai mult de lucru ,decit cazurile ,de genul asta ,sa se inmulteasca!!!

 

edit Ca voiam sa spun,ca eu nu cred ca cineva alearga imediat la politie ,daca vede o vinataie pe mina unui copil.Insa daca vinataile persista pe perioade mai mari d etimp ,iar copilul are si alte manifestri,de ce sa nu instiinteze politia?


Editat de andacos, 21 ianuarie 2018 - 14:37 .


#42
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 14:26

De asta spuneam ca ar trebui o procedura standard pentru familiile cu multi copii. O astfel de familie e un caz special si ar trebui tratat ca atare  Trebuie sa ai nervi foarte zdraveni sa cresti atatia copii, si nu in ultimul rand bani.E posibil ca oamenii astia sa fi innebunit pur si simplu sub presiunea psihica si financiara.

Spun asta nu ca sa caut scuze psihopatilor, ci sa subliniez ca asa o familie trebuia vizitata din cand in cand de autoritati.

 

In poza se observa ca toti copiii sunt excesiv de slabi, au bratele descarnate. Nu ti ia nimeni copilul ca e slab, asa o fi el, dar cand toti sunt asa se ridica niste semne de intrebare...Culmea ca poza era publica.



#43
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 15:05

oare nu traiau izolati de populatie? doar orice bebelus mai face galagie, darmite mai multi... chiar nimeni nu auzea ca sunt copii mici in casa aia, care... nu ieseau din casa? pe ea cine a asistat-o la cele 13 nasteri? sotul? copiii mai mari?

 

oribila poza aia de grup, cu tricouri cu numere si thing (lucru, obiect). o fi ordinea nasterilor?



#44
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 16:40

De asta spuneam ca ar trebui o procedura standard pentru familiile cu multi copii. O astfel de familie e un caz special si ar trebui tratat ca atare  Trebuie sa ai nervi foarte zdraveni sa cresti atatia copii, si nu in ultimul rand bani.E posibil ca oamenii astia sa fi innebunit pur si simplu sub presiunea psihica si financiara.

Spun asta nu ca sa caut scuze psihopatilor, ci sa subliniez ca asa o familie trebuia vizitata din cand in cand de autoritati.

 

In poza se observa ca toti copiii sunt excesiv de slabi, au bratele descarnate. Nu ti ia nimeni copilul ca e slab, asa o fi el, dar cand toti sunt asa se ridica niste semne de intrebare...Culmea ca poza era publica.

 

Tu crezi ca astelf de situatii sunt exclusiv in familiile cu multi copii? Nu ca as sti eu vreun caz (nici macar din ziare, stiri), dar sunt convinsa ca exista/au existat si familii cu un copil-2-3 in care parintii au tratat copiii in felul asta. Si acolo nu a mai existat "cedarea psihica din lipsa/grija financiara". Nu te supara, dar mie mi se pare o aiureala. Un parinte normal la cap care nu mai face fata, cere ajutorul; un parinte caruia ii pasa de copil, il trimite la Foster inainte de a-l trata in felul in care au fost tratati copiii aia. Nu au nici o scuza! Nu poti sa spui ca nu stiau ce fac, atata timp cat isi ascundeau comportamentul si in public afisau normalitate. O persoana care nu stie ca comportamentul e neadecvat, are exact acelasi comportament si in privat si in public. In momentul in care comportamentul public e diferit de cel privat, mie mi-e evident ca intelege.



#45
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 16:42

oare nu traiau izolati de populatie? doar orice bebelus mai face galagie, darmite mai multi... chiar nimeni nu auzea ca sunt copii mici in casa aia, care... nu ieseau din casa? pe ea cine a asistat-o la cele 13 nasteri? sotul? copiii mai mari?

 

oribila poza aia de grup, cu tricouri cu numere si thing (lucru, obiect). o fi ordinea nasterilor?

Tricourile sunt din cartea facuta film a lui Dr. Seuss, The Cat in The Hat.



#46
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 18:20

Nu

 

Tu crezi ca astelf de situatii sunt exclusiv in familiile cu multi copii? Nu ca as sti eu vreun caz (nici macar din ziare, stiri), dar sunt convinsa ca exista/au existat si familii cu un copil-2-3 in care parintii au tratat copiii in felul asta. Si acolo nu a mai existat "cedarea psihica din lipsa/grija financiara". Nu te supara, dar mie mi se pare o aiureala. Un parinte normal la cap care nu mai face fata, cere ajutorul; un parinte caruia ii pasa de copil, il trimite la Foster inainte de a-l trata in felul in care au fost tratati copiii aia. Nu au nici o scuza! Nu poti sa spui ca nu stiau ce fac, atata timp cat isi ascundeau comportamentul si in public afisau normalitate. O persoana care nu stie ca comportamentul e neadecvat, are exact acelasi comportament si in privat si in public. In momentul in care comportamentul public e diferit de cel privat, mie mi-e evident ca intelege.

Nu ma supar, raman la parerea mea. Si am spus clar ca nu le caut scuze, ci o explicatie si ma gandesc cum ar putea interveni autoritatile mai din timp, macar pe viitor. Ca altfel e simplu sa spui, da, erau psihopati, isi ascundeau cu grija comportamentul si pastrau aparentele in public, ce se putea face.

 

O familie cu cat are mai multi copii, cu atat dinamica e mai particulara. Intervin probleme rezolvabile doar cu ajutor din partea familiei extinse sau, poate in primul rand, a autoritatilor. Si presiunea financiara este imensa, cred. Cuplul dealtfel a declarat faliment acum cativa ani. Stiu ca nu doar cei cu multi copii fac asta.

 

Ce vreau eu sa spun, nu stiu daca ma exprim clar, e ca autoritatile ar trebui sa ia i  evidenta din prima o astfel de familie si sa ii viziteze periodic pentru a verifica daca acei copii cresc in conditii normale si, de ce nu, a evalua starea de sanatate mintala a parintilor.

 

Ii mai stiti pe Duggars, cei cu 19 copii? La inceput ii admiram, asa cum erau, they made it work, asa pareau din reality show. S a dovedit ulterior ca realitatea era alta. In cazul lor, fetele mai mari din familie au suferit abuzuri, nu din partea parintilor ci a fratelui mai mare. Si cine stie cate alte probleme, nestiute/ ascunse or mai fi fost si sunt la ei.

 

Este adevarat insa ca si in familiile cu 1 sau 2 copii pot fi abuzuri, dar sunt, cred eu, mai usor de depistat. Mai rar sa auzi de unul sau doi copii homeschooled si nedusi vreodata la medic. ( Stiu ca sunt si familii celebre cu unul sau multi copii homeschooled, dar alea sunt exceptii, vezi Angelina Jolie)

Odata in contact cu aceste institutii, abuzurile se afla, nu mai poti sa " fly under the radar" cum au facut dementii.

 

Am editat sa corectez si sa adaug ceva.


Editat de Fleurdelise, 21 ianuarie 2018 - 18:25 .


#47
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 19:10

Uitati va la bratele copiilor

 

Sincer? Așa arată și fetele mele la vârstele ăstora din poza...eu eram și mai scheletica. Nu e numai malnutriție, poate fi organismul asa. 

 

Ce vreau eu sa spun, nu mi se pare absolut nimic anormal la copiii ăștia, părinții au știut sa păstreze aparentele extraordinar de bine, de asta au “rezistat” 13 ani. :((



#48
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 19:54

Da, dar statistic vorbind nu prea e posibil ca 13 copii, nu unul, nu doi, sa fie toti asa slabi. Chiar daca ar fi asa genetic, e putin probabil ca TOTI fratii sa fie la fel. Era de banuit macar malnutritia din poza aia. Teoretic vorbind, putea fi adevarat sau nu, dar trebuiau macar verificati din cand in cand cum traiesc copiii aia ( la social services ma refer), intrebati de sanatate.

 

Cuplul psihopat si a ascuns abil ororile inauntrul caselor unde au stat ( am citit in ce stare groaznica au gasit noii proprietari fosta lor casa din Texas, cu urme de zgarieturi in spatele usilor...oribil!), dar si sistemul social, intre verigile caruia s au strecurat atatia ani, e de vina.



#49
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 20:06

Mi e ciuda pe societatea asta, in care daca o celebritate e prea slaba in ochii fanilor, se isca o adevarata isterie ca e anorexica, etc, dar pe copiii astia, ale caror poze au fost expuse public pe FB, nu i a observat nimeni ca e ceva in neregula cu ei.

 

 Mi e ciuda pe vecinii care ii vedeau pe copii iesind mereu in grup, sa lucreze in gradina la 11 noaptea. Pe vecinul care a intrebat o pe una din fetite cum o cheama si i s a raspuns ca parintii nu i lasa sa si spuna numele strainilor. Pe vecinul care lucra de noapte si cand venea acasa pe la 3 4 a.m. ii vedea pe copii la geamuri cu lumina aprinsa, trecand in sir indian dintr o camera in alta, dupa propriile lor declaratii.

 

Stiu, se ascundeau f bine si de fapt cei de mai sus nu aveau nici o raspundere sau obligatie. Dar ma simt revoltata, nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine, dealtfel totul parea normal si in regula cu familia Turpin...


Editat de Fleurdelise, 21 ianuarie 2018 - 20:09 .


#50
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 20:28

Pai de ce ti se pare ciudat ca parintii nu le dadeau voie sa isi spuna numele persoanelor straine?

Sau ca ii vedeau noaptea la geam? Cine cheama politia pt ca copiii nu dorm noaptea sau pt ca mananca cartofi pai???

 

Cum sa fie controlate toate familiile cu copii? Ce trauma e pt un copil sa fie parintii suspectati de abuz, doar pt ca Ionescu a crezut ca atunci cand s/a scarpinat copilul in ureche, era de fapt un strigat de ajutor?

cate greseli nu s/au facut in cazuri in care erau anchetatorii mult prea zelosi si au ajuns parintii sa fie acuzati pe nedrept de abuz?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -