Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Depresie&Anxietate&Atac de panica


61 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 10:37

Camy, are nevoie de ajutor si daca putem sa i-l dam si sa o sustinem. Cel mai nasol e sa sadesti neincredere intr-un om care are deja atacuri de panica.

 

Va rog, haideti sa nu mai speculam asupra continutului perfuziei si nici sa mai inducem ca poate, poate are un diagnostic aiurea.

 

Unele cazuri de atacuri de panica pur si simplu nu se pot rezolva doar cu ajutorul psihologului. In functie de gravitatea manifestarilor se intervine cu medicatie, iar psihiatrul este singurul care poate pune diagnosticul si singurul care isi poate da seama daca atacurile de panica nu sunt urmare a altor tulburari anxioase.

 

In cazuri mai elaborate medicatia ajuta ca psihoterapia sa dea roade.



#12
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 21:34

nu in perfuzia din urgente se une de obicei ceva impotriva durerii daca e nevoie. in rest e doar apa sterila sau cu glucoza.

 

Daca medicii care au consultat/o au spus ca a fost atac de panica, iar psihiatrul o trateaza pt asta, tind sa cred ca e atac de panica :))

 

nu stiu de ce inca mai exista ideea asta ca daca mergi la psihiatru esti nebun. Eu tot incerc sa ma las analizata de prietenii psihiatrii si psihologi dar nimeni nu are cef sa faca asa ceva.....



#13
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 08:07

 

nu stiu de ce inca mai exista ideea asta ca daca mergi la psihiatru esti nebun. Eu tot incerc sa ma las analizata de prietenii psihiatrii si psihologi dar nimeni nu are cef sa faca asa ceva.....

 

Nu e etic sa faca terapie cu tine (sau psihanaliza, daca la asta te referi cand scrii analiza) daca iti sunt prieteni.



#14
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 08:56

Si eu am patit acelasi lucru anul trecut, prin mai. Aveam ceva probleme cu somnul de cateva luni. Intr-o zi mi s-a facut rau la serviciu si m-au dus la urgente. Mi-au luat tensiunea, era foarte mare, mi-au facut analize, ekg, ecografii si radiografie pulmonara. La sfarsit mi-au dat o reteta cu calciu si vitamina D si distonocalm. De atunci am inceput sa iau si magneziu. Problemele cu somnul au ramas, in schimb sunt mai atenta la cata cafea, ceai verde si apa beau.

Tine doar de tine sa poti trece peste perioadele mai dificile din viata ta, singura poti gasi calea. Niciun sfat din lume nu te ajuta, iti spun din proprie experienta. Cea mai nasoala e insomnia, as da orice sa pot dormi normal si sa ma pot simti odihnita.



#15
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 11:17

Nu e etic sa faca terapie cu tine (sau psihanaliza, daca la asta te referi cand scrii analiza) daca iti sunt prieteni.

Nu am nevoie  de terapie, voiam un test rorchas si altele de genul.

 

cand eram in facultate profa de psihologie ne-a facut tuturor testul copacului, am ramas....uimita cand am vazut rezultatul :))



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 13:32

Daca te ajuta Camy,

 

La mine atacurile de panica au inceput in urma unei traume.

Dupa intamplare am functionat perfect exact atatea luni cate am avut nevoie sa indepartez necazul.

 

Dupa aceea m-a lovit brusc.

Eram in tramvai cand am experimentat prima oara o frica incomensurabila, cu sudori reci pe spate, am ramas fara aer, palpitatii,  am simtit nevoia stringenta sa cobor. E ceva mai presus de tine si de vointa propria. Este ca si cum vine din afara o calamitate si tu nu o poti opri.

Abia m-am abtinut sa nu tip sa opreasca atunci, acolo. Cine nu a trecut niciodata prin asa ceva nu-si poate inchipui dimensiunea catastrofei pe care o resimti si cat autocontrol iti trebuie sa incerci sa functionezi.

 

Am luat distonocalm o perioada lunga de timp, mai mult pentru palpitatii.

 

Apoi aceleasi "simptome" le-am avut in masina personala, in drum spre mare, cand efectiv frica a fost atat de mare, panica a atins cote paroxistice incat a trebuit sa ne oprim pentru a incerca sa-mi revin. Lucru pe care l-am facut de zeci de ori.

 

Apoi atacurile au continuat cand intram in apa sa inot. Pe langa toate manifestarile alea simteam ca ma si sufoc. Eu o mare iubitoare de inot si apa!

 

Cand mi-am dat seama ca crizele au ca mecanism de declansare prezenta mea in mijoacele de transport in comun, in autoturisme, in lacuri, mari si bazine pur si simplu nu le-am mai folosit.

 

Am mers numai pe jos km intregi si am renuntat la inot. Pana cand incet, incet mi-am revenit complet.

 



#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 14:19

Multa sanatate si putere  [flo2]

Trebuie identificata cauza, si tratata cauza, nu efectul. Sau ma rog, si efectul pt rezultate imediate, dar trebuie ajuns si la cauza.

 

Off topic, Viviana (fara sa dai nici un detaliu, sau poti nici nu raspunde, scuze anticipat daca fac vreo gafa): trauma suferita de tine in trecut a avut legatura cu apa sau mijloacele de transport? 

Imi dau seama ca subconstientul lucreaza intotdeauna, de cele mai multe ori fara sa ne dam seama, sau ne dam seama mult mai tarziu...



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 14:56

Un fel de accident de masina in care a fost implicata o persoana apropiata. Am suferit foarte tare si in prima saptamana de dupa vomam tot ce mancam si ce nu mancam, am slabit 10 kg in 7 zile. Apoi mi-am revenit pentru ca era nevoie de mine. 

Si dupa ce totul s-a terminat cu bine au aparut atacurile.

 

Asta a fost acum 20 de ani. E ceva ce nu se uita, ce ramane si face parte din tine, te schimba (pozitiv pe mine) te face sa te cunosti mai bine.

 

Atunci atacul de panica nu era atat de documentat ca azi, nu erau psihologi care sa fie de ajutor.

M-am ajutat singura, bazandu-ma doar pe ceea ce stiam, ma invatase tatal meu, de-alungul anilor:   echilbrul meu interior, controlul respiratiei,  autosugestie pentru a-mi crea sentimentul ca sunt in control.



#19
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 00:37

Am inteles... si imi pare tare rau ca ai trecut prin asa ceva [grup]

Ma bucur tare ca ai avut puterea sa depasesti atacurile de panica. [flo2]  [flo2] [pup]



#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 04:33

nu in perfuzia din urgente se une de obicei ceva impotriva durerii daca e nevoie. in rest e doar apa sterila sau cu glucoza.

 

Daca medicii care au consultat/o au spus ca a fost atac de panica, iar psihiatrul o trateaza pt asta, tind sa cred ca e atac de panica :))

 

nu stiu de ce inca mai exista ideea asta ca daca mergi la psihiatru esti nebun. Eu tot incerc sa ma las analizata de prietenii psihiatrii si psihologi dar nimeni nu are cef sa faca asa ceva.....

pai nu te lasa, fa-ti o programare la un doctor daca tot incerci sa te lasi analizata din punct de vedere medical.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -