Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

13 copii in Casa Ororilor

nebuni

125 raspunsuri la acest subiect

#51
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 21:25

Da părinții aia cum rezistau sa nu doarmă noapte de noapte? Eu cad lata după o noapte nedormita, îmi ia 48 de ore sa ma refac, dapai sa o țin așa 13 ani! Ce dezaxati!



#52
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 22:03

Pai de ce ti se pare ciudat ca parintii nu le dadeau voie sa isi spuna numele persoanelor straine?

Sau ca ii vedeau noaptea la geam? Cine cheama politia pt ca copiii nu dorm noaptea sau pt ca mananca cartofi pai???

 

Cum sa fie controlate toate familiile cu copii? Ce trauma e pt un copil sa fie parintii suspectati de abuz, doar pt ca Ionescu a crezut ca atunci cand s/a scarpinat copilul in ureche, era de fapt un strigat de ajutor?

cate greseli nu s/au facut in cazuri in care erau anchetatorii mult prea zelosi si au ajuns parintii sa fie acuzati pe nedrept de abuz?

Xio, n ai inteles nimic din ce am scris. Eu vorbeam exclusiv de familii cu f multi copii si nu de a chema politia, nici macar serviciile sociale. Spuneam ca statul ar trebui sa ia in evidenta familiile astea cu f multi copii, nu stiu, de la 6-7 in sus, si sa i viziteze cineva periodic, sa vada daca si cum se descurca.

Faptul ca tie ti se pare normal ca niste copii sa nu doarma noaptea, NOAPTE DE NOAPTE, nu l mai comentez.



#53
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 22:13

Da părinții aia cum rezistau sa nu doarmă noapte de noapte? Eu cad lata după o noapte nedormita, îmi ia 48 de ore sa ma refac, dapai sa o țin așa 13 ani! Ce dezaxati!

Da, e extrem de bizar. Se pare ca si au autoimpus programul asta, lor si copiilor, sa doarma ziua si sa fie activi noaptea. El nu mai lucra ca inginer, isi conducea propria " scoala" deci isi faceau programul cum voiau. In mintile lor bolnave era probabil o metoda de a le limita la minim interactiunile sociale, de a se izola cat mai tare de societate.

E si asta un simptom al nebuniei si un factor al amplificarii ei.

 

Si, Xio, tie nu ti s ar parea ciudat, macar un pic asa, ca fiica vecinilor de langa tine, gard in gard, cu care copiii tai s au jucat, sa ti spuna ca parintii nu i dau voie sa ti spuna cum o cheama? Unui strain de pe strada, ok, dar vecinului cu copiii caruia te joci?



#54
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 22:32

Și copkiiii ăștia cum treceau testele școlare? Hai in clasele mici era mai ușor sa zicem, dar apoi? Sau homeschoolingul asta e așa o abureala in care copiii defapt nu învață nimic? La noi știu ca trebuie sa treci aceste teste, altfel intervine protecția copilului și pot sa iti și ia copilul dacă nu face carte acasă. Om fi noi părinți, dar nu avem dreptul sa ne batem joc de viitorul copiilor! Și ce dacă erau sectanți? Școala e obligatorie pina la o anumită virsta! Sau in America nu e e obligatorie școala?



#55
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 23:00

Nu stiu in alte parti cum este, dar sa va spun in Franta cum reusesc unii parintii abuzatori sa treaca prin sistem fara sa fie luati in colimatorul nimanui.

 

Acum citva timp o fetita a fost omorita de tatal ei in bataie. Bineinteles, nu era prima data cind o atingea, o infometa, doar ca acuma a dat mai tare. S-a dovedit ca de-a lungul timpului au fost diverse semnale de alarma trase de la scoala, dar pina sa se ancheteze mai in profunzime familia stergea putina, se muta in alt oras, alt departament si iesea de pe ecranele radarelor.

 

Vorbind cu o asistenta sociala mi-a confirmat ca schimbarea domiciliului des, atunci cind exista copii, ar trebui sa atraga atentia. Numai ca nu exista suficienti lucratori sociali pt o urmarire eficace si nu exista un fichier national (nu exista practic nici pentru teroristi, asa ca ce sa mai speram la restul!) in care aceste cazuri sa fie recensate. Lucrind eu insami in primarie am putut sa-mi dau seama ca exista intr-adevar familii care nu stau mult timp intr-un loc. Debarca adesea in timpul anului scolar, copiii au dificultati la invatat, de multe ori sint familii recompuse. Si dispar asa de brusc precum au venit, dupa citeva luni, uneori anul scolar nici nu s-a incheiat, fara sa lase vreo adresa, cu chirii si facturi de cantina neplatite in urma lor.



#56
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 23:26

Sincer? Așa arată și fetele mele la vârstele ăstora din poza...eu eram și mai scheletica. Nu e numai malnutriție, poate fi organismul asa. 

 

Ce vreau eu sa spun, nu mi se pare absolut nimic anormal la copiii ăștia, părinții au știut sa păstreze aparentele extraordinar de bine, de asta au “rezistat” 13 ani. :((

eu cred ca daca un adult de 28 de ani arata ca un copil de 12 ani...e anormal.

 

una e cand vorbim de copii slabi in crestere si alta e cand sunt adulti in asa hal. ca sa nu mai spun adulti care stau mai stau si cu parintii, si fac ce spun parintii...etc.

 

 



#57
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 23:31

eu cred ca daca un adult de 28 de ani arata ca un copil de 12 ani...e anormal. una e cand vorbim de copii slabi in crestere si alta e cand sunt adulti in asa hal. ca sa nu mai spun adulti care stau mai stau si cu parintii, si fac ce spun parintii...etc.

 

Eu am comentat strict fotografia pusă de Fleur. Vezi acolo vreun adult de 28 de ani care arată ca un copil de 12. Ca eu nu. 



#58
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 23:32

Fleur îți dau perfecta dreptate, toate cele menționate de tine ar fi putut atrage atenția. 

 

Știe cineva cum au fost descoperiți? Eu nu am citit știri legate de ei. 



#59
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 23:37

Și copkiiii ăștia cum treceau testele școlare? Hai in clasele mici era mai ușor sa zicem, dar apoi? Sau homeschoolingul asta e așa o abureala in care copiii defapt nu învață nimic? La noi știu ca trebuie sa treci aceste teste, altfel intervine protecția copilului și pot sa iti și ia copilul dacă nu face carte acasă. Om fi noi părinți, dar nu avem dreptul sa ne batem joc de viitorul copiilor! Și ce dacă erau sectanți? Școala e obligatorie pina la o anumită virsta! Sau in America nu e e obligatorie școala?

 

la mine in zona cunosc multi parinti , f educati care fac homeschooling cu copiii lor, dar in general urmeaza programa scolara, a districtului din zona . o data pe saptamana se itnilnesc la scoala la niste clase special cu alti copii care sunt homeschooled.

am mai vazut ca se intilnesc si la biserica. dar nu va imaginati biseericile ca cele din Romania cu icoane etc. 

 aici bisericile sunt cladiri f mari, cu multe clase, care in cursul sapt sunt folosite ca, clase de arta, diferite proiecte de stiinta, meditatii scolare...nu yoga...etc.

deci un copil homeschooled e  intr-un continuu contact cu comunitatea.

 

pur si simplu nu inteleg cum acesti copii si adulti in numar asa de mare au trecut prin sistem neobservati. nu inteleg cum rudele nu si-au pus semne de intrebare...cum de vecinii nu au spus nimic.

 

daca traiau in middle of nowhere as mai fi inteles...ca sunt mutlle familii care traiesc in locatii f izolate, fac agricultura...si nu au contact prea mult cu vecinica sutn la distante f mari...dar asa...casa, langa casa sa treaca neobservati lasa de gindit.

 

 

 



#60
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 ianuarie 2018 - 23:39

Fleur îți dau perfecta dreptate, toate cele menționate de tine ar fi putut atrage atenția. 

 

Știe cineva cum au fost descoperiți? Eu nu am citit știri legate de ei. 

am inteles ca de vreo 2 ani planificau sa fuga, sa scape.

una din fetele mari a reusit sa iasa pe fereastra si cumva de la un telefon mobil vechi sa sune la politie.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -