Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum alegem cel mai bun lapte pentru bebelusi: Top ingrediente

lapte praf ingrediente lapte cum alegem lapte praf nutrienti cel mai bun lapte cel mai bun lapte praf cum alegem lapte bebe

58 raspunsuri la acest subiect

#41
MarianaMami

MarianaMami
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 13:00

Nu am auzit ca este musai sa treci pe lapte de vaca dupa ce termini cu alaptarea. Laptele praf este o alternativa foarte buna. Este adevarat ca laptele praf contine ingrediente in plus fata de laptele de vaca. Dar acestea se gasesc si in legume, fructe, alte alimente sau suplimente alimentare. 

 

Daca treci pe lapte de vaca discuta cu pediatrul despre cantitatea de grasimi.

 

Asociatia Americana de Pediatrie spune ca daca exista in familie oameni care se lupta cu obezitatea, boli cardiace, probleme cu colesterolul, sa folosim lapte cu putine grasimi.

 

babies and toddlers with certain risk factors (family histories of obesity, high cholesterol or heart disease) should get reduced fat (2%) milk from 12 months on. At two years old, all children should switch to 1% milk.



#42
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 11:47

Am inceput sa scriem un articol pe aceasta tema. Daca mai aveti ceva de adaugat la discutie, sunteti bine veniti



#43
marriuk

marriuk
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 29 ianuarie 2018 - 18:14

Mai intai vreau sa spun ca cel mai bun lapte este bineinteles cel de la san. Dar la 9 luni a trebuit sa ma opresc cu alaptatul.

 

Laptele de vaca sau de soia le-am exclus direct. Trecem pe lapte de vaca de la 2 ani in sus.

 

In final, noi am gasit o formula mai ciudata, dar pentru noi este buna. Dimineata bebe papa Milupa. Seara ii dau Humana, lapte amestecat cu cereale tot de la Humana. Ii merge foarte bine. Nu se constipa si nu refuza laptele. Am vorbit cu pediatrul si mi-a spus ca daca se simte bine nu este o problema ca-i dau doua feluri de lapte praf pe zi. 



#44
marriuk

marriuk
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 29 ianuarie 2018 - 18:32

M-a intrebat cineva pe privat dar raspund si aici ca poate mai intereseaza pe cineva. Cam asa arata meniul nostru la 1 ani si 2 luni

 

dimineata, cand se trezeste (6:30): 200ml lapte Milupa (fara cereale)
pe la 9 un iaurt (de obicei Danone) sau fructe sau bucata branzica topita cu paine

pe la 11 o banana sau fructe sau piure de fructe

intre 12 si 14 doarme
pe la 15:00 mancarica pasata, piureuri sau supa
uneori, pe la 18:00 ii mai dau o bucatica de cascaval sau iar fructe sau iaurtel daca nu a mancat
inainte de somn (19:30-20:00) laptele cu cereale Humana



#45
noro3el

noro3el
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 11:03

Lunea trecuta s-a intors din concediu de maternitate sefa mea. A stat doar 6 luni acasa si a revenit la munca. Am intrebat-o ce face cu alaptarea si mi-a spus ca se mai mulge si lasa biberoane acasa dar deja se gandeste la formule de lapte :(  
 
Pentru ca stiu ca se documenteaza temeinic am intrebat-o care crede ca este cel mai bun lapte praf si ce are de gand sa aleaga. A spus ca este intre Aptamil, Milumuil si Topfer. Cel din urma este recomandat de medicul pediatru. In plus - pentru ca pentru ea banii nu sunt o problema -  se gandeste si la varianata gata preparata de la Nestle ca nu are incredere in soacrasa sau bona.
 
M-am gandit sa va povestesc ca discutia este in tema cu mesajul.


#46
popi27

popi27
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 12:02

Eu sunt la al doilea copil cu o diferenta de 9 ani intre ei. Am terminat cu alaptarea la un an si am trecut pe formula. Laptele praf este departe de laptele matern dar pot sa afirm ca produsele de lapte praf evolueaza. Etichetele produselor actuale, lapte praf 2018, par mult mai bogate in proteine, nutrienti, grasimi si asa mai departe decat acum 10 ani. Acest lucru este pozitiv.

 

La polul opus, cred ca productia s-a mutat in tari din Asia, in Africa sau in Europa de Est unde controlul de calitate si controlul igienei poate sa fie o problema. Scandalul recent de la Lactalis fiind doar un exemplu, mai ales ca s-a intamplat la fabrica lor chiar din Franta.

 

Noi acasa cumparam Aptamil pentru ca l-am folosit si la primul copil. Acum 8-9 ani era o diferenta intre Aptamilul din Romania si cel cumparat din UK. Acum par sa fie produse similare. 



#47
popi27

popi27
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 12:06

Mai adaug ceva: chiar daca este mai scump, eu cumpar laptele din farmacie. Nu online si nu din hyermarket. Am mai multa incredere in laturile de farmacii si modul lor de depozitare. 



#48
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 12:39

La polul opus, cred ca productia s-a mutat in tari din Asia, in Africa sau in Europa de Est unde controlul de calitate si controlul igienei poate sa fie o problema. Scandalul recent de la Lactalis fiind doar un exemplu, mai ales ca s-a intamplat la fabrica lor chiar din Franta.

 

Noi acasa cumparam Aptamil pentru ca l-am folosit si la primul copil. Acum 8-9 ani era o diferenta intre Aptamilul din Romania si cel cumparat din UK. Acum par sa fie produse similare. 

 

 

Stiu ca in Olanda exista doua organizatii care controleaza atent laptele praf, de la provenienta ingredientelor, verificarea etichetelor pana la modul in care sunt promovate produsele.

 

In Romania cred ca sarcina cade pe Autoritatea sanitară veterinară si  Asociația pentru Protecția Consumatorilor din România. Cei din urma au facut un studiu in 2015 dar nu cred ca au capacitatea sa urmareasca in mod regulat produsele de lapte praf.  Asa ca responsabilitatea ramane in carca producatorilor care trebuie sa actioneze conform normelor inpuse de comisia europeana.

 

 



#49
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 12:42

M-a intrebat cineva pe privat dar raspund si aici ca poate mai intereseaza pe cineva. Cam asa arata meniul nostru la 1 ani si 2 luni

 

dimineata, cand se trezeste (6:30): 200ml lapte Milupa (fara cereale)
pe la 9 un iaurt (de obicei Danone) sau fructe sau bucata branzica topita cu paine

pe la 11 o banana sau fructe sau piure de fructe

intre 12 si 14 doarme
pe la 15:00 mancarica pasata, piureuri sau supa
uneori, pe la 18:00 ii mai dau o bucatica de cascaval sau iar fructe sau iaurtel daca nu a mancat
inainte de somn (19:30-20:00) laptele cu cereale Humana

 

Sorry, dar mananca tootal aiurea copilul tau.

7 mese la 1,2 ani??? ar trebui sa aiba 4.



#50
marriuk

marriuk
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 13:46

Sorry, dar mananca tootal aiurea copilul tau.

7 mese la 1,2 ani??? ar trebui sa aiba 4.

 

Am pus meniul extins. Masa de la 9 sau 11  este aceeasi in functie de zile si cine are grija de el, daca iese in parc sau nu. Masa de la 18.00 este rara (am spus uneori).  In mod  normal mananca de 5 ori pe zi. 





Etichetat si cu lapte praf, ingrediente lapte, cum alegem lapte praf, nutrienti, cel mai bun lapte, cel mai bun lapte praf, cum alegem lapte bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -