Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dragnea si vaccinurile - scandalos

vaccinare imunizare vaccin

304 raspunsuri la acest subiect

#41
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 11:32

Marius, eu chiar citesc articolele pe care vi le postez. Diferenta intre ceea ce ai postat tu si ce am postat eu sta in nuante. Btw, urmaresc anumiti jurnalisti si in alte locuri decat Activenews. Jurnalisti, nu ziaristi, da? Asa ca da-mi voie ca la matusalemica mea varsta [:-)))] sa imi aleg in gura cui sa ma uit, bazandu-ma pe propria judecata, care arareori m-a tradat.

Anul nu a ajuns nici la jumatate, totusi raportarile se fac anual si nu ca acum, cand numaratoarea continua de la inceputul anului trecut. Iar fiecare caz de deces este concludent, e la libera ta alegere dc ignori tabloul clinic al fiecarui copil decedat, nu imi cere mie sau altora sa facem la fel ca tine, care arunci crud si iresponsabil afirmatii ori intrebari retorice gen " atunci cand iti ingropi copilul nevaccinat, bla bla bla " O alta nuanta ar fi aceea ca ne-am potcovit din vest cu rujeola asta, unde vaccinarile nu prea sunt obligatorii, predomina nu-ul, in vreme ce Europa de Est este fruntasa la legislatii care obliga. Stiu, nu cunoasteti, am vazut asta din raspunsurile date aici. Fiecare sa isi traga ce concluzii doreste din acest fapt.

 

În primul rând, acest bebeluș este nepoțelul meu. Care avea 10 luni, nicidecum 8. In al doilea rând a murit din cauza medicilor, niște incompetenți. Dacă nu sunteți în stare sa dați o știre corectă, nu o mai dați" 

 

acesta este un comentariu de la aceasta stire: 

 

http://radioresita.r...-cauza-rujeolei

 

Collins eram aprope sigura ca faci confuzie intre BCG si vacc Hep B, dar ai detaliat si nu e nicio confuzie. 

In anul 1994, in Fr a fost o campanie fulminanta de vaccinare Hep B, inclusiv in randul populatiei adulte. Tot atunci si in urmatorii trei ani, au crescut cazurile de SM ( scleroza multipla ) in randurile acestei populatii adulte vaccinate. Voi posta o singura sursa de studiu, in care este atat de frumos explicat, incat oricine il poate intelege cu minima conditie de a- l citi. 

https://www.ncbi.nlm...les/PMC4266455/

Sunt convinsa ca mai exista surse.

 

Toate dozele de vaccin pt copilul meu, cu exceptia unuia facut fara ca sa fim intrebati, inmod inutil, caci deja era imunizata...dar in conditii mai putin obisnuite, le-am cumparat. Pot sa spun ca sunt platite de doua ori, nu? Caci cele gratuite sunt platite tot de noi, aceia care contribuim la buget. Nu, nu ma felicit pt asta, dar stiu ca la acea vreme, pt cat si ce stiam, am incercat sa aleg cel mai bine pt copilul meu. Al meu! Ceea ce nimeni altcineva nu ar fi facut pt copilul meu. 

 

Edit: m-am prins cu minciuna [:-)))] uitasem de cele doua vacc. din maternitate, nici pe acelea nu le-am cumparat din farmacii. Deci trei doze cu totul au fost " gratuite".


Editat de lucialu, 29 aprilie 2017 - 11:56 .


#42
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 13:22

Lucialu - asa cum spuneam si spui si tu, nimeni nu si-a propus sa iti impuna ce si cum sa gandesti.

Rolul postarilor este doar informativ.

Ca tu doresti sa accepti sa nu realitati, devine total irelevant pentru oricine.



#43
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 16:00

Letitia, pai cam este aproape epidemie de pojar in Ro. Ca nu sunt vaccinati multi copii pt ca nu vor parintii sau  pt ca nu au fost vaccinuri . Situatia e serioasa, cam de un an lipsesc vaccinurile antirujeola dar si Bcg. Ar cam fi cazul sa se faca informare pe toate caile posibile, ca inca mai sunt niste medici ce pot explica pe intelesul tuturor ce si cum. Mi se pare aiurea demersul de a obliga , cand tu nu esti in stare sa asiguri strictul necesar. 



#44
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 aprilie 2017 - 23:33

nici eu nu inteleg cum poti sa te bagi la o obligativitate sub forma de lege cand tu ca putere de stat nu esti capabil sa oferi ceea iti doresti sa ceri.  toti ministrii din acesti guvern mie mi se par pusi la gluma, ca alta vorba nu gasesc. 

 

totul este atat de confuz in romania numai din pricina omului cu mustata care vrea puterea si nu poate din cauza institutiei pe care vrea sa o demoleze cu tot pretul.  pentru el vaccinul fatal e daca va fi decalarata si norma din lege care spune ca niciun condamnat penal nu poate detine o functie in parlament.  ( sunt eu atat de dusa de nu pot intelege cum de un om care nu detine o functie publica nu poate obtine o slujba daca are cazier iar pentru cel din teleorman e posibil???? )

 

am inteles din presa ca le e greu celor de la ccr sa dea verdictul. si noi vorbim despre  ce spune el asupra obligativitatii vaccinarii?!    acelasi om care a dat statul in judecata la cedo?  

 

lipsa vaccinarii ucide in primul rand acolo unde nu sunt indeplinite conditiile de viata normala, omul asta va ucide in schimb orice speranta de viata normala  pentru toti vaccinati sau nevaccinati.



#45
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 01 mai 2017 - 00:05

nici eu nu inteleg cum poti sa te bagi la o obligativitate sub forma de lege cand tu ca putere de stat nu esti capabil sa oferi ceea iti doresti sa ceri.

 

Exact!!!



#46
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 01 mai 2017 - 20:20

Letitia, pai cam este aproape epidemie de pojar in Ro. Ca nu sunt vaccinati multi copii pt ca nu vor parintii sau  pt ca nu au fost vaccinuri . Situatia e serioasa, cam de un an lipsesc vaccinurile antirujeola dar si Bcg. Ar cam fi cazul sa se faca informare pe toate caile posibile, ca inca mai sunt niste medici ce pot explica pe intelesul tuturor ce si cum. Mi se pare aiurea demersul de a obliga , cand tu nu esti in stare sa asiguri strictul necesar. 

 

Asta e caz clasic de "a pus carul inaintea boilor", sau mai clar ne facem ca ne preocupam pentru bunastarea poporului. Incompetenta politicienilor si a autoritatii care achizitioneaza vaccinele respective nu ar trebui insa sa diminueze importanta vaccinarii in societatea moderna.



#47
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 09:56

Dap, Marius. Diferenta e ca realitatea ta este defazata. Iar eu admit ca am gresit ca parinte acceptand sa ii fie introduse mizerii copilului meu,  cf " schemei nationale de vaccinare ( vanturata ca  obligatorie ) " , nu mai zic ca si platite de mine, ca si ac am acceptat sa prezint la inscrierea in scoala adeverinta (sau ce era ) cu vaccinurile facute...reamintesc ca pana in prezent nu exista niciun fundament legal pt toate aceste conditii. Si asta a insemnat ca i-am riscat sanatatea, habar nu am pt cat timp.

 

"In summary: 1) due to the properties of modern vaccines, non-vaccinated individuals pose no greater risk of transmission of polio, diphtheria, pertussis, and numerous non-type b H. influenzae strains than vaccinated individuals do, non-vaccinated individuals pose virtually no danger of transmission of hepatitis B in a school setting, and tetanus is not transmissible at all; 2) there is a significantly elevated risk of emergency room visits after childhood vaccination appointments attesting that vaccination is  not risk-free; 3) outbreaks of measles cannot be entirely prevented even if we had nearly perfect vaccination compliance; and 4) an effective method of preventing measles and other viral diseases in vaccine-ineligible infants and the immunocompromised, immunoglobulin, is available for those who may be exposed to these diseases.

Taken together, these four facts make it clear that discrimination in a public school setting against children who are not vaccinated for reasons of conscience is completely unwarranted as the vaccine status of conscientious objectors poses no undue public health risk. "

"It has been documented that vaccinated persons who develop breakthrough measles are contagious.  In fact, two major measles outbreaks in 2011 (in Quebec, Canada, and in New York, NY) were re-imported by previously vaccinated individuals."

de la un imunolog de Harvard http://www.healthnut...pose-zero-risk/

Recomand sa ii cititi argumentele. Ca sa va lamuriti cam cat de necesare ii sunt " turmei" vaccinurile respective.

 

Ps: coincidenta face ca exact acum sa fie aceeasi epidemie de rujeola in ft multe tari europene. Coincidenta...

 

Ce a facut statul anul trecut, ce masuri a luat pt a evita raspandirea " epidemiei" de rujeola clamata de el, in afara ca a aratat ca de vina sunt Olivia Steer si alti antivaccinisti si mediatizarea acestora? Au fost luati copiii respectivi in evidenta medicilor de familie, ca stim ca ei nu existau la catastif? Au fost vaccinati copiii si persoanele din jurul celor infectati? S-au pus la dispozitie stocuri de vaccinuri pt ei? Au fost cumva delimitate zonele respective, sa se faca un fel de carantina/ izolare? De ce pt o singura boala, pt pojar concret, trebuie ca statul sa plateasca doze care contin vaccinuri pt inca trei boli? De ce, daca dincolo exista aceasta posibilitate pt parinti, nu se comanda doze monovalente exclusiv pt rujeola? De ce copiii care au avut una dintre aceste boli ( deci au capatat imunitate pe viata in unele cazuri ) trebuie sa faca si vaccinul pt boala avuta?


Editat de lucialu, 04 mai 2017 - 10:10 .


#48
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 09:58

voi cu Dragnea vostru - ii gasiti mereu cate o scuza.  [alcool]



#49
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 19:24

Care e totuși problema cu Dragnea, legat de acest subiect, de este adus obsesiv în discuție? Un topic cu titlu gen tabloid și aducerea în ecuație e a lui Dragnea pentru că și-a exprimat o părere despre o lege, deci, repet, nu despre vaccinare. Toate argumentele pro și contra aduse aici nu au nicio legătură cu Dragnea, zău așa!



#50
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 19:29

pai Dragnea este cel care conduce guvernul ROmaniei - in caz ca nu stii. Nu are pregatire medicala si isi da parere despre vaccinare. Avand asa de multi alegatori - eu zic ca are o legatura cu deciziile pe care le vor lua alegatorii lui in ceea ce priveste vaccinarea. Asta e ceea ce cred eu.





Etichetat si cu vaccinare, imunizare, vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -