Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dragnea si vaccinurile - scandalos

vaccinare imunizare vaccin

304 raspunsuri la acest subiect

#31
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 15:18

Sigur, cand Lucica are viziuni diametral opuse noua, lanseaza mesaje de tip ghiveci si imposibil de inteles. E o varza in capul tau, mei Lucico!  [:D]

Vorbeam si de PSD, nu doar de A3, btw. Imi amintesc perfect cum imi erau flituite sursele dc proveneau de la A3 chiar si atunci cand dezbateam la topice apolitice, dar fie precum spui tu  [:)]

Totusi, in conditiile in care prima doza vaccin este la 24 de ore de la nastere, urmatoarea tot in maternitate ( si sunt inclusi si prematurii ), cum ne dam seama ca un copil nu este eligibil la vaccinare? Au medicii neonato ( nu imunologi! ) vreun glob de cristal? 



#32
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 16:15

In 4 luni cazurile de rujeola s-au dublat practic cu 250% de la 1969 cazuri la inceputul anului au ajuns la 4881. Acum a depasit cifra de 5000 de cazuri.
Anul trecut au fost 9 decese acum in primele 4 luni 22 de decese deci o crestere a mortalitatii de 244% doar in primele 4 luni ale acestui an

 

Miniaturi atasate

  • Screenshot_1.png
  • Screenshot_2.png


#33
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 18:24

Persoanele cu grad de cultura generala redus de obicei nu pun la indoiala ce le recomanda medicul , ei respecta cu ochii inchisi . 

Vaccinarea nu scuteste de imbolnaviri . Mie imi spunea o doctorita dintr-un spital universitar ca desi in Romania bebelusii sunt imunizati impotriva hepatitei , in comparatie cu cei din UK unde nu sunt imunizati , frecventa bolii este de 6 ori mai mare .

 

Nu vreau sa intru cu nimeni in polemica , parerea mea oricum nu conteaza cand se va lua o decizie , dar cred ca e o mare loterie joaca cu sanatatea copiilor .

 

 

Collins mesajul dat de medicul universitar e asa de vag incat pare dat la plesneala.

Cate cazuri a vazut? Care era media de varsta? Cati fusesera vaccinati? 

Asa sunt si eu purtator sanatos de HepB, si ma verific regulat, dar nu ma poate folosii ca argument pentru ca:

 - am fost infectata pe cale medicala la varsta mica (in 1988 am avut primele simptome);

 - am facut recadere de cateva ori si am fost internata copil fiind sau doar tratata;

 - NU am fost vaccinata pentru ca vaccinul a aparut dupa aceea.

 

Uite aici statistica care demonstreaza efectivitatea masurilor de preventie luate

http://www.eurosurve...?ArticleId=8012

 



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 19:17

Persoanele cu grad de cultura generala redus de obicei nu pun la indoiala ce le recomanda medicul , ei respecta cu ochii inchisi . 

Vaccinarea nu scuteste de imbolnaviri . Mie imi spunea o doctorita dintr-un spital universitar ca desi in Romania bebelusii sunt imunizati impotriva hepatitei , in comparatie cu cei din UK unde nu sunt imunizati , frecventa bolii este de 6 ori mai mare .

 

Nu vreau sa intru cu nimeni in polemica , parerea mea oricum nu conteaza cand se va lua o decizie , dar cred ca e o mare loterie joaca cu sanatatea copiilor .

Trebuie specificat care hepatita. La noi se fac impotriva hepatitei B.

Outbreakurile se fac cu hepatita A zisa ea si hepatita mainilor murdare.

Conditiile epidemiologice difera enorm de la stat la stat, de la continent la continent si de la emisfera la emisfera.



#35
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 22:58

In 4 luni cazurile de rujeola s-au dublat practic cu 250% de la 1969 cazuri la inceputul anului au ajuns la 4881. Acum a depasit cifra de 5000 de cazuri.
Anul trecut au fost 9 decese acum in primele 4 luni 22 de decese deci o crestere a mortalitatii de 244% doar in primele 4 luni ale acestui an

 

 

 

[vrajitor]

 

Avem 4.881 de cazuri de rujeolă? Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor anunță că în România sunt 2703 de cazuri; doar 1.449 confirmate de laborator • Primele focare de la noi au apărut în comunități care „călătoresc în mod repetat în Italia și migrează alternativ între județe” • Ȋn Italia, acoperirea vaccinală împotriva rujeolei e cu 5 procente mai mică decât la noi, dar, la o populație de trei ori mai mare, sunt de 2 ori mai puține cazuri de pojar • Ȋn Italia, 57% dintre cei bolnavi au între 15-39 ani; în România 57% sunt sugarii și copiii până în 4 ani • Ȋn Italia, se recomandă vaccinarea suplimentară doar a celor expuși; în România toți copiii nevaccinați au fost „convocați la cabinete”. 

 
România nu este singura țară din Europa care se confruntă cu o epidemie de rujeolă, deși autoritățile fac eforturi disperate să ne convingă că suntem cei mai buboși de pe planetă.
 
Ȋn acest moment, conform datelor oficiale publicate de Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC), există focare de rujeolă și în Italia, Marea Britanie, Polonia, Belgia, Austria, Franța, Germania, șamd. La numărul de cazuri, noi nu doar că suntem în fruntea clasamentului, dar se pare că ne și străduim să rămânem acolo.
 
Avem 4.881 de cazuri de rujeolă, anunță mass-media națională, citând datele furnizate de Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT). Dar nimeni nu spune că autoritățile române n-au pus punct numărătorii de anul trecut, iar stastica e cumulată, 2016 + 2017, deși „analiza evoluției bolilor transmisibile aflate în supraveghere” se realizează anual.
 
Conform datelor furnizate pe plan național de CNSCBT, la finalul anului trecut erau în evidențe circa 1900 de cazuri de rujeolă. 1995, confirmă ECDC." 
 
"1. „Majoritatea cazurilor reprezintă focare de comunități cu acoperiri vaccinale suboptimale. Familii din aceste comunități călătoresc în mod repetat în afara țării (ex. Italia) și migrează alternativ între județe învecinate; o parte din acestea nu sunt pe listele niciunui medic de familie, altă parte însă, datorită deplasărilor frecvente, nu se prezintă cu copiii la vaccinare.”
și
2. „Ȋn epidemia actuală de rujeolă, tulpina de virus rujeolic identificată a fost de import (B3), diferită față de tulpina endemică din România (D4)”, informa CNSCBT. "

 

 

"Când vine vorba de pojar, autoritățile ne comunică, sec, doar numărul de decese. Nimic în plus. „Au fost  înregistrate 22 decese, astfel: 6 în jud. Timiș, 5 în jud. Arad, 5 în jud. Dolj, 3 în jud. Caraș Severin, 1 in jud. Călărași, 1 in jud. Satu Mare și 1 in București”, se arată în ultimul comunicat al CNSCBT.

 
Ȋntr-un raport despre epidemia de rujeolă din România, Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor precizează însă că până la 17 februarie a.c. fuseseră „raportate 16 decese, toate apărute la persoane care au fost imunocompromise sau au avut alte co-morbidități.”
 
ActiveNews vă prezintă cronologia acestor decese și date despre fiecare caz în parte, așa cum au apărut ele, la vremea respectivă, în mass-media sau în comunicatele oficiale." 
 
gasiti fiecare caz ( soldat cu deces ) in linkul de mai jos.
 
Ȋn 2012, când acoperirea vaccinală cu ROR era de peste 95%, în România s-au înregistrat, conform datelor CNSCBT, 7450 de cazuri de rujeolă. Cei mai afectați au fost, ca și acum, copiii cu vârsta sub 1 an și cei din grupa de vârstă 1 - 4 ani.
 
Și, cu toate acestea, în 2012 s-a înregistrat UN SINGUR DECES! La 7450 de cazuri de rujeolă!
 
FOTO%202012.jpg
 
Acum avem 4881 numărate în doi ani (2016 și anul acesta), aceeași categorie de vârstă afectată și 22 de decese! Și mai avem ceva: o nevoie disperată de refacere a stocului de seringi, de când am coborât vârsta de vaccinare cu prima doză de vaccin ROR la 9 luni. "
 

 

On topic, caci era vorba de un proiect de lege a vaccinarii pe care Grindeanu il si dezbate probabil cu cine ? " Întâlnirea șefului Executivului și ministrului sănătății, Florian Bodog, cu reprezentanții Pfizer, MSD România, GSK România și Sanofi a avut loc la Palatul Victoria, în contextul Săptămânii Europene a Imunizării 2017. " Comunicat de presa la 24.04.2017


Editat de lucialu, 28 aprilie 2017 - 23:06 .


#36
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 05:24

Exista autoritatea romana Lucialu - datele sunt oficiale. Daca ai sa te iei dupa facebook si terte site-uri de informatii nu vei ajunge prea departe.
Verifica faptul ca si tu in acest copy paste ai furnizat (probabil fara sa observi) aceleasi informatii  [:)] .

Sa stii ca exista obligatia medicilor de a comunica lunar situatia bolior infectioase si a deceselor. Acestea sunt centralizate si comunicate oficial sub forma de rapoarte.

Daca o sa cauti pe net si o sa copiezi tot felul de informatii vechi gen 1995 2005 samd si cu surse depasite informational gen  Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor 

sau comentarii de doi bani gen activenews e clar ca nu vei sta prea bine la acest capitol.
In fine dar alegerea iti apartine.

Din nefericire realitatea este cea care este cu aceste 23 de decese in primele 4 luni ale acestui an (tocmai a sosit inca un deces ieri )  cu un numar de peste 5.000 de bolnavi si toate acestea doar in 4 luni ale acestui an si statistic cum spuneam au fost 9 decese si 1969 cazuri de imbolnavire in anul 2016.
Cum se va incheia anul 2017 nu are cum sa se stie insa este vorba de cifre extrem de ingrijoratoare fiind vorba de o epidemie a unei boli cu incidenta virala agresiva, singura metoda in prezent de evitare fiind imunizarea prin vaccinare.

Info:
Doar in ultima saptamana au fost comunicate 252 de cazuri nol.



#37
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.330 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 09:11

E nu am statistici , dar profesoara participa la multe conferinte nationale si internationale si stie ce vorbeste . Asta mi-a spus-o in urma cu 10 ani cand am mers la ea pentru un control general cu fetita in timpul unui concediu in Romania . Si a mea nu era vaccinata si nici acum nu este vaccinata impotriva hepatitei .Singurul vaccin care nu este in schema din uk si i l-am facut fetei e bcg , mi-a fost frica sa nu se imbolnaveasca in tara .

 

Eu nu sustin nevaccinarea , dar e usor sa le spui oamenilor ca sunt prosti in loc sa-i informezi. Ce credibilitate mai au medicii cand in cabinete s-au prescris medicamente de dragul ingrasarii companiilor farmaceutice .



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 09:31


Eu nu sustin nevaccinarea , dar e usor sa le spui oamenilor ca sunt prosti in loc sa-i informezi. Ce credibilitate mai au medicii cand in cabinete s-au prescris medicamente de dragul ingrasarii companiilor farmaceutice .

 

Eternul leit motiv!!!!!

 

Ascultam acum vreo doua zile la stiri de cresterea alarmanta a bolnavilor de pojar in Germania.

 

Eu nu cred ca e chiar o coincidenta cresterea asta alarmanta a bolnavilor de pojar in Europa in ultimii ani...


Editat de andacos, 29 aprilie 2017 - 12:40 .


#39
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 09:52

E nu am statistici , dar profesoara participa la multe conferinte nationale si internationale si stie ce vorbeste . Asta mi-a spus-o in urma cu 10 ani cand am mers la ea pentru un control general cu fetita in timpul unui concediu in Romania . Si a mea nu era vaccinata si nici acum nu este vaccinata impotriva hepatitei .Singurul vaccin care nu este in schema din uk si i l-am facut fetei e bcg , mi-a fost frica sa nu se imbolnaveasca in tara .

 

Eu nu sustin nevaccinarea , dar e usor sa le spui oamenilor ca sunt prosti in loc sa-i informezi. Ce credibilitate mai au medicii cand in cabinete s-au prescris medicamente de dragul ingrasarii companiilor farmaceutice .

Atunci cand iti ingropi copilul nevaccinat mai poti scrie asta?



#40
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 11:06

Da si eu sint pentru democratie and all, sa informam populatia, sa nu obligam pe nimeni la nimic, dar cind statisticile spun ca au crescut la nivel alarmant cazurile de imbolnaviri si decese, atunci statul are obligatia sa faca ceva. 

Iar grija asta a unora sa nu ingrase buzunarele companiilor farmaceutice e amuzanta, adica mai bine ma imbolnavesc decit sa platesc pentru un vaccin (sau alte medicamente) companiilor farmaceutice! Sa-mi scot un ochi ca sa aiba soacra ginere chior.

Ia sa dea o molima in populatie, atunci sa-i vezi pe toti uitindu-se cu ochii lungiti la companiile farmaceutice sa scoata pe piata vaccinul salvator!





Etichetat si cu vaccinare, imunizare, vaccin

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -