Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

13 copii in Casa Ororilor

nebuni

125 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 19:47

Asta nu pricep cu home schoolingul...asa stiu si eu ca trebuiesc examinati de profesorii...oare chiar nu a vazut nimeni ca ceva nu e in regula?



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 19:49

si eu ma mir cum au reusit doi diavoli cu chip de om sa subjuge niste adolescenti. nu le-au permis sa manance, nu le-au permis sa mearga la toaleta, nu le-au permis sa faca dus decat 1 data/an, nu i-au dus la medic, sunt alienati, nu cunosc elementele de baza ale vietii, dupa cum s-au exprimat anchetatorii.

 

daaar...

 

le-au permis sa tina jurnale. sute de jurnale.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 20:42

Asta nu pricep cu home schoolingul...asa stiu si eu ca trebuiesc examinati de profesorii...oare chiar nu a vazut nimeni ca ceva nu e in regula?

 

Dana la noi și dacă naști acasă timp de nu știu cit timp vine o sora medicală sa verifice ca totul e in regula!



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 20:45

Dana la noi și dacă naști acasă timp de nu știu cit timp vine o sora medicală sa verifice ca totul e in regula!

Sigur,un conditii normale,asa este,insa cind vorbim de secte/fanatici religiosi...se schimba situatia.



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 21:53

Asta nu pricep cu home schoolingul...asa stiu si eu ca trebuiesc examinati de profesorii...oare chiar nu a vazut nimeni ca ceva nu e in regula?

 

Pai or fi văzut ciudățenii, dar dacă se merge pe principiul sa nu te uiți lung la cineva/ceva mai aparte că îl deranjezi/discriminezi, dacă au mai sugerat și părinții că au ceva probleme copiii, atunci normal (normalitatea din zilele noastre) că toți s-au străduit să se poarte și să îi trateze cat mai obișnuit, fără să " judece".

Să nu cumva sa tratezi un copil sau o familie cu comportamente diferite altfel decât normal.

Nu este ciudat, este normalul din prezent.  Ne obișnuim încet, încet, să nu mai îndrăznim să ne dăm cu părerea, să punem etichete, să arătăm o ciudățenie cu degetul. Înțeleg de ce s-a ajuns aici, dar , că întotdeauna, apare și reversul medaliei....

Orice am face, orice curent ar fi, orice ideologie din istorie are și bune și rele... Asta e partea rea a acceptării diversității.



#26
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 21:56

Sincer, acum, voi, dacă vedeți un copil că se comporta ciudat, sălbatic sau oricum altcumva, dacă mai vine și părintele și spune că are ceva probleme, vreun diagnostic, și că nu răspunde bine la tratament, de exemplu, sunați la poliție? Bănuiesc că nu......



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 22:18

Pai or fi văzut ciudățenii, dar dacă se merge pe principiul sa nu te uiți lung la cineva/ceva mai aparte că îl deranjezi/discriminezi, dacă au mai sugerat și părinții că au ceva probleme copiii, atunci normal (normalitatea din zilele noastre) că toți s-au străduit să se poarte și să îi trateze cat mai obișnuit, fără să " judece".

Să nu cumva sa tratezi un copil sau o familie cu comportamente diferite altfel decât normal.

Nu este ciudat, este normalul din prezent.  Ne obișnuim încet, încet, să nu mai îndrăznim să ne dăm cu părerea, să punem etichete, să arătăm o ciudățenie cu degetul. Înțeleg de ce s-a ajuns aici, dar , că întotdeauna, apare și reversul medaliei....

Orice am face, orice curent ar fi, orice ideologie din istorie are și bune și rele... Asta e partea rea a acceptării diversității.

Sunt perfect de acord cu tot ce ai scris,ma gindesc insa ca un cadru didactic,are ceva pregatire psihologica,poate citi dincolo de aparente.

 

Este tragic cind ne impiedicam de aparentele astea,e tragic cind ne e teama sa deschidem gura,doar pentru ceea cu spunem poate fi prost intepretat.



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 22:47

Da, corect, mă refeream la oamenii obișnuiți cu care au intrat puțin în contact, chiar nu am idee de ce nu au fost vizitați de asistent social sau profesori/psihologi.

Dar sunt multe erori... Îmi amintesc de un caz , într-o țară destul de civilizata, când poliția a vizitat casa unui criminal/violator și acesta avea 2 fete in beci și nu le-au descoperit, deși țipau, băteau...decât peste mult timp când deja muriseră de foame :( 

 



#29
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 ianuarie 2018 - 22:50

Cred că e tragică situația asta, în sine, mi se pare totuși mai bine că nu mai sunt omorâți cu pietre oamenii cu vreo diferență minora dar neînțeleasă de comunitate. Evitam unele, dam de altele. Cred că e în natură umană să se ducă orice până la extremă...



#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 00:02

Sunt penticostali. Am citit si declaratii ale parintilor lui in care isi laudau fiul, nici astia nu par prea normali la cap.

 

Eu un lucru nu inteleg. Daca ti duci copiii la scoala si la medic, esti urmarit si controlat la cea mai mica banuiala, la vreo vanataie sau daca copiii nu se dezvolta in parametri. Dar daca nu ii pui in contact cu aceste institutii, ca ti interzice religia sau n ai tu chef, nu mai exista nici o forma de control, poti sa faci ce vrei cu ei, sa i legi cu lanturi si lacate, mai ceva ca pe animale.

 

Nu stiu, cand declari nasterile la starea civila, e o rubrica acolo unde s a nascut copilul, la spital sau acasa, datele alea merg la autoritati, nu si pune nimeni problema in ce conditii sunt crescuti copiii? Nu sunt in evidenta spitalelor sau a scolilor dar sunt in evidenta statului. Eu cred ca la o simpla vizita a unui politist sau a unui lucrator social s ar fi descoperit tragedia. Era un miros fetid in casa aia, macar asta ar fi sesizat si de aici poate controale mai amanuntite.

Mai ales in cazul familiilor care toarna copii cu nemiluita, pardon, " cati le da Dumnezeu", ar trebui ca serviciile sociale sa se sesizeze by default si sa viziteze aceste familii. In cel mai bun caz, sa si ofere ajutorul, daca nu sunt alte probleme. In cazurile in care parintii sunt dusi cu pluta, sa salveze copiii. Cati or mai, poate nu chiar torturati, dar neglijati, nespalati, needucati, etc.

 

Colac peste pupaza, nebunul avea inregistrata o scoala privata acasa la ei, ai carei elevi erau cei 13. Nu stiu ce legi sunt in State, aici si pentru o gradinita particulara ai nspe inspectii sa verifice tot, de la starea cladirii, la mobilier, mancare, program educativ etc etc.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -